• Czwartek, 24 maja 2018
  • Godz. 3:05
  • Imieniny: Joanny, Zuzanny
  • Czytających: 2091
  • Zalogowanych: 2
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Niedziela w muzeum o wyjątkowej atrakcji

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 7 sierpnia 2017, 13:53
Aktualizacja: 14:18
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
W kolejnym z cyklu spotkań pod hasłem „Niedziela w Muzeum" odbył się wykład Przemysława Nocunia – archeologa oraz redaktora i autora większości tekstów w monografii Wieży Książęcej w Siedlęcinie.

Prowadzący przybliżył poczynione w obiekcie odkrycia i pokazał, jak zmieniała się wieża przez ponad 700 lat swojej historii.

- Już od końca XIX wieku, kiedy odkryte zostały w niej średniowieczne polichromie, przykuwała uwagę naukowców, krajoznawców oraz turystów. Jednak to dopiero obecne stulecie i prowadzone w wieży szczegółowe badania przyniosły najciekawsze odkrycia – mówili organizatorzy spotkania. Jak podkreślają, istotnym efektem działań badawczych było rozpoznanie malowideł jako ilustrujących legendę arturiańskiego rycerza Lancelota z Jeziora (co czyni obiekt jedynym na świecie, w którym in situ zachowały się malowidła o takiej treści). - W rezultacie możemy stwierdzić, że to właśnie w siedlęcińskiej wieży znajdują się najstarsze świeckie malowidła ścienne w Polsce. Prowadzone od 2008 roku badania archeologiczne, którym towarzyszą szeroko zakrojone kwerendy archiwalne i analizy specjalistyczne, w tym badania dendrochronologiczne potwierdziły, że także stropy we wnętrzach wieży należą do najstarszych i najlepiej zachowanych w naszym kraju – podkreślają członkowie stowarzyszenia „Wieża Książęca w Siedlęcinie”, którego prezesem jest Przemysław Nocuń z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

- Szczegółowe datowanie budowy poszczególnych pięter pozwoliło na określenie zakresu prac poszczególnych sezonów budowlanych (w skali roku, a nawet pory roku) i udowodniło, że powstanie wieży należy wiązać z działalnością księcia Henryka I jaworskiego – przekonywał Przemysław Nocuń, który już na wstępie spotkania wyjaśnił, dlaczego akurat w tym miejscu książę postanowił wybudować wieżę. - Jedną z przyczyn były pobliskie lasy, a więc tereny łowieckie oraz kontrola na przejściem przez Bóbr – mówił P. Nocuń.

Uczestnicy Niedzieli w muzeum mogli usłyszeć wiele ciekawostek na temat historii wieży, ich właścicieli oraz prac, jakie wciąż są wykonywane, aby pogłębić wiedzę o tej niewątpliwej atrakcji turystycznej.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Głos ulicy
Wyższe podatki dla najbogatszych Polaków?  20
TV Dami
Serwis Informacyjny TV Dami z 23.05.2018 r.  
Miej świadomość
Seks w renesansie  4
Dialogi Jelonki
Joanna Lichocka o mediach i katastrofie smoleńskiej  57
Kultura
Kino LOT zaprasza  
Edukacja
Dzień Otwartych Drzwi  
Copyright © 2002-2018 Highlander's Group