Piątek, 23 lipca
Imieniny: Bogny, Brygidy
Czytających: 6048
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Co to jest przepięcie i dlaczego jest niebezpieczne?

Poniedziałek, 19 lipca 2021, 12:49
Aktualizacja: 12:49
Autor: ts
Polska: Co to jest przepięcie i dlaczego jest niebezpieczne?
Fot. ts
Przepięcia w sieci elektrycznej bardzo często są przyczyną trwałego uszkodzenia sprzętów domowych. Latem powstają podczas wyładowań atmosferycznych i potrafią wyrządzić poważne szkody. Sprawdź, jak zabezpieczyć dom na wypadek przepięcia.

Letnie burze i gwałtowne wyładowania atmosferyczne to potencjalne ryzyko strat majątkowych. Nie tylko wichury są groźne czy uderzenie pioruna bezpośrednio w budynek. Zdarza się, że burza, która szaleje w sąsiedniej miejscowości, może spowodować poważne straty w promieniu kilku kilometrów wokół.

Co to jest przepięcie?
Najprościej rzecz ujmując, przepięcie to nagły i krótkotrwały wzrost napięcia w sieci elektrycznej. O przepięciu mówimy, gdy napięcie przekroczy chwilowo wartości graniczne. Najczęściej przyczyną przepięcia jest uderzenie pioruna w napowietrzną sieć energetyczną lub bezpośrednio w budynek mieszkalny.
W sytuacji, gdy dom nie posiada odgromienia lub w instalacji nie ma dodatkowych zabezpieczeń przeciwprzepięciowych, straty mogą być ogromne. Przed przepięciami należy chronić szczególnie elektronikę. Tego typu urządzenia są niezwykle wrażliwe na wszelkie zmiany napięcia w sieci. W skrajnych przypadkach przepięcie może spalić całą instalację elektryczną. Siła uderzenia pioruna jest tak duża, że może wyrwać przewody elektryczne ze ścian.

Jak zabezpieczyć dom przed przepięciami?
Najważniejsze jest solidne odgromienie, które zabezpieczy dom w razie bezpośredniego uderzenia pioruna. Instalacja odgromowa niweluje wpływ ogromnej energii pioruna na instalację elektryczną. Dodatkowo w instalacji elektrycznej warto zainstalować zabezpieczenia przeciwprzepięciowe. To proste i bardzo tanie urządzenia, które zabezpieczą domowe urządzenia w razie nagłego skoku napięcia w sieci. Ich montaż jest prosty, nie wymaga wiedzy specjalistycznej. Powszechnie stosuje się również listwy przeciwprzepięciowe, czyli przedłużacze z dodatkowym zabezpieczeniem.

Poza zabezpieczeniami technicznymi warto mieć również ubezpieczenie nieruchomości, które zapewnia ochronę na wypadek przepięć. Standardowa polisa, którą ubezpieczamy tzw. mury, nie będzie obejmowała urządzeń elektrycznych. Wybierając ubezpieczenie nieruchomości, zdecyduj się na takie, które bierze po uwagę również ryzyko szkód spowodowanych przepięciami lub opcję all risk. Ciekawe produkty z zakresu ubezpieczeń majątkowych oferuje Nationale-Nederlanden, szczegóły znajdziesz tutaj: https://www.nn.pl/dla-ciebie/nieruchomosci-i-dobra/ubezpieczenie-domu-i-mieszkania.html.

Gwałtowne burze, które w Polsce występują w okresie letnim, to poważne zagrożenie. Nie tylko ze względu na przepięcia i uszkodzenie domowych sprzętów. Uderzenie pioruna może spowodować pożar, a wichura zniszczyć dach i konstrukcję budynku. Zabezpieczenie domu przed żywiołami jest bardzo ważne, a jego koszty są nieporównywalnie niższe z tymi, które trzeba ponieść na naprawy czy odbudowę. Solidne zabezpieczenia oraz prawidłowo dobrana polisa ubezpieczeniowa zapewniają spokój i bezpieczeństwo Twojej rodzinie, a na tym zdecydowanie nie warto oszczędzać.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group