• Poniedziałek, 18 czerwca 2018
  • Godz. 1:31
  • Imieniny: Elżbiety, Marka
  • Czytających: 4227
  • Zalogowanych: 2
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Szymański: „Zameczek bez szans na pieniądze”

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 12 stycznia 2018, 7:08
Aktualizacja: Piątek, 23 lutego 2018, 13:26
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Rafał Szymański zwrócił się do prezydenta miasta z prośbą o usunięcie z budżetu zadania „Renowacja zabytkowego XIX wiecznego zespołu pałacowo–parkowego w Jeleniej Górze i jego adaptacja na dom kultury”. Jest to jeden z postulatów większości radnych, który według informacji uzyskanych przez radnego PiS w ministerstwie, nie ma szans na dofinansowanie przez brak środków.

- Zameczek, dawna willa Maxa Erfurta, to cudowne miejsce należące niegdyś do Politechniki Wrocławskiej. Od czasu przejęcia przez Miasto w 2011 roku niszczeje opuszczony. Obiekt jest nieogrzany, dopiero w 2014 roku zabezpieczono cieknący dach. Sama ochrona kosztuje majątek. Według prezydenta Zameczek powinien stać się domem kultury. Kłopot w tym, że nowoczesny dom kultury powinien musi być dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, posiadać salę widowiskową i wygodny parking. Zameczek nie spełnia żadnej z tych funkcji. Jako obiekt zabytkowy wymaga zgody Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na jakiekolwiek przeróbki. Podobnie jest z parkiem otaczającym nieruchomość. W 2015 roku parkowe drzewo zwaliło się na sąsiadujący z posesją Zameczku parking i zmiażdżyło samochód. Cudem nie doszło do tragedii. Zrobienie porządku ze spróchniałymi i zagrażającymi życiu drzewami jednak również wymaga zgody konserwatora... - powiedział Rafał Szymański.

- Zarówno Komisja Kultury, jak i przewodniczący Rady Miejskiej Leszek Wrotniewski wielokrotnie krytykowali koncepcję uczynienia z Zameczku domu kultury. Zaplanowana w przyszłorocznym budżecie i kosztująca 12,4 mln zł inwestycja to pieniądze wyrzucone w błoto. Można za nie wybudować nowoczesny i w pełni funkcjonalny dom kultury na działce Szkoły Podstawowej nr 11. Dodatkowo można by go połączyć z Książnicą Karkonoską, która od lat rozważa koncepcję jednej dużej, osiedlowej biblioteki. Lokalizacja wydaje się być idealna: bliskość prestiżowego gimnazjum, dostępność miejsc parkingowych, centrum Zabobrza – kontynuuje radny.

- Miasto Jelenia Góra starało się o dofinansowanie już pięć razy. Raz z Europejskiego Obszaru Gospodarczego, dwa razy z programów Polska-Saksonia, dwa razy z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Za każdym razem bezskutecznie. Wykreślenie Zameczku z budżetu i przeznaczenie zaoszczędzonych środków na budowę nowoczesnego domu kultury na Zabobrzu to jeden z postulatów radnych, którzy zablokowali uchwalenie budżetu – zaznacza R. Szymański.

- Twierdzi pan, że ma obiecane pieniądze z ministerstwa. Niestety tak nie jest. Sprawdziłem to wczoraj w ministerstwie. Z informacji uzyskanych przeze mnie, projekt po odwołaniu uzyskał wprawdzie wymaganą liczbę punktów, by być przedmiotem oceny, jednakże w kasie nie ma już środków. Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko dysponuje ostatnimi 3 mln zł, a na biurku w ministerstwie leży już zatwierdzony projekt za 19 mln zł. Jelenia Góra nie ma więc żadnych szans na pieniądze, a pana deklaracje mijają się z prawdą. Panie prezydencie, zamiast wierzyć w coś, co nie ma szans się ziścić, zacznijmy działać. Zameczek, podobnie jak Pawilon Norweski w Cieplicach, sprzedajmy. Niech ten piękny obiekt przejmie ktoś, kto ma pieniądze, wizję i umiejętności, zanim doszczętnie zgnije – apeluje radny z Zabobrza.

