Piątek, 29 marca
Imieniny: Helmuta, Wiktoryny
Czytających: 8044
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Jak to się robi? „Grabarów”

Wtorek, 12 grudnia 2017, 7:29
Autor: ZR
Jelenia Góra: Jak to się robi? „Grabarów”
Fot. Użyczone/ZR
W „Grabarowie” eksploatacja wód podziemnych, infiltracyjnych i powierzchniowych odbywa się w oparciu od dwa różne i niezależne od siebie systemy. Pierwszym jest powstały w pierwszej połowie lat 70. minionego wieku „stary” jednostopniowy system pierwotny, bazujący na zespole studni szybowych, zlokalizowanych wzdłuż lewego brzegu Bobru.

Studniami tymi pobiera się wody podziemne, pochodzące z infiltracji brzegowej (naturalnej) oraz z dopływu podziemnego. Drugim systemem jest dwustopniowy „nowy” system, zrealizowany w latach 80. XX wieku. Jego pierwszy stopień polega na poborze wody powierzchniowej Bobru (ujęcie brzegowe „Wojanów”), wprowadzeniu jej rurociągiem do trzech osadników wstępnych (zlokalizowanych w Wojanowie), a następnie na przesłaniu jej grawitacyjnie do stawów infiltracyjnych ujęcia „Grabarów”. Drugi stopień „nowego” systemu stanowi drenaż poziomo - pionowy oparty na studniach wierconych i drenażowych, które wspomagają sztuczną infiltrację na zespole dziewięciu stawów infiltracyjnych ujęcia. Studnie wiercone i drenażowe „nowego” systemu rozmieszczone są w dwóch równoległych do siebie szeregach w bezpośrednim sąsiedztwie kompleksów stawów infiltracyjnych.

Pod względem stosowanych procesów uzdatniania ujęcie „Grabarów” nie należy do najbardziej wymagających. Pomimo tego, że ujmowane wody w aż 92 proc. są wodami powierzchniowymi pochodzącymi z Bobru, jakość wód podawanych do sieci jest bardzo dobra. Zawdzięczamy to w głównej mierze wieloetapowemu, aczkolwiek prostemu, procesowi uzdatniania systemu dwustopniowego, w którym wody kolejno poddawane są oczyszczeniu na sitach (kraty), sedymentacji (osadniki wstępne) oraz wymuszonej filtracji(sztuczna infiltracja na stawach infiltracyjnych). Nie mniej efektywnym pod tym względem jest system pierwotny, w którym eksploatuje się przede wszystkim wody tak zwanej infiltracji brzegowej. Naturalnie wykształcone złoże filtracyjne, reprezentowane przez plejstoceńskie żwiry i piaski, jest bardzo wydajnym kolektorem - filtratorem.

Tak oczyszczone wody trafiają następnie do wspólnej studni zbiorczej, położonej pod budynkiem Zakładu Produkcji Wody „Grabarów”, w której dochodzi do ich wymieszania. Aby woda odpowiadała wymogom stawianym wodom przeznaczonym do spożycia przez ludzi, to już pod względem bakteriologicznym wymaga ona uzdatniania. Standardowo wykonuje się je najprostszą i najbardziej skuteczną metodą dezynfekcji, poprzez aplikacje do studni zbiorczej odpowiednich ilości chloru pod postacią podchlorynu sodu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy chodzę do teatru?

Oddanych
głosów
486
Tak
24%
Nie
40%
Czasami
25%
Nie chodzę
11%
 
Głos ulicy
Nie chodzę do fryzjera, bo fryzjer przyjeżdża do mnie
 
Miej świadomość
100 konkretów (zrealizowano 10%): SUKCES czy PORAŻKA?
 
Rozmowy Jelonki
Przebudowy i remonty
 
Aktualności
Życzenia dla mieszkańców Piechowic
 
Polityka
Z pustego i Salomon nie naleje
 
Kultura
Zagrali w Podgórzynie
 
112
Pożar w restauracji
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group