Czytaj także: Świdnica Wałbrzych

Wiadomości |  Sport |  Fotoreportaże |  Ogłoszenia |  Katalog firm |  Będzie się działo |  Rykowisko |  Sondy |  Życzenia |  Gazeta |  Reklama 
Poniedziałek, 19 marca 2018 Godz.: 23:30:11 Imieniny: Józefa, Bogdana Czytających: 5788 Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Wiadomości, Jelenia Góra

Zaczytaj się z Jelonką.com

Piątek, 9 marca 2018, 07:15, ostatnia aktualizacja: 2018-03-11 04:57
Autor : KK
Miej świadomość
Zapis danych w DNA 

Świat Wtorek, 11:54
13 marca 2018

 
Głos ulicy
 
Kalendarz wydarzeń
 
Telewizja DAMI
 
Co jest grane w Norwidzie?
 
Kategorie wydarzeń
Event3
Koncerty6
Konkursy2
Kursy2
Prelekcje6
Sportowe2
Tańce1
Teatry6
Warsztaty4
Wystawy10
 
Dialogi Jelonki
 
Archiwum PDF
Archiwalne numery Jelonka
 
Fot. Książnica Karkonoska

„Wiara”, „Mały dom w czasach wielkiej burzy dziejowej”, „Handlarze czasem” i „Indeks szczęścia Juniper Lemon" – tym razem po te książki radzą nam sięgnąć bibliotekarze z jeleniogórskiej Książnicy Karkonoskiej. Dlaczego? O tym piszą w swoich recenzjach. Warto je przeczytać. Zapraszamy do lektury.

Wiara. Anna Kańtoch
Rokitnica. Niewielka miejscowość w Beskidzie Żywieckim. Upalne lato 1986 roku. Senna atmosfera, gwar dzieci kolonijnych, turyści zmierzający w góry, i tylko grupa hippisów zakłóca sielski nastrój i wprowadza nieco ożywienia. Przyjechali tu z różnych zakątków kraju, aby sprzeciwić się budowie elektrowni jądrowej, bo o wybuchu w Czarnobylu zrobiło się już głośno. Tak to z wierzchu wygląda. Ale to tylko pozory. Coś jest jeszcze, coś dziwnego w powietrzu. Nieuchwytnego. Jakaś tajemnica. Miejscowi wiedzą, ale nie chcą mówić. Twierdzą, że nie ma o czym. Stare dzieje. Ale jednak coś jest na rzeczy. Choćby to: wiejska parafia, jeden kościół, plebania, utarte zwyczaje, tylko proboszcz co chwila inny. Dwóch skończyło tragicznie, kolejny został odwołany z dnia na dzień. Ten, co nastał teraz, o niczym nie wie. Może i chciałby się dowiedzieć, ale trochę się boi, bo co potem z taką wiedzą zrobić, a zresztą i tak wszyscy nabierają wody w usta, jak tylko zadaje jakieś niewinne pytanie. I jeszcze ta dziewczyna. Nikt jej nie zna, nikt nie widział, chyba przyjezdna. To on ją znalazł na nasypie kolejowym. Już nie żyła. Została zamordowana. W tym miejscu stoi krzyż. Od dawna. Od jak dawna też oczywiście nikt nie pamięta ani dlaczego tam jest. Ale ktoś zawsze kładzie świeże kwiaty. Teraz też tam były. To już drugi kryminał w dorobku Anny Kańtoch. Świetny. Wsysa od pierwszej strony i nie puszcza. Atmosfera zagęszcza się, napięcie rośnie i naprawdę nie wiadomo do końca o co chodzi i kto za tym stoi. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (KH)

