Czytaj także: Świdnica Wałbrzych

Wiadomości |  Sport |  Fotoreportaże |  Ogłoszenia |  Katalog firm |  Będzie się działo |  Rykowisko |  Sondy |  Życzenia |  Gazeta |  Reklama 
Piątek, 23 marca 2018 Godz.: 01:56:29 Imieniny: Feliksa, Oktawiana, Pelagii Czytających: 2716 Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Wiadomości, Jelenia Góra

Kontrowersje wokół zmiany przewodniczącego

Piątek, 29 grudnia 2017, 11:29, ostatnia aktualizacja: 2017-12-30 05:08
Autor : Przemek Kaczałko
Miej świadomość
Zapis danych w DNA 

Świat Wtorek, 11:54
13 marca 2018

 
Głos ulicy
 
Kalendarz wydarzeń
 
Telewizja DAMI
 
Co jest grane w Norwidzie?
 
Kategorie wydarzeń
Event2
Koncerty6
Konkursy2
Kursy2
Prelekcje6
Sportowe2
Tańce1
Teatry10
Warsztaty5
Wystawy10
 
Dialogi Jelonki
 
Archiwum PDF
Archiwalne numery Jelonka
 
Fot. Przemek Kaczałko

Burzliwa dyskusja nad projektem budżetu miasta na rok 2018, który ostatecznie nie uzyskał większości – została poprzedzona nie mniej gorącą debatą nad odwołaniem i powołaniem nowego przewodniczącego. Zwolennicy prezydenta zarzucają Leszkowi Wrotniewskiemu głosowanie we własnej sprawie oraz wracają do kwestii miejsca zamieszkania radnego. Obóz większościowy broni nowego szefa Rady Miejskiej Jeleniej Góry.

W trakcie dyskusji kontrowersje wywołała kwestia głosowania zainteresowanych. W sprawie odwołania, Konrad Sikora postanowił nie oddawać głosu, zaś gdy został odwołany to kandydujący na tę funkcję Leszek Wrotniewski postanowił zagłosować. - Zachowałem się zgodnie z zapisami statutu miasta – dla mnie są jednoznaczne i zachowałem się przyzwoicie nie pobierając karty do głosowania – podkreśla Konrad Sikora, który nie chciał komentować zachowania radnego Wrotniewskiego.

- Po raz pierwszy doszło do sytuacji, że kandydat głosuje na siebie – zaznacza Roman Słomski, radca prawny Urzędu Miasta Jeleniej Góry, który przyznaje, że w obecnych czasach są różne wykładnie prawa i teraz czas na decyzję wojewody lub ewentualnie drogę sądową. Ostatnie wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego potwierdzają, że w tym przypadku mógł zaistnieć interes prawny, bowiem za funkcję przewodniczącego zainteresowanemu przysługuje dodatek finansowy.

W odpowiedzi zwolennicy nowej większości w Radzie podkreślali, że jest też wyrok NSA z 2005 roku, który dopuszcza możliwość głosowania we własnej sprawie. Leszek Wrotniewski zaznaczył, że to głosowanie nie różni się niczym od wyboru przewodniczącego danej komisji stałej Rady Miejskiej i tam kontrowersji nie ma. Rzeczywiście, w trakcie tej samej sesji odbyło się głosowanie nad kandydaturami na przewodniczącego Komisji Rozwoju - tam kandydowali Dawid Jezierski (PiS) i Danuta Wójcik (dotychczasowa wiceprzewodnicząca, klub prezydenta Razem Zmieniamy Jelenią Górę). Zarówno Jezierski, jak i Wójcik głosowali "za" swoimi kandydaturami, ale nikt nie protestował. Ostatecznie większość głosów uzyskał przedstawiciel Prawa i Sprawiedliwości.

R E K L A M A
W trakcie gorącej dyskusji, ze strony obozu prezydenta padła sugestia, że Leszek Wrotniewski mieszka w Dziwiszowie, a nie w Jeleniej Górze i to zgodnie z obowiązującymi przepisami, dyskwalifikuje go z możliwości pełnienia mandatu w tzw. stolicy Karkonoszy. - Dwa razy nadzór prawny wojewody to badał i moja sytuacja się nie zmieniła – tłumaczy nowy (stary) przewodniczący, który podkreśla, że ma czyste sumienie w tej sprawie.

