Czytaj także: Świdnica Wałbrzych

Czwartek, 26 kwietnia 2018 Godz.: 11:29:43 Imieniny: Klaudiusza, Marii, Marzeny, Marceliny Czytających: 5120, Zalogowanych: 5 . Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Wiadomości, Jelenia Góra

Nowoczesne leczenie małoinwazyjne dyskopatii szyjnej kręgosłupa w KCM

Wtorek, 13 grudnia 2016, 22:35, ostatnia aktualizacja: 2017-02-09 09:40
Autor : KCM Clinic SA
Miej świadomość
 
Głos ulicy
Głosowanie rodzinne? (5)

Jelenia Góra Niedziela, 10:09
22 kwietnia 2018

 
Kalendarz wydarzeń
 
Telewizja DAMI
 
Co jest grane w Norwidzie?
Bilet za 300 groszy 

Jelenia Góra Poniedziałek, 20:42
16 kwietnia 2018

 
Kategorie wydarzeń
Event2
Koncerty4
Kursy2
Prelekcje5
Sportowe2
Teatry7
Warsztaty3
Wystawy9
 
Dialogi Jelonki
 
Archiwum PDF
Archiwalne numery Jelonka
 
Fot. foto: R.Czepielewski

KCM w Jeleniej Górze to aktualnie pierwszy i jedyny ośrodek w Polsce i Europie Środkowo–Wschodniej, w którym wykonywane są zabiegi usunięcia przepukliny dysku w odcinku szyjnym metodą endoskopową (CESS).

Rozmowa z Panem Docentem Kwiekiem, kierownikiem działającego od ponad 5 lat w KCM Clinic Jelenia Góra, Dolnośląskim Centrum Małoinwazyjnej i Endoskopowej Neurochirurgii Kręgosłupa, jednym z wiodących w Europie specjalistów w zakresie metod małoinwazyjnych leczenia dyskopatii.

Panie Docencie, jakie jest doświadczenie na świecie w zakresie endoskopii odcinka szyjnego kręgosłupa?
Zabiegi endoskopowe w odcinku szyjnym do tej pory wykonywane były w 6ciu ośrodkach na świecie (2 ośrodki w Niemczech, 2 w USA i 2 w Korei Północnej). Największe, kilkunastoletnie doświadczenie w tym zakresie ma ośrodek w Seulu i jak wynika z jego doświadczenia i wielu publikacji w specjalistycznej literaturze medycznej, zabiegi te cechują się bardzo wysoką skutecznością i minimalnym odsetkiem powikłań.
Doświadczony neurochirurg zabieg taki przeprowadza średnio w 25 - 30 min., a pacjent jeszcze tego samego dnia może opuścić szpital.

Obejrzyj materiał TVP

Czy w KCM wykonuje się już takie zabiegi?
W działającym od ponad 5 lat w KCM Clinic Jelenia Góra Dolnośląskim Centrum Mało Inwazyjnej i Endoskopowej Neurochirurgii Kręgosłupa wykonujemy wiele rodzajów zabiegów metodami mało inwazyjnymi w zakresie wszystkich odcinków kręgosłupa: lędźwiowego, piersiowego i szyjnego.
Jest nam dzisiaj miło zakomunikować, że w KCM w Jeleniej Górze chorzy z takimi problemami w odcinku szyjnym mogą już być leczeni nowoczesnymi technikami wideo-endoskopowymi.. Stało się to głównie dzięki decyzji Zarządu tego szpitala o nabyciu profesjonalnego sprzętu medycznego w tym zakresie i w oparciu o doświadczenie i bardzo dobre wieloletnie wyniki leczenia pacjentów z tymi schorzeniami w tym ośrodku. Pierwszych pięciu pacjentów, z zaawansowanymi zmianami w kręgosłupie szyjnym, którzy cierpieli od lat, zostało skutecznie i bezpiecznie zoperowanych.

