Czytaj także: Świdnica Wałbrzych

Wiadomości |  Sport |  Fotoreportaże |  Ogłoszenia |  Katalog firm |  Będzie się działo |  Rykowisko |  Sondy |  Życzenia |  Gazeta |  Reklama 
Poniedziałek, 11 grudnia 2017 Godz.: 08:40:44 Imieniny: Damazego, Waldemara Czytających: 2722 Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Wiadomości, Jelenia Góra

Zaczytaj się z Jelonką.com

Piątek, 4 sierpnia 2017, 06:46, ostatnia aktualizacja: 2017-08-05 07:39
Autor : KK
Miej świadomość
 
Głos ulicy
 
Kalendarz wydarzeń
 
Telewizja DAMI
 
Co jest grane w Norwidzie?
 
Kategorie wydarzeń
Event12
Film - Kino2
Kabarety1
Koncerty14
Konkursy3
Kursy6
Prelekcje10
Sportowe2
Spotkania11
Tańce1
Teatry10
Warsztaty9
Wystawy13
 
Dialogi Jelonki
 
Archiwum PDF
Archiwalne numery Jelonka
 
Fot. Książnica Karkonoska

„Podróże przez Azję i Europę”, „Izerbejdżan od kuchni” oraz „Dziewczynę z białym psem” – to proponują nam bibliotekarze z jeleniogórskiej Książnicy Karkonoskiej. Dlaczego akurat te książki wybrali? O tym w ich ciekawie, jak zawsze, recenzjach. Zapraszamy do lektury.

Podróże przez Azję i Europę. Annemarie Schwarzenbach
Choć żyła i pisała w I połowie XX wieku, to u nas jest w zasadzie nieznana. Nic dziwnego – w Szwajcarii, z której pochodziła, odkryto ją na nowo dopiero w połowie lat 80-tych. Rodzina nie była zainteresowana rozpowszechnianiem jej twórczości. Dla potężnych Schwarzenbachów była „czarną owcą”. Po jej śmierci matka i babka zniszczyły większość rękopisów. Życiorys Annemarie to gotowy scenariusz na film i wybitną biografię – miejmy nadzieję, że jedno i drugie trafi kiedyś na nasz rynek. Fascynowała osobowością, intrygowała niespotykaną chłopięcą urodą. Wykształcona, inteligentna, utalentowana i do bólu nieszczęśliwa. Samotna choć uwielbiana. Związana z berlińską bohemą artystyczną okresu międzywojennego i jednocześnie przez nią odrzucona ze względu na profaszystowskie sympatie rodziny. Ta ostatnia też się od niej odcina m.in. z powodu manifestowania przez Annemarie antyfaszystowskich