- Pan przewodniczący wykonał wiele dobrych (nowych) ruchów, ale głównym powodem było to, że funkcja przewodniczącego jest typowo usługowa w stosunku do Rady, nie jest jej szefem, a radni jego podwładnymi. Jak widać, 12 osób w Radzie uważało, że będzie lepszy kandydat – tłumaczy L. Wrotniewski.

- Serdecznie dziękuję wszystkim, z którymi przez te pół roku mogłem intensywnie pracować - w tym okresie udało się kilka ciekawych spraw poprowadzić – powiedział Konrad Sikora, który nie chciał zgadywać, jakie mogły być przyczyny jego odwołania, ale ma wrażenie, że wracamy do tego co było.
Zobacz zdjęcia
Następna wiadomość  Wiadomości 
 Poprzednia wiadomość Strona główna 
 

Komentarze (21) Dodaj komentarz

~prawnik 29-12-2017 12:06
"Uchwały rady dotyczące wyborów wewnętrznych w obrębie rady miasta, związane z organizacją pracy danej rady, gdzie na daną funkcję wybrany może być wyłącznie radny (.) nie będą ze swej natury objęte dyspozycją art. 25a ustawy o samorządzie gminnym (.) głosowanie radnego nie jest wyrazem interesu prawnego tego radnego, lecz jest to sytuacją organizacyjną"
~abab 29-12-2017 12:12
Jeden ze współtwórców reformy samorządowej ocenił, że w jego ocenie art. 25a ustawy o samorządzie gminnym, który nakazuje radnemu wyłączenie się z głosowania, jeśli dotyczy ono jego interesu prawnego, odnosi się do sytuacji, gdy radny ma "interes gospodarczy" w określonym wyniku głosowania. Jak dodał, pogląd, że zostanie przewodniczącym rady stanowi interes prawny radnego, jest "absurdalny z gruntu". "Nie może być tak, że przepis antykorupcyjny będzie zastosowany do sytuacji organizacyjnej w radzie"
~Samorzadowiec 29-12-2017 12:20
Uwazam ze w sprawach radny - gmina czyli np. Jezeli chcialby dom kupic to nie moze glosowac. Natomiast jezeli chodzi o wewnetrzna organizacje rady miasta to moze, poniewaz istota wyborow oraz demokracji polega na tym, ze jakas grupa uzyskuje przewage nad inna grupa i czasami ta przewaga jest przewaga jednego glosu.
~JG 29-12-2017 12:27
BRAWO KLUB DOLNOSLASKIEGO RUCHU SAMORZADOWEGO (MIEDZINSKI, SZKLARSKA, WROTNIEWSKI, SARZYNSKI). Wczoraj glosowaniami udowodniliscie, ze najwazniejsze jest dobre funkcjonowanie Rady Miasta oraz rozwoj naszego miasta.
~ 29-12-2017 13:26
inni radni też mieszkają poza Jelenią Górą
~ 29-12-2017 13:33
kolejny burdel
~jaz 29-12-2017 15:17
Puste gesty, puste słowa, puste serce, pusta mowa, puste, choć zacięte usta, pusty wzrok i głowa pusta, pusty program i projekty, do cna pustych stek inwektyw, pusty jazgot, próżne żale, krzyk, co treści nie ma wcale, puste groźby, puste miny, wielkie morze próżnej śliny, puste hasła, obietnice, wszystko puste – poza picem! Słowem zero, nicość, próżnia – tym się w świecie PO-targowica wyróżnia.”
~ooo 29-12-2017 22:19
do: ~jaz (15:17)
... w oryginale jest: - tym się w świecie Pis wyróżnia. Reszta się zgadza.
~ 30-12-2017 14:07
do: ~ooo (22:19)
W oryginale jest " ... tym się Tusk wyróżnia " !!!
~FFF 29-12-2017 15:39
do~jaz ...., a czy się wyróżnia PIS- czekam na wyczerpująca odpowiedź , a nie tani populizm . Populizm który jest wpisany w statut PIS...Czekam......
