Czytaj także: Świdnica Wałbrzych

Wiadomości |  Sport |  Fotoreportaże |  Ogłoszenia |  Katalog firm |  Będzie się działo |  Rykowisko |  Sondy |  Życzenia |  Gazeta |  Reklama 
Czwartek, 14 grudnia 2017 Godz.: 21:51:40 Imieniny: Alfreda, Izydora, Jana Czytających: 5680 Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Wiadomości, Jelenia Góra

Podsumowanie Rajdu na Raty 2017

Czwartek, 7 grudnia 2017, 07:02, ostatnia aktualizacja: 2017-12-07 10:57
Autor : Krzysztof Tęcza
Miej świadomość
Powrót człowieka na Księżyc 

Świat Czwartek, 13:26
14 grudnia 2017

 
Głos ulicy
 
Kalendarz wydarzeń
 
Telewizja DAMI
 
Co jest grane w Norwidzie?
"Najdroższy" w Norwidzie 

Jelenia Góra Poniedziałek, 14:58
11 grudnia 2017

 
Kategorie wydarzeń
Event9
Film - Kino1
Kabarety1
Koncerty14
Konkursy2
Kursy6
Prelekcje9
Spotkania6
Tańce3
Teatry8
Warsztaty6
Wystawy12
 
Dialogi Jelonki
 
Archiwum PDF
Archiwalne numery Jelonka
 
Fot. Użyczone/K. Tęcza

W niedzielę, 3 grudnia odbyło się spotkanie podsumowujące tegoroczny Rajd na Raty. Najpierw jednak dla chętnych zorganizowano ostatnią (46 w 2017 roku) wycieczkę.

Turyści spotkali się w Wojanowie gdzie dojechali autobusem komunikacji miejskiej. Tam obejrzeli kościół p. w. Wniebowzięcia NMP. Ci, którzy byli tutaj niedawno zapewne widzieli, że obiekt ten był szczelnie opakowany, gdyż wpuszczono do niego specjalny gaz mający zlikwidować wszelkie szkodniki niszczące zabytkową substancję drewnianą. Nie można wtedy było nie tylko wchodzić do środka, ale nawet zbliżać się do niego. Dzięki jednak zastosowaniu tak drastycznych środków na wiele lat zostało powstrzymane niszczenie wyposażenia świątyni.

Kolejnym celem turystów była Dąbrowica, gdzie w 2007 roku ustanowiono Sanktuarium Matki Bożej Jasnogórskiej – Uzdrowienia Chorych. Bardzo ciekawym miejscem na trasie okazało się wzniesienie Koziniec, gdzie znajdują się pozostałości średniowiecznego zamku o tej samej nazwie.

Jak widać, ostatnia w tym sezonie wycieczka Rajdu na Raty nie była zbyt męcząca, ale za to pozwoliła na zwiedzenie wielu ciekawych obiektów. Nad całością czuwała Jolanta Kupeć, która niedawno zdobyła uprawnienia przewodnika sudeckiego.

R E K L A M A
Zakończenie sezonu zorganizowano w sali Jeleniogórskiego Centrum Kultury. Było to możliwe dzięki pomocy Urzędu Miasta Jelenia Góra. Dodam tutaj, że miasto bardzo przychylnie patrzy na naszą imprezę, co pozwala mieć nadzieję, że prowadzone społecznie wycieczki będą organizowane jeszcze wiele lat z pożytkiem zarówno dla turystów, mieszkańców Jeleniej Góry i przebywających tutaj kuracjuszy.

Prowadzący spotkanie Wiktor Gumprecht (komandor Rajdu) przedstawił zestawienia dotyczące całego roku. I tak, Rajd na Raty organizowany przez Oddział PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze już po raz 47, umożliwił turystom uczestnictwo aż w 46 wycieczkach krajowych (33 po terenie Dolnego Śląska) i zagranicznych (9 do Czech i 4 do Niemiec). Największą frekwencją cieszyła się wycieczka po Rudawach Janowickich w dniu 5 marca. Uczestniczyło w niej 82 osoby. Niewiele mniej bo 66 osób uczestniczyło w wycieczce 21 maja do Radomierzyc. Najczęściej jednak grupy są mniejsze co pozwala na ich „ogarnięcie” przez prowadzącego trasę.

