• Wtorek, 22 maja 2018
  • Godz. 21:49
  • Imieniny: Heleny, Julii, Wiesławy
  • Czytających: 6129
  • Zalogowanych: 3
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Rozpoczęcie metamorfozy Polany Jakuszyckiej

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 16 stycznia 2018, 17:24
Aktualizacja: Czwartek, 18 stycznia 2018, 9:50
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Dzisiaj (16.01) na Polanie Jakuszyckiej doszło do podpisania aktu erekcyjnego pod budowę Dolnośląskiego Centrum Sportów Zimowych – Szklarska Poręba Jakuszyce. Uroczystość z udziałem przedstawicieli władz państwa, samorządów, Stowarzyszenia Bieg Piastów oraz zaprzyjaźnionych instytucji i organizacji – była okazją do zaprezentowania makiety raju dla biegaczy narciarskich.

- Dzisiaj oficjalnie rozpoczynamy inwestycję na Polanie Jakuszyckiej. Mamy już pozwolenie na budowę i rozpoczynamy proces inwestycyjny – powiedział Sebastian Kącki, prezes Dolnośląskiego Parku Innowacji i Nauki. Aktualnie trwa przetarg na prace przygotowawcze, a w połowie lutego ma zostać wybrany generalny wykonawca. Inwestycja ma być gotowa do grudnia 2019 roku. Jak zapowiada prezes spółki odpowiedzialnej za inwestycję, na terenie Dolnośląskiego Centrum Sportów Zimowych ma się znajdować budynek wielofunkcyjny spełniający wszystkie wymogi międzynarodowych federacji, a poza wielkimi imprezami – będzie dostępny dla wszystkich turystów.

W projekcie przewidziano m.in. infrastrukturę sanitarną, wypożyczalnie (w okresie letnim rowery, a w zimowym narty, smarowalnie), salę gimnastyczną, część gastronomiczną, zintegrowaną stację kolejową (z pociągu będzie można wysiąść bezpośrednio do budynku). Będzie też parking podziemny na ok. 250 samochodów, nowoczesna strzelnica biathlonowa, rolkostrady, magazyn śniegu czy system naśnieżania.

To będzie najnowocześniejszy obiekt w Europie. Zależało nam, aby Polana Jakuszycka miała obiekt całoroczny – podkreślił S. Kącki. Podobnego zdania byli pozostali uczestnicy ceremonii. Wśród nich przedstawiciele Polskiego Związku Narciarskiego, Polskiego Związku Biathlonu, Ministerstwa Sportu. Wszyscy podkreślali wyjątkowy mikroklimat na tym terenie, bowiem jest to jedyne niezawodne miejsce w Polsce, gdzie w sezonie zimowym nie brakuje śniegu.

Ten proces zaczął się ponad 40 lat temu – dzisiaj możemy podpisać akt erekcyjny, a za dwa lata oczekiwać zupełnie innych warunków – powiedział Maciej Pawłowski, prezes Stowarzyszenia Bieg Piastów, który zapewnia, że sztandarowe imprezy nie znikną z kalendarza wydarzeń na Polanie Jakuszyckiej. - Ten ośrodek będzie spełniał wszelkie wymagania, zarówno dla narciarzy rekreacyjnych, jak i profesjonalnych – dodał.

W trakcie wystąpień nie brakowało optymistycznych wizji rozwoju tego miejsca, ale jak podkreślano – wszystko w swoim czasie. - Będzie to najpiękniejszy obiekt tego typu na świecie, a znam chyba wszystkie, więc mogę to powiedzieć bez obawy – powiedział Apoloniusz Tajner, prezes Polskiego Związku Narciarskiego. - Z taką bazą możemy robić największe imprezy – od Mistrzostw Świata Juniorów, Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy, Mistrzostwa Seniorów po Zimowe Igrzyska Olimpijskie - to jest wielce prawdopodobne. W bezpośredniej bliskości jest Harrachov i możemy wspólnie robić Puchary Świata takie jak w Lahti czy Kuusamo, gdzie w ciągu trzech dni są biegi narciarskie, skoki i kombinacja norweska – deklaruje prezes PZN.

