Czytaj także: Świdnica Wałbrzych

Wiadomości |  Sport |  Fotoreportaże |  Ogłoszenia |  Katalog firm |  Będzie się działo |  Rykowisko |  Sondy |  Życzenia |  Gazeta |  Reklama 
Poniedziałek, 23 kwietnia 2018 Godz.: 04:01:20 Imieniny: Jerzego, Wojciecha Czytających: 1338 Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Wiadomości, Region

Hałas zanieczyszcza środowisko

Czwartek, 11 stycznia 2018, 06:33, ostatnia aktualizacja: 2018-01-13 12:03
Autor : TS
Miej świadomość
 
Głos ulicy
Głosowanie rodzinne? (2)

Jelenia Góra Niedziela, 10:09
22 kwietnia 2018

 
Kalendarz wydarzeń
 
Telewizja DAMI
 
Co jest grane w Norwidzie?
Bilet za 300 groszy 

Jelenia Góra Poniedziałek, 20:42
16 kwietnia 2018

 
Kategorie wydarzeń
Event2
Koncerty4
Kursy2
Prelekcje4
Sportowe2
Teatry9
Warsztaty3
Wystawy9
 
Dialogi Jelonki
 
Archiwum PDF
Archiwalne numery Jelonka
 
Fot. TS

Dla każdego z nas zanieczyszczenie środowiska to przede wszystkim zanieczyszczenie powietrza, gleby lub wody, a towarzyszący nam każdego dnia hałas to także nic innego jak zanieczyszczenie środowiska.

Nieprzyjemne i uciążliwe dźwięki różnego pochodzenia stały się na tyle powszechne, że już nawet nie zwracamy uwagi jak bardzo są uciążliwe, szkodliwe i obniżają jakość naszego życia. Również skutki zdrowotne i społeczne wywoływane przez hałas trudno nam dostrzec od razu.

Źródła i rodzaje hałasu
Głównym czynnikiem wzrostu hałasu w naszym otoczeniu jest wszechobecny transport komunikacyjny oraz lotniczy. Normy poziomu hałasu przekraczane są praktycznie na wszystkich drogach - krajowych i międzyregionalnych oraz na autostradach. Równie istotnym czynnikiem jest intensywnie rozwijający się transport lotniczy i bliskość lotnisk, stref lądowania i niskich przelotów samolotowych.

Skutki hałasu dla ludzi
Hałas przede wszystkim działa destrukcyjnie na nasz układ nerwowy. Powoduje nadpobudliwość, agresję, zaburzenia koncentracji, bezsenność, uczucie przemęczenia. Negatywnie wpływa na pracę serca, ciśnienie krwi, oddech – przyczynia się do wzrostu liczby zawałów, zaburzenia przemiany materii oraz szybszego starzenia się. Hałas oczywiście niszczy nasz słuch. Społeczeństwu funkcjonującemu w głośnym otoczeniu towarzyszy wzrost chorób zawodowych, a w następstwie kosztów leczenia.

R E K L A M A
Skutki hałasu i zanieczyszczonego powietrza dla środowiska
W wyniku nadmiernego hałasu środowisko przyrodnicze pozbawione zostaje naturalnej ciszy. Następują zmiany siedlisk wielu gatunków zwierząt. Obniża się jakość i wartość terenów zielonych, które tracą swe walory rekreacyjne i krajobrazowe. Mieszkańcy naturalnie pięknych regionów bezpowrotnie tracą miejsce wypoczynku, co nie pozostaje bez wpływu na ich zdrowie fizyczne i psychiczne.
Hałas wynikający z transportu drogowego wiąże się ściśle z innym zanieczyszczeniem – powietrza. W sytuacji przekroczenia dopuszczalnych norm zanieczyszczeń lepiej zatem zrezygnować ze spaceru i pozostać w domu. Warto unikać pieszych wędrówek w okolicach ulic o największym natężeniu ruchu oraz jak najczęściej wyjeżdżać poza miasto, w miejsca w których będziemy mogli pooddychać świeżym i czystym powietrzem, w ciszy i spokoju.

Intensywny rozwój gospodarczy, rozrost miast, zmiany urbanizacyjne oraz zwiększenie znaczenia transportu prywatnego i w przemyśle sprawiają, że walka z zanieczyszczeniami, jakimi są smog i hałas, staje się coraz trudniejsza.

Tworzenie map hałasu i świadome funkcjonowanie w rozwijającym się regionie może być początkiem walki o nasze zdrowie i wyjątkową przyrodę Karkonoszy. Ograniczanie niskiej emisji pozwala chronić piękno Dolnego Śląska i zdrowie jego mieszkańców. Już teraz zadbaj o zdrowie swoje i swoich najbliższych! Ogranicz korzystanie z transportu samochodowego, korzystaj z komunikacji rowerowej lub pieszej. Będzie to miało wpływ na stan zdrowia Twojej rodziny.

Publikacja sfinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Publikacja zrealizowana przez Karkonoską Agencję Rozwoju Regionalnego.