W roku 2017 we wszystkich rajdowych wycieczkach wzięło udział 1564 osoby co daje średnią 34 turystów na wycieczkę. Najwięcej, bo aż 45 razy wędrował Andrzej Makowski. Henryk Modzelewski i Jerzy Murak uczestniczyli w 42 wycieczkach, a Elżbieta Marcinkiewicz w 37. Osoby te pokazały, że niedzielne wyjścia z domu mogą być sposobem na zdrowe spędzanie czasu połączone z poznawaniem terenu.

Dla osób chcących poznawać tereny położone nieco dalej zorganizowano wycieczki autokarowe. Podczas objazdów turyści zwiedzali Kaszuby (6 dni), Lwów (6 dni), Pragę (3 dni), Morawski Kras (2 dni) i Jesioniki (2 dni). Zorganizowano także wiele jednodniowych wycieczek autokarowych zarówno po Dolnym Śląsku jak i do naszych sąsiadów Czechów.

Zwyczajem stało się, że podczas spotkania podsumowującego sezon turystyczny organizowany jest konkurs krajoznawczy, a uczestniczący w nim sprawdzają wiedzę, jaką zdobyli podczas wycieczek. W tegorocznym konkursie 1-2 miejsce zajęli Paweł Wojtczak i Wojciech Skowroński, którzy zdobyli taką samą ilość punktów. 3-4 miejsce, z taką samą ilością punktów, zajęli Andrzej Hałka i Bolesław Moryl. Jako nagrody wszyscy otrzymali wydawnictwa turystyczne.

Skromne upominki otrzymali także prowadzący tegoroczne wycieczki przodownicy i przewodnicy sudeccy. Wszyscy oni swoją pracę wykonywali społecznie. W 2017 roku najwięcej tras poprowadził Wiktor Gumprecht (21). Kolejni to: Jolanta Kupeć (8), Paweł Idzik (7), Krzysztof Tęcza (4), Jerzy Chmielecki (3), Jarosław Kapczyński (2) i Krzysztof Zając (1). Wszystkim dziękujemy gdyż bez ich poświecenia nie byłoby możliwe trwanie Rajdu.

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze wyróżnił osoby wykazujące się pozytywnym działaniem dla innych. Upominki książkowe otrzymali: Jarosław Kapczyński, który właśnie zdał egzamin przewodnicki i z uczestnika stał się osobą prowadzącą; Jolanta Kupeć, która tak jak poprzednik zmieniła charakter swojego uczestnictwa w rajdzie; Wiktor Gumprecht, który czuwa nad całością organizowanych wycieczek i Paweł Wojtczak, którego fotografie upiększają wszystkie relacje rajdowe.

Ponieważ Rajd na Raty odbywa się w określonych ramach czasowych, zapraszamy ponownie 25 lutego 2018 roku na pierwszą wycieczkę kolejnego sezonu turystycznego. A podczas przerwy zimowej chętni mogą brać udział w wycieczkach Narciarskiego Rajdu na Raty prowadzonego przez Janusza Perza.

W sezonie 2016/17 w ramach tego Rajdu odbyło się 14 wycieczek narciarskich prowadzonych po terenie Karkonoszy i Gór Izerskich (11 w rejonie Jakuszyc, 3 w rejonie Przełęczy Okraj). W trakcie wędrówek turyści zwiedzali tereny położone zarówno po polskiej jak i czeskiej stronie gór. Kilkukrotnie, ze względu na szybko zapadający zmrok, korzystali z latarek, co utrudniało ale zarazem podnosiło „atrakcyjność’ trasy.