- To bardzo ważne wydarzenie. Jakuszyce to magiczne miejsce! Do tej pory strzelnica nie spełniała do końca wymogów naszej dyscypliny, ale śniegu od grudnia do maja nigdy nie brakuje – powiedziała Dagmara Gerasimuk, prezes Polskiego Związku Biathlonu, która podkreśla, że projekt spełnia wszystkie wymagania, aby otrzymać licencję A, a więc będzie można organizować największe imprezy rangi światowej.

Rozbudowa polany to niezwykle ważna inwestycja dla Szklarskiej Poręby, ale i całego regionu. - Robimy ten ośrodek dla dobra regionu i całej Polski – zaznaczył Mirosław Graf, burmistrz miasta pod Szrenicą, który liczy, że inwestycja o wartości 100 milionów złotych pociągnie za sobą kolejne, dotyczące komunikacji.

Obecny na spotkaniu wiceminister sportu Jarosław Stawiarski deklarował, że Ministerstwo dofinansuje budowę centrum sportów zimowych do wysokości 50 proc. kosztów kwalifikowanych. - Polana Jakuszycka to mekka polskiego narciarstwa klasycznego - stwierdził wiceminister. - Dołożymy wszelkich starań, żeby wkład z budżetu państwa był jak największy – deklaruje J. Stawiarski, który wierzy, że w Karkonoszach uda się kiedyś zorganizować Igrzyska Olimpijskie, ale wcześniej liczy na Puchar Świata czy Mistrzostwa Świata w narciarstwie klasycznym przy współpracy z Harrachovem. - Marzenia o tym, żeby w Szklarskiej Porębie odbyły się zimowe igrzyska – nie jest wielką mrzonką. Część zawodów może się odbywać w Czechach, zainteresowane są również miasta z Niemiec. Życzę wszystkim, aby Polana tętniła jeszcze większym życiem, niż w tej chwili – powiedział Cezary Przybylski, marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Wojewoda dolnośląski również nie krył zadowolenia, że w końcu rozpoczyna się budowa nowego kompleksu narciarskiego. - Cieszę się, że administracja rządowa bierze uczestniczyła w tym finansowo – powiedział Paweł Hreniak.

