• Niedziela, 20 maja 2018
  • Godz. 15:36
  • Imieniny: Aleksandra, Bazylego, Bernardyna
  • Czytających: 4656
  • Zalogowanych: 1
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Rok Rzeki Odry – będzie się działo

Wiadomości: Region
Wtorek, 13 lutego 2018, 7:47
Autor: UMWD
Fot. Użyczone/UMWD
Dolnośląski Rok Rzeki Odry to inicjatywa, która pozwoli na promowanie naszej największej rzeki, jako ważnego elementu budowania potencjału gospodarczego, turystycznego i społecznego.

W Sali Sesyjnej Sejmiku Województwa Dolnośląskiego marszałek Cezary Przybylski wraz z przewodniczącym Sejmiku Dolnośląskiego Pawłem Wróblewskim uroczyście zainaugurowali cykl wielu wydarzeń związanych z tą samorządową inicjatywą.

W październiku 2017 roku Sejmik Województwa Dolnośląskiego przyjął rezolucję ustanawiającą rok 2018 Dolnośląskim Rokiem Rzeki Odry. Został on ustanowiony na wniosek Zarządu Województwa Dolnośląskiego z inicjatywy radnej Ewy Rzewuskiej, Przewodniczącej Komisji Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. Do przedsięwzięcia włączyły się kolejne województwa: śląskie, opolskie, lubuskie i zachodniopomorskie.

− Zależy nam na realizacji wszelkich projektów związanych z przywróceniem Odrze funkcji transportowych, współgrających z inwestycjami przeciwpowodziowymi, prowadzonymi na rzece i jej dopływach. Wciąż kładziemy na nie wielki nacisk, w związku z przykrym wspomnieniem wielkiej powodzi z 1997 roku – zaznacza marszałek Przybylski.

Transportowe wykorzystanie tej drogi wodnej pozwoli na poprawę spójności terytorialnej naszego województwa i całej Polski Zachodniej, stanowiąc tanie i ekologiczne uzupełnienie oferty innych rodzajów transportu towarowego.

− Zależy nam także na tym, by nabrzeże całej Odry znów zaczęło tętnić życiem. Dlatego stworzyliśmy „Dolnośląski Fundusz Odrzański 2018” – dodaje marszałek.

Będzie on wspierał dolnośląskie gminy w realizacji projektów dotyczących budowy lub rozwoju małej infrastruktury związanej bezpośrednio lub pośrednio z Odrą i innymi rzekami lub zbiornikami wodnymi. Organizowany jest także konkurs pn. „W stronę Odry”, gdzie wspierane będą projekty sportowe i turystyczne realizowane na Odrze i jej dopływach, obejmujące nie tylko turystykę wodną, spływy, zloty, ale także imprezy sportowe i rekreacyjne organizowane dla mieszkańców Dolnego Śląska.

Wszystkie wydarzenia zostaną ujęte w oficjalnym kalendarzu Dolnośląskiego Roku Rzeki Odry 2018. Będą one także wstępem do rządowych planów dotyczących roku 2019, który ma zostać ogłoszony Rokiem Rzeki Odry przez Sejm RP.

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~2+2=4 13-02-2018 8:31
Jak to ma się do akcji pisowców "uwolnić rzeki od jazów, zapór," Trzeba zatrzymać wody opadowe bo centrum kraju stepowieje, mamy coraz mniej wody .
~2+2=2+2 13-02-2018 8:53
Jak to się ma do akcji "powców", którzy przez ostatnie lata wspaniałych rządów mieli gdzieś transport wodny. Dopiero teraz, kiedy "pisowcy" wyszli z konkretnym programem rewitalizacji szlaków żeglownych Wisły i Odry - podnoszą żałosny skowyt. Stepowieje to chyba Twoja świdomość, przedmówco!
~co znowu 13-02-2018 9:00
Odra ma być żeglowna :). Ilość dyspozycyjna wody w Odrze nie pozwoli na całoroczny transport wodny. Program ma kosztować 30mld zł a efekty mogą być niezadawalające. Kiepski pomysł i dodatkowo drogi.
~do rzeczy 13-02-2018 10:42
a co nas w Jeleniej jakaś oddalona o 100km odra interesuje i jej żeglowność.
~kistrama 13-02-2018 10:56
Ja sie nie ma o czym pisać to niebawem znajdziemy tu artykuł o Wiśle, Bugu a może nawet i o Wołdze.
~xxx 13-02-2018 21:02
To może proszę podać, jakie będą koszty użeglownienia Odry. To kolejny projekt za grube miliony... w tym przypadku nawet miliardy, który napędza jak zwykle koniunkturę, bogatej i szybciej rozwijającej się wschodniej części województwa. Kiedy marszałkowscy urzędnicy zajmą się na przykład drogą sudecką. Kiedy wreszcie województwo przestanie się kończyć 30 km na południe od autostrady A4

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Głos ulicy
Wyższe podatki dla najbogatszych Polaków?  10
TV Dami
Serwis Informacyjny TV DAMI Jelenia Góra z dnia 18.05.2018 r.  
Miej świadomość
Seks w renesansie  4
Dialogi Jelonki
Joanna Lichocka o mediach i katastrofie smoleńskiej  54
Aktualności
Modernizacja w kotłowni ECO  
Aktualności
"Od matury do emerytury"  
Copyright © 2002-2018 Highlander's Group