Czytaj także: Świdnica Wałbrzych

Wiadomości |  Sport |  Fotoreportaże |  Ogłoszenia |  Katalog firm |  Będzie się działo |  Rykowisko |  Sondy |  Życzenia |  Gazeta |  Reklama 
Poniedziałek, 19 marca 2018 Godz.: 07:48:20 Imieniny: Józefa, Bogdana Czytających: 2038, Zalogowanych: 1 . Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Wiadomości, Jelenia Góra

Podsumowanie Rajdu na Raty 2017

Czwartek, 7 grudnia 2017, 07:02, ostatnia aktualizacja: 2017-12-07 10:57
Autor : Krzysztof Tęcza
Miej świadomość
Zapis danych w DNA 

Świat Wtorek, 11:54
13 marca 2018

 
Głos ulicy
 
Kalendarz wydarzeń
 
Telewizja DAMI
 
Co jest grane w Norwidzie?
 
Kategorie wydarzeń
Event4
Koncerty6
Konkursy2
Kursy2
Prelekcje6
Sportowe3
Tańce1
Teatry7
Warsztaty4
Wystawy10
 
Dialogi Jelonki
 
Archiwum PDF
Archiwalne numery Jelonka
 
Fot. Użyczone/K. Tęcza

W niedzielę, 3 grudnia odbyło się spotkanie podsumowujące tegoroczny Rajd na Raty. Najpierw jednak dla chętnych zorganizowano ostatnią (46 w 2017 roku) wycieczkę.

Turyści spotkali się w Wojanowie gdzie dojechali autobusem komunikacji miejskiej. Tam obejrzeli kościół p. w. Wniebowzięcia NMP. Ci, którzy byli tutaj niedawno zapewne widzieli, że obiekt ten był szczelnie opakowany, gdyż wpuszczono do niego specjalny gaz mający zlikwidować wszelkie szkodniki niszczące zabytkową substancję drewnianą. Nie można wtedy było nie tylko wchodzić do środka, ale nawet zbliżać się do niego. Dzięki jednak zastosowaniu tak drastycznych środków na wiele lat zostało powstrzymane niszczenie wyposażenia świątyni.

Kolejnym celem turystów była Dąbrowica, gdzie w 2007 roku ustanowiono Sanktuarium Matki Bożej Jasnogórskiej – Uzdrowienia Chorych. Bardzo ciekawym miejscem na trasie okazało się wzniesienie Koziniec, gdzie znajdują się pozostałości średniowiecznego zamku o tej samej nazwie.

Jak widać, ostatnia w tym sezonie wycieczka Rajdu na Raty nie była zbyt męcząca, ale za to pozwoliła na zwiedzenie wielu ciekawych obiektów. Nad całością czuwała Jolanta Kupeć, która niedawno zdobyła uprawnienia przewodnika sudeckiego.

R E K L A M A
Zakończenie sezonu zorganizowano w sali Jeleniogórskiego Centrum Kultury. Było to możliwe dzięki pomocy Urzędu Miasta Jelenia Góra. Dodam tutaj, że miasto bardzo przychylnie patrzy na naszą imprezę, co pozwala mieć nadzieję, że prowadzone społecznie wycieczki będą organizowane jeszcze wiele lat z pożytkiem zarówno dla turystów, mieszkańców Jeleniej Góry i przebywających tutaj kuracjuszy.

Prowadzący spotkanie Wiktor Gumprecht (komandor Rajdu) przedstawił zestawienia dotyczące całego roku. I tak, Rajd na Raty organizowany przez Oddział PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze już po raz 47, umożliwił turystom uczestnictwo aż w 46 wycieczkach krajowych (33 po terenie Dolnego Śląska) i zagranicznych (9 do Czech i 4 do Niemiec). Największą frekwencją cieszyła się wycieczka po Rudawach Janowickich w dniu 5 marca. Uczestniczyło w niej 82 osoby. Niewiele mniej bo 66 osób uczestniczyło w wycieczce 21 maja do Radomierzyc. Najczęściej jednak grupy są mniejsze co pozwala na ich „ogarnięcie” przez prowadzącego trasę.