Czytaj również

Komentarze (37) Dodaj komentarz

Krzysiek Koziarski 16-01-2018 19:58
To arena zimowych sportów, nie spełnia standartów puchar świata, to pieniądze wźucone w błoto?
~ 16-01-2018 20:05
Opis do zdjęć: Zdjęcie 32 - "skoro o erekcji mowa, to ja wczoraj taaaaaką miałem!". Zdjęcie 33 - "dziadek, nie przechwalaj się, tu podpisuj!".
~ 16-01-2018 20:08
Fatalny błąd projektowy to brak spadzistego dachu. Robienie takiej powierzchni płaskiego dachu w tak zaśnieżonym miejscu to proszenie się o kłopoty. Chyba, że będziecie po dachu jeździć traktorkiem do odśnieżania.
~ 16-01-2018 20:21
no i klimat Jakuszyc diabli wzięli! za kasę to wszyscy są gotowi zrujnować atmosferę, lasy, zwierzynę... źle było do tej pory??? strasznie to smutne. Tylko zapamiętajcie, pazerniacy, przykład Midasa (o ile w ogóle macie pojęcie, kto to).
~Drix 16-01-2018 20:33
do: ~ (20:21)
Klimat Jakuszyc już minął 5-6 lat temu. Sport i miejsce zrobiło się bardzo popularne i zmiany są nie uniknion.
~Boss 17-01-2018 19:05
do: ~Drix (20:33)
Zmiany tak ale nie w tym kierunku zrobić parking i to wszystko ,to nie będzie obiekt dla zwykłych ludzi dla amatorów to będzie baza treningowa dla zawodowców ,porobią profesjonalne tory z brakiem dostępu i tyle w temacie już teraz w każdą sobotę i niedzielę są zawody i dużo ograniczeń
~Drix 16-01-2018 20:30
W końcu. Nawet nie ma gdzie iść do toalety. Wszyscy sikają po krzakach. Od trzydziestu lat nic tam się nie zmieniło. Brak miejsc parkingowych, auta zaparkowane na ulicy. Ludzi coraz więcej a infrastruktury brak.
~ 16-01-2018 23:20
do: ~Drix (20:30)
A teraz to kible nawet na trasach będą.
~cz 16-01-2018 20:42
Jakie wzniosłe wyrazy w początku artykułu :" Akt erekcyjny ". Akt i erekcja . Nie można było inne słowa dobrać ? Tak się już nie pisze .
~Ojej 16-01-2018 21:43
do: ~cz (20:42)
Ten akt erekcyjny podpisal jakiś członek...
~Akt i erekcja everyday 16-01-2018 21:46
do: ~Ojej (21:43)
Hahaha, a to dobre :D
~ 16-01-2018 23:22
do: ~cz (20:42)
Pisać się może nie pisze ale akt z erekcją to fajne jest.
~kikimora 16-01-2018 20:58
A po ile bedzie wstep do jakuszyc?
~ 16-01-2018 21:54
Mam nadzieję, że budowa nie będzie trwała następnych 40 lat. Przecież my jesteśmy mistrzami w przeciąganiu terminów budowy wszystkich inwestycji.
~turysta 16-01-2018 22:04
To co zbudują na polanie tam to bedzie robilo wrazenie dla osob jak zobaczą poraz 1 ale to co powstanie tam na polanie to w Czechach juz z 5 lat temu powstalo. W Czechach malo sie gada a duzo sie robi a w PL duzo sie gada mowi a malo sie robi . 18miesiecy chyba zrobili gondole z Peca na Sniezke a w Kowarach mowi sie ze bedzie taka gondola czy wyciag na Okraj, bedzie za 10 lat moze. . . hahaha
~Real 17-01-2018 10:06
do: ~turysta (22:04)
Podziękuj turysto w pierwszej kolejności zielonym fanatykom, Pracowni na rzecz Wszystkich Istot (Żywych i Umarłych), Karkonoskiemu Parkowi Narodowemu za zablokowanie w 2010 r. budowy gondoli na Czoło (Okraj), budowy gondoli na Kopę w Karpaczu. Podziękuj też lokalnym samorządom, wcześniej z PZPR, a potem z SLD i PO. Taki w tym rejonie jest klimat... koloru czerwonego ;)
~Bob 17-01-2018 1:33
Akt erekcyjny polega na tym, że coś ma stanąć. W tym przypadku budowla.
~ 17-01-2018 4:05
NO to jeszcze posprzatamy w Jeleniej ta DZUME-PO-PSL-SLD i powinien sie zaczac lepszy czas dla naszego regionu.
~ 17-01-2018 4:18
Prosba wielka aby ta inwestycie objac ochrona CBA bo ci z POd znaku-oklamac,oszukac, ukrasc, zepsuc, napewno cos kombinuja.
~ 17-01-2018 4:36
