Czytaj także: Świdnica Wałbrzych

Wiadomości |  Sport |  Fotoreportaże |  Ogłoszenia |  Katalog firm |  Będzie się działo |  Rykowisko |  Sondy |  Życzenia |  Gazeta |  Reklama 
Sobota, 17 lutego 2018 Godz.: 20:04:40 Imieniny: Aleksego, Łukasza, Zbigniewa Czytających: 4858 Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Wiadomości, Region

Region jeleniogórski na Tour Salonie 2018

Środa, 14 lutego 2018, 07:19, ostatnia aktualizacja: 2018-02-15 06:51
Autor : Krzysztof Tęcza
Miej świadomość
 
Głos ulicy
 
Kalendarz wydarzeń
 
Telewizja DAMI
 
Co jest grane w Norwidzie?
Czas na "Osiem kobiet" 

Jelenia Góra Niedziela, 23:10
11 lutego 2018

 
Kategorie wydarzeń
Film - Kino2
Kabarety1
Koncerty13
Konkursy1
Kursy2
Prelekcje6
Sportowe1
Tańce2
Teatry9
Warsztaty4
Wystawy11
 
Dialogi Jelonki
 
Archiwum PDF
Archiwalne numery Jelonka
 
Fot. Anna i Krzysztof Tęcza

W Poznaniu odbyły się Targi Regionów i Produktów Turystycznych. Nasz region był reprezentowany przez Regionalną Pracownię Krajoznawczą Karkonoszy działającą w Związku Gmin Karkonoskich.

Pracownia, za zdobycie w zeszłym roku II miejsca w Ogólnopolskim Przeglądzie Książki Krajoznawczej i Turystycznej za cykl wydawniczy „Zeszyty Historyczne”, otrzymała możliwość bezpłatnego wystawienia się na stoisku Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. W związku z tym prowadzący pracownię Krzysztof Tęcza oraz wolontariusze Anna Tęcza, Tomasz i Dorota Łuszpińscy zachęcali widzów do odwiedzania Karkonoszy i okolic. Wszyscy przedstawiali walory krajoznawcze na naszym terenie i odpowiadali na tysiące pytań o historię, ciekawe obiekty czy możliwości noclegów oraz dojazdu do Jeleniej Góry.

Poproszone firmy i instytucje o przekazanie stosownych materiałów bardzo chętnie udostępniły wiele publikacji, folderów i innych materiałów reklamowych. Niektóre przekazały ciekawe eksponaty historyczne związane z działaniami podejmowanymi lata temu. Firma WióRaMa użyczyła piękny model pałacu Paulinum a Grupa Karkonoska Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego wypożyczyła bardzo ciekawe elementy starego ekwipunku używanego przez ratowników kilkadziesiąt lat temu.

Największym zainteresowaniem wśród publiczności cieszyły się przekazane przez Karkonoski Park Narodowy publikacje dotyczące przyrody Parku. Wydawnictwa Parku, wykonane z wielką starannością, a do tego bardzo rzetelne jeśli chodzi o treść, pozwalają na zapoznanie się z różnymi walorami jakie znajdują się na terenie Parku ale także zachęcają do planowania wycieczek w nasze strony by na własne oczy przekonać się, że pokazywane osobliwości naprawdę istnieją i są takie piękne. Duże zainteresowanie wzbudziły egzemplarze wydawanego przez Karkonoski Park Narodowy Czasopisma Sudetów Zachodnich Karkonosze. Współwydawcą jest Związek Gmin Karkonoskich.

R E K L A M A
Nie mniej ciekawe wydawnictwa przekazał Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych, miasto Jelenia Góra czy Starostwo Powiatowe w Jeleniej Górze. Zaprezentowali się także: Fundacja Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej, Pałac Pakoszów, Pałac Wojanów, Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu, Huta Julia w Piechowicach, Filharmonia Dolnośląska w Jeleniej Górze, Muzeum Karkonoskie, miasta Kowary i Karpacz. Bardzo bogatą ofertę przekazali nasi sąsiedzi z Czech a także jeleniogórskie wydawnictwo Ad Rem. Oczywiście swoje wydawnictwa prezentował Związek Gmin Karkonoskich i Regionalna Pracownia Krajoznawcza Karkonoszy działająca w Związku. Prezentowano także oryginalny produkt regionalny jakim jest likier karkonoski.

Według szacunków przez targi przewinęło się kilka tysięcy widzów, co jest dosyć dobrym wynikiem. Wielu z odwiedzających poszczególne stoiska deklarowało chęć odwiedzenia Kotliny Jeleniogórskiej.

