Czytaj także: Świdnica Wałbrzych

Wiadomości |  Sport |  Fotoreportaże |  Ogłoszenia |  Katalog firm |  Będzie się działo |  Rykowisko |  Sondy |  Życzenia |  Gazeta |  Reklama 
Czwartek, 22 lutego 2018 Godz.: 04:16:18 Imieniny: Marty, Magłorzaty, Piotra, Romy Czytających: 1478 Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Wiadomości, Jelenia Góra

Zaczytaj się z Jelonką.com

Piątek, 4 sierpnia 2017, 06:46, ostatnia aktualizacja: 2017-08-05 07:39
Autor : KK
Miej świadomość
 
Głos ulicy
 
Kalendarz wydarzeń
 
Telewizja DAMI
 
Co jest grane w Norwidzie?
 
Kategorie wydarzeń
Event1
Film - Kino2
Koncerty10
Konkursy3
Kursy2
Prelekcje6
Sportowe2
Spotkania1
Tańce1
Teatry9
Warsztaty4
Wystawy14
 
Dialogi Jelonki
 
Archiwum PDF
Archiwalne numery Jelonka
 
Fot. Książnica Karkonoska

„Podróże przez Azję i Europę”, „Izerbejdżan od kuchni” oraz „Dziewczynę z białym psem” – to proponują nam bibliotekarze z jeleniogórskiej Książnicy Karkonoskiej. Dlaczego akurat te książki wybrali? O tym w ich ciekawie, jak zawsze, recenzjach. Zapraszamy do lektury.

Podróże przez Azję i Europę. Annemarie Schwarzenbach
Choć żyła i pisała w I połowie XX wieku, to u nas jest w zasadzie nieznana. Nic dziwnego – w Szwajcarii, z której pochodziła, odkryto ją na nowo dopiero w połowie lat 80-tych. Rodzina nie była zainteresowana rozpowszechnianiem jej twórczości. Dla potężnych Schwarzenbachów była „czarną owcą”. Po jej śmierci matka i babka zniszczyły większość rękopisów. Życiorys Annemarie to gotowy scenariusz na film i wybitną biografię – miejmy nadzieję, że jedno i drugie trafi kiedyś na nasz rynek. Fascynowała osobowością, intrygowała niespotykaną chłopięcą urodą. Wykształcona, inteligentna, utalentowana i do bólu nieszczęśliwa. Samotna choć uwielbiana. Związana z berlińską bohemą artystyczną okresu międzywojennego i jednocześnie przez nią odrzucona ze względu na profaszystowskie sympatie rodziny. Ta ostatnia też się od niej odcina m.in. z powodu manifestowania przez Annemarie antyfaszystowskich poglądów. „Znużony anioł”, jak mówił o niej Tomasz Mann, pogrąża się w alkoholu i narkotykach. Są i próby samobójcze i ataki schizofrenii. Umiera mając zaledwie 34 lata. Dużo podróżowała. W 1934 roku podejmuje reportersko-dziennikarską wyprawę do Azji Mniejszej. Na jej szlaku jest Turcja, Syria, Liban, Palestyna, Irak, Persja, Teheran. Świetne pióro, plastyczne opisy, ale przede wszystkim niezwykle przenikliwe spojrzenie, dzięki któremu wyławia i diagnozuje najważniejsze problemy, konflikty i punkty zapalne mijanych miejsc, większość niestety ciągle aktualnych. Ale w prezentowanym tomie najciekawsze są chyba te relacje, w których opisuje szerzący się faszyzm i narastające napięcie polityczne w krajach nadbałtyckich. Była również w Pradze, wtedy, gdy Europa odwróciła od niej oczy. W jednym z niemieckich miast nad Renem trafiła na kongres kultury. Portier w hotelu poinformował ją o programie: „przemarsz SA, przemarsz SS, przemarsz Hitlerjugend, przemarsz Bund Deutscher Mädel, przemarsz służb pracy. (…). Dwukrotnie ma przemawiać dr Goebbels”. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (KH)