W roku 2017 we wszystkich rajdowych wycieczkach wzięło udział 1564 osoby co daje średnią 34 turystów na wycieczkę. Najwięcej, bo aż 45 razy wędrował Andrzej Makowski. Henryk Modzelewski i Jerzy Murak uczestniczyli w 42 wycieczkach, a Elżbieta Marcinkiewicz w 37. Osoby te pokazały, że niedzielne wyjścia z domu mogą być sposobem na zdrowe spędzanie czasu połączone z poznawaniem terenu.

Dla osób chcących poznawać tereny położone nieco dalej zorganizowano wycieczki autokarowe. Podczas objazdów turyści zwiedzali Kaszuby (6 dni), Lwów (6 dni), Pragę (3 dni), Morawski Kras (2 dni) i Jesioniki (2 dni). Zorganizowano także wiele jednodniowych wycieczek autokarowych zarówno po Dolnym Śląsku jak i do naszych sąsiadów Czechów.

Zwyczajem stało się, że podczas spotkania podsumowującego sezon turystyczny organizowany jest konkurs krajoznawczy, a uczestniczący w nim sprawdzają wiedzę, jaką zdobyli podczas wycieczek. W tegorocznym konkursie 1-2 miejsce zajęli Paweł Wojtczak i Wojciech Skowroński, którzy zdobyli taką samą ilość punktów. 3-4 miejsce, z taką samą ilością punktów, zajęli Andrzej Hałka i Bolesław Moryl. Jako nagrody wszyscy otrzymali wydawnictwa turystyczne.

Skromne upominki otrzymali także prowadzący tegoroczne wycieczki przodownicy i przewodnicy sudeccy. Wszyscy oni swoją pracę wykonywali społecznie. W 2017 roku najwięcej tras poprowadził Wiktor Gumprecht (21). Kolejni to: Jolanta Kupeć (8), Paweł Idzik (7), Krzysztof Tęcza (4), Jerzy Chmielecki (3), Jarosław Kapczyński (2) i Krzysztof Zając (1). Wszystkim dziękujemy gdyż bez ich poświecenia nie byłoby możliwe trwanie Rajdu.

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze wyróżnił osoby wykazujące się pozytywnym działaniem dla innych. Upominki książkowe otrzymali: Jarosław Kapczyński, który właśnie zdał egzamin przewodnicki i z uczestnika stał się osobą prowadzącą; Jolanta Kupeć, która tak jak poprzednik zmieniła charakter swojego uczestnictwa w rajdzie; Wiktor Gumprecht, który czuwa nad całością organizowanych wycieczek i Paweł Wojtczak, którego fotografie upiększają wszystkie relacje rajdowe.

Ponieważ Rajd na Raty odbywa się w określonych ramach czasowych, zapraszamy ponownie 25 lutego 2018 roku na pierwszą wycieczkę kolejnego sezonu turystycznego. A podczas przerwy zimowej chętni mogą brać udział w wycieczkach Narciarskiego Rajdu na Raty prowadzonego przez Janusza Perza.

W sezonie 2016/17 w ramach tego Rajdu odbyło się 14 wycieczek narciarskich prowadzonych po terenie Karkonoszy i Gór Izerskich (11 w rejonie Jakuszyc, 3 w rejonie Przełęczy Okraj). W trakcie wędrówek turyści zwiedzali tereny położone zarówno po polskiej jak i czeskiej stronie gór. Kilkukrotnie, ze względu na szybko zapadający zmrok, korzystali z latarek, co utrudniało ale zarazem podnosiło „atrakcyjność’ trasy.

