Czytaj także: Świdnica Wałbrzych

Wiadomości |  Sport |  Fotoreportaże |  Ogłoszenia |  Katalog firm |  Będzie się działo |  Rykowisko |  Sondy |  Życzenia |  Gazeta |  Reklama 
Środa, 22 listopada 2017 Godz.: 19:19:34 Imieniny: Cecylii, Marka, Stefana, Wszemiły Czytających: 5745, Zalogowanych: 2 . Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Wiadomości, Jelenia Góra

Zaczytaj się z Jelonką.com

Piątek, 10 listopada 2017, 06:27, ostatnia aktualizacja: 2017-11-12 07:57
Autor : KK
Miej świadomość
 
Głos ulicy
 
Kalendarz wydarzeń
 
Telewizja DAMI
 
Co jest grane w Norwidzie?
 
Kategorie wydarzeń
Event5
Kabarety1
Koncerty10
Konkursy1
Kursy6
Prelekcje6
Sportowe1
Spotkania3
Tańce4
Teatry10
Turystyka1
Warsztaty6
Wystawy8
 
Dialogi Jelonki
 
Archiwum PDF
Archiwalne numery Jelonka
 
Fot. Książnica Karkonoska

„Siedem mitów Drugiej Rzeczypospolitej”, „Pułapka”, „Mazurek Dąbrowskiego. Nasz hymn narodowy” i „Kobiety z czerwonych bagien” – po te książki radzą nam sięgnąć bibliotekarze z jeleniogórskiej Książnicy Karkonoskiej. Dlaczego? O tym w ich recenzjach.

Siedem mitów Drugiej Rzeczypospolitej. Andrzej Garlicki
Andrzej Garlicki był wybitnym historykiem, specjalistą w zakresie dziejów Polski międzywojennej, autorem najważniejszej i najbardziej wnikliwej biografii Józefa Piłsudskiego. „Siedem mitów Drugiej Rzeczypospolitej” to jego ostatnia książka, która ukazała się już po śmierci autora. Lata 1918-1939 to był ulubiony temat Profesora. Tym razem punktem wyjścia stał się mit, czyli „opowieść pozornie relacjonująca wypadki historyczne”. Chętnie przyjmujemy jego wewnętrzną, zwodniczą spójność i przekaz, który kształtuje się wyniku zastosowanych myślowych uproszczeń, ale prawda wygląda najczęściej inaczej i choć bolesna, to dochodzenie do niej jest zawsze fascynujące, jak każde konstruktywne rozumowanie. Logiczne uporządkowanie przez Andrzeja Garlickiego omawianych wydarzeń jest tym bardziej frapujące, iż mamy do czynienia z okresem pełnym chaosu, targanym przez polityczne ambicje, społeczne oczekiwania, a przecież struktury państwa są dopiero na nowo tworzone, co świetnie przedstawione zostało w pierwszym eseju. Działania kończące I wojnę światową i sprzyjająca sytuacja na arenie międzynarodowej dawały nadzieję, że Polska ma szanse odrodzić się i wyłonić z niebytu. Dwóch było liczących się pretendentów do objęcia najważniejszego stanowiska w kraju: Roman Dmowski i Józef Piłsudski. Reprezentowali zupełnie różne obozy polityczne, ale w powszechnej świadomości utrwalił się pogląd, że w obliczu wielu zagrożeń, ustalania granic doszło do zawieszenia broni. Czy rzeczywiście tak było? Sterujące naszą historyczną świadomością mity, przeanalizowane właśnie pod tym kątem przez Profesora są również albo przede wszystkim największymi, często nierozwiązanymi problemami trapiącymi II RP, które nadal wywołują emocje i rozgrzewają dyskusje. Wystarczy wspomnieć sprawę Zaolzia, stosunek do mniejszości narodowych, konflikty o Lwów i Wilno, głośne morderstwa polityczne. Może podczas obchodów kolejnej rocznicy Niepodległej warto na te sprawy spojrzeć jeszcze raz, tym razem chłodnym okiem historyka? Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (KH)