Najważniejszym wydarzeniem było uroczyste wręczenie nagród przyznanych w ramach 26. Ogólnopolskiego Przeglądu Książki Krajoznawczej i Turystycznej organizowanego przez Międzynarodowe Targi Poznańskie, Samorząd Województwa Wielkopolskiego i Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze. Przegląd został objęty patronatami honorowymi: Ministerstwa Sportu i Turystyki, Polskiej Organizacji Turystycznej, Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Polskie Towarzystwo Wydawców Książek i Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. Właściwą imprezę przygotowała Centralna Biblioteka PTTK im. Tadeusza Kulwiecia w Warszawie, i tam obradowało jury Przeglądu pod przewodnictwem prof. dr hab. Janusza Zdebskiego.

Publikacje zgłoszone do Przeglądu oceniane były w pięciu kategoriach: albumy krajoznawcze, przewodniki, monografie oraz inne opracowania krajoznawcze, mapy i atlasy, wydawnictwa dla dzieci, informatory krajoznawcze. W poszczególnych kategoriach pierwsze miejsca zajęły: album „O tatrzańskich pocztówkach”, przewodnik „Cmentarz Łyczakowski we Lwowie”, opracowania „Bojkowszczyzna zachodnia – wczoraj, dziś i jutro” i „Dzieje zabawek dziecięcych na ziemiach polskich na początku XX wieku”, mapa „Trójkąt Lidzbarski: mapa turystyczna fortyfikacji na terenie Nadleśnictwa Zaporowo. Odcinek 1: Frombork – Płoskiński Młyn”, cykl wydawniczy dla dzieci: „Podróżownik. Świętokrzyskie”, „Podróżownik. Tatry i Pieniny”, „Podróżownik. Warmia i Mazury”, „Podróżownik. Wybrzeże Polski”, informator krajoznawczy „Love W_M Przegląd turystyczny. Kocham Warmię i Mazury”.


Wśród nagrodzonych są także pozycje z naszego terenu. II miejsce wśród przewodników zdobyła pozycja „Architectural Guide: Wrocław”, Wydawnictwo DOM publishers, Berlin 2017; III miejsce otrzymał zestaw map Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych, Wydawnictwo Kartograficzne Eko-Graf, Wrocław 2017. Wśród wyróżnień Dyplom Prezesa PTTK przyznano pozycji „Kamienne krzyże na Śląsku, Górnych Łużycach i ziemi kłodzkiej” wydanej przez Oficynę Wydawniczą ATUT – Wrocławskie Wydawnictwo Oświatowe, Wrocław 2017.

Dyplom Komisji Krajoznawczej Zarządu Głównego PTTK przyznano dla Wydawnictwa Poligrafia Ad Rem z Jeleniej Góry za przewodnik emocjonalny „MIEDZIANKA. Przewodnik po mieście, którego nie ma”. Nagrodę odebrała właścicielka wydawnictwa Regina Chrześcijańska oraz autor przewodnika Jarosław Szczyżowski.
Zobacz zdjęcia
Następna wiadomość  Wiadomości 
 Poprzednia wiadomość Strona główna 
 

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~cietszef 14-02-2018 15:26
Karkonoski Park Narodowy ma dużo kasy na publikacje wydawane na kredowym papierze (pisane na ogół przez krewnych i znajomych królika, którym oczywiście ładna kaska wpada z tego tytułu do kieszeni), których potem nikt nie kupuje i trzeba rozdawać za darmo na różnych targach. To samo dotyczy czasopisma "Karkonosze " wydawanego przez Park którego też nikt nie kupuje więc rozdaje się je potem za darmo przy różnych okazjach (patrz np. pierwsze zdjęcie w artykule ze stołem całym zawalonym starymi numerami "Karkonoszy" i zadowoloną z siebie panią za nim). Na to idą pieniądze podatników które dostaje KPN - na wypasione publikacje których nikt nie kupuje. A może by tak, panie Raj, promować zdolnych młodych autorów pasjonatów, a nie stare znajome mordy znające się "od zawsze" jak łyse (w dosłownym tego słowa znaczeniu) konie, to i chętniej ludzie będą kupować wasze publikacje.
~przewodnik 14-02-2018 15:52
W "Karkonoszach" mają ciekawą politykę wobec autorów, mianowicie za teksty zamawiane płacą, za niezamawiane nie. Na pierwszy rzut oka wygląda to OK, ale jak się wgłębić w praktykę tej reguły to okazuje się, że znaleźli ciekawy sposób na wyprowadzenie publicznej kasy do prywatnych kieszeni "kolesi". W każdym numerze powtarzają się te same nazwiska i - sądząc po tym, że są to wysokie szychy lokalnego środowiska turystycznego - za darmo nie piszą. A piszą ciągle o tym samym, do znudzenia, jak widzę nazwisko tu już wiem o czym będzie. Młodych, zdolnych, ze świeżym umysłem i zainteresowaniami nie ma, bo nikt nie będzie pisał za darmo, a znajomości z dyrektorem widać nie mają. No ale to KPN, a tam trudno oczekiwać czegoś innego poza kolesiostwem i nepotyzmem. Czy czasopismo się sprzedaje czy nie, pewnie najmniej ich obchodzi, bo dostają stałą dotację z ministerstwa, w przeciwieństwie do innych czasopism na rynku nie muszą sami na siebie zarobić.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600
 
