Czytaj także: Świdnica Wałbrzych

Wiadomości |  Sport |  Fotoreportaże |  Ogłoszenia |  Katalog firm |  Będzie się działo |  Rykowisko |  Sondy |  Życzenia |  Gazeta |  Reklama 
Sobota, 24 lutego 2018 Godz.: 15:15:26 Imieniny: Bogusza, Macieja, Sergiusza Czytających: 4534, Zalogowanych: 1 . Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Wiadomości, Jelenia Góra

Zaczytaj się z Jelonką.com

Piątek, 10 listopada 2017, 06:27, ostatnia aktualizacja: 2017-11-12 07:57
Autor : KK
Miej świadomość
 
Głos ulicy
 
Kalendarz wydarzeń
 
Telewizja DAMI
 
Co jest grane w Norwidzie?
Seks dla opornych – zobacz 

Jelenia Góra Niedziela, 22:55
18 lutego 2018

 
Kategorie wydarzeń
Event1
Film - Kino2
Kabarety1
Koncerty13
Konkursy3
Kursy2
Prelekcje5
Sportowe2
Spotkania2
Tańce1
Teatry8
Warsztaty4
Wystawy14
 
Dialogi Jelonki
 
Archiwum PDF
Archiwalne numery Jelonka
 
Fot. Książnica Karkonoska

„Siedem mitów Drugiej Rzeczypospolitej”, „Pułapka”, „Mazurek Dąbrowskiego. Nasz hymn narodowy” i „Kobiety z czerwonych bagien” – po te książki radzą nam sięgnąć bibliotekarze z jeleniogórskiej Książnicy Karkonoskiej. Dlaczego? O tym w ich recenzjach.

Siedem mitów Drugiej Rzeczypospolitej. Andrzej Garlicki
Andrzej Garlicki był wybitnym historykiem, specjalistą w zakresie dziejów Polski międzywojennej, autorem najważniejszej i najbardziej wnikliwej biografii Józefa Piłsudskiego. „Siedem mitów Drugiej Rzeczypospolitej” to jego ostatnia książka, która ukazała się już po śmierci autora. Lata 1918-1939 to był ulubiony temat Profesora. Tym razem punktem wyjścia stał się mit, czyli „opowieść pozornie relacjonująca wypadki historyczne”. Chętnie przyjmujemy jego wewnętrzną, zwodniczą spójność i przekaz, który kształtuje się wyniku zastosowanych myślowych uproszczeń, ale prawda wygląda najczęściej inaczej i choć bolesna, to dochodzenie do niej jest zawsze fascynujące, jak każde konstruktywne rozumowanie. Logiczne uporządkowanie przez Andrzeja Garlickiego omawianych wydarzeń jest tym bardziej frapujące, iż mamy do czynienia z okresem pełnym chaosu, targanym przez polityczne ambicje, społeczne oczekiwania, a przecież struktury państwa są dopiero na nowo tworzone, co świetnie przedstawione zostało w pierwszym eseju. Działania kończące I wojnę światową i sprzyjająca sytuacja na arenie międzynarodowej dawały nadzieję, że Polska ma szanse odrodzić się i wyłonić z niebytu. Dwóch było liczących się pretendentów do objęcia najważniejszego stanowiska w kraju: Roman Dmowski i Józef Piłsudski. Reprezentowali zupełnie różne obozy polityczne, ale w powszechnej świadomości utrwalił się pogląd, że w obliczu wielu zagrożeń, ustalania granic doszło do zawieszenia broni. Czy rzeczywiście tak było? Sterujące naszą historyczną świadomością mity, przeanalizowane właśnie pod tym kątem przez Profesora są również albo przede wszystkim największymi, często nierozwiązanymi problemami trapiącymi II RP, które nadal wywołują emocje i rozgrzewają dyskusje. Wystarczy wspomnieć sprawę Zaolzia, stosunek do mniejszości narodowych, konflikty o Lwów i Wilno, głośne morderstwa polityczne. Może podczas obchodów kolejnej rocznicy Niepodległej warto na te sprawy spojrzeć jeszcze raz, tym razem chłodnym okiem historyka? Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (KH)

