Czytaj także: Świdnica Wałbrzych

Wiadomości |  Sport |  Fotoreportaże |  Ogłoszenia |  Katalog firm |  Będzie się działo |  Rykowisko |  Sondy |  Życzenia |  Gazeta |  Reklama 
Niedziela, 18 lutego 2018 Godz.: 20:31:39 Imieniny: Flawiana, Konstancji, Maksyma, Szymona Czytających: 5389 Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Wiadomości, Region

Józef Wybicki z wycieczką na Śnieżce

Poniedziałek, 12 lutego 2018, 08:11, ostatnia aktualizacja: 2018-02-13 08:09
Autor : Stanisław Firszt
Miej świadomość
 
Głos ulicy
 
Kalendarz wydarzeń
 
Telewizja DAMI
 
Co jest grane w Norwidzie?
Czas na "Osiem kobiet" 

Jelenia Góra Niedziela, 23:10
11 lutego 2018

 
Kategorie wydarzeń
Film - Kino2
Koncerty11
Kursy2
Prelekcje6
Sportowe1
Tańce1
Teatry8
Warsztaty4
Wystawy13
 
Dialogi Jelonki
 
Archiwum PDF
Archiwalne numery Jelonka
 
Fot. Archiwum S. Firszta
Józef Rufin Wybicki, herbu Rogala
Józef Rufin Wybicki, herbu Rogala

Niepodległość Polski kojarzy się wszystkim głównie z polskim godłem, barwami narodowymi i hymnem państwowym. Wszyscy wiedzą, że autorem Mazurka Dąbrowskiego był Józef Wybicki. Nie wszyscy jednak wiedzą, że przed 215. laty odwiedził on Karkonosze i zdobył najwyższy ich szczyt, a fakt ten potwierdził własnoręcznym wpisem w księdze pamiątkowej wyłożonej w Hampelbaude (budzie – schronisku Hampla).

Józef Rufin Wybicki, herbu Rogala urodził się 29 września 1747 roku w Będominie na Pomorzu Gdańskim. Jego życiorys jest tak barwny i bogaty, że nadawałby się na dobry serial telewizyjny. Sam przyznawał, że jego przodkowie nosili nazwisko Wybena i pochodzili z Danii. On sam doskonale znał kilka języków (niemiecki, rosyjski, francuski i angielski). Urodził się w rodzinie katolickiej, bardzo religijnej. Jego cztery z siedmiu sióstr wstąpiły do klasztoru, a brat został księdzem. Po śmierci rodziców wychowywał go stryj, proboszcz w Skaryszewie i archidiakon pomorski. Ośmioletni Józef rozpoczął naukę u jezuitów w kolegium w Starych Szkotach (dziś część Gdańska). Rygor i dyscyplina pozwoliły mu osiągnąć duże postępy w nauce.

Jako siedemnastolatek wziął udział w elekcji Stanisława Augusta Poniatowskiego na króla Polski, a trzy lata później został posłem na sejm. Wyuczył się prawa. Pierwszą pracę podjął w Spiszu. Wtedy zawiązała się konfederacja barska. Młody prawnik podążył do Baru. Został emisariuszem. Jeździł po Europie z różnymi misjami. W Berlinie poznał pierwszą żonę. Na ślub nie było zgody matki, bowiem panna młoda była 17 lat starsza od pana młodego (on miał 36, a ona 53 lata). Mimo to „młodzi” pobrali się w 1773 roku, rok po pierwszym rozbiorze Polski. Będomin i ojcowizna Wybickiego znalazły się w Królestwie Pruskim. Z tego powodu Józef Wybicki kupił majątek Manieczki w Wielkopolsce i tam osiadł już po śmierci żony (zmarła rok po ślubie).

W 1780 roku ożenił się z Esterą Wierusz-Kowalską, z którą miał trójkę dzieci. W życiorysie Wybickiego była też czarna plama, kiedy przyłączył się do konfederacji targowickiej, ale zaraz widzimy go u boku Kościuszki w czasie insurekcji (z naczelnikiem prowadził później ożywioną korespondencję). Wziął udział w wyprawie w 1794 roku z pomocą powstańcom w Wielkopolsce. Znał gen. Jana Henryka Dąbrowskiego, z którym się przyjaźnił. Józef Wybicki, służył jako prawnik i emisariusz. Pisał teksty polityczne i utwory literackie.

