• Niedziela, 20 maja 2018
  • Godz. 15:36
  • Imieniny: Aleksandra, Bazylego, Bernardyna
  • Czytających: 4661
  • Zalogowanych: 1
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Region jeleniogórski na Tour Salonie 2018

Wiadomości: Region
Środa, 14 lutego 2018, 7:19
Aktualizacja: Czwartek, 15 lutego 2018, 6:51
Autor: Krzysztof Tęcza
Fot. Anna i Krzysztof Tęcza
W Poznaniu odbyły się Targi Regionów i Produktów Turystycznych. Nasz region był reprezentowany przez Regionalną Pracownię Krajoznawczą Karkonoszy działającą w Związku Gmin Karkonoskich.

Pracownia, za zdobycie w zeszłym roku II miejsca w Ogólnopolskim Przeglądzie Książki Krajoznawczej i Turystycznej za cykl wydawniczy „Zeszyty Historyczne”, otrzymała możliwość bezpłatnego wystawienia się na stoisku Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. W związku z tym prowadzący pracownię Krzysztof Tęcza oraz wolontariusze Anna Tęcza, Tomasz i Dorota Łuszpińscy zachęcali widzów do odwiedzania Karkonoszy i okolic. Wszyscy przedstawiali walory krajoznawcze na naszym terenie i odpowiadali na tysiące pytań o historię, ciekawe obiekty czy możliwości noclegów oraz dojazdu do Jeleniej Góry.

Poproszone firmy i instytucje o przekazanie stosownych materiałów bardzo chętnie udostępniły wiele publikacji, folderów i innych materiałów reklamowych. Niektóre przekazały ciekawe eksponaty historyczne związane z działaniami podejmowanymi lata temu. Firma WióRaMa użyczyła piękny model pałacu Paulinum a Grupa Karkonoska Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego wypożyczyła bardzo ciekawe elementy starego ekwipunku używanego przez ratowników kilkadziesiąt lat temu.

Największym zainteresowaniem wśród publiczności cieszyły się przekazane przez Karkonoski Park Narodowy publikacje dotyczące przyrody Parku. Wydawnictwa Parku, wykonane z wielką starannością, a do tego bardzo rzetelne jeśli chodzi o treść, pozwalają na zapoznanie się z różnymi walorami jakie znajdują się na terenie Parku ale także zachęcają do planowania wycieczek w nasze strony by na własne oczy przekonać się, że pokazywane osobliwości naprawdę istnieją i są takie piękne. Duże zainteresowanie wzbudziły egzemplarze wydawanego przez Karkonoski Park Narodowy Czasopisma Sudetów Zachodnich Karkonosze. Współwydawcą jest Związek Gmin Karkonoskich.

Nie mniej ciekawe wydawnictwa przekazał Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych, miasto Jelenia Góra czy Starostwo Powiatowe w Jeleniej Górze. Zaprezentowali się także: Fundacja Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej, Pałac Pakoszów, Pałac Wojanów, Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu, Huta Julia w Piechowicach, Filharmonia Dolnośląska w Jeleniej Górze, Muzeum Karkonoskie, miasta Kowary i Karpacz. Bardzo bogatą ofertę przekazali nasi sąsiedzi z Czech a także jeleniogórskie wydawnictwo Ad Rem. Oczywiście swoje wydawnictwa prezentował Związek Gmin Karkonoskich i Regionalna Pracownia Krajoznawcza Karkonoszy działająca w Związku. Prezentowano także oryginalny produkt regionalny jakim jest likier karkonoski.

Według szacunków przez targi przewinęło się kilka tysięcy widzów, co jest dosyć dobrym wynikiem. Wielu z odwiedzających poszczególne stoiska deklarowało chęć odwiedzenia Kotliny Jeleniogórskiej.

Najważniejszym wydarzeniem było uroczyste wręczenie nagród przyznanych w ramach 26. Ogólnopolskiego Przeglądu Książki Krajoznawczej i Turystycznej organizowanego przez Międzynarodowe Targi Poznańskie, Samorząd Województwa Wielkopolskiego i Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze. Przegląd został objęty patronatami honorowymi: Ministerstwa Sportu i Turystyki, Polskiej Organizacji Turystycznej, Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Polskie Towarzystwo Wydawców Książek i Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. Właściwą imprezę przygotowała Centralna Biblioteka PTTK im. Tadeusza Kulwiecia w Warszawie, i tam obradowało jury Przeglądu pod przewodnictwem prof. dr hab. Janusza Zdebskiego.