Pułapka. Jolanta Maria Kaleta.
Nowe fakty dotyczące szczeliny jeleniogórskiej, do której wjechał pociąg wypełniony skarbami elektryzują środowisko poszukiwaczy i odkrywców tajemnic. Jest zima, zbliżają się święta. Kilka osób planuje spędzić je w Górach Izerskich i poszukać szczęścia w rejonie Czarcich Skał i Czarnego Lasu. Wszystkim towarzyszy dziwne uczucie, że ktoś ich śledzi, a na śniegu znajdują zagadkowe ślady, które nie pasują do żadnego ze znanych zwierząt. Zaplanowana przygoda eksploratorska zamienia się w koszmar, towarzyszy jej niezwykły układ planet, poczucie zagrożenia, ślady krwi, tajemnicze światła, znikające przedmioty i rozładowane baterie, kręcąca się w kółko igła magnetyczna i historie związane z okultyzmem. Czym jest Skarb Grolmana i czy uda się go znaleźć ? Kto wyjdzie z tej opowieści cało i jakie fakty z życia bohaterów wyjdą na jaw? Autorka doskonale tworzy klimat grozy, pełen domysłów, niedopowiedzeń, wrażeń, dźwięków i rosnącego strachu. Wplecione w fabułę autentyczne izerskie miejsca dodają powieści wiarygodności, czy po przeczytaniu powieści będziemy mieć odwagę, by je odwiedzić ? Przecież w górach grasuje potwór, czy tylko jeden ? Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (JJ)

Mazurek Dąbrowskiego. Nasz hymn narodowy – Małgorzata Strzałkowska
Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy – te słowa i towarzyszącą im melodię poznajemy, zanim pójdziemy do szkoły i zanim w pełni zrozumiemy, co znaczy słowo „Polska”. A generał Dąbrowski, dumnie maszerujący z ziemi włoskiej do Polski, pojawia się w dziecięcej wyobraźni jako jeden z pierwszych sławnych Polaków i godnych naśladowania bohaterów. Przywykliśmy do tego, że Mazurek Dąbrowskiego rozbrzmiewa w chwilach ważnych i uroczystych. Od najmłodszych lat wzrusza nas i przejmuje. Ale czy wiemy, jak to się stało, że właśnie ta pieśń została naszym hymnem narodowym? Czy znamy wszystkie zwrotki Mazurka Dąbrowskiego i potrafimy je poprawnie zaśpiewać? Czy w pełni rozumiemy ich sens? Książka opowiada o narodzinach Mazurka Dąbrowskiego, o drodze, jaką przeszła ta pieśń, przemieniając się z żołnierskiej Pieśni Legionów Polskich we Włoszech w pieśń narodową i hymn państwowy, a także o ludziach w sposób szczególny z nią związanych. Porządkuje rozproszone informacje dotyczące polskiego hymnu w ciekawe i przydatne kompendium. Dzięki podziałowi na dwie części : Co każdy Polak o hymnie wiedzieć powinien oraz Dla wnikliwych, sięgnąć po nią może czytelnik w każdym wieku. Polecamy. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (AJ)

R E K L A M A
Kobiety z czerwonych bagien - Grażyna Jeromin-Gałuszka; czyta: Monika Pikuła
To opowieść o życiu kobiet wielopokoleniowej rodziny, o ich wyborach, miłości często nieszczęśliwej i niespełnionej, o ich mężczyznach, którzy zawsze pojawiali się na krótko, by nagle zniknąć. Wszystko to dzieje się w otoczeniu tajemniczych tytułowych Czerwonych Bagien. Kobiety, których losy poznajemy są mądre i twarde jak stal. Każda z nich poznaje miłość swojego życia w sposób niepojęty. Dużo tu mądrości życiowych, a jedną z najważniejszych jest nieuniknione przeznaczenie. Autorka świetnie połączyła liryzm i tragizm postaci z inteligentnym poczuciem humoru. Książka wzrusza i bawi jednocześnie. Tę powieść słucha się z ogromną przyjemnością – to relaks i balsam dla duszy. Polecam ! Audiobook dostępny w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (AS)
Zobacz zdjęcia
Następna wiadomość  Wiadomości 
 Poprzednia wiadomość Strona główna 
 

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~osyra 14-11-2017 0:52
A co z "Powstaniem grudniowym"? Akcja dzieje się podobno w Jeleniej.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600
 
Będzie się działo! - Jelonka poleca
 
Najczęściej czytane komentowane
10 30
10 30
Maraton subiektywności
Ronda rozładują korki? (12)