Poglądy autorów i treści zawarte w publikacji nie zawsze odzwierciedlają stanowisko WFOŚiGW we Wrocławiu.
Zobacz zdjęcia
Następna wiadomość  Wiadomości 
 Poprzednia wiadomość Strona główna 
 

Komentarze (18) Dodaj komentarz

~ 11-01-2018 6:52
Miała być mapa hałasu w Jeleniej Górze i co ? Pomieszkajcie sobie trochę przy estakadzie przy Jana Pawła II
~fdghf 11-01-2018 8:30
Póki sądy działają opieszale i nie potrafią zrozumieć problemów mieszkańców to lepiej nie będzie
~ 12-01-2018 20:21
do: ~fdghf (8:30)
"król musi opływać w luksusy albowiem tylko wtedy może być naprawdę głuchy na potrzeby poddanych" - do wymienionej przez ciebie grupy ten cytat także świetnie pasuje, zresztą sam zobacz radni, wysocy urzędnicy, prawnicy i inni pożeracze naszych podatków opływają w luksusy z domu do pracy swym drogim samochodem, jedzenie jak nie w domu to gdzieś gdzie drogo a kontakt z obywatelem ?? - tylko jako cyferki w dokumentach lub traktując go z góry na rozprawie , no to jak oni mają się wczuć w szarego człowieka i właściwie administrować jego dobrami za jego pieniądze ?
~Affffffff 11-01-2018 9:01
Tak samo zanieczyszczeniem jest światło. Nazwy sklepów, galerii i marketów walą w niebo, lampy walą w niebo, a przyroda się gubi..
rymcycymcy 11-01-2018 9:59
Stara okropnie zanieczyszcza powietrze swoim gderaniem ! :) ...a jak wjedzie teściowa, to mam smok dźwiękowy w całej chałupie:)
rymcycymcy 11-01-2018 10:01
do: rymcycymcy (9:59)
...smog miało być!! ...w tyłek z tą autokorektą !! :)
~AW 11-01-2018 11:40
Chciałbym zwrócić uwagę na głośno uzbrajające się alarmy samochodowe - czasami w bardzo głośny i piskliwy sposób. W każdym takim urządzeniu jest możliwość wyciszenia tego sygnału - moment uzbrojenia i rozbrojenia alarmu jest i tak widoczny poprzez mrugnięcie świateł. Właściciele takich samochodów chyba uważają, że jest to szpan bo nie wiem jak to wytłumaczyć. Na pewno nie przejmują się tym, że może to komuś przeszkadzać, szczególnie w porze nocnej i porannej.
~ 11-01-2018 11:54
Dzwony kościelne w niedziele uniemożliwiają spokojny sen w ten jeden dzień w tygodniu ,klechy opamiętajcie się ,nie jesteście jedyni w tym mieście.......
rymcycymcy 11-01-2018 13:33
do: ~ (11:54)
Dzwonienie odpędza złe duchy ! ...czy koleżanka mogłaby spać spokojnie ze świadomością, że ...zło hula po ulicy ? :)
~A 11-01-2018 21:01
Legendy urodziny to głuchy ciszę i spokoju i oczy moc istotne ale lepiej super król bóg kosmos jak kocham cie kometa tajny wiadomo chować tak wspaniale
~ 12-01-2018 8:13
do: ~A (21:01)
Znowu niepełnosprawny umysłowo dorwał się do klawiatury...
Michał Biszkowiecki 12-01-2018 4:27
Smròd tworzyw sztucznych w Jeżowie koło budowanej szkoły/przedszkola także ! Ale co tam ! WIOŚ tamtędy po 15:00 nie jeździ a już w weekend to na 100%
~ 12-01-2018 8:45
Zorka na Dworcowej. Wyje i dymi 24h na dobę. Ale to nic, przecież to tylko uzdrowisko...
~ 12-01-2018 10:06
Wziąć za mordę leni ltórzy wszędzie jeżdżą zamiast pójść 2 kroki
~ 12-01-2018 20:22
do: ~ (10:06)
popieram, mieszczuchy leniwe ruszyć zad i się przejść zamiast korkować drogi, tworzyć smog i nabijać kasę koncernom paliwowym
~ 12-01-2018 21:38
No i wszechobecna "muzyka" rycząca z głośników np. w centrum Szklarskiej Poręby. Nie mówiąc o tym samym na stokach narciarskich, tzw. parkach rozrywki. Hałas dochodzi do 90dB... Pomimo zgłoszeń problemu - brak reakcji ze strony UM, ochrony środowiska itd. A oświetlenie to osobny temat. Stopery w uszy, okulary na oczy i leki na głowę. Dla włodarzy...
~ 19-01-2018 17:32
Na Podgórzyńskiej zamontowano spowalniacze----to dopiero hałasuje.To nie tylko trzęsie sie cały blok nr 1 ale tez całe osiedle.Gruchot pystych ciezarówek, łupanie wszystkich aut przejeżdzajacych ,ci co hamują produkuja więcej spalin- to po prostu przekleństwo.Kto nas tak uszczęsliwił????-teraz powinien płacić odszkodowania Sami piszecie ku przestrodze i sami nam fundujecie piekło
~mieszkanka 25-01-2018 14:04
do tych wszystkich halasow chcielam dodac przejezdzajace pociagi jelenia gora-szklarska poreba obok domow na ul karola miarki rano przed godz.7-22h kilkanascie razy dziennie woza kilka pasazerow oraz koleje slaskie kilka wagonow powietrza widac golym okiem ze PKP jest bardzo bogate jezeli stac jest na utrzymanie kolej jezdza bardzo szybko halas dla mieszkancow robia niesamowity niezwalniaja teren zabudowany ich niedotyczy bo bardzo im sie spieszy do naszych pieniedzy itd.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600
 