~ 29-12-2017 17:09
do: ~FFF (15:39)
noooo,jak to czym? Dokładnie tym samym. I to jest wyróżnik PiS , bo nikt nie wmówi im tego,że czarne to czarne a białe to białe a mnie z kolei nie przekona nikt,że to nie jest prawda z tych prawd prawdziwych :Puste gesty, puste słowa, puste serce, pusta mowa, puste, choć zacięte usta, pusty wzrok i głowa pusta, pusty program i projekty, do cna pustych stek inwektyw, pusty jazgot, próżne żale, krzyk, co treści nie ma wcale, puste groźby, puste miny, wielkie morze próżnej śliny, puste hasła, obietnice, wszystko puste – poza pincet ( nie za swoje,lecz i moje)! Słowem zero, nicość, próżnia – tym się w świecie Pi S PRL " wyróżnia. -Parafraza ,więc bez znaczków: "".
~ 29-12-2017 18:58
do: ~ (17:09)
Znów stara zgraja szczęśliwym trafem, bez głów, bez planów, za to z rozmachem do żłobu toczy swe tłuste cielska Idzie Platforma Obywatelska !
~ 29-12-2017 19:45
do: ~ (18:58)
no ,fakt, idzie... a przed nią truchcikiem,nowe lepsze, ale dobrze znane ,świnie z dobrej zmiany. Korytko to samo,ale swinie inne, i nie rozróżnisz czlecze, czy lepsze czy ciut gorsze.co nie zmienia faktu,ze jednak swinie. Te niektore,kojarzę sprzed 30 laty, a te nowe, to narybek ,zdolny narybek...Jak pokazują narady, to stoły chylą się od żarła( na nasz koszt/
~Nie głosuj na nich 29-12-2017 16:49
Dawid Jezierski, Oliwer Kubicki, Ireneusz Łojek, Piotr Miedziński, Anna Maria Ragiel, Józef Rypiński, Józef Sarzyński, Alicja Szklarska, Rafał Piotr Szymański, Leszek Wrotniewski i Janina Ziętek. To lista hańby. Zapamiętajmy te nazwiska. Oni znowu pojawią na listach wyborczych
~Si 29-12-2017 19:53
do: ~Nie głosuj na nich (16:49)
To na kogo można bo już się można zgubić ? Żadna osoba w radzie nie ma pomysłu na przyszłość a młodych z roku na rok ubywa z naszego miasta , nie mówiąc o coraz większej ilości pustych witryn sklepowych ,które odstraszają turystów ,cofamy się ,oj cofamy !!!
~jary 30-12-2017 0:34
do: ~Nie głosuj na nich (16:49)
Ty w nogach śpisz?
~przybysz 29-12-2017 17:01
przyjrzyjcie sie tym zdjecią jedenburak wiekszy od drugiego czy dalej mamy nanich głosowac czy naprawde nie ma ludzi wartościowych w tym mieście moze wreszcie ktos sie pojawi bo trzeba ich wyje...ć na breuk historii bo inaczej cały czas bedzie marazm w jelenioej bolesławiec nas przebija nie mówiąc o legnicy przez takie chodzące q
~t-tryk 29-12-2017 20:54
wy se godajta, pomstujta, a przyndzie cos i i rodzinki pudą i urzędniki co sie bojom o stołek pudą. a ci co nie chodzom nie pudą. i bedzie jok było. A tero oni majom was w życi.
~Janosik 29-12-2017 21:13
Znowu będzie lansowanie "Okrąglaczka"
Marcin Kaflik 29-12-2017 21:13
Kontrowersyjne to były głosowania Pana Sikory za opłatą uzdrowiskową i podwyżką cen wody. Nigdy więcej!
~brawo 30-12-2017 14:17
dla dziadka mroza.Czas na zapisanie się do PIS.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600
 
Będzie się działo! - Jelonka poleca
 
Najczęściej czytane komentowane
10 30
10 30
Maraton subiektywności
 
Polityka
Politycy komentują decyzję prezydenta [foto] Politycy komentują decyzję prezydenta   (74)

