Sobota, 28 maja
Imieniny: Jaromira, Justyny
Czytających: 4736
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Co robi technik sterylizacji medycznej? Komu przydadzą się takie kwalifikacje?

Niedziela, 24 kwietnia 2022, 19:12
Aktualizacja: 19:13
Autor: ts
Polska: Co robi technik sterylizacji medycznej? Komu przydadzą się takie kwalifikacje?
Fot. ts
Okazuje się, że technik sterylizacji to zawód bardzo pożądany na rynku pracy. Czym się zajmuje, jak nim zostać i czy warto? Przeczytaj krótkie kompendium.

Technicy sterylizacji medycznej nie narzekają na brak pracy. Są potrzebni w wielu placówkach medycznych i nie tylko. Technik sterylizacji zajmuje się sterylizacją, czyli myciem i dezynfekcją medyczną. Dba o czystość mikrobiologiczną sprzętu medycznego.

Czym zajmuje się technik sterylizacji medycznej?
Do głównych zadań technika sterylizacji należy odkażanie narzędzi medycznych wielokrotnego użytku, w tym sprzętu diagnostycznego. Taka sterylizacja konieczna jest wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko zakażenia klienta poprzez używanie tych samych narzędzi. Sterylizacja i dezynfekcja medyczna jest przeprowadzana zgodnie z procedurami przyjętymi w danej placówce. Technik zajmuje się nie tylko samą sterylizacją, ale także doborem metod i środków dezynfekcji, prowadzi dokumentację wykonywanych działań i współpracuje z zespołem medycznym. Musi znać procedury sterylizacji, reguły bezpieczeństwa pracy z materiałami skażonymi biologicznie, zasady aseptyki i antyseptyki oraz zasady BHP.

Czego nauczysz się na kierunku Technik sterylizacji medycznej w szkołach medycznych Żak?
Absolwent kierunku technik sterylizacji medycznej zdobywa kwalifikację zawodową: Wykonywanie dekontaminacji sprzętu i wyrobów medycznych (MED.12). Tym samym po ukończeniu nauki potrafi samodzielnie:
- kwalifikować sprzęt i wyroby medyczne do procesów mycia, dezynfekcji i sterylizacji
- przeprowadzać mycie, dezynfekcję i sterylizację przy użyciu odpowiednich metod, środków i urządzeń
- kontrolować ww. procesy
- tworzyć i prowadzić dokumentacje ww. procesów.
Więcej na temat kształcenia na tym kierunku można znaleźć na stronie szkoły: https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/szkoly-medyczne/technik-sterylizacji-medycznej.

Technik sterylizacji medycznej – praca
Gdzie może pracować technik sterylizacji medycznej po ukończeniu nauki w szkole policealnej? Znajdzie pracę przede wszystkim w placówkach ochrony zdrowia (przychodniach, szpitalach, prywatnych gabinetach lekarskich i zabiegowych), ale także w instytutach i firmach prowadzących badania z wykorzystaniem materiału biologicznego. Technik sterylizacji potrzebny jest także w gabinecie stomatologicznym oraz w klinikach i gabinetach weterynaryjnych. Pracy może szukać także w branży beauty – w salonach kosmetycznych, studiach tatuażu, salonach fryzjerskich.

Technik sterylizacji medycznej – czy warto?
Jeśli zastanawiasz się czy warto ukończyć ten kierunek i zostać technikiem sterylizacji, to odpowiadamy, że na pewno warto. Głównie z tego powodu, że osoba z takim wykształceniem nie będzie miała problemu ze znalezieniem pracy – placówek medycznych i tych działających w branży beauty powstaje coraz więcej i wszystkie one potrzebują specjalistów od sterylizacji.
A jak wygląda sprawa zarobków? Średnie miesięczne wynagrodzenie wynosi 3150 zł brutto, ale wzrasta ono wraz z doświadczeniem.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group