Będzie się działo! - Jelonka poleca
 
Najczęściej czytane komentowane
10 30
10 30
Maraton subiektywności
 
Aktualności
„Czyste Karkonosze” – sprzątanie Karpacza „Czyste Karkonosze” – sprzątanie Karpacza  (7)

Karpacz Niedziela, 12:35
22 kwietnia 2018

Na terenie Karpacza w dniach 25–26 kwietnia zostanie przeprowadzona wiosenna akcja "Czyste Karkonosze".
Wkrótce start budowy remizy w Rybnicy Wkrótce start budowy remizy w Rybnicy  (4)

Region Niedziela, 11:41
22 kwietnia 2018

Jeszcze w tym roku ma być gotowy w stanie surowym budynek nowej remizy strażackiej w Rybnicy (gmina Stara...
Druga odsłona międzypokoleniowego gotowania [foto] Druga odsłona międzypokoleniowego gotowania  

Janowice Wielkie Niedziela, 10:36
22 kwietnia 2018

W świetlicy wiejskiej „Rudawy” w Janowicach Wielkich odbył się drugi warsztat w ramach projektu...
Gratka dla miłośników flamenco w JCK [foto] Gratka dla miłośników flamenco w JCK   (2)

Jelenia Góra Niedziela, 08:11
22 kwietnia 2018

Prawdziwą ucztą dla miłośników tańca, podczas której mogli nacieszyć swoje oko był 11. Festiwal...
Poszukiwanie nowych metod współpracy [foto] Poszukiwanie nowych metod współpracy   (3)

Jelenia Góra Niedziela, 07:07
22 kwietnia 2018

W budynku Wydziału Ekonomii, Zarządzania i Turystyki w Jeleniej Górze Uniwersytetu Ekonomicznego odbyło...
Nie zapomnij rozliczyć się ze skarbówką [foto] Nie zapomnij rozliczyć się ze skarbówką  

Jelenia Góra Sobota, 12:28
21 kwietnia 2018

Przed nami ostatnie dni okresu rozliczeniowego z fiskusem. Ważna informacja dla wszystkich mieszkańców,...
Nowe auto gaśnicze dla OSP Łomnica Nowe auto gaśnicze dla OSP Łomnica  (12)

Mysłakowice Sobota, 09:39
21 kwietnia 2018

O nowy, średni samochód gaśniczy już wkrótce wzbogaci się wyposażenie jednostki Ochotniczej Straży...
Martwe ryby w stawie podgórzyńskim [foto] Martwe ryby w stawie podgórzyńskim   (22)

Podgórzyn Sobota, 08:21
21 kwietnia 2018

O śniętych rybach zalegających w jednym ze stawów podgórzyńskich poinformował naszą redakcję pan...
Mobilny PSZOK (znów) krąży po mieście [foto] Mobilny PSZOK (znów) krąży po mieście   (12)

Jelenia Góra Sobota, 07:02
21 kwietnia 2018

Po zimowej przerwie PSZOK znów wyjechał na jeleniogórskie ulice. Co tydzień mieszkańcy będą mogli...
Jedwab malowany w „Muflonie” Jedwab malowany w „Muflonie” 

Jelenia Góra Sobota, 06:35
21 kwietnia 2018

Miejski Dom Kultury „Muflon” w Jeleniej Górze – Sobieszowie zaprasza 16 i 23 maja (środy), w godz....
Zobacz więcej artykułów
Zobacz więcej Aktualności
 
Redakcja

Masz problem? A może wiesz coś ciekawego i chcesz się z nami tą wiedzą podzielić? Zadzwoń do nas lub przyjdż. Redakcja mieści się przy ul. Skłodowskiej-Curie 13/2 (I piętro).
Redakcja : 75-75-444-00
W poniedziałek dyżuruje
dziennikarz
Joanna Pasternak
Od 10.00 do 12.00
 
Wiadomości |  Sport |  Fotoreportaże |  Ogłoszenia |  Katalog firm |  Będzie się działo |  Rykowisko |  Życzenia |  Sondy |  Gazeta |  Reklama 
© 2002-2018 Jelonka jest znakiem należącym do Highlander's Group.
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Napisz do nas | Redakcja | Jelenia Góra | Świdnica | Wałbrzych | Reklama | Centralne ogrzewanie | Logo