R E K L A M A
Po upadku Insurekcji Kościuszkowskiej, po trzecim rozbiorze Polski, znalazł się we Włoszech i tam przysłużył się do powstania Legionów Polskich. Tam też, w Reggio nell’Emilia, w północnych Włoszech, prawdopodobnie w 1797 roku, stworzył słowa Mazurka Dąbrowskiego. Muzykę do pieśni zaczerpnął z mazurka ludowego (pochodził przecież z Pomorza). Chciał powrócić do rodziny w Manieczkach, ale król pruski Fryderyk Wilhelm III nie zgodził się na to. Dlatego Józef Wybicki osiadł we Wrocławiu. Mieszkał tam w latach 1802-1804. Przyjechali do niego dwaj synowie: Łukasz (ur. 1785) i Józef (ur. 1787). Ojciec wraz z synami w 1803 roku odbył wycieczkę w góry. Przez Świdnicę dotarli do Cieplic, a stąd 30 lipca wyprawili się na Śnieżkę. Towarzyszył im Jan Nepomucen Władysław hrabia Bieliński, herbu Szeliga, który miał wówczas 19 lat.

W budzie Hampla pod Śnieżką, Józef Wybicki i Władysław Bieliński, wpisali się do księgi pamiątkowej, obaj po francusku (tłum. Andrzej Paczos). Pierwszy: „Aby zobaczyć dziś górę – Śnieżkę i poznać materię epoki pierwszorzędnej (paleozoicznej – przyp.aut.tłum.) Józef Wybicki z dwoma synami 30 lipca 1803”. Poniżej napisał też drugi: „Nepomucen Bieliński cieszył się z przyjemności towarzyszenia Panu Józefowi Wybickiego 30 lipca 1803 r.”.

Kiedy w 1806 roku wybuchła wojna prusko-francuska Józef Wybicki powrócił do Wielkopolski i wspierał działania Francuzów. W 1807 po powstaniu Księstwa Warszawskiego, Wybicki został senatorem-wojewodą. Tegoż roku otrzymał Order Orła Białego z rąk Fryderyka Augusta i Order Legii Honorowej od Napoleona.

W 1809 roku organizował obronę Wielkopolski podczas wojny polsko-austriackiej. Po przegranej Napoleona, Józef Wybicki na Kongresie Wiedeńskim współtworzył Królestwo Polskie, którego królem został w 1815 roku, car Aleksander I. W Królestwie Polskim Wybicki, w latach 1817-1820, był Prezesem Sądu Najwyższego. W 1821 roku, ze względu na stan zdrowia poprosił o dymisję. Zmarł na atak febry 10 marca 1822 roku.

Józef Wybicki przez całe swoje życie służył wielu władcom i dowódcom: królowi polskiemu, Stanisławowi Augustowi Poniatowskiego, u którego był szambelanem, przywódcom konfederacji barskiej, królowi pruskiemu Fryderykowi II Wielkiemu, naczelnikowi Tadeuszowi Kościuszce, gen. Janowi Henrykowi Dąbrowskiemu, królowi pruskiemu, Fryderykowi Wilhelmowi III, -królowi saskiemu, księciu warszawskiemu, Fryderykowi Augustowi, carowi rosyjskiemu i jednocześnie królowi polskiemu Aleksandrowi I.

Życie Wybickiego było tak skomplikowane jak historia Polski. Natomiast życie pieśni żołnierskiej, którą stworzył w czasach Legionów we Włoszech potoczyło się własnymi torami, a sam jej autor nie miał zielonego pojęcia i nie mógł nawet o tym marzyć, że po latach stanie się ona hymnem niepodległej Polski (oficjalnie od 26 lutego 1927 roku).

Towarzysz podróży panów Wybickich do śląskich gór, Jan Bieliński, w 1806 roku, zaciągnął się do gwardii narodowej woj. poznańskiego. Służył w wojsku Księstwa Warszawskiego, a później w armii francuskiej. Został odznaczony Legią Honorową. W Królestwie Polskim był naczelnikiem wydziału skarbowego woj. kaliskiego. Za zasługi ,car (od 1829 roku król Polski – koronował się na Wawelu) Mikołaj I obdarzył go wieloma zaszczytami, m.in. Orderem św. Stanisława, a od 1830 roku uczynił go Łowczym Królestwa Polskiego.

Księga pamiątkowa z Hampelbaude z wpisem Wybickiego i Bielińskiego znajduje się dzisiaj w zbiorach Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze.
Zobacz zdjęcia
Następna wiadomość  Wiadomości 
 Poprzednia wiadomość Strona główna 
 

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~leo 12-02-2018 9:05
Coś mi się wydaje, że będzie zmiana hymnu, jego twórca jest postacią dość kontrowersyjną w świetle aktualnej polityki historycznej.
~- 12-02-2018 19:32
Ja tak wyglądam botahar s. Poniatowskiego król polska
~- 12-02-2018 19:33
Było pamiętam dziecko 3 lat 1990 r start król to długo rząd 28 lat
~- 12-02-2018 19:35
1790 podpis dyplom dokumenty tajny śmiej się

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600
 
Będzie się działo! - Jelonka poleca
 
Najczęściej czytane komentowane
10 30
10 30
Maraton subiektywności
Jelenia Góra korkuje się? 