Na czym polega endoskopowy zabieg usunięcia przepukliny?
Małoinwazyjny zabieg usunięcia przepukliny lub wypukliny dysku w odcinku szyjnym kręgosłupa, wykonywany jest precyzyjnymi, zminimalizowanymi co do ich rozmiarów, narzędziami endoskopowymi pod kontrolą wideo-endoskopu z dużym powiększeniem obrazu oraz dodatkowo pod kontrolą aparatu rentgenowskiego. Zabieg ten powoduje odbarczenie korzeni nerwowych i /lub rdzenia kręgowego, uciśniętych przez wypuklinę lub przepuklinę dysku, co jest przyczyna bólu..
U dużej większości pacjentów zabieg ten powoduje ustąpienie w całości lub w części dolegliwości bólowych w odcinku szyjnym kręgosłupa z promieniowaniem do ramion, przedramion i dłoni.
Jeżeli przed zabiegiem u pacjenta występują deficyty neurologiczne np. niedowład rąk, zaburzenia czucia, parestezje i inne kliniczne objawy, u dużej części takich pacjentów po tym zabiegu objawy te ustępują; albo całkowicie, albo w znacznym stopniu.
I co jest bardzo ważne - dysk (segment) odcinka szyjnego kręgosłupa poddany temu, małoinwazyjnemu zabiegowi, nie traci swoich zdolności amortyzacyjnych, nadal przenosi normalne obciążenia występujące w trakcie życia codziennego pacjenta, a niezdolność do normalnej aktywności codziennej i pracy zawodowej trwa zwykle kilka- lub kilkanaście dni.


Czy zabiegi takie były już wykonywane w KCM ?
Zabiegi te wykonywane są techniką wideo-endoskopową bardzo podobną do tej, w której mamy wieloletnie doświadczenie w zakresie kręgosłupa lędźwiowego.
W ostatnim czasie w znacznym stopniu udoskonalono sprzęt i instrumentarium stosowane do tych zabiegów. Zmniejszone zostały średnice narzędzi, a przede wszystkim wymiary optyki endoskopowej, która umieszczana jest w kręgosłupie, poza tym obraz z endoskopu uległ znacznemu polepszeniu dzięki m.in. zastosowania mikro kamer o wysokiej rozdzielczości (HD). Sprawiło to fakt, że zabiegi te stały sie jeszcze mniej inwazyjne, a więc bardziej bezpieczne dla pacjenta.
W oparciu o nasze wieloletnie i skuteczne doświadczenie w zabiegach endoskopowych w odcinkach oraz z uwagi na znaczny postęp technologiczny w zakresie narzędzi endoskopowych do odcinka szyjnego kręgosłupa, zdecydowaliśmy się na zakup specjalistycznego sprzętu i wprowadziliśmy w KCM Clinic Jelenia Góra endoskopowe zabiegi w odcinku szyjnym.
Wspomagali nas w tym najlepsi specjaliści na świecie w tej dziedzinie z Kliniki we Frankfurcie, m.in. Dr Ralf Wagner, z bardzo dużym doświadczeniem w endoskopii szyjnej na skalę europejską i światową.

Jakie jest doświadczenie Pana Docenta w wykonywaniu zabiegów endoskopowych w zakresie kręgosłupa?
W działającym od ponad 5 lat w obrębie KCM Clinic Jelenia Góra Dolnośląskim Centrum Mało Inwazyjnej i Endoskopowej Neurochirurgii Kręgosłupa wykonujemy wiele rodzajów zabiegów metodami mało inwazyjnymi w zakresie wszystkich odcinków kręgosłupa: lędźwiowego piersiowego i szyjnego.
Jednym z nich jest usunięcie przepukliny lub wypukliny dysku metodą endoskopową z dostępu tylno-bocznego w odcinkach lędźwiowym i piersiowym.
Od ok. 11 lat wykonałem ok. 3000 takich zabiegów, dysponując jednym z większych doświadczeń w Europie. Zabiegi te cechują się stosunkowo wysoką skutecznością
(ok. 98 %) oraz wyjątkowo niskim jak na chirurgię kręgosłupa odsetkiem powikłań (4 niewielkiego lub średniego stopnia powikłania na ponad 3000 zabiegów).

Jak wynika z powyższego do niedawna przepukliny dysków w odcinku szyjnym leczono operacyjnie jedynie metodami tradycyjnymi.

Na czym polega różnica w technice zabiegowej i bezpieczeństwie dla pacjenta w porównaniu za metodami klasycznymi „na otwarto”?

