Wtorek, 16 kwietnia
Imieniny: Cecylii, Julii
Czytających: 4943
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com

Piątek, 27 kwietnia 2018, 8:17
Aktualizacja: Niedziela, 29 kwietnia 2018, 6:05
Autor: KK
Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com
Fot. Książnica Karkonoska
Dlaczego warto sięgnąć po „Autobiografię Stalina” czy po „Sudeckie wędrówki”, albo po audiobook „W kręgu Wazów”? O tym piszą w swoich recenzjach bibliotekarze jeleniogórskiej Książnicy Karkonoskiej. Warto się z ich opiniami zapoznać, a potem wybrać się do biblioteki. Zachęcamy do lektury.

Autobiografia Stalina. Richard Lourie
Ci, którzy interesują się historią Rosji doskonale wiedzą, że Stalin nie napisał żadnej autobiografii – ktoś, kto ma tyle do ukrycia nie pozostawia po sobie zapisków. To nieokiełznana wyobraźnia i perwersyjna wręcz ciekawość pozwalają autorowi wejść w psychopatyczny umysł mordercy – dyktatora. A Józef Stalin ma problem. Nie jest nim głód na Ukrainie ani straszliwa bieda w Rosji Radzieckiej, nie jest nim również Hitler i nieunikniona wojna w Europie. Największym problem Josifa Wissarianowicza jest Lew Trocki. Jedyny człowiek, którego inteligencja może odkryć, czemu rzeczywiście służą procesy moskiewskie i co faktycznie mają ukryć. Bo Stalin ma swoją tajemnicę. Za chwilę zostaną rozstrzelani ostatni niewygodni świadkowie, w tym oddany mu Jagoda. Już nikt nie zagrozi Stalinowi. Ale Trocki ciągle żyje. Wyrzucony z Partii, wypędzony z Rosji, nawet z dalekiego Meksyku, w którym osiadł, jest ciągle śmiertelnie niebezpieczny, dlatego Stalin musi go zabić, zanim świat dowie się o największej zbrodni wodza światowej rewolucji. Przed nami niezwykle wciągająca powieść, w której fikcja literacka miesza się z prawdą historyczną. Jeszcze na początku próbujemy rozgraniczać i oddzielać jedno od drugiego, ale nie na długo zdaje się nasz upór, bo fabuła pochłania nas bez reszty. Całkowita to zasługa Richarda Louriego, pisarza znanego już u nas ze „Wstrętu do tulipanów”. Trudno sobie wyobrazić, kiedy powstały te książki, bo gdy przyjrzeć się bliżej jego biografii, to ostatnią rzeczą, jaka przychodzi nam do głowy jest obraz tego twórcy siedzącego za biurkiem: kierowca szefa mafii w Bostonie, beatnik wędrujący śladami bohaterów powieści Jacka Kerouaca „W drodze”, nauczyciel języka rosyjskiego dla amerykańskich pilotów wojskowych, a przy okazji dziennikarz, tłumacz i znawca Rosji. Książka dostępna w zbiorach książnicy Karkonoskiej. (KH)

Sudeckie wędrówki. Krzysztof Gdula
Autor książki, uzależniony od gór, zabiera nas na mniej popularne szlaki i mało znane miejsca w Sudetach. Odkrywając uroki przyrody, dzieli się z czytelnikiem refleksjami na temat kontaktu z naturą. Bardzo osobisty przewodnik będzie atrakcją dla tych, którzy lubią samotne wędrówki leśnymi i polnymi ścieżkami oraz dla tych, którzy szukają nowych miejsc wokół Kotliny Jeleniogórskiej. Skalne Grzyby, Białe Skały, Cygański Wąwóz, Głaziska Janowickie, Droga Wieczność, Czartowskie Skały, Tarczyn, Komarno, Okole i wiele innych miejsc, o których być może mało kto wie i w których mało kto bywa. Krótkie rozdziały prowadzą bardzo dokładnie od punktu do punktu na wytyczonych trasach, co w przypadku Gór Kaczawskich i Rudaw Janowickich może być sporą krajoznawczą pomocą w gąszczu ścieżyn i dróżek. Warto razem z autorem książki odkryć te mniej znane te miejsca i sprawdzić, czy i u nas wywołują silne wrażenia. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (JJ)

W kręgu Wazów. Bożena Fabiani; czyta: autorka
Bożena Fabiani zabiera nas w podróż w czasie. Wraz z nią udajemy się do XVII wieku – do czasów, gdy na tronie polskim zasiadali przedstawiciele rodu Wazów. Myślicie, że czeka Was kolejna nudna lekcja historii ? Nic z tych rzeczy! Opowiadając o poszczególnych członkach dynastii Wazów, B. Fabiani wtrąca sporo ciekawostek z ich życia oraz informacji, których nie wynieśliśmy ze szkoły. Nie boi się zajrzeć do ich szaf, by powiedzieć nam co lubili nosić, zagląda także pod kołdrę, by światło dzienne ujrzały informacje o nieślubnych dzieciach władców, a także o tych królewnach i królewiczach, którzy odeszli przedwcześnie i historycy doszli do wniosku, że nie warto o nich wspominać. Dla przykładu, wiedzieliście, że dziadek Zygmunta III Wazy, Zygmunt Stary miał nieślubne dzieci ? To książka pełna anegdot i ciekawostek, słucha się doskonale z uśmiechem na ustach, a wiadomości na długo zostaną w pamięci. Polecam! Audiobook dostępny w zbiorach Książnicy Karkonoskiej (JJ)

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy masz sąsiadów, którym możesz zaufać? I zostawić np. klucze do mieszkania, aby podlewali kwiaty?

Oddanych
głosów
680
Tak
57%
Nie
43%
 
Głos ulicy
Czy wierzymy w kiełbasę wyborczą?
 
Miej świadomość
Czy warto dopłacać?
 
Rozmowy Jelonki
Prace idą żwawo
 
Kultura
"Jak u Hitchcocka" – koncert dla Norwida
 
112
Samochód sam powiadomił służby!
 
Piłka nożna
Prowadził klub z ekstraklasy, teraz czas na Karkonosze!
 
Polityka
Janowice Wielkie: Zawadzki vs. Pawłowicz
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group