Jelenia Góra Piątek, 15:58
16 lutego 2018

 
Jelonka wczoraj
Józef Wybicki z wycieczką na Śnieżce [foto] Józef Wybicki z wycieczką na Śnieżce   (4)

Region Poniedziałek, 08:11
12 lutego 2018

Niepodległość Polski kojarzy się wszystkim głównie z polskim godłem, barwami narodowymi i hymnem...
O siedzibie Stowarzyszenia Wytwórców Domowych [foto] O siedzibie Stowarzyszenia Wytwórców Domowych   (4)

Jelenia Góra Poniedziałek, 10:05
5 lutego 2018

W Cieplicach przy ul. Cervi 10, nieopodal bocznego wejścia do Parku Zdrojowego, przy tzw. "Mieczach",...
Nie wszystkie drzewa umierają stojąc [foto] Nie wszystkie drzewa umierają stojąc   (19)

Jelenia Góra Poniedziałek, 10:33
29 stycznia 2018

Byłoby dzisiaj truizmem mówienie o tym, że klimat nam się zmienia i to bardzo szybko, jeśli porównamy...
100 lat temu w Kotlinie Jeleniogórskiej zamilkły dzwony [foto] 100 lat temu w Kotlinie Jeleniogórskiej zamilkły dzwony   (20)

Region Poniedziałek, 15:13
22 stycznia 2018

Jednym z elementów prestiżu każdej miejscowości było niegdyś posiadanie przez nią kościoła....
Sebastian Reinhardt malarz karkonoskich krajobrazów [foto] Sebastian Reinhardt malarz karkonoskich krajobrazów   (5)

Jelenia Góra Poniedziałek, 07:16
15 stycznia 2018

Na dawnym cmentarzu ewangelickim, przy Kościele Łaski w Jeleniej Górze, w XVIII i XIX wieku, pochowano...
Kiedy w Karkonoszach chodzono na grubego zwierza [foto] Kiedy w Karkonoszach chodzono na grubego zwierza   (9)

Region Poniedziałek, 07:51
8 stycznia 2018

W czasach, kiedy obszar całej Polski, tj. ok. XI wieku, zamieszkiwało tylko około 1 mln mieszkańców,...
Czy księżna Jadwiga korzystała z cieplickich źródeł? [foto] Czy księżna Jadwiga korzystała z cieplickich źródeł?   (4)

Jelenia Góra Poniedziałek, 07:40
1 stycznia 2018

Według legendy, w 1175 roku, będąc na polowaniu w Kotlinie Jeleniogórskiej, na południowych...
Towarzystwa Karkonoskie [foto] Towarzystwa Karkonoskie  

Region Poniedziałek, 10:13
25 grudnia 2017

Chęć zrzeszania się ludzi pragnących działać na rzecz naszego regionu narodziła się w czasach,...
Co na Wigilię Bożego Narodzenia [foto] Co na Wigilię Bożego Narodzenia   (5)

Polska Poniedziałek, 07:01
18 grudnia 2017

Zbliża się Wigilia Bożego Narodzenia i wiele pań domu zastanawia się, co podać na wigilijną...
Cmentarz parafialny w Cieplicach [foto] Cmentarz parafialny w Cieplicach   (14)

Jelenia Góra Poniedziałek, 11:36
11 grudnia 2017

Jednym z najpiękniejszych cmentarzy na terenie Jeleniej Góry jest Cmentarz Parafialny przy ul....
Zobacz więcej artykułów
Zobacz więcej Jelonka wczoraj
 
Redakcja

Masz problem? A może wiesz coś ciekawego i chcesz się z nami tą wiedzą podzielić? Zadzwoń do nas lub przyjdż. Redakcja mieści się przy ul. Skłodowskiej-Curie 13/2 (I piętro).
Redakcja : 75-75-444-00
W poniedziałek dyżuruje
dziennikarz
Joanna Pasternak
Od 10.00 do 12.00
 
Wiadomości |  Sport |  Fotoreportaże |  Ogłoszenia |  Katalog firm |  Będzie się działo |  Rykowisko |  Życzenia |  Sondy |  Gazeta |  Reklama 
© 2002-2018 Jelonka jest znakiem należącym do Highlander's Group.
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Napisz do nas | Redakcja | Jelenia Góra | Świdnica | Wałbrzych | Reklama | Centralne ogrzewanie | Logo