Poniedziałek, 16 maja
Imieniny: Andrzeja, Szymona
Czytających: 5400
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Cichy faktoring – czym jest i w jakiej sytuacji z niego skorzystać?

Środa, 30 marca 2022, 17:03
Aktualizacja: 17:03
Autor: ts
Polska: Cichy faktoring – czym jest i w jakiej sytuacji z niego skorzystać?
Fot. ts
Dla każdego przedsiębiorcy utrzymanie płynności finansowej firmy jest kluczowe. Na rynku mamy do wyboru wiele opcji pomagających naszemu biznesowi, w tym m.in. firmy faktoringowe. Mimo, że faktoring nie jest jeszcze bardzo popularną usługą w Polsce, to jednak jest coraz częściej doceniany i zyskuje na popularności wśród wielu osób. Wśród samych rodzajów faktoringu wyróżniamy m.in. cichy faktoring. Czym jest i jak działa?

• Czym jest i jak działa faktoring?
• Strony i przedmiot faktoringu
• Jaki jest podział i rodzaje faktoringu?
• Cichy faktoring - jak działa?

W tekście wskazujemy co warto wiedzieć w kontekście faktoringu jawnego, faktoringu cichego, jak to wpływa na finansowanie faktur i jaką w tym wszystkim rolę odgrywa kontrahent.

Czym jest i jak działa faktoring?
Usługi faktoringowe systematycznie przykuwają uwagę coraz większej ilości osób, mimo że ich popularność nad Wisłą dopiero zaczyna mocniej rosnąć.

Faktoring to rodzaj działalności finansowej dotyczącej wykupu nieprzeterminowanych wierzytelności przedsiębiorcy przez faktora (wyspecjalizowane instytucje, np. spółka z udziałem banku bądź samego banku). Do wykupu dochodzi na drodze cesji globalnej, co sprawia, że przedsiębiorca otrzymuje zapłatę za wykonanie usługi przed terminem płatności faktury. Pozwala to zwiększyć płynność finansową firmy.

Dostępny w sieci ranking zawiera firmy faktoringowe cieszące się wśród przedsiębiorców największą popularnością. W rankingu https://www.czerwona-skarbonka.pl/faktoring-ranking/ wyszczególniono najistotniejsze informacje o ofertach. Warto skorzystać z porównania i wybrać najkorzystniejszą ofertę dla naszej firmy. W końcu cichy faktoring online może pomóc zachować płynność finansową!

Strony i przedmiot faktoringu
Ściąganie należności od kontrahentów przedsiębiorcy spoczywa na barkach faktora. Dodajmy, że przedsiębiorca otrzymuje od faktora kwotę, która jest pomniejszona o wynagrodzenie dla firmy faktoringowej. Podpisanie umowy faktoringu ma zatem zabezpieczyć firmę przez utraceniem płynności finansowej, ponieważ w szybki i sprawny sposób zapewnia dostęp do wymaganych należności za dokonane wcześniej transakcje.

Podczas tej operacji handlowej uczestniczą trzy kluczowe podmioty:
• Faktorant, czyli przedsiębiorstwo, które korzysta z usług faktoringu;
• Faktor, czyli wyspecjalizowana firma faktoringowa, która wykupuje wierzytelności przysługujące przedsiębiorcy na mocy tytułu sprzedaży (np. towarów, usług lub produktów);
• Dłużnik, czyli odbiorca zobowiązany do uregulowania należności, które wynikają z faktury lub umowy współpracy za zrealizowane usługi lub kupione towary.

Jaki jest podział i rodzaje faktoringu?
Posiadanie własnej firmy wiąże się z niezależnością, większym zyskiem i działaniem na własny rachunek. Z drugiej strony osoby prowadzące działalność gospodarczą są obarczone ryzykiem utracenia płynności finansowej, co jest zauważalne zwłaszcza pośród małych i średnich przedsiębiorstw. Stąd w szerokiej ofercie zawierającej produkty faktoringowe są obecne rozwiązania, które dopasowano do obecnych celów firmy oraz jej potrzeb.

Możemy wyróżnić kilka rodzajów faktoringu ze względu na wypłacalność dłużnika. Pierwszym z nich jest faktoring pełny (właściwy, prawidłowy). Instytucja zewnętrzna wykupuje od przedsiębiorcy daną wierzytelność, i całkowicie przejmuje ryzyko niewypłacalności dłużnika. Wobec tego wierzytelność nie powróci do faktoranta nawet w sytuacji, gdy dłużnik nagle okaże się niewypłacalny. Jest to zdecydowanie najdroższy rodzaj faktoringu.

Drugim rodzajem jest faktoring niepełny (faktoring z regresem), polegający na tym, że faktor odkupuje od faktoranta wyłącznie wierzytelność handlową (bez ryzyka niewypłacalności dłużnika). W praktyce będzie to oznaczać, że w momencie nie uregulowania płatności przez dłużnika, dług powraca do przedsiębiorcy.

Trzecim rodzajem jest faktoring mieszany. Faktor dokonuje wykupu wierzytelność łącznie z ryzykiem niewypłacalności dłużnika, jednak tylko do określonej wysokości. Jeśli zatem dłużnik nie dokona spłacenia należności, wówczas podmiot zewnętrzny dokonuje spłaty długu do kwoty wyznaczonej w umowie.

Faktoring możemy również podzielić ze względu na termin zawiadomienia o podpisaniu umowy faktoringowej. Przy takim podziale wyróżniamy:
• Faktoring otwarty (faktoring jawny), w którym jedna ze stron umowy będzie zobowiązana do powiadomienia dłużnika o zawartej umowie w celu uświadomienia go o konieczności uiszczenia zapłaty za wykonane usługi na konto faktora, a nie faktoranta;
• Faktoring półotwarty, w którym dłużnik zostaje powiadomiony o zaistniałej umowie w chwili otrzymania wezwania do zapłaty;
• Faktoring cichy (tzw. tajny, bez cesji), w którym dłużnik nie zostaje poinformowany o podpisaniu umowy faktoringowej. Jeśli dłużnik dokona wpłaty na konto faktoranta, ten przekazuje wierzytelność faktorowi.

Cichy faktoring - jak działa?
Zastanawiasz się jak działa cichy faktoring i dlaczego coraz więcej osób decyduje się na firmę faktoringową? Opcja ta (sprawdź na https://www.czerwona-skarbonka.pl/cichy-faktoring-dla-malych-i-duzych-firm/) pozwala nam opłacić faktury bez wyjawiania tego faktu kontrahentom. Sprawia to, że przedsiębiorstwa mogą korzystać z finansowania w przypadku wystąpienia kryzysowych sytuacji bez utraty wizerunku.

Działanie faktoringu cichego jest nie tylko przejrzyste, ale też niezwykle proste. Firma finansowa specjalizująca się w oferowaniu profilowanej, sprecyzowanej pomocy finansowej dla przedsiębiorstw o różnej wielkości oferuje pożyczenie środków finansowych, które będą przeznaczone na opłacenie każdego pilnego zobowiązania wobec jednego kontrahenta lub większej grupy kontrahentów. Kwota potrzebna do opłacenia faktur jest określana przez przedsiębiorstwo (dokładnie określa się sumę, której nie będzie można wygospodarować w budżecie). Następnie prosi o pożyczenie pieniędzy przez firmę, która specjalizuje się w faktoringu. A skąd w nazwie słowo „cichy”? Odzwierciedla ono fakt, że o korzystaniu z tego typu usług przez przedsiębiorstwo nie muszą wiedzieć kontrahenci. Koniec końców ich interesuje przecież fakt uzyskania należnych pieniędzy.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group