- Część z 1,6 mln zł zabezpieczonych w budżecie przeznaczmy na projekt nowoczesnego domu kultury na Zabobrzu, a resztę środków niech pokryje niezbędne miastu inwestycje. Siedem lat to wystarczająco długo, by przekonać się, że pana pomysł nie ma szans na realizację i żadna z instytucji finansujących nie wyłoży na niego ani złotówki. Proszę choć raz posłuchać opozycji i swoją porażkę zamienić w sukces. Niech dobro mieszkańców nie będzie elementem politycznych przepychanek, ale naszą wspólna troską – dodał polityk Prawa i Sprawiedliwości.

W poniedziałek, 15 stycznia (godz. 9:00) w biurze Rady Miejskiej odbędzie się posiedzenie Komisji Kultury – tematem będzie kwestia „Zameczku” na Zabobrzu.

Czytaj również

Komentarze (68) Dodaj komentarz

~B+ 12-01-2018 8:00
Pięć prób pozyskania środków na dofinansowanie i żadna nie okazała się skuteczna?!Ożeż w mordkę jeża, nie no, rewelacja, ale te władze Jeleniej Góry są skuteczne.I co tu się się dziwić, że w tym mieście jest jak jest przy takiej udolności władz miasta?!
~Trochę nie na temat 14-01-2018 18:01
do: ~B+ (8:00)
Panie Szymański i panie Kubicki. Panowie jako przedstawiciele "dobrej zmiany' wyjaśnijcie dlaczego w spisie pedofilów brakuje 56 księży pedofilów To niezrozumiałe, dlaczego tych osób PiS nie umieścił w spisie. Okazało się, że zapewnienia ministerstwa o ochronie dzieci to puste obietnice, które nie przełożyły się na działania.
~Boss 12-01-2018 8:02
Idealne miejsce na kolejny market lub dla dewelopera bo to tylko o to chodzi w tej dewastacji przejąć doprowadzić do ruiny sprzedać za grosze to jest chore podejście tych ludzi do mienia publicznego najgorsze jest to że nikt za nic nie ponosi odpowiedzialności
~Kto ??? 12-01-2018 8:31
Mówię wam że sprzedadzą i zrobią hotel.
~aa 12-01-2018 8:34
do: ~Kto ??? (8:31)
No i lepsze to niż to co jest teraz.
~No, tak 12-01-2018 12:46
do: ~Kto ??? (8:31)
Ten budynek powinien być już dawno sprzedany. Dziwię się, że miasto "pompowało" w ten budynek pieniądze podatników, który przez wiele lat nie jest użytkowany. Jeśli znajdzie się inwestor, czy spółka, którzy cenią sobie stare zabytkowe budynki, zrobią zeń prawdziwą perełkę.
~abc 14-01-2018 14:39
do: ~No, tak (12:46)
sam się sprzedaj !
~aa 12-01-2018 8:34
Chociaż zawsze byłam przeciwna sprzedawaniu mienia miasta ale w tym przypadku się z tym zgadzam. Miasto przez lata nie zrobiło nic z tym pięknym budynkiem. Tylko niszczeje. Dodałabym w umowie sprzedaży adnotację że nie można z tego zrobić sklepu czy czegoś podobnego i już.
~oraz 12-01-2018 11:02
do: ~aa (8:34)
A jakim prawem sprzedajac cos chcesz taki zapis do umowy wprowadzic? Czy sama kupujac jakis obiekt zgodzilabys sie jako kupujaca by ktos narzucal Ci co mozesz a czego nie mozesz? Kupujac stajesz sie wlascicielem i masz świete prawo wlasnosci. Co z tym zrobisz to tylko i wyłacznie Twoja decyzja nikt Ci nie moze niczego narzucic.
