Środa, 22 września
Imieniny: Maurycego, Tomasza
Czytających: 6182
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: 5 darmowych narzędzi pomocnych przy lokalnym pozycjonowaniu strony

Piątek, 20 sierpnia 2021, 18:38
Aktualizacja: 18:39
Autor: ts
Polska: 5 darmowych narzędzi pomocnych przy lokalnym pozycjonowaniu strony
Fot. ts
W ostatnio przeprowadzonym raporcie Digital Poland 2020 aż 95% osób korzystających z internetu zadeklarowało, że odwiedza strony usługi lub sklepu internetowego przed dokonaniem zakupu.

Jakie wnioski mogą wyciągnąć dla siebie właściciele biznesów lokalnych wiedząc, że regionalne wyszukiwania aż w 72% prowadzą do skorzystania z oferty lub odwiedzenia sklepu stacjonarnego? Po pierwsze, informacje te powinny zachęcić do wypromowania swojego biznesu w sieci, by przyciągnąć nowych klientów!

Jakie branże szczególnie skorzystają z pozycjonowania lokalnego?
Wszystkie biznesy oferujące swoje usługi w konkretnym miejscu, mniejsze firmy, które działają tylko w danym regionie, jak np.:
- fryzjer / fryzjerka / barber,
- kosmetyczka,
- kwiaciarnie,
- księgarnie,
- żłobki i przedszkola,
- sklepiki lokalne, w których możemy nabyć np. lokalne produkty spożywcze, rękodzieło czy dekoracje,
- warsztaty i myjnie samochodowe,
- usługi budowlane,
- usługi naprawcze (monter, naprawy sprzętu AGD i RTV),
- sprzątacz / sprzątaczka,
- restauracje,
- hotele i apartamenty,
- usługi specjalistyczne (np. krawcowa, hydraulik, dekarz, stolarz, malarz, tapicer, szklarz itp.),
- fryzjer /kosmetyczki,
- usługi pogrzebowe,
- inne, lokalne działalności.

Postawienie strony internetowej czy stworzenie fanpage’a w mediach społecznościowych to pierwszy krok do zaistnienia firmy online. Wbrew pozorom to całkiem proste kroki. Znacznie większą trudność, dopiero zaczynającym promocję lokalnego biznesu w sieci, sprawiają techniczne aspekty pozycjonowania. W tym wpisie postanowiliśmy ułatwić trochę sprawę tym, którzy nie mają zbyt dużo czasu na optymalizację witryny, jednak chcą w prosty sposób umieścić ją na pierwszej stronie wyszukiwań lokalnych.

Spójrzmy prawdzie w oczy, większość lokalnych właścicieli biznesów skupia swoje siły na działaniach offline - to tu dzieje się najwięcej pracy, i to tu biznes już dobrze prosperuje i przyciąga klientów. Warto jednak postawić również na promocję firmy w internecie.

Tworząc stronę www wielu właścicieli małych biznesów lokalnych korzysta z kreatorów stron lub prostych rozwiązań, które niestety nie dają tylu możliwości wprowadzenia prac optymalizacyjnych w wystarczającym zakresie. A bez optymalizacji bardzo trudno mówić o skutecznym pozycjonowaniu. Nawet dobre (z punktu widzenia SEO) kreatory pozwalają na zdecydowanie mniejszy zakres prac optymalizacyjnych niż np. strona HTML czy oparta na Wordpressie. Te ograniczenia stawiają taką witrynę już na starcie w gorszej pozycji w wyścigu do top 10 wyszukiwarki. Nie ważne jednak z jakiego rozwiązania skorzystasz, istnieją narzędzia, dzięki którym dowiesz się na ile sprawdzają się wybrane przez Ciebie rozwiązania i w jaki sposób możesz poprawić swoją stronę www, by przyciągała lokalnych klientów, lub tych podróżujących w Twoje rejony.

Jakie narzędzia mogą stać się pomocne w tym celu?

1. Narzędzie Pagespeed Insights
Pagespeed Insights umożliwia sprawdzenie jakości strony. Pokazuje szybkość jej wczytywania na komputerach oraz urządzeniach mobilnych, a także daje znać, czy jest “mobile-friendly” - a więc czy odwiedzanie witryny na smartfonach jest wygodne dla użytkowników.

Pagespeed Insights przedstawia zalecenia optymalizacyjne, mające poprawić wydajność serwisu oraz zmniejszyć współczynnik odrzuceń.