Izerbejdżan od kuchni. Grzegorz Żak
Za siedmioma kurami, w Chatce Pary Wielkoksiążęcej Wopista Czesław pisze wiersze i serwuje naleśniki, których sława sięga, gdzie wzrok nie sięga. Tam nocą budzą się potwory- wilkołaki głodne, odgrywa się horror w torfie, którego szczęśliwe? zakończenie ma smak Krzepiącego Barszczu. To Izerbejdżan, on ma swoją filozofię, wg niej hałas nie jest hałasem, ma też mistrza Guru z kawałkiem kiełbasy w dłoni, która dobra była. Mieszka tu kneź Sławomir, Walek Pilorz, Śmichichał i Zuzułka, Hardcorowy Wiktor, babcia Wiewiórkowa , Melchior. Postaci barwne, idealne składniki na nietuzinkowe historie. Nad każdym i wszystkim ponoć czuwa OKO ! OKO nie zamyka powieki. Dlaczego oni lubią tutaj przyjeżdżać ? Hobbici muzykanci czują się w Izerbejdżanie swobodnie, czy to kwestia omletów, gibbonów, racuchów , a może jelenia, który pozuje do zdjęć w blasku zachodzącego słońca, a może tego, że tu wszystko jest możliwe? Izerbejdżańskie rozmowy maja swoją logikę i czasem trwają w nieskończoność, zanim na stole wyląduje jedna z lokalnych potraw. Pośmiać się do rozpuku można i zgłodnieć i zatęsknić do miejsc, gdzie szum potoku zagłusza myśli. Lektura zdecydowanie wakacyjna, abstrakcyjna, zabawna, niedorzeczna. Książka na wędrówki, na izerskie błądzenia zakończone przy jednym ze stołów. Autor książki podaje przepisy na izerskie specjały, chociaż jak wiadomo na smak wpływa przede wszystkim miejsce, to można spróbować wyczarować w swojej kuchni ducha Izerbejdżanu. Smacznej lektury! Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (JJ)

Dziewczyna z białym psem. Anne Both
Były dwie księżniczki - kuzynki, które ze sobą nie rozmawiały. Jessie i Fran, całkowicie od siebie różne, jedna dobra, druga zła, każda inaczej reaguje na nieszczęścia, które spotykają je w życiu. Mają wspólną babcię, która nagle podupada na zdrowiu. Kto zajmie się Snowym, białym szczeniakiem babci ? Pies wnosi wiele nowego w życie jednej z kuzynek. Dziewczynka nawiązuje znajomości, poznaje inność, odmienność, a przy okazji odkrywa, że nie jest to pierwszy biały pies w rodzinie. Odkrywanie historii własnej rodziny uczy o tragicznych wydarzeniach z przeszłości i o walce dobra ze złem. Doskonała lektura dla ludzi wchodzących w etap dokonywania ocen, reagowania na zło, podejmowania samodzielnych decyzji, przewidywania konsekwencji. Przy okazji to ciepła historia rodzinna, warta do przeczytania zarówno dla dorosłych. Książka, która cieszy się popularnością w wielu krajach, od lat zbiera doskonałe recenzje. Dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (JJ)

R E K L A M A
Zobacz zdjęcia
Następna wiadomość  Wiadomości 
 Poprzednia wiadomość Strona główna 
 

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600
 
Będzie się działo! - Jelonka poleca
 
Najczęściej czytane komentowane
10 30
10 30
Maraton subiektywności
 
Kultura
Zoom 2018 inauguracja [video] Zoom 2018 inauguracja   (1)

Jelenia Góra Wtorek, 16:19
20 lutego 2018

W Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze oficjalnie po raz 21. zainaugurowany został...
Muzyczna inauguracja festiwalu Zoom–Zbliżenia [foto] Muzyczna inauguracja festiwalu Zoom–Zbliżenia   (5)