Mały dom w czasach wielkiej burzy dziejowej. Pisarz Gerhart Pohl – wybrane mowy i eseje oraz stowarzyszenie „Fluchtburg e.V.” (Bezpieczna Przystań t.z.)
Niewielka publikacja zabiera nas w świat, w którym przedwojenni śląscy intelektualiści, poeci, pisarze, filozofowie, badacze literatury stawiają opór nazizmowi szukając bezpiecznej przystani u podnóża Śnieżki w domu Gerharta Pohla. Fluchtburg i karkonoski genius loci przyciągają postaci nietuzinkowe, bijące jasny światłem, mimo, że wokół narasta groza nazizmu i nadciągają ciemne chmury. Uśmiechający się do ludzi zakątek dawał nadzieję, siłę i schronienie. W domu Gerharta Pohla jakimś szczęśliwym zrządzeniem losu wszyscy byli bezpieczni. Zbiór esejów Pohla w doskonałym polskim przekładzie zawiera osobiste opisy jego spotkań z Gerhartem i Carlem Hauptmannem, Wernerem Milchem – odkrywcą barokowej poezji Daniela Czepki, Willem-Erichem Peuckertem – najbardziej śląskiego z mistyków, Klabundem – emanującym magicznym światłem poetyckiej melancholii, Maxem Neiße – garbatym karłem – olbrzymem wrażliwości i innymi, którzy wywarli wpływ na uczuciowość i światopogląd autora. Próbka jego własnej twórczości literackiej nawiązuje do nurtu romantyzmu niemieckiego z elementami sielanki i fascynacji siłami przyrody. Prawdziwa uczta dla szukających w literaturze delikatnych tonów, metafory, pasji życia i zaufania do natury. W błyskotliwych esejach Pohla ukrywa się historia literatury śląskiej pierwszej połowy XX wieku, która rozwijała się u podnóża Karkonoszy. Dzięki stowarzyszeniu Fluchtburg pamięć o tych wybitnych Ślązakach powraca. Publikacja z pewnością dla wielu czytelników stanie się drzwiami do kolejnych literackich odkryć. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (JJ)

Handlarze czasem - Tomasz Jachimek; czyta: autor
To ciepła, pełna humoru powieść, właściwie o wszystkim. O rodzinie, o korporacjach, o żulach i panienkach z dyskoteki. Czasami wulgarna, czasami odrobinę refleksyjna. Wuj Franciszek to szalony wynalazca, który po wielu nieudanych próbach wreszcie robi coś co zmieni dalsze losy ludzkości, a mianowicie jest to maszyna do handlowania czasem. Brzmi nieźle. Są tacy, którzy mają czasu za dużo i tacy, którzy chętnie by ten czas odkupili. Z pozoru wspaniała maszyna do kupna i sprzedaży czasu zmienia diametralnie życie głównych bohaterów. Autor opowiada w ironiczny i zabawny sposób o współczesnym, zabieganym i zwariowanym świecie. Umiejętność intonacji autora oraz zgrabne przekazywanie treści powoduje, że na twarzy ciągle gości uśmiech. Audiobook dostępny w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (AS)

R E K L A M A

Indeks szczęścia Juniper Lemon – Julie Israel
Minęło sześćdziesiąt pięć dni od wypadku, który na zawsze odmienił życie Juniper. Świat bez jej cudownej starszej siostry Camilli stał się zimnym i smutnym miejscem. Pewnego dnia Juniper odkrywa list Camilli napisany w dniu wypadku. List, w którym Cam zrywa z tajemniczym „TY”. Jest w szoku – nie wiedziała o związku siostry i ziejąca dziura w jej sercu wydaje się jeszcze większa. Jaka naprawdę był Cam? Postanawia się tego dowiedzieć, odkryć tożsamość „TY” i dostarczyć mu list. Ale Juniper coś gubi. Drobiazg, niewielką kartkę. Jedną z wielu, na których codziennie notuje swój prywatny poziom szczęścia i katalog własnych „wzlotów i upadków dnia”. A ta fiszka jest wyjątkowa: zawiera tajemnicę, o której nikt nie może się dowiedzieć. Do czego prowadzi grzebanie (dosłownie i w przenośni) w cudzych śmieciach? Czy odkrywanie małych i wielkich tajemnic otaczających ją ludzi to właśnie to, czego Juniper potrzebuje, aby uporządkować własny życiowy bałagan?(opis wydawcy). Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (AJ)
Zobacz zdjęcia
Następna wiadomość  Wiadomości 
 Poprzednia wiadomość Strona główna 
 