Pułapka. Jolanta Maria Kaleta.
Nowe fakty dotyczące szczeliny jeleniogórskiej, do której wjechał pociąg wypełniony skarbami elektryzują środowisko poszukiwaczy i odkrywców tajemnic. Jest zima, zbliżają się święta. Kilka osób planuje spędzić je w Górach Izerskich i poszukać szczęścia w rejonie Czarcich Skał i Czarnego Lasu. Wszystkim towarzyszy dziwne uczucie, że ktoś ich śledzi, a na śniegu znajdują zagadkowe ślady, które nie pasują do żadnego ze znanych zwierząt. Zaplanowana przygoda eksploratorska zamienia się w koszmar, towarzyszy jej niezwykły układ planet, poczucie zagrożenia, ślady krwi, tajemnicze światła, znikające przedmioty i rozładowane baterie, kręcąca się w kółko igła magnetyczna i historie związane z okultyzmem. Czym jest Skarb Grolmana i czy uda się go znaleźć ? Kto wyjdzie z tej opowieści cało i jakie fakty z życia bohaterów wyjdą na jaw? Autorka doskonale tworzy klimat grozy, pełen domysłów, niedopowiedzeń, wrażeń, dźwięków i rosnącego strachu. Wplecione w fabułę autentyczne izerskie miejsca dodają powieści wiarygodności, czy po przeczytaniu powieści będziemy mieć odwagę, by je odwiedzić ? Przecież w górach grasuje potwór, czy tylko jeden ? Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (JJ)

Mazurek Dąbrowskiego. Nasz hymn narodowy – Małgorzata Strzałkowska
Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy – te słowa i towarzyszącą im melodię poznajemy, zanim pójdziemy do szkoły i zanim w pełni zrozumiemy, co znaczy słowo „Polska”. A generał Dąbrowski, dumnie maszerujący z ziemi włoskiej do Polski, pojawia się w dziecięcej wyobraźni jako jeden z pierwszych sławnych Polaków i godnych naśladowania bohaterów. Przywykliśmy do tego, że Mazurek Dąbrowskiego rozbrzmiewa w chwilach ważnych i uroczystych. Od najmłodszych lat wzrusza nas i przejmuje. Ale czy wiemy, jak to się stało, że właśnie ta pieśń została naszym hymnem narodowym? Czy znamy wszystkie zwrotki Mazurka Dąbrowskiego i potrafimy je poprawnie zaśpiewać? Czy w pełni rozumiemy ich sens? Książka opowiada o narodzinach Mazurka Dąbrowskiego, o drodze, jaką przeszła ta pieśń, przemieniając się z żołnierskiej Pieśni Legionów Polskich we Włoszech w pieśń narodową i hymn państwowy, a także o ludziach w sposób szczególny z nią związanych. Porządkuje rozproszone informacje dotyczące polskiego hymnu w ciekawe i przydatne kompendium. Dzięki podziałowi na dwie części : Co każdy Polak o hymnie wiedzieć powinien oraz Dla wnikliwych, sięgnąć po nią może czytelnik w każdym wieku. Polecamy. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (AJ)

R E K L A M A
Kobiety z czerwonych bagien - Grażyna Jeromin-Gałuszka; czyta: Monika Pikuła
To opowieść o życiu kobiet wielopokoleniowej rodziny, o ich wyborach, miłości często nieszczęśliwej i niespełnionej, o ich mężczyznach, którzy zawsze pojawiali się na krótko, by nagle zniknąć. Wszystko to dzieje się w otoczeniu tajemniczych tytułowych Czerwonych Bagien. Kobiety, których losy poznajemy są mądre i twarde jak stal. Każda z nich poznaje miłość swojego życia w sposób niepojęty. Dużo tu mądrości życiowych, a jedną z najważniejszych jest nieuniknione przeznaczenie. Autorka świetnie połączyła liryzm i tragizm postaci z inteligentnym poczuciem humoru. Książka wzrusza i bawi jednocześnie. Tę powieść słucha się z ogromną przyjemnością – to relaks i balsam dla duszy. Polecam ! Audiobook dostępny w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (AS)
Zobacz zdjęcia
Następna wiadomość  Wiadomości 
 Poprzednia wiadomość Strona główna 
 

