REGION: Zdobędą uniwersalne wykształcenie
Aktualizacja: 12:18
Autor: Ania
Projekt nosi nazwę Transgraniczna sieć kooperacyjna na rzecz ujednolicenia kwalifikacji zawodowych. Jego pomysłodawcą jest Tadeusz Popowicz, dyrektor Euroregionalnej Izby Przemysłowo Handlowej. Zostanie w całości sfinansowany z funduszy Unii Europejskiej i jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, zostanie wprowadzony w 2009 roku. Docelowo ma obejmować Dolny Śląsk, Saksonię i Liberecki Kraj. Na początku jednak będzie wdrożony w Polsce i Niemczech.
Pomysł został tak skonstruowany, żeby przynieść jednakowe korzyści dla każdej ze stron – Polacy są niezwykle wszechstronnie wykształceni, ale cały czas w szkołach zawodowych brakuje odpowiedniej bazy do nauki praktycznej. W Niemczech jest wręcz przeciwnie posiadają ogromne zaplecze, ale brak im chętnych do nauki uczniów – mówi Tadeusz Popowicz.
Głównym celem projektu jest ujednolicenie kwalifikacji absolwentów szkół zawodowych, co w regionie granicznym ma spore znaczenie. Dzisiaj sytuacja wygląda tak, że Polacy, którzy skończą konkretny kierunek nauki potrafią w jego ramach wykonać niemalże każdą czynność. Są bardziej wszechstronni niż ich koledzy z Niemiec. Niemcy są bardzo wyspecjalizowani w swoich dziedzinach. Projekt ma zmienić nieco sytuację i sprawić, że uczniowie w każdym z tych krajów będą mogli się wykazać zbliżoną wiedzą i umiejętnościami, w ten sposób spełnią oczekiwania zarówno niemieckich jak i polskich pracodawców.
W ramach całego przedsięwzięcia zostanie zorganizowana wymiana uczniów i nauczycieli z Polski i Niemiec. Ma to służyć wymianie doświadczeń, nauce języka, poznaniu obcego rynku pracy, jak i integracji młodzieży. W projekt będą więc stopniowo włączane szkoły zawodowe, samorządy lokalne, pracodawcy, urzędy pracy, pedagodzy i inne instytucje wspierające edukację. Czy uda im się osiągnąć cel? Będziemy to sprawdzać.