Jelenia Góra Wtorek, 07:36
20 lutego 2018

Już po raz 21. w Jeleniej Górze odbywa się Międzynarodowy Festiwal Filmowy Zoom–Zbliżenia, który...
Spotkanie na zakończenie roku Hofmana Spotkanie na zakończenie roku Hofmana  (1)

Szklarska Poręba Wtorek, 06:45
20 lutego 2018

Stowarzyszenie Nowy Młyn Kolonia Artystyczna w Szklarskiej Porębie zaprasza 27 lutego o godzinie 17.30 na...
Niedzielny wieczór z Pichlakiem [foto] Niedzielny wieczór z Pichlakiem   (7)

Jelenia Góra Poniedziałek, 09:02
19 lutego 2018

Twórczość Kazimierza Pichlaka ma swoje stałe grono sympatyków, stąd w Zdrojowym Teatrze Animacji w...
Kabaret Nowaki bawił jeleniogórzan [foto] Kabaret Nowaki bawił jeleniogórzan   (4)

Jelenia Góra Niedziela, 11:20
18 lutego 2018

Nowaki funkcjonują na polskiej scenie kabaretowej od ponad 10. lat (kabaret powstał w 2007 roku w...
Artystycznie na rzecz osób niepełnosprawnych [foto] Artystycznie na rzecz osób niepełnosprawnych   (3)

Jelenia Góra Niedziela, 10:02
18 lutego 2018

W Zdrojowym Teatrze Animacji w Jeleniej Górze odbył się drugi z koncertów pod hasłem „Cztery pory...
Bezimienni Bohaterowie – wystawa w Piechowicach [foto] Bezimienni Bohaterowie – wystawa w Piechowicach   (8)

Piechowice Sobota, 10:44
17 lutego 2018

W Piechowickim Ośrodku Kultury 16 lutego odbyło się otwarcie wystawy „Bezimienni Bohaterowie –...
Jakie filmy podczas 21. Festiwalu Zoom Zbliżenia? [video] Jakie filmy podczas 21. Festiwalu Zoom Zbliżenia?  

Jelenia Góra Piątek, 13:15
16 lutego 2018

Przypominamy, że w Jeleniej Górze w najbliższy poniedziałek rozpocznie się jeden z najważniejszych...
Zaczytaj się z Jelonką.com [foto] Zaczytaj się z Jelonką.com  

Jelenia Góra Piątek, 08:57
16 lutego 2018

„Las nie uprzedza”, „Miedzianka. Przewodnik po mieście, którego nie ma”, „Mróz” i...
Sherolck Holmes i Żądz nie głusz w Zdrojowym [foto] Sherolck Holmes i Żądz nie głusz w Zdrojowym  

Jelenia Góra Czwartek, 16:25
15 lutego 2018

W Zdrojowym Teatrze animacji kolejny weekend ze spektaklem premierowym „Sherlock Holmes, albo Tajemnica...
Zobacz więcej artykułów
Zobacz więcej Kultura
 
Redakcja

Masz problem? A może wiesz coś ciekawego i chcesz się z nami tą wiedzą podzielić? Zadzwoń do nas lub przyjdż. Redakcja mieści się przy ul. Skłodowskiej-Curie 13/2 (I piętro).
Redakcja : 75-75-444-00
W czwartek dyżuruje
Dyrektor handlowy
Lena Aksonova
Od 10.00 do 12.00
 
Wiadomości |  Sport |  Fotoreportaże |  Ogłoszenia |  Katalog firm |  Będzie się działo |  Rykowisko |  Życzenia |  Sondy |  Gazeta |  Reklama 
© 2002-2018 Jelonka jest znakiem należącym do Highlander's Group.
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Napisz do nas | Redakcja | Jelenia Góra | Świdnica | Wałbrzych | Reklama | Centralne ogrzewanie | Logo