Jelenia Góra Piątek, 15:00
17 listopada 2017

 
Kultura
Premiera Teatru Norwida [video] Premiera Teatru Norwida   (2)

Jelenia Góra Środa, 15:26
22 listopada 2017

Na 5 stycznia zaplanowano kolejną premierę Teatru im. C. K. Norwida. Tym razem będzie to „Osiem...
Ars poetica – wieczór wspomnień [foto] Ars poetica – wieczór wspomnień  

Jelenia Góra Środa, 10:01
22 listopada 2017

W Osiedlowym Domu Kultury na jeleniogórskim Zabobrzu odbyło się 20 listopada ostatnie w tym roku...
MDK „Muflon” połączy się z Przystanią Twórczą? MDK „Muflon” połączy się z Przystanią Twórczą?  (2)

Jelenia Góra Środa, 07:16
22 listopada 2017

Miejski Dom Kultury „Muflon” w Sobieszowie ma od 15 marca 2018 roku przejąć Przystań Twórczą –...
Zespół Perfectum i zaproszeni goście w “Kwadracie” Zespół Perfectum i zaproszeni goście w “Kwadracie” 

Jelenia Góra Środa, 07:01
22 listopada 2017

We wtorek (28.11) o godz. 17.00 w Klubie “Kwadrat” (przy ul. Bankowej 28/30) rozpocznie się koncert...
Muzeum Przyrodnicze przejmie Dom Hauptmanna? Muzeum Przyrodnicze przejmie Dom Hauptmanna?  (3)

Jelenia Góra Środa, 06:29
22 listopada 2017

W planach władz miasta, oprócz połączenia MDK Muflon i Przystani Twórczej, jest też włączenie...
„Łysa śpiewaczka” w JCK – to warto zobaczyć! „Łysa śpiewaczka” w JCK – to warto zobaczyć! 

Jelenia Góra Wtorek, 12:20
21 listopada 2017

Teatr Verbum zaprasza do Sali Nowej Jeleniogórskiego Centrum Kultury na premierę spektaklu „Łysa...
Z Dominikiem Szcześniakiem o scenariuszu w BWA Z Dominikiem Szcześniakiem o scenariuszu w BWA 

Jelenia Góra Wtorek, 10:07
21 listopada 2017

W środę (22.11) o godz. 12.00 w jeleniogórskim Biurze Wystaw Artystycznych odbędą się warsztaty ze...
Z teatralną (i nie tylko) wizytą u sąsiadów [foto] Z teatralną (i nie tylko) wizytą u sąsiadów  

Region Wtorek, 06:23
21 listopada 2017

W ramach trójnarodowej współpracy JOŚ, pomiędzy Teatrem im. Františka Xavera Šaldy z Liberca,...
Poranek sobotni z „Policją” w MDK Muflon [foto] Poranek sobotni z „Policją” w MDK Muflon   (1)

Jelenia Góra Poniedziałek, 14:02
20 listopada 2017

W Miejskim Domu Kultury „Muflon” w Jeleniej Górze – Sobieszowie odbyło się przedpołudniowe...
Molto i Meno na górze Olimp [foto] Molto i Meno na górze Olimp   (2)

Jelenia Góra Poniedziałek, 08:36
20 listopada 2017

Za nami kolejny muzyczny poranek w Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze. Tym razem Molto i Meno...
Zobacz więcej artykułów
Zobacz więcej Kultura
 
Redakcja

Masz problem? A może wiesz coś ciekawego i chcesz się z nami tą wiedzą podzielić? Zadzwoń do nas lub przyjdż. Redakcja mieści się przy ul. Skłodowskiej-Curie 13/2 (I piętro).
Redakcja : 75-75-444-00
W czwartek dyżuruje
Dyrektor handlowy
Lena Aksonova
Od 10.00 do 12.00
 
Wiadomości |  Sport |  Fotoreportaże |  Ogłoszenia |  Katalog firm |  Będzie się działo |  Rykowisko |  Życzenia |  Sondy |  Gazeta |  Reklama 
© 2002-2017 Jelonka jest znakiem należącym do Highlander's Group.
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Napisz do nas | Redakcja | Jelenia Góra | Świdnica | Wałbrzych | Reklama | Centralne ogrzewanie | Logo