Podczas zimowych wypadów narciarze przebyli 266 km co daje średnią na wycieczkę 19 km. Są to zatem trasy dla każdego turysty umiejącego posługiwać się nartami. Tutaj udziałem w największej ilości wycieczek wykazali się: Elżbieta Marcinkiewicz (11), Jarosław Kapczyński (10) i Henryk Modzelewski (9).
Na zakończenie dodam, że Rajd na Raty organizowany przez Oddział PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze w roku 2017 otrzymał wsparcie finansowe Miasta Jelenia Góra, Powiatu Jeleniogórskiego i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.
Zobacz zdjęcia
Następna wiadomość  Wiadomości 
 Poprzednia wiadomość Strona główna 
 

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600
 
Będzie się działo! - Jelonka poleca
 
Najczęściej czytane komentowane
10 30
10 30
Maraton subiektywności
 
Aktualności
Bezrobocie w mieście (ciągle) spada Bezrobocie w mieście (ciągle) spada  (19)

Jelenia Góra Niedziela, 12:49
18 marca 2018

Statystyki osób pozostających bez pracy w Jeleniej Górze wciąż potwierdzają istniejący trend –...
Wielkanocne klimaty w Przystani Twórczej [foto] Wielkanocne klimaty w Przystani Twórczej  

Jelenia Góra Niedziela, 10:21
18 marca 2018

Wiele akcentów związanych ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi towarzyszyło kolejnym...
Zamknięte szlaki na czas robót leśnych Zamknięte szlaki na czas robót leśnych  (8)

Szklarska Poręba Niedziela, 09:35
18 marca 2018

Czasowo zostały zamknięte dla ruchu turystycznego dwa szlaki w Nadleśnictwie Szklarska Poręba.
Karpacz będzie miał nową atrakcję! [foto] Karpacz będzie miał nową atrakcję!   (9)

Karpacz Niedziela, 08:31
18 marca 2018

„Kraina Gier Krajobrazowych” to nazwa nowej atrakcji dla turystów i mieszkańców Karpacza, której...
Uzależnienie od hazardu i komputera – darmowa terapia od zaraz! 

Region Niedziela, 07:34
18 marca 2018

Hazardziści oraz osoby uzależnione od komputera mogą rozpocząć darmowe leczenie od zaraz w Ośrodku...
Profanacja kościoła w Szklarskiej Porębie Profanacja kościoła w Szklarskiej Porębie  (22)

Szklarska Poręba Niedziela, 06:37
18 marca 2018

Do bardzo nietypowego włamania do Kościoła pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Szklarskiej Porębie,...
Wspaniała zabawa podczas Olimpiady Malucha [foto] Wspaniała zabawa podczas Olimpiady Malucha   (23)

Jelenia Góra Sobota, 15:59
17 marca 2018

W sobotę (17.03) w hali przy ul. Złotniczej w Jeleniej Górze zgromadziły się tłumy rodziców,...
Złagodzony wyrok za zbrodnię w Zbylutowie Złagodzony wyrok za zbrodnię w Zbylutowie  (9)

Region Sobota, 12:17
17 marca 2018

Sąd Apelacyjny we Wrocławiu wydał prawomocny wyrok w sprawie przeciwko Janowi G., który z oskarżenia...
„Szwajcarkowe Granie” z Leszkiem Kopciem „Szwajcarkowe Granie” z Leszkiem Kopciem  (1)

Region Sobota, 09:31
17 marca 2018

Leszek Kopeć wystąpi podczas kolejnego „Szwajcarkowego Grania”. Koncert rozpocznie się o 17 marca o...
Edukacja kluczem do kariery [foto] Edukacja kluczem do kariery  

Jelenia Góra Sobota, 08:49
17 marca 2018

Miasto Jelenia Góra oraz firma Syntea zapraszają pracodawców na spotkanie informacyjne dotyczące...
Zobacz więcej artykułów
Zobacz więcej Aktualności
 
Redakcja

Masz problem? A może wiesz coś ciekawego i chcesz się z nami tą wiedzą podzielić? Zadzwoń do nas lub przyjdż. Redakcja mieści się przy ul. Skłodowskiej-Curie 13/2 (I piętro).
Redakcja : 75-75-444-00
W poniedziałek dyżuruje
dziennikarz
Joanna Pasternak
Od 10.00 do 12.00
 
Wiadomości |  Sport |  Fotoreportaże |  Ogłoszenia |  Katalog firm |  Będzie się działo |  Rykowisko |  Życzenia |  Sondy |  Gazeta |  Reklama 
© 2002-2018 Jelonka jest znakiem należącym do Highlander's Group.
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Napisz do nas | Redakcja | Jelenia Góra | Świdnica | Wałbrzych | Reklama | Centralne ogrzewanie | Logo