Odpowiednia kolorystyka upraszcza zrozumienie wyników: zielony oznacza szybkie ładowanie strony, pomarańczowy - średnie, czerwony - wolne. Optymalizacja strony natomiast określana jest w skali 0-100, gdzie 100 to najlepsza możliwa ocena. Wraz z wynikiem, na stronie pojawia się też informacja o elementach, które należałoby poprawić. Po rozwinięciu wskazówek optymalizacyjnych dowiedzieć się można jakie zmiany proponuje system, a po kliknięciu w podane linki można doczytać szczegóły dotyczące proponowanych zmian.

2. Narzędzie Test My Site
Narzędzie to pozwala na sprawdzenie dostosowania strony do urządzeń mobilnych.
W związku z coraz większym wykorzystaniem smartfonów, każda strona powinna wyświetlać się na nich prawidłowo, a nawigacja przy użyciu małego ekranu telefonu nie powinna nastręczać użytkownikom trudności.

Czego dowiesz się dzięki raportowi ze strony Test My Site?
- ile czasu zajmuje ładowanie strony,
- ile procent użytkowników tracimy właśnie ze względu na czas ładowania witryny,
- jak Twoja witryna wypada na tle konkurencji,
- co możesz zrobić, by przyspieszyć ładowanie się witryny.
Dodatkowo, można też pobrać bezpłatny, szczegółowy raport z poprawkami, które pomogą przyspieszyć stronę mobilną.

3, Google Keyword Planner
Planer słów kluczowych, to narzędzie niezbędne dla tych, którzy planują reklamować
swoje produkty i usługi w sieci. Wykorzystać możemy je zarówno w przypadku pozycjonowania, jak i kampanii Google Ads. To darmowe narzędzie pozwoli nam dobierać odpowiednie słowa kluczowe oraz sprawdzić liczby zapytań na wybrane hasła.

Planer słów kluczowych jest częścią panelu Google Ads, a zatem chcąc z niego korzystać, należy w pierwszej kolejności założyć konto reklamowe. Potem wystarczy wpisać preferowaną przez siebie frazę lub adres URL strony, która ma być reklamowana, a system poda propozycje najtrafniejszych słów kluczowych wraz z średnią miesięczną liczbą wyszukiwań, sugerowaną stawką za kliknięcie oraz rocznymi statystykami zapytań dla wszystkich urządzeń.

4. Google Moja Firma
Założenie wizytówki umożliwia zaprezentowanie firmy w wyszukiwarce oraz przedstawienie internautom najważniejszych informacji o niej, tj. adresu oraz godzin otwarcia, danych kontaktowych, lokalizacji na mapie oraz opinii dotychczasowych klientów.

Z poziomu wizytówki internauta od razu może połączyć się z wybraną firmą, zapisać numer
w smartphonie lub ustawić trasę dojazdu.
Przy okazji tworzenia wizytówki warto pamiętać o dodaniu zdjęć siedziby lub lokalu. Nie dość, że ułatwią one odnalezienie budynku, to być może zachęcą potencjalnych klientów do odwiedzin!

Google Moja Firma wyświetla się z boku lokalnych wyników wyszukiwania oraz jako punkt na mapach Google. Jest ona kolejną darmową usługą dla właścicieli biznesów, ze szczególnym uwzględnieniem tych, którzy świadczą usługi lokalne oraz
stacjonarne. Wizytówka Google jest doskonałym sposobem na dotarcie do nowych lokalnych klientów.

5. Google Analytics
Kolejne darmowe narzędzie udostępnione przez firmę Google. To zaawansowany systemem z wieloma statystykami, które zbierają i przetwarzają dane na temat internautów odwiedzających stronę internetową. Służy do śledzenia oraz analizy ruchu na stronie www, które potem wyświetlają się w postaci różnego rodzaju raportów.

Z Google Analytics możesz zacząć korzystać po wklejeniu kodu śledzenia na stronę. Narzędzie przedstawia m.in.
- jakim kanałem trafili na stronę internauci (czy przez wyszukiwarkę, czy może wpisując ręcznie adres URL),
- w jakiej znajdowali się lokalizacji geograficznej,
- z jakich urządzeń korzystają oraz jakie produkty zakupili na stronie,
- które źródło przynosi najlepsze efekty,
- pozwala na dogłębną analizę użytkowników (demograficzną oraz behawioralną)

Google Analytics pozwala przede wszystkim na kontrolowanie efektów prowadzonych działań marketingowych.

Od czego zacząć pozycjonowanie lokalne?

Zdajemy sobie sprawę z tego, że część techniczna przysparza nie lada kłopotów dopiero co wchodzącym w świat online biznesom. Warto pomału zapoznać się ze wszystkimi narzędziami i w miarę jak poczujemy się bardziej sprawni w korzystaniu z nich, próbować wykorzystać coraz lepiej ich potencjał - na własną rękę lub z pomocą specjalisty. :)

Twoja reakcja na artykuł?

1
50%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
50%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group