~dsd 12-01-2018 12:19
do: ~oraz (11:02)
wystarczy wprowadzić zmianę w MPZP
~No, tak 12-01-2018 14:56
do: ~oraz (11:02)
Przeznaczenie budynku na konkretne cele - innymi słowy jego odpowiednie zaadaptowanie warunkuje MPZP, który na wniosek zainteresowanego i za zgodą Rady Miasta może zostać zmieniony. Nie powstanie tam żaden sklep itp., bo to bzdury do kwadratu. Nawet przebudowa na potrzeby ODK wymaga sporo zmian, jak chociażby stworzenie warunków dla niepełnosprawnych. M.in. instalacja platform, wind, ew. elektrycznych krzeseł wwożących inwalidę na dane piętro, ale znając życie konserwator zabytków nigdy na to nie przystanie.
~abc 14-01-2018 14:43
do: ~aa (8:34)
Może już czas zmienić te władze i " bezradnych " , miasto niszczeje , miasto umiera !!!!!!!!!! . Dlaczego ????? .
~zabobrzanin 57 12-01-2018 8:41
coś mi się tutaj nie zgadza panie radny . Przecież krzyczycie wszędzie , że za dużo jest kultury ( obiektów) w Jeleniej Górze i budowanie kolejnego budynku gdzieś tam przeczy temu co pan mówi wcześniej.W Ministerstwie nie ma pieniędzy , bo jak się rozdaje na lewo i prawo w tym dla o. z Torunia to nie ma. O prestiżowym gimnazjum zapomnijmy, przecież Pis je likwiduje i za 2 lata już ich nie będzie.Jak wy nie lubicie miasta. Czy zameczek sprzedać pewnie tak, ale czy Hotel przy głównej drodze na Wrocław z tym samochodowym hałasem ma być fajny ?
~janek z lasu 12-01-2018 9:01
do: ~zabobrzanin 57 (8:41)
Hotelu też nie będzie ale jakaś ekskluzywna agencja,albo dom opieki już prędzej o ile miasto znajdzie chętnego na kupca.W ostateczności zawsze może zrobić kolejny oddział muzeum
~JA 12-01-2018 23:48
do: ~janek z lasu (9:01)
Fakt. Jelenia Góra powinna mieć MUZEUM SECESJI, co pokazała ostatnia wystawa secesyjna w Muzeum Karkonoskim...
~janek z lasu 12-01-2018 8:57
Błędna decyzja od samego początku.Miasto tylko straciło na zamianie budynków.Ewidentne działanie na szkodę miasta,bez konsekwencji.Podobnie było przy sprzedaży działek na Kilińskiego, również bez konsekwencji.Miasto pod obecnymi rządami tylko się pogrąża.Na szczęście wiatr zmiany coraz śmielej wietrzy tą oazę towarzyszy i ich zwolenników
~pytanie do Pana Radnego 12-01-2018 9:03
Szanowny Panie, 1. Czy miasto odzyskało już pieniądze od firmy która porzuciła plac budowy Term Cieplickich - chyba firmaTiwal? Chodziło tam zdaje się o duże pieniądze, które miasto wyłożyło na dokończenie. 2. Czy odzyskano wszystkie działki na terenie przeznaczonym pod budowę galerii na Kilińskiego? Pozdrawiam -podatnik.