Metody klasyczne są to metody powszechnie uznane, stosunkowo skuteczne. Zabiegi te przeprowadza się techniką operacyjną otwartą z zastosowaniem mikroskopu operacyjnego. Po usunięciu dysku w jego miejsce wstawiany jest implant wykonany zwykle z różnego rodzaju stopów metali lub tworzyw sztucznych. U dużej większości Pacjentów taki zabieg jest skuteczny, pozbawia ich w całości lub w części dolegliwości bólowych i /lub bardziej lub mniej zaawansowanych deficytów neurologicznych. Jednakże: segment (poziom) operowany w ten sposób traci swoją naturalną amortyzację (z powodu usunięcia dysku) i jest usztywniony - traci mobilność i możliwość ruchu, traci zdolność do amortyzacji w tym segmencie. Rekonwalescencja jest znacznie dłuższa.

Wprowadzenie sztucznej protezy dysku w części przypadków powoduje fakt, że dyski (amortyzatory) sąsiednie muszą przejmować dodatkowe przeciążenie i w krótszym lub dłuższym odstępie czasowym również ulegają degeneracji. Stany takie są opisywane dosyć często w światowej literaturze medycznej. Dosyć często, w mniej lub bardziej odległym okresie od zabiegu usunięcia dysku w odcinku szyjnym i wstawienia w jego miejsce implantu sztywnego istnieje konieczność przeprowadzenia operacji na dysku sąsiednim - segment położony niżej lub wyżej. Nie bez znaczenia dla służby zdrowia w każdym kraju jest koszt takiego implantu.

Jak można podsumować korzyści dla pacjenta przy endoskopowej metodzie usuwania przepukliny dysku w porównaniu z klasyczną protezą dysku?

Najważniejsze to:
- większe bezpieczeństwo dla pacjenta, minimalne ryzyko powikłań
- krótka hospitalizacja, pacjent wychodzi następnego dnia po zabiegu do domu
- minimalne nacięcie skóry
- zachowanie zdolności amortyzacyjnych kręgosłupa, brak usztywnienia i ograniczenie ruchomości

Jaka jest rola rehabilitanta po zabiegu?
Niesłychanie ważna dla prawidłowego efektu zabiegu jest specjalistyczna fizjoterapia i rehabilitacja pooperacyjna.
W naszym ośrodku bardzo dobrze zorganizowana jest opieka w tym zakresie, a Dział Rehabilitacji jest świetnie wyposażony i specjalizuje się w rehabilitacji Chorób kręgosłupa.
Prawidłowym postępowaniem fizjoterapeutycznym, zarówno przed - jak i po naszych mało inwazyjnych zabiegach endoskopowych, zarówno w odcinkach: lędźwiowym, piersiowym, jak i szyjnym, kieruje dr n. med. Krzysztof Suszyński - specjalista z zakresu fizjoterapii.

Stanisław J. Kwiek
specjalista neurochirurg, doktor habilitowany nauk medycznych,
kierownik Dolnośląskiego Centrum Małoinwazyjnej i Endoskopowej Neurochirurgii Kręgosłupa w ramach KCM Clinic Jelenia Góra.

Konsultacje i porady:
Poradnia Neurochirurgiczna - docent dr hab. n.med. Stanisław J Kwiek
Poradnia Rehabilitacji Kręgosłupa: dr n. med. K. Suszyński
neurochirurgia@kcmclinic.pl

Więcej informacji - neurochirurgia kręgosłupa

KCM Clinic S.A.
ul. Bankowa 5-7
58-500 Jelenia Góra
tel.: +48 75-611-2222 +48513059680
e-mail: rejestracja@kcmclinic.pl
Zobacz zdjęcia
Następna wiadomość  Medycyna i Zdrowie 
 Poprzednia wiadomość Strona główna 
 
 
Będzie się działo! - Jelonka poleca
 
Najczęściej czytane komentowane
10 30
10 30
Maraton subiektywności
 
Medycyna i Zdrowie
Onkolog  i jego rola w dzisiejszej medycynie. Czy obawiać się onkologa? Onkolog i jego rola w dzisiejszej medycynie. Czy obawiać się onkologa? 

