Grupę „Szklane Oko”, która działa od trzech lat w Cieplicach, stanowią: Ewa Cierpisz, Małgorzata Kicińska, Janusz Majer, Ewa Maląg, Anna Pieńkowska, Elżbieta Rudnicka, Katarzyna Słupska, Teresa Śmiałkowska, Jadwiga Górniewicz.
Większość ze składu grupy rozpoczynała wirażowanie w pracowni Edyty Kulli, u której uczyli się podstaw sztuki, pracy ze szkłem, projektowania, przekształcania obrazów w witraże i wszelkich tajemnic tego fachu.
Anna Pieńkowska jest kierowniczką Dziekanatu Wydziału Techniczno-Informatycznego Politechniki Wrocławskiej w Jeleniej Górze – Cieplicach. Barbara Żukowska jest ze Szklanym Okiem od września 2017. Była sędziną w wydziale spraw karnych. Teresa Śmiałkowska ma doświadczenie trzydziestu pięciu lat pracy pedagogicznej jako polonistka, Ewa Cierpisz także jest byłą pedagog. Elżbieta Rudnicka ma najdłuższy po Teresie Śmiałkowskiej staż witrażowy, również w Jeleniogórskim Centrum Kultury. Jadwiga Górniewicz, witrażystka eksternistyczna – mieszka w Starej Kamienicy. Janusz Majer, inżynier elektryk, tuż przed emeryturą, obecnie na rocznej przerwie „w terminowaniu” ze względu na pracę pod Wrocławiem. Katarzyna Słupska, Małgorzata Kicińska – przez kilka lat wirażowały w JCK u Edyty Kulli. Wiek wszystkich to 50+. Jeleniogórzanki to Ewa Cierpisz, Małgorzata Kicińska, pozostali to ciepliczanie.
Nazwa grupy wzięła się stąd, jak mówi Teresa Śmiałkowska, że „wszyscy już jesteśmy w wieku, w którym nosi się „szklane oczy”, poza Elą, ale i ona do pracy przy szlifierce musi ich używać. A poza tym „szklane oko” skupia światło, które dla szkła jest jego duszą, nawet, jeśli zabrzmi to zbyt pompatycznie”.
Kuratorką wystawy jest Agata Turska-Makutynowicz.
Wystawa potrwa do 30 marca. Można ją oglądać w dni powszednie tj. poniedziałek – czwartek w godz. 8.00 – 20.00, piątek 8.00 –16.00.
Wystawa dofinansowana z Budżetu Miasta Jeleniej Góry.