Publikacje zgłoszone do Przeglądu oceniane były w pięciu kategoriach: albumy krajoznawcze, przewodniki, monografie oraz inne opracowania krajoznawcze, mapy i atlasy, wydawnictwa dla dzieci, informatory krajoznawcze. W poszczególnych kategoriach pierwsze miejsca zajęły: album „O tatrzańskich pocztówkach”, przewodnik „Cmentarz Łyczakowski we Lwowie”, opracowania „Bojkowszczyzna zachodnia – wczoraj, dziś i jutro” i „Dzieje zabawek dziecięcych na ziemiach polskich na początku XX wieku”, mapa „Trójkąt Lidzbarski: mapa turystyczna fortyfikacji na terenie Nadleśnictwa Zaporowo. Odcinek 1: Frombork – Płoskiński Młyn”, cykl wydawniczy dla dzieci: „Podróżownik. Świętokrzyskie”, „Podróżownik. Tatry i Pieniny”, „Podróżownik. Warmia i Mazury”, „Podróżownik. Wybrzeże Polski”, informator krajoznawczy „Love W_M Przegląd turystyczny. Kocham Warmię i Mazury”.

Wśród nagrodzonych są także pozycje z naszego terenu. II miejsce wśród przewodników zdobyła pozycja „Architectural Guide: Wrocław”, Wydawnictwo DOM publishers, Berlin 2017; III miejsce otrzymał zestaw map Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych, Wydawnictwo Kartograficzne Eko-Graf, Wrocław 2017. Wśród wyróżnień Dyplom Prezesa PTTK przyznano pozycji „Kamienne krzyże na Śląsku, Górnych Łużycach i ziemi kłodzkiej” wydanej przez Oficynę Wydawniczą ATUT – Wrocławskie Wydawnictwo Oświatowe, Wrocław 2017.

Dyplom Komisji Krajoznawczej Zarządu Głównego PTTK przyznano dla Wydawnictwa Poligrafia Ad Rem z Jeleniej Góry za przewodnik emocjonalny „MIEDZIANKA. Przewodnik po mieście, którego nie ma”. Nagrodę odebrała właścicielka wydawnictwa Regina Chrześcijańska oraz autor przewodnika Jarosław Szczyżowski.

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~cietszef 14-02-2018 15:26
Karkonoski Park Narodowy ma dużo kasy na publikacje wydawane na kredowym papierze (pisane na ogół przez krewnych i znajomych królika, którym oczywiście ładna kaska wpada z tego tytułu do kieszeni), których potem nikt nie kupuje i trzeba rozdawać za darmo na różnych targach. To samo dotyczy czasopisma "Karkonosze " wydawanego przez Park którego też nikt nie kupuje więc rozdaje się je potem za darmo przy różnych okazjach (patrz np. pierwsze zdjęcie w artykule ze stołem całym zawalonym starymi numerami "Karkonoszy" i zadowoloną z siebie panią za nim). Na to idą pieniądze podatników które dostaje KPN - na wypasione publikacje których nikt nie kupuje. A może by tak, panie Raj, promować zdolnych młodych autorów pasjonatów, a nie stare znajome mordy znające się "od zawsze" jak łyse (w dosłownym tego słowa znaczeniu) konie, to i chętniej ludzie będą kupować wasze publikacje.
~przewodnik 14-02-2018 15:52
W "Karkonoszach" mają ciekawą politykę wobec autorów, mianowicie za teksty zamawiane płacą, za niezamawiane nie. Na pierwszy rzut oka wygląda to OK, ale jak się wgłębić w praktykę tej reguły to okazuje się, że znaleźli ciekawy sposób na wyprowadzenie publicznej kasy do prywatnych kieszeni "kolesi". W każdym numerze powtarzają się te same nazwiska i - sądząc po tym, że są to wysokie szychy lokalnego środowiska turystycznego - za darmo nie piszą. A piszą ciągle o tym samym, do znudzenia, jak widzę nazwisko tu już wiem o czym będzie. Młodych, zdolnych, ze świeżym umysłem i zainteresowaniami nie ma, bo nikt nie będzie pisał za darmo, a znajomości z dyrektorem widać nie mają. No ale to KPN, a tam trudno oczekiwać czegoś innego poza kolesiostwem i nepotyzmem. Czy czasopismo się sprzedaje czy nie, pewnie najmniej ich obchodzi, bo dostają stałą dotację z ministerstwa, w przeciwieństwie do innych czasopism na rynku nie muszą sami na siebie zarobić.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2018 Highlander's Group