kazimierzp 12-01-2018 9:13
Przez wiele lat willa Maxa Erfurta była w posiadaniu Politechniki Wrocławskiej. Przez kilka lat stała pusta bo politechnika poszukiwała nabywcy i za diabła nie mogła znaleźć. Za czasów prezydentury Marka Obrębalskiego Jeleniogórska Spółdzielnia Mieszkaniowa wszczęła działania "usunięcia" ODK z blaszaka. W związku z tym miasto wtedy rozpoczęło rozmowy na temat przejęcia willi od politechniki w zamian za prawa do akademika przy Piłsudskiego i ulokowania w "pałacyku" ODK. Zostało to sfinalizowane za prezydentury Marcina Zawiły gdyż były realne możliwości uzyskania dotacji z Unii Europejskiej. Opracowano projekt i wystąpiono z wnioskami do odpowiednich instytucji. Jednak "sympatie polityczne" przyznających były inne i stąd brak dotacji. Wypowiedź Rafała Szymańskiego potwierdza ten stan i dlatego obecna władza z namaszczenia PiS nie przyzna środków ich "wrogowi politycznemu". Dla mnie jest to zwykłe sku... Informacja dla tych którzy to uogólniają - Jelenia Góra należy do miast które pozyskują najwięcej dodatkowych środków ze źródeł zewnętrznych, zarówno miasto jak i nasze instytucje kulturalne.
~mieszkamtu 12-01-2018 9:45
do: kazimierzp (9:13)
"sympatie polityczne" przez osiem lat rządziła PO i Pan Zawiła też z PO to gdzie tu problem.
~B+ 12-01-2018 10:06
do: kazimierzp (9:13)
"Sympatie polityczne" przyznających były inne?Koalicja PO-PSL rządziła od jesieni 2007 do jesieni 2015.Zawiła z PO jest Prezydentem Jeleniej Góry od jesieni 2010 roku więc, gdzie tu były inne "sympatie polityczne"?
~Vg 12-01-2018 14:17
do: kazimierzp (9:13)
Panie Kazimierzu, Obrębalski od samego początku nie był zainteresowany przejęciem tego budynku, który na dom kultury wogóle się nie nadaje. Odrzucił propozycję Politechniki. Przedstawił za to ciekawą koncepcję budowy centrum sportowo-kulturalnego na Zabobrzu z halą widowiskowo-sportową, ośrodkiem kultury, biblioteką itd. Proszę zatem nie ściemniać próbując bronić nieudane decyzje Zawiły
~18 sqandal 12-01-2018 9:44
.... jest tyle potrzeb dla miasta i tyle trzeba zrobić ze jakiś tam zameczek ma czas niech sobie spokojnie czeka . A sprzedać , szkoda . Przyjdą lepsze czasy i wtedy z tym zameczkiem coś się zrobi. Zresztą kultury w tym zapyziałym mieście i tak jest zbyt dużo , zresztą dla kogo to , emeryci raczej patrzą jak przetrwać do pierwszego a młodzi no cóż coraz mniej , opuszczają te biedną i niezaradną mieścinę.
~ 12-01-2018 11:12
" bliskość prestiżowego gimnazjum"? Obudź się chłopie, twoja partyjna koleżanka właśnie je wygasza!
~totoloto 12-01-2018 11:22
Gimnazjum? A myślałem, że gimnazja zlikwidowano!? Chyba ktoś zrobił kopiuj wklej ze starego artykułu.
~Niech PiS da pieniądze 12-01-2018 11:30
Do radnych PiS nie dotarła jeszcze wiadomość, że PiS samodzielnie od 2-ch lat rządzi w kraju?! To PiS ma pieniądze i może nimi dysponować dowolnie. W tej luksusowej sytuacji powinien pan, panie Szymański mieć świadomość że dotacja do remontu zameczku zależy wyłącznie od was. Wszystko w waszych rękach! Jak na razie PiS z własnej inicjatywy nic dla naszego miasta nie zrobił. Przypomnę kilka zadań, moi drodzy pisowcy jakie dostaliście od mieszkańców: projekt łącznika drogowego do S3, obwodnice Pasiecznika Chmielenia w pasie drogi nr 30+remont co najmniej do Gryfowa Śl. Remonty dróg sa drogie ale remont zameczku to drobiazg w stosunku np do dotacji dla łojca z Torunia.