Jelenia Góra Wtorek, 07:34
20 marca 2018

Wczoraj (19.03) Marcin Zawiła poinformował oficjalnie, że nie będzie się ubiegał o reelekcję w...
Prezydent Marcin Zawiła podjął decyzję... [video] Prezydent Marcin Zawiła podjął decyzję...   (4)

Jelenia Góra Poniedziałek, 13:49
19 marca 2018

Marcin Zawiła nie będzie startował w najbliższych wyborach prezydenckich w Jeleniej Górze. O swojej...
Prezydent ogłosi czy wystartuje na kolejną kadencję [foto] Prezydent ogłosi czy wystartuje na kolejną kadencję   (51)

Jelenia Góra Czwartek, 16:51
15 marca 2018

Prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła w najbliższy poniedziałek (19.03) poinformuje o swojej decyzji,...
KOD przypomina o wyroku Trybunału Konstytucyjnego [foto] KOD przypomina o wyroku Trybunału Konstytucyjnego   (97)

Jelenia Góra Sobota, 12:41
10 marca 2018

Działacze Komitetu Obrony Demokracji, jak każdego dziewiątego dnia miesiąca, przypominają na Placu...
Politycy PiS o oświacie i teatrze [foto] Politycy PiS o oświacie i teatrze   (48)

Jelenia Góra Poniedziałek, 17:15
19 lutego 2018

Dzisiaj (19.02) w biurze senatorskim Krzysztofa Mroza odbyła się konferencja prasowa, w której oprócz...
Posłanki PO o polityce senioralnej [foto] Posłanki PO o polityce senioralnej   (119)

Jelenia Góra Wtorek, 08:26
13 lutego 2018

W poniedziałek (12.02) w wielu miastach na Dolnym Śląsku odbywały się spotkania parlamentarzystów...
Kto wystartuje na prezydenta? [video] Kto wystartuje na prezydenta?   (30)

Jelenia Góra Czwartek, 14:06
8 lutego 2018

Wybory samorządowe coraz bliżej, jednak najważniejsze polityczne pytania nadal pozostają bez...
Jeleniogórski KOD z gąsienicą [foto] Jeleniogórski KOD z gąsienicą   (87)

Jelenia Góra Czwartek, 08:02
8 lutego 2018

Podczas minionych dwóch dni w Jeleniej Górze i okolicach gościła platforma pod hasłem "Gąsienica...
Wkrótce PiS wyłoni kandydata na prezydenta Wkrótce PiS wyłoni kandydata na prezydenta  (116)

Jelenia Góra Środa, 08:17
7 lutego 2018

Do końca lutego struktury lokalne Prawa i Sprawiedliwości mają zgłosić swoich kandydatów na wójtów,...
Czy będzie czwarta kadencja Marcina Zawiły? [foto] Czy będzie czwarta kadencja Marcina Zawiły?   (126)

Jelenia Góra Piątek, 16:19
2 lutego 2018

W dobie roku wyborczego zapytaliśmy prezydenta Jeleniej Góry Marcina Zawiłę o jego decyzję odnośnie...
Zobacz więcej artykułów
Zobacz więcej Polityka
 
Redakcja

Masz problem? A może wiesz coś ciekawego i chcesz się z nami tą wiedzą podzielić? Zadzwoń do nas lub przyjdż. Redakcja mieści się przy ul. Skłodowskiej-Curie 13/2 (I piętro).
Redakcja : 75-75-444-00
W piątek dyżuruje
redaktor naczelna
Bożena Bryl-Chrząszcz
Od 10.00 do 12.00
 
Wiadomości |  Sport |  Fotoreportaże |  Ogłoszenia |  Katalog firm |  Będzie się działo |  Rykowisko |  Życzenia |  Sondy |  Gazeta |  Reklama 
© 2002-2018 Jelonka jest znakiem należącym do Highlander's Group.
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Napisz do nas | Redakcja | Jelenia Góra | Świdnica | Wałbrzych | Reklama | Centralne ogrzewanie | Logo