Będzie się działo! - Jelonka poleca
 
Najczęściej czytane komentowane
10 30
10 30
Maraton subiektywności
Jelenia Góra korkuje się? 

Jelenia Góra Piątek, 15:58
16 lutego 2018

 
Aktualności
Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym 

Region Sobota, 12:08
17 lutego 2018

Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze informuje, że w dniach od 19 do 23 lutego odbędzie się kolejny,...
Karpacz zaprasza do Strefy Kibica Karpacz zaprasza do Strefy Kibica  (4)

Karpacz Sobota, 09:07
17 lutego 2018

Miłośnikom sportu, a zwłaszcza tego w zimowym wydaniu przypominamy, że do 25 lutego, czyli do dnia...
Kontrowersje wokół nowej imprezy [foto] Kontrowersje wokół nowej imprezy   (10)

Region Sobota, 07:29
17 lutego 2018

Chyba każdy mieszkaniec naszego regionu zna, przynajmniej ze słyszenia, Lwóweckie Lato Agatowe. To...
Na Festiwalu „Trójka Górom” dzieje się! [foto] Na Festiwalu „Trójka Górom” dzieje się!   (1)

Szklarska Poręba Sobota, 06:41
17 lutego 2018

W Szklarskiej Porębie trwa zorganizowany przez Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej...
Radni nie pozwolą na likwidację szkoły! [foto] Radni nie pozwolą na likwidację szkoły!   (73)

Jelenia Góra Sobota, 06:21
17 lutego 2018

Pomysł prezydenta miasta, który chce likwidacji Zespołu Szkół Przyrodniczo–Usługowych i Bursy...
Uwaga podczas spaceru na Parłę Zachodu [video] Uwaga podczas spaceru na Parłę Zachodu   (4)

Jelenia Góra Piątek, 14:18
16 lutego 2018

Mamy ważną informacje dla wszystkich spacerowiczów. Osoby, które mają w planie udać się na...
Nowy aparat USG w przychodni w Mysłakowicach [foto] Nowy aparat USG w przychodni w Mysłakowicach   (11)

Mysłakowice Piątek, 12:42
16 lutego 2018

Pacjenci mysłakowickiego Ośrodka Zdrowia mogą już korzystać z badań ultrasonograficznych,...
Rozpoczęła się Trójka Górom! [foto] Rozpoczęła się Trójka Górom!   (3)

Szklarska Poręba Piątek, 11:04
16 lutego 2018

Wczoraj (15.02) wieczorem tradycyjnie na Skwerze Radiowej Trójki w Szklarskiej Porębie rozpoczęło się...
Areszt dla nietrzeźwego sprawcy wypadku Areszt dla nietrzeźwego sprawcy wypadku  (4)

Region Piątek, 10:11
16 lutego 2018

Prokuratura Rejonowa w Bolesławcu prowadzi śledztwo w sprawie wypadku samochodowego, w dwie osoby...
Jeleń zderzył się z samochodem [foto] Jeleń zderzył się z samochodem   (39)

Region Piątek, 09:48
16 lutego 2018

Do zdarzenia drogowego z udziałem auta, prowadzonego przez reportera telewizji Polsat News doszło wczoraj...
Zobacz więcej artykułów
Zobacz więcej Aktualności
 
Redakcja

Masz problem? A może wiesz coś ciekawego i chcesz się z nami tą wiedzą podzielić? Zadzwoń do nas lub przyjdż. Redakcja mieści się przy ul. Skłodowskiej-Curie 13/2 (I piętro).
Redakcja : 75-75-444-00
W poniedziałek dyżuruje
dziennikarz
Joanna Pasternak
Od 10.00 do 12.00
 
Wiadomości |  Sport |  Fotoreportaże |  Ogłoszenia |  Katalog firm |  Będzie się działo |  Rykowisko |  Życzenia |  Sondy |  Gazeta |  Reklama 
© 2002-2018 Jelonka jest znakiem należącym do Highlander's Group.
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Napisz do nas | Redakcja | Jelenia Góra | Świdnica | Wałbrzych | Reklama | Centralne ogrzewanie | Logo