~fra 12-01-2018 12:50
do: ~Niech PiS da pieniądze (11:30)
Tylko po co jak budynek nie nadaje się do tego typu celów.Natomiast za środki włożone w ewentualny remont i przystosowanie są porównywalne lub większe niż budowa nowego obiektu.Ktos podjął pochopna decyzję i powinien za to odpowiedzieć.
~ 12-01-2018 16:26
do: ~Niech PiS da pieniądze (11:30)
chyba twój łojciec cię bił w łeb, zamiast w d...ę. I dlatego jesteś g...pi i głupio piszesz. A niby dlaczego PiS ma ci zrobić wszystko w 2 lata skoro PO nie zrobiło NIC, ZERO, NULL przez lat SIEDEM !!! I to nawet nie mówiąc o najbardziej POronionym POmyśle, jakim jest Dom Kultury w zameczku. Tam by nawet Żabka się nie sprawdziła !!!
~gość 13-01-2018 12:14
do: ~Niech PiS da pieniądze (11:30)
ale to nie PIS zniszczył zameczek to nie PIS doprowadził do takiego stanu i nie wylewaj swojej frustracji na PIS bo miastem rządziło najpierw SLD potem przez dużo lat PO i co oni nie mieli wgladu co dzieje się z tym obiektem teraz Zawiły jest już dwie kadencje i też nic z tym nie robi a płacz ze PIS ma dać a co ja sie pytam PO robiło 12 lat w Jeleniej Górze prezdydent miasta jaki by nie był ma miastem sie zająć a nie po manifestacjach KOD biegać i na każdym wiecu sie pokazywać ,nie po to go wybierali tylko po to żeby coś dla tego miasta zrobił ,wiec teraz będą wybory i jest czas na rozliczenie tych co do takiego stanu doprowadzili to miasto i można pokazać kto ma miasto za swoje a kto za PO przystań
~emeryt 12-01-2018 11:36
co robi w tym kierunku prokuratura ze za taki stan nikt nie ponosi odpowiedzialnosci a to jest zaniechanie obowiazkow, bo nie wiadomo kto czy politycy czy urzednicy i kolo sie zamyka. tak jest i z innymi obiektami, najlepiej rozbrac. bo to jest najszybciej.
~`marcinek 12-01-2018 11:45
Po co mam coś robić jak mi płacą? Nie ważne którą nogą robię prawą czy lewą czy leżę czy siedzę albo też i spie to tez mi płacą. A więc co ja się będę bił i w walczył. Pocałujta wujta w ..ta.
~ 12-01-2018 11:54
W dzisiejszych czasach nowoczesny dom kultury to sala koncertowa na min.300 miejsc ,pracownie komputerowe,plastyczne,fotograficzne.filmowe itd.Sale wykładowe,teatralne.Zameczek pochłonie gigantyczne pieniądze żeby zapewnić w.w uwarunkowania no i do przeskoczenia problemy z konserwatorem zabytków.Mam wrażenie że niektóre powyższe wpisy wynikają z uwarunkowań rodzinnych lub innych koterii zawodowych i towarzyskich.Nie ulega wątpliwosci że jeleniogórską kulture czekają duże zmiany, budżety sąsiednich podobnej wielkości miast pokazują że nie trzeba na kulture wydawać 17 milionów a można 6 lub 7 a efekty będą podobne.
~mx 12-01-2018 13:06
Ojciec dyrektor potrzebuje kasy więc mają PiSochłopki gdzie pompować....
~ 12-01-2018 14:26
nie ma pieniędzy? Wystarczy wejść do piwnicy potem 16 kroków na przód, 6 w lewo, do końca korytarza i 3 kroki w prawo i tam jest zakopana skrzynia wypełniona złotymi i srebrnymi monetami. Wystarczy nie tylko na remont zameczku ale i na wybudowanie całego osiedla.