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600
 
Będzie się działo! - Jelonka poleca
 
Najczęściej czytane komentowane
10 30
10 30
Maraton subiektywności
 
Kultura
Jesteśmy po kolejnej premierze teatru [video] Jesteśmy po kolejnej premierze teatru  

Jelenia Góra Poniedziałek, 14:49
19 marca 2018

W miniony weekend wystawiona została kolejna premiera Teatru im. C. K. Norwida, tym razem w ramach sceny...
Wielkie wierszowanie w książnicy Wielkie wierszowanie w książnicy 

Jelenia Góra Niedziela, 11:28
18 marca 2018

Książnica Karkonoska oraz Stowarzyszenie Jeleniogórski Klub Literatów zapraszają na VII Wielkie...
O lalkach w Teatrze Zdrojowym [foto] O lalkach w Teatrze Zdrojowym   (1)

Jelenia Góra Niedziela, 08:17
18 marca 2018

Z okazji przypadającego 21 marca Światowego Dnia Lalkarstwa w Zdrojowym Teatrze Animacji została...
Koncert pamięci Anny Burgielskiej w Kowarach Koncert pamięci Anny Burgielskiej w Kowarach 

Kowary Sobota, 15:13
17 marca 2018

Miejski Ośrodek Kultury w Kowarach zaprasza 18 marca o godzinie 16:00 na koncert pamięci Anny...
Poezja nie tylko śpiewana w MDK [foto] Poezja nie tylko śpiewana w MDK  

Jelenia Góra Sobota, 10:05
17 marca 2018

W jeleniogórskim Młodzieżowym Domu Kultury w miniony piątek królowała poezja. W eliminacjach...
Inicjatywa aktorska z... seksem dla opornych [foto] Inicjatywa aktorska z... seksem dla opornych   (5)

Jelenia Góra Sobota, 08:59
17 marca 2018

Teatr im. Cypriana Kamila Norwida daje możliwość swoim aktorom podejmowania własnych inicjatyw. W tym...
Czesław Mozil zaśpiewał z zespołem [foto] Czesław Mozil zaśpiewał z zespołem  

Jelenia Góra Sobota, 08:43
17 marca 2018

Jeleniogórska publiczność bawiła się wczoraj (16.03) przy dźwiękach i słowach Czesława Mozila,...
Melanż w Muzeum Karkonoskim [foto] Melanż w Muzeum Karkonoskim   (1)

Jelenia Góra Piątek, 12:55
16 marca 2018

Monika Rubaniuk i Jerzy Zajączkowski to małżeństwo artystów, których prace mamy okazję oglądać od...
Wernisaż poplenerowej wystawy fotografii [foto] Wernisaż poplenerowej wystawy fotografii  

Jelenia Góra Piątek, 12:01
16 marca 2018

Liczne grono jeleniogórskich i nie tylko fotografików przybyło na wernisaż poplenerowej wystawy „2017...
Zaczytaj się z Jelonką.com [foto] Zaczytaj się z Jelonką.com   (3)

Jelenia Góra Piątek, 07:12
16 marca 2018

Bibliotekarze jeleniogórskiej Książnicy Karkonoskiej przygotowali kolejne propozycje dla naszych...
Zobacz więcej artykułów
Zobacz więcej Kultura
 
Redakcja

Masz problem? A może wiesz coś ciekawego i chcesz się z nami tą wiedzą podzielić? Zadzwoń do nas lub przyjdż. Redakcja mieści się przy ul. Skłodowskiej-Curie 13/2 (I piętro).
Redakcja : 75-75-444-00
We wtorek dyżuruje
dziennikarz
Grzegorz Kedziora
Od 10.00 do 12.00
 
Wiadomości |  Sport |  Fotoreportaże |  Ogłoszenia |  Katalog firm |  Będzie się działo |  Rykowisko |  Życzenia |  Sondy |  Gazeta |  Reklama 
© 2002-2018 Jelonka jest znakiem należącym do Highlander's Group.
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Napisz do nas | Redakcja | Jelenia Góra | Świdnica | Wałbrzych | Reklama | Centralne ogrzewanie | Logo