Czwartek, 19 maja
Imieniny: Mikołaja, Piotra
Czytających: 2169
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Co to jest UTM?

Piątek, 18 marca 2022, 14:26
Aktualizacja: 14:27
Autor: ts
Polska: Co to jest UTM?
Fot. ts
Marketing internetowy ma dzisiaj kluczowe znaczenie dla skutecznej promocji nie tylko z uwagi na to, że bardzo duża grupa klientów firm z różnych branż aktywnie korzysta z sieci internetowej, ale również z uwagi na możliwość dokładnego analizowania wielu działań marketingowych prowadzonych online. Z kolei możliwość opierania się na twardych danych zdecydowanie upraszcza optymalizację kampanii, w celu uzyskania lepszych efektów. Jednym z rozwiązań, bez którego trudno sobie już wyobrazić skuteczną analizę marketingu internetowego są tagi UTM.

Tag UTM – definicja. Czym są znaczniki UTM?
Tagi UTM (Urchin Tracking Module) to specjalne znaczniki, które są dodawane na końcu URL-a. Po co? Dzięki nim możesz szybko sprawdzić, skąd dana osoba trafiła właśnie na Twoją witrynę www. Dodając tagi UTM zwróć jednak uwagę na to, żeby adresy URL nie były zbyt długie. Dla odbiorcy mogą wówczas wydawać się podejrzane lub wyglądać po prostu jak spam i zniechęcić do wejścia na stronę, dlatego ich skracanie to często absolutna konieczność.

Poza tym, w miarę możliwości staraj się unikać polskich znaków i pamiętaj, że wielkość liter ma znaczenie i może być rozpoznawalna przez stosowane przez Ciebie narzędzia analityczne. Co więcej, omów używanie UTM-ów ze swoimi współpracownikami. Upewnij się, że każda osoba korzysta z nich w ten sam sposób. Jeszcze jedno: jeżeli możesz, nie stosuj spacji w nazwie, treści i haśle kampanii. W takim przypadku, w miejsce spacji, w linku będzie widoczny znacznik %20, który może niepotrzebnie dziwić użytkowników.

Do czego służy UTM?
Wiesz już do czego służą UTM-y i że to właśnie dzięki nim możesz sprawdzić, jak dany użytkownik trafił na Twoją stronę internetową. Zwróć uwagę na to, że uzyskane w ten sposób dane pozwolą Ci sprawdzić, które kampanie faktycznie przynoszą wymierne rezultaty i jeśli jest taka potrzeba, wprowadzić odpowiednie modyfikacje lub zrezygnować z działań, które okazują się kompletnie nieskuteczne. Analiza danych zebranych dzięki UTM-om da Ci także szasnę na zwiększenie nacisku na te kampanie, które faktycznie gwarantują najlepsze rezultaty. Wiedza to w marketingu klucz do sukcesu.
Tagowanie linków możesz wykonać ręcznie, ale nie zapominaj, że w praktyce może być to czasochłonne, zwłaszcza jeśli takich linków jest dość dużo. Zdecydowanie warto więc zastanowić się nad zautomatyzowaniem tej czynności, korzystając z takich narzędzi, jak UTM generator. Użytkując platformę Landingi, która udostępnia nowoczesny kreator landing page’y, czyli stron docelowych, świetnie nadających się do generowania leadów, zbierania zapisów na newslettery, promowania konkretnych produktów lub usług itp., możesz skorzystać także z UTM buildera. Dzięki generatorowi UTM Landingi, znaczniki UTM masz możliwość z powodzeniem zastosować w linku do swojego landing page’a, dzięki czemu będziesz wiedział(a), jakie źródło, medium czy kampania pozyskały danego użytkownika.

Podsumowując: tagi UTM cieszą się dzisiaj bardzo duża popularnością, a ich umiejętne wykorzystanie będzie dla Ciebie doskonałym źródłem danych, które wpłyną na skuteczność Twoich działań marketingowych.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group