~analityk 13-01-2018 20:54
do: ~ (14:26)
A i jeszcze "depozyt" w przyzameczkowym ogrodzie. Wychodząc z tyłu budynku 25 kroków na wschód, następnie 60 kroków na południe i tam w połowie odległości między starym rozłożystym świerkiem a niepozorną charakterystyczną skałką może spoczywać coś "zdeponowane" tak na lepsze czasy.
~zaboberek 12-01-2018 16:00
Nie wiem,co można byłoby urządzić w Zameczku,ale jedno co wiem,to to,że szkoda byłby tych nakładów jakie zostały poniesione na zabezpieczenie tego obiektu.Marnotrawstwem byłoby,gdyby miało się tak skończyć jak w piosence Młynarskiego: "...przyjdzie walec i wyrówna..."
Adrian Januszkiewicz 12-01-2018 16:10
Gdyby nie wydawali publicznych pieniędzy Rydzykowi i na strzelnice to środki by się znalazły, a tak cóż.
~ 12-01-2018 16:34
Wywalcie tę władzę ratuszową skostniałą PO i wówczas miasto odżyje.To takie proste.
~Precz z PiS! 12-01-2018 18:05
do: ~ (16:34)
Wywalcie? Po co? By zobaczyć jak PiS nieudolnie rządzi i rozwala miasto? Jak do tej pory PiS nic dobrego dla naszego miasta nie zrobił. Tylko intrygi i prymitywne rozgrywki.
~xx 12-01-2018 16:35
Czy wszystko sprzedać jest jedyną opcją ostatnich lat ?
~Gość 12-01-2018 16:38
Sprzedać ten zameczek a prywatny właściciel zrobi porządek w tym zrujnowanym przez politechnike i miasto budynku nawet niech tam hotel knajpa bedzie ale prywatna bo ten Prezio zniszczy i postawi market
Krzysiek Koziarski 12-01-2018 17:38
Zawila szykuje sobie domek smerfny
~Sprzedajcie własne gacie 12-01-2018 18:02
Wszystko sprzedawać? Tak piszą ci, którzy mają w tym niezły interes lub nie po kolei w głowie. A może to sa ludzie z Wrocławia? Normalny jeleniogórzanin, ten który obserwuje losy zakładów po tzw solidarnościowej prywatyzacji lub sprzedaży zakładów przemysłowych w ręce cwaniaków lub nieudaczników rozumie zbrodnie prywatyzacji. Przyjdźcie na ul Wiejską i zobaczcie, do czego doprowadził prywaciarz Fabrykę Papieru. Po zakładzie została sterta gruzu, śmieci i brudów. Rozpacz człowieka ogarnia jak widzi do czego doprowadził Jarosław Kaczyński zakład Polfy/Jelfy sprzedajac ten zakład litewskim dziadom za grosze. Szybko go wykończyli.
~hm 12-01-2018 19:00
Pałacyk był w rekach wrocławskiej uczelni i wszystko było dobrze, teraz przejęły go jeleniogórskie cwaniaczki i niszczeje.
~Koniecswiata 12-01-2018 19:11
Koniec świata! Radny PiS jest za reprywatyzacją.
Marcin Wójcik 12-01-2018 19:12
Fakt faktem pałacyk powinien być sprzedany. Jednak umowa musi być bardzo precyzyjna po warunkiem unieważnienia i odebrania obiektu w sytuacji gdyby inwestor nie wyremontował go zgodnie z wytycznymi konserwatora. PS Oczywiście mógłby być tam obiekt kulturalny i na kulturę pieniądze powinny zawsze się znaleźć jednak w obecnym układzie politycznym (tym centralnym) nie ma na to pewnie większych szans na „dawnych niemieckich terenach w dawnych niemieckich obiektach”. Gdyby to był kościół piastowski...