Jelenia Góra Poniedziałek, 12:03
13 lutego 2017

Od stycznia 2017 w KCM została uruchomiona Poradnia Onkologiczna i Profilaktyki Piersi w KCM, prowadzona...
Diagnostyka zmian w piersi. Badania profilaktyczne u onkologa. Diagnostyka zmian w piersi. Badania profilaktyczne u onkologa. 

Jelenia Góra Poniedziałek, 11:56
13 lutego 2017

Od stycznia 2017 w KCM została uruchomiona Poradnia Onkologiczna i Profilaktyki Piersi w KCM, prowadzona...
Nowoczesne leczenie małoinwazyjne dyskopatii szyjnej kręgosłupa w KCM Nowoczesne leczenie małoinwazyjne dyskopatii szyjnej kręgosłupa w KCM 

Jelenia Góra Wtorek, 22:35
13 grudnia 2016

KCM w Jeleniej Górze to aktualnie pierwszy i jedyny ośrodek w Polsce i Europie Środkowo–Wschodniej, w...
Laserowe operacje  żylaków kończyn dolnych Laserowe operacje żylaków kończyn dolnych 

Jelenia Góra Poniedziałek, 07:35
28 listopada 2016

Od października w Jeleniej Górze pacjenci z żylakami kończyn dolnych mogą poddawać się...
Schudnąć przez weekend? Schudnąć przez weekend? 

Jelenia Góra Wtorek, 20:00
26 lipca 2016

LIPOSUKCJA INFRADŹWIĘKOWA N.I.L. – bezpieczna i skuteczna metoda modelowania sylwetki.
Chirurgia bariatryczna – Dlaczego otyłość należy leczyć? Chirurgia bariatryczna – Dlaczego otyłość należy leczyć? 

Jelenia Góra Czwartek, 22:46
21 lipca 2016

Otyłość jest chorobę przewlekłą, która nieleczona prowadzi do rozwoju innych poważnych i często...
Borelioza – kiedy trzeba leczyć? Borelioza – kiedy trzeba leczyć? 

Jelenia Góra Piątek, 21:23
8 lipca 2016

O boreliozie bardzo wiele dyskutuje się w ostatnich czasach w mediach i Internecie. Jak bardzo...
Wirusowe zapalenie wątroby typu C – nowa wysoko skuteczna terapia Wirusowe zapalenie wątroby typu C – nowa wysoko skuteczna terapia 

Jelenia Góra Piątek, 21:18
8 lipca 2016

Wywiad z dr n.med. Anna Szymanek–Pasternak.
Poradnia Hepatologii, Chorób Zakaźnych i Medycyny Podróży w KCM Poradnia Hepatologii, Chorób Zakaźnych i Medycyny Podróży w KCM 

Jelenia Góra Piątek, 21:08
8 lipca 2016

Od lipca w Jeleniej Górze pacjenci z problemami w dziedzinie hepatologii, chorób zakaźnych i medycyny...
Endometrioza – plaga młodych kobiet Endometrioza – plaga młodych kobiet 

Jelenia Góra Niedziela, 20:53
29 maja 2016

Endometrioza (zwana także gruczolistością) jest chorobą związaną z występowaniem komórek błony...
Zobacz więcej artykułów
Zobacz więcej Medycyna i Zdrowie
 
Redakcja

Masz problem? A może wiesz coś ciekawego i chcesz się z nami tą wiedzą podzielić? Zadzwoń do nas lub przyjdż. Redakcja mieści się przy ul. Skłodowskiej-Curie 13/2 (I piętro).
Redakcja : 75-75-444-00
W piątek dyżuruje
redaktor naczelna
Bożena Bryl-Chrząszcz
Od 10.00 do 12.00
 
Wiadomości |  Sport |  Fotoreportaże |  Ogłoszenia |  Katalog firm |  Będzie się działo |  Rykowisko |  Życzenia |  Sondy |  Gazeta |  Reklama 
© 2002-2018 Jelonka jest znakiem należącym do Highlander's Group.
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Napisz do nas | Redakcja | Jelenia Góra | Świdnica | Wałbrzych | Reklama | Centralne ogrzewanie | Logo