Przedmiot badań i zainteresowań Jana Bujaka oraz działalność „Sybiraczek i Kresowian” mają ze sobą wiele wspólnego. Łączy ich pamięć o miejscach, z których się wywodzą Polacy obecnie zamieszkujący ziemię dolnośląską, czyli Kresy, Wileńszczyznę lub Galicję oraz zbieżność losów rodzin, które zmuszone były do emigracji, a nawet reemigracji.
Jan Bujak mówił o poszukiwaniach w Bośni śladów po zamieszkujących te tereny Polakach, z trudem odkrywanych w bośniackich lasach resztkach cmentarzy, a przede wszystkim o swojej publikacji „Polskie parafie w Bośni w latach 1891–1946”, która rodzinom mającym korzenie w Bośni może ułatwić odszukanie informacji o swoich przodkach, zawiera bowiem mapy, indeksy nazwisk, a nawet dane lokalizacji GPS różnych obiektów. Prelekcji Jana Bujaka towarzyszyło wspólne oglądanie fragmentów filmów o Bośni: „Pozostanie po nas las”, „Gościszów i Nowy Martinec 2007 – 2015” oraz „Polska saga w Bośni”.
Spotkanie z Janem Bujakiem nosiło tytuł „Skąd jesteśmy, a dokąd zmierzamy na 100-lecie Odzyskania Niepodległości”, tym samym zainaugurowało ono cykl imprez w Miejskim Domu Kultury „Muflon”, z okazji tego ważnego dla Polski i polskiej kultury jubileuszu.
Impreza była dofinansowana z Budżetu Miasta Jeleniej Góry.