Podczas zimowych wypadów narciarze przebyli 266 km co daje średnią na wycieczkę 19 km. Są to zatem trasy dla każdego turysty umiejącego posługiwać się nartami. Tutaj udziałem w największej ilości wycieczek wykazali się: Elżbieta Marcinkiewicz (11), Jarosław Kapczyński (10) i Henryk Modzelewski (9).
Na zakończenie dodam, że Rajd na Raty organizowany przez Oddział PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze w roku 2017 otrzymał wsparcie finansowe Miasta Jelenia Góra, Powiatu Jeleniogórskiego i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.
Zobacz zdjęcia
Następna wiadomość  Wiadomości 
 Poprzednia wiadomość Strona główna 
 

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600
 
Będzie się działo! - Jelonka poleca
 
Najczęściej czytane komentowane
10 30
10 30
Maraton subiektywności
Do urzędu bez gotówki? (3)

Jelenia Góra Sobota, 16:51
09 grudnia 2017

 
Aktualności
Dlaczego pszczoły giną [video] Dlaczego pszczoły giną   (2)

Jelenia Góra Czwartek, 17:04
14 grudnia 2017

W ostatnim czasie informowaliśmy o zatruciu pszczół w Podgórzynie. Jest już oficjalne stanowisko...
Rafał Fronia opowie o wyprawie w Karakorum Rafał Fronia opowie o wyprawie w Karakorum 

Szklarska Poręba Czwartek, 14:10
14 grudnia 2017

W bardzo wysokie góry zabierze swoich słuchaczy Rafał Fronia podczas prelekcji pt. Nadzieja zamarza...
Dekomunizacji ulic ciąg dalszy Dekomunizacji ulic ciąg dalszy  (5)

Region Czwartek, 11:25
14 grudnia 2017

W dniu rocznicy wprowadzenia stanu wojennego wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak ogłosił listę ulic w...
Zatrzymani za korupcję Zatrzymani za korupcję  (4)

Jelenia Góra Czwartek, 10:01
14 grudnia 2017

Policjanci z Wydziału do walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu na polecenie...
Świeża choinka poszukiwana... [foto] Świeża choinka poszukiwana...   (4)

Jelenia Góra Czwartek, 09:25
14 grudnia 2017

W Jeleniej Górze i okolicach przed Świętami Bożego Narodzenia pojawia się wiele punktów sprzedaży...
Wspólne kolędowanie studentów z dziećmi [foto] Wspólne kolędowanie studentów z dziećmi  

Jelenia Góra Czwartek, 09:07
14 grudnia 2017

Uniwersytet Dziecięcy, działający dzięki współpracy Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej oraz...
Remont biurowca MZK [foto] Remont biurowca MZK   (9)

Jelenia Góra Czwartek, 09:02
14 grudnia 2017

Jerzy Wolski, prezes MZK podpisał w imieniu spółki umowę z Marszałkiem Dolnośląskim na...
Nie daj się naciągnąć na (za) drogi zakup [foto] Nie daj się naciągnąć na (za) drogi zakup   (8)

Jelenia Góra Czwartek, 08:42
14 grudnia 2017

Miejski Rzecznik Konsumentów w Jeleniej Górze ostrzega przed szaleństwem przedświątecznych zakupów,...
Plany inwestycyjne janowickiego szpitala Plany inwestycyjne janowickiego szpitala  (3)

Janowice Wielkie Czwartek, 08:25
14 grudnia 2017

Poważne inwestycje planowane są w najbliższym czasie w Wojewódzkim Szpitalu Rehabilitacyjnym w...
Wykup lokali za 1 proc: konsekwencje [foto] Wykup lokali za 1 proc: konsekwencje   (41)

Jelenia Góra Czwartek, 06:23
14 grudnia 2017

Na ostatniej Sesji Rady Miejskiej Jeleniej Góry przedłużona została możliwość sprzedaży mieszkań...
Zobacz więcej artykułów
Zobacz więcej Aktualności
 
Redakcja

Masz problem? A może wiesz coś ciekawego i chcesz się z nami tą wiedzą podzielić? Zadzwoń do nas lub przyjdż. Redakcja mieści się przy ul. Skłodowskiej-Curie 13/2 (I piętro).
Redakcja : 75-75-444-00
W piątek dyżuruje
redaktor naczelna
Bożena Bryl-Chrząszcz
Od 10.00 do 12.00
 
Wiadomości |  Sport |  Fotoreportaże |  Ogłoszenia |  Katalog firm |  Będzie się działo |  Rykowisko |  Życzenia |  Sondy |  Gazeta |  Reklama 
© 2002-2017 Jelonka jest znakiem należącym do Highlander's Group.
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Napisz do nas | Redakcja | Jelenia Góra | Świdnica | Wałbrzych | Reklama | Centralne ogrzewanie | Logo