~fra 12-01-2018 20:50
do: Marcin Wójcik (19:12)
Precyzyjną umowę sprzadzili przy sprzedaży Kilińskiego.I tak odzykuja aby nie odzyskać.Widac spora kwota pod stołem przeszla i są obawy że trochę brudu może na wierzch wyplynać
~Euro 12-01-2018 19:23
PiS dobra zmiana
~Pieta 12-01-2018 20:20
Dokonczyc dach na wiezyczce to podniesie jego wartosc i sprzedac nawet Muzulmaninowi aby nieniszczal Odnawialem go wlatach 70 tych zal patrzec jak wyglada
Jacek Cywinski 12-01-2018 20:21
Mniej zawijać kasy do kieszeni wiecej na inwestycje......
~fra 12-01-2018 20:52
Skończy jak pałac w Bobrowie
Paweł Szachowski 12-01-2018 21:55
Dawno powinien zmienić właściciela.
~pytanie do Pana Radnego 13-01-2018 4:22
Szanowny Panie, 1. Czy miasto odzyskało już pieniądze od firmy która porzuciła plac budowy Term Cieplickich - chyba firmaTiwal? Chodziło tam zdaje się o duże pieniądze, które miasto wyłożyło na dokończenie. 2. Czy odzyskano wszystkie działki na terenie przeznaczonym pod budowę galerii na Kilińskiego? Pozdrawiam -podatnik.
~ 13-01-2018 7:05
Przez 25 lat nasze piekne miasto jest nisczone przez nieomylnych i wszystko wiedzocych fachowcow z PO-PSL-SLD i skutki tego niestety widac wszedzie. Takim drastycznym przykladem jest nasza piekna starowka ZAMORDOWANA ,sklepy stoja puste i opuszczone. Miasta wyglada jak by tam panowala DZUMA.
~ 13-01-2018 7:12
PO-PSL-SLD oni tak maja, ze czego nie dotkna to spapraja. Ale widac wiatr wolnosci coraz mocniej wieje POLSKI narod sie przebudzil. Teraz tylko moi drodzy na wybory i posprzatajmy te bagno
~Szykujcie gotówkę! 13-01-2018 10:34
do: ~ (7:12)
Od 1 stycznia we wszystkich gminach trzeba płacić podatek od deszczu. Zostanie naliczony właścicielom dużych budynków o powierzchni ponad 3,5 tys. mkw. oraz tym, którzy zabudowali swoją działkę w co najmniej 70 proc., a w okolicy brakuje kanalizacji deszczowej. Dotyczy to sklepów wielkopowierzchniowych, magazynów, biurowców, ale też spółdzielni mieszkaniowych i wspólnot, które ten nowy pisowski podatek przerzucą na lokatorów. Zwolnione z opłat będą jak to w państwie PiS kościoły i związki wyznaniowe ,ze "względu na wymiar społeczny"
~analityk 13-01-2018 21:08
do: ~Szykujcie gotówkę! (10:34)
Niestety prawda. A żeby nie było nam za łatwo i zbyt tanio się nie żyło, dojdą nam jeszcze codzienne opłaty za wjazd do ścisłego centrum miast, dla kierowców aut z silnikiem benzynowym i diesla. Coś tak chyba ok. 30 zł za dobę. Jedynie kierowcy aut "ekologicznych", będą z tego zwolnieni. Ekologiczna motoryzacja i środki transportu oczkiem w głowie premiera.
~ 13-01-2018 7:13
PO-PSL-SLD-wzszyscy WON.
~niezalogowany 13-01-2018 10:53
do: ~ (7:13)
Zapomniałeś dodać do tego towarzystwa pisiaków!
~niezalogowany 13-01-2018 11:15
Dziwi mnie tylko,że miasto od lat nie może pozyskać funduszy na remont tego budynku,pamiętam jak miasto przejęło ten budynek to chodziły słuchy,że będzie w nim przedszkole,i co,może by tak wrócić do pierwotnego pomysłu? budynek jest tośc duży,dookoła jest spory ogród a i młode mamy twierdzą,że w jeleniej jest za mało przedszkoli.