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~osyra 14-11-2017 0:52
A co z "Powstaniem grudniowym"? Akcja dzieje się podobno w Jeleniej.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600
 
Będzie się działo! - Jelonka poleca
 
Najczęściej czytane komentowane
10 30
10 30
Maraton subiektywności
 
Kultura
Kultowa Apteka grała w Klubie Kulturalnym [foto] Kultowa Apteka grała w Klubie Kulturalnym  

Jelenia Góra Sobota, 11:07
24 lutego 2018

W piątkowy wieczór (23.02) w Klubie Kulturalnym w Jeleniej Górze można było bawić się przy...
Trzeci finalista Ligi Rocka wyłoniony [foto] Trzeci finalista Ligi Rocka wyłoniony   (2)

Jelenia Góra Sobota, 11:04
24 lutego 2018

Wielbiciele Jeleniogórskiej Ligi Rocka już za miesiąc poznają wszystkich finalistów kolejnej edycji...
Festiwal zbliża się do końca [foto] Festiwal zbliża się do końca   (2)

Jelenia Góra Sobota, 10:18
24 lutego 2018

Za nami piąty dzień Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Zoom–Zbliżenia. W piątek (23.02) był czas...
Pięknie mówili wierszem i prozą w MDK [foto] Pięknie mówili wierszem i prozą w MDK  

Jelenia Góra Sobota, 07:08
24 lutego 2018

W jeleniogórskim Młodzieżowym Domu Kultury odbyły się wczoraj (23.02) powiatowe eliminacje konkursu...
Zaczytaj się z Jelonką.com [foto] Zaczytaj się z Jelonką.com  

Jelenia Góra Piątek, 07:42
23 lutego 2018

„Wyjście z Egiptu” , „Secesja i Jelenia Góra. Obraz miasta i epoki”, „Cześć, co słychać?”...
Czwartek z życiem po ludobójstwie i o uchodźcach [foto] Czwartek z życiem po ludobójstwie i o uchodźcach  

Jelenia Góra Piątek, 07:23
23 lutego 2018

W filmach pozakonkursowych prezentowanych podczas 21. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego...
Spotkanie z Chyrą i Gierszałem [video] Spotkanie z Chyrą i Gierszałem  

Jelenia Góra Czwartek, 14:27
22 lutego 2018

"Na chwilę tu jestem i tylko na chwilę", "Śliczna jesteś laleczko", "Pomiędzy słowami" to tytuły...
Chyra i Gierszał gośćmi Zoom–Zbliżenia [foto] Chyra i Gierszał gośćmi Zoom–Zbliżenia   (6)

Jelenia Góra Czwartek, 10:29
22 lutego 2018

Za nami trzeci dzień Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Zoom–Zbliżenia, organizowanego przez...
Recytatorskie zmagania w MDK [foto] Recytatorskie zmagania w MDK  

Jelenia Góra Czwartek, 09:41
22 lutego 2018

Młodzieżowy Dom Kultury w Jeleniej Górze kolejny raz zorganizował eliminacje miejskie XXIII...
Na początku marca kolejna premiera w Norwidzie [foto] Na początku marca kolejna premiera w Norwidzie   (1)

Jelenia Góra Czwartek, 07:41
22 lutego 2018

Teatr im. C.K. Norwida kończy przygotowania do kolejnej premiery. Już 3 marca jeleniogórska...
Zobacz więcej artykułów
Zobacz więcej Kultura
 
Redakcja

Masz problem? A może wiesz coś ciekawego i chcesz się z nami tą wiedzą podzielić? Zadzwoń do nas lub przyjdż. Redakcja mieści się przy ul. Skłodowskiej-Curie 13/2 (I piętro).
Redakcja : 75-75-444-00
W poniedziałek dyżuruje
dziennikarz
Joanna Pasternak
Od 10.00 do 12.00
 
Wiadomości |  Sport |  Fotoreportaże |  Ogłoszenia |  Katalog firm |  Będzie się działo |  Rykowisko |  Życzenia |  Sondy |  Gazeta |  Reklama 
© 2002-2018 Jelonka jest znakiem należącym do Highlander's Group.
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Napisz do nas | Redakcja | Jelenia Góra | Świdnica | Wałbrzych | Reklama | Centralne ogrzewanie | Logo