Oni teraz maja wielki dramat bo ich wice-HANKA wstrzymala sprzedaz kamienic Warszawskich za 50 zl.
~ 17-01-2018 5:57
Na Niezalezna.pl ujawniaja szokujace informacie dotyczace afery urzednikow marszalka Przybylskiego.
~ 17-01-2018 6:04
Oczywiscie do Pana Marszalka Przybylskiego nic nie mam i uwazam jego za BARDZO POZADNEGO CZLOWIEKA i dobrze jemu zycze.
~Grześ 17-01-2018 8:09
Pięknie, ale dla kwalifikowanych sportowców. A co z amatorami?, gdzie stanąć samochodem, bo pociągi może i fajne, ale też trzeba koło stacji się zatrzymać. I jak po intensywnym wysiłku, z mokrymi od potu ciuchami najpierw czekać na pociąg, potem jechać do parkingu gdzie stoi auto i dopiero się przebierać? Poza tym droga jest trasa do granicy i ruchu tirów się nie zatrzyma. Wydaje mi sie że rozwiazanie jest w postaci dużego parkingu w miejscu tzw "patelni" po lewej stronie naprzeciw Polany Maliszewskiego. Kiedyś można było tam stawać, teraz niestety nie. Po odpowiedniej rozbudowie tej przestrzeni (nie jest ograniczona trasami biegowymi) sytuacja dla amatorów byłaby ok.
~Euzebiusz 17-01-2018 8:54
...aaaaa pokroili i zjedli makietę! Do czego jeszcze to PO może się posunąć?
~burak yeter 17-01-2018 9:30
A wieczorem pożarli i popili a potem w pokojach hotelowych odbyli ''akty erekcyjne'' .tak jest zawsze na tego typu spotkaniach branżowych.......
~Real 17-01-2018 10:10
Realnie patrząc to może wybudują. Póki co to od lat, dużo gadają, g..wno robią.
~Narciarka 17-01-2018 10:44
Oczywiście nie mogło zabraknąć burmistrza malowniczego miasta Piechowice. Ten to gdzie tylko można czy też nie można to jest. Jak go zaproszą jest jak go nie zaproszą też jest. Jeszcze trochę przy otwarciu lodówki w każdym domu też zapewne będzie jego postać lub on sam się wychyli.
~Lipowiec 17-01-2018 10:50
Tak działa partia PO po za okradaniem Polaków projektują buble, ten hektarowy płaski dach w takim miejscu jak Jakuszyce prosi się o katastrofę budowlaną, wstyd coś takiego zaprojektować, wstyd urzędnicy.
~dramat 17-01-2018 11:36
przyrody.Ale głupota zawsze zwycięża.
~mozna inaczej? 17-01-2018 14:25
Erekcja- nie można tego nazwac inaczej?
~zed 17-01-2018 15:48
już drugi, albo nawet trzeci nic nie robią tylko podpisują, podpisują, i podpisują, i nadal pewnie podpisywać będą, a roboty głęboko w... lesie
~A 17-01-2018 17:11
Prezenty pomoc rozwój sport i budowa ale ja tak bogactwo warto i A królewski. Zgoda zimowe olimpijski 2030 r gotowe kupi miliard zł
~chyba nie zapomnieli o tym 17-01-2018 17:24
Mam nadzieję ,że zrobią oświetlenie tras biegowych.
~Blądimać 17-01-2018 22:22
Jest akt, jest erekcja, żeby tylko nic nie chlapnęło na ratraka, bo się zwarcie zrobi, albo ze zbocza się ześlizgnie.
~A 17-01-2018 23:04
Ja tak moc energii duch góry pogoda to uwagi ślizgowe dróg niebezpieczne auto. Ludzie pomoc wpłaty dla mnie za dziękuję przyjaciel ludzie
~yanek 18-01-2018 0:05
Jak jest akt,erekcja,członek(myślę że zwyczajny) to wszystko trzeba teraz dopasować,żeby później miało ręce i nogi
~psps 21-01-2018 11:45
Noo, sami biegacze. I wszyscy w akcie erekcyjnym? Jak widzę niektóre facjaty to już się boje że to będzie kolejna afera.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Głos ulicy
Wyższe podatki dla najbogatszych Polaków?  16
TV Dami
Serwis Informacyjny TV DAMI Jelenia Góra z dnia 22.05.2018 r.  
Miej świadomość
Seks w renesansie  4
Dialogi Jelonki
Joanna Lichocka o mediach i katastrofie smoleńskiej  56
Piłka nożna
Włókniarz Mirsk kontra zespół Karkonoszy  
Aktualności
PSL świętował  2
Copyright © 2002-2018 Highlander's Group