W piątek (4 października 2019 r.) w Urzędzie Miasta podpisano umowę, która ma skutkować zbadaniem zanieczyszczenia powietrza w różnych rejonach miasta. – Mamy już zrobioną inwentaryzację kotłów na paliwo stałe, ale jednocześnie chcemy rozsądnie wydawać pieniądze, które i tak zawsze są za małe – argumentował podpisanie umowy z firmą Atmoterm, prezydent Jeleniej Góry Jerzy Łużniak.
W sierpniu w konsorcjum z Instytutem Chemicznej Przeróbki Węgla z Zabrza pozyskaliśmy dotację z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na wytworzenie narzędzia, dzięki któremu miasta będą mogły w sposób celowy wybierać tereny, na których należy podejmować działania ograniczające niską emisję - mówiła Barbara Markiel z firmy Atmoterm z Opola.
Jak tłumaczą przedstawiciele firmy, badania będą prowadzone w laboratorium, ale również w biurze firmy.
Analizujemy wyniki pomiarów, ubieramy to w algorytmy, a następnie w narzędzia IT - tłumaczyła B. Markiel, która przewiduje, że gotowy produkt będzie na początku 2021 roku i wskaże jakie i w jakiej kolejności należy podejmować działania w danej części miasta.
Prezydent wspomniał również o szeregu działań, które dotychczas zostały podjęte na rzecz walki ze smogiem, w tym dwie edycje KAWKI, program z NFOŚIGW, a teraz będzie program z RPO. Następne również są planowane.
Jest program Czyste Powietrze - Narodowy i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zwrócił się do nas, żebyśmy współprowadzili ten program - powiedział Jerzy Łużniak. - Ważne, żebyśmy wydawali te pieniądze w sposób, która przyniesie nam najszybszy efekt - dodał prezydent.