~jeleniogorzanin 13-01-2018 11:48
Daj Pan spokoj. Mam pomysl na ten "zameczek". Jak wiem w J.G. nie ma budynku z prawdziwego zdarzenia do PAINT BALL -a. Miasto nic nie robiac z obiektem ( im wieksza ruina tym lepsza w tej zabawie) a jedynie kupujac odpowiednie akcesoria a pozniej go wynajmujac ( jak narty na stoku w wypozyczalniach) zarabialo by. Wprowadzic oplate za uzyczenie " zameczku" na godziny , pieniadze wplywaly by do kasy miasta.
~kto to mowi/ 13-01-2018 19:15
Pan SZ. mowi ze za dużo kultury w naszym miescie? Tak, zgadzam się , bo po wpisach można odczuc KULTURE.
~cbdndn 14-01-2018 12:12
Ludzie dajecie na Owsiaka dajecie księdzu na tace dajcie po 5 zł i wylejcie se na fejsbuku wiadro kranówki na głowę i pałacyk będzie tam stał jak marzenie i będzie zarabiał na siebie bo niejeden reżyser by chciał nagrać film w takim miejscu lub młoda para zrobić sesje ślubną czy gwiazda muzyki nagrać tam teledysk. Ludziska trzeba coś robić dla lokalnej społeczności a nie tylko liczyć na władze która jest nie udolna. Za komuny jakoś ludzie mogli coś razem zrobić w czynie społecznym a dziś każdy liczy na zapłate...
~grafen 14-01-2018 12:25
Miasto w Cieplicach koło term wygoniło dzieci z przedszkola bo mieli coś tam robić. Budynek już 3 rok stoi pusty i niszczeje a przedszkole miało pół roku na wyprowadzke. Od cała miejska patologia. A mogliście mieć takiego fajnego prezydenta Paweł Wilk który wie jak brać dotacje unijne zna się na zarządzaniu to wy nadal wybieracie historyków którzy nie mają pojęcia o marketingu ekonomii czy zarządzaniu. Dziś miasto nie potrzebuje politologa historyka tylko sprawnego menadżera...
~abc 14-01-2018 14:45
Prokurator powinien się tym zająć , kogoś rozliczyć , komuś dowalić . Ten niszczejący pałacyk jest piękny , dopuścić do takiego stanu to BARBARZYŃSTWO !!!!!!!!!
~LLL 14-01-2018 16:10
ale cos sie tam dzialo jakis remoncik tak dla picu.wzieli kase, podzielili sie miedzy soba a potem twierdza, ze to nie ma szans. trzeba glebiej pogrzebac bo to przekret na pewno
~nihilscire 15-01-2018 11:47
...wybory samorządowe już niedługo więc radny szuka tematów do lansu...cztery lata temu robił dokładnie to samo...
~Trolowanie 16-01-2018 23:07
Widać, że funkcyjni z ratusza nie próżnują wpisując komentarze na forum. Czyżby strach przed utratą posad? Bo co oni biedni zrobią, skoro pracować nie potrafią tylko sprawować urzędy?
~zar 17-01-2018 15:56
Szymański też jest niepotrzebny, wywalić go z RM,a najlepiej nie głosować w kolejnych wyborach

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Głos ulicy
Za kółkiem z rodzicem?  9
TV Dami
Serwis Informacyjny TV Dami z 15.06.2018 r.  
Miej świadomość
NASA odkryła coś na Marsie  
Dialogi Jelonki
Joanna Lichocka o mediach i katastrofie smoleńskiej  65
Aktualności
Budowa obwodnicy – kolejne etapy prac  2
Kultura
Kulturalna współpraca  10
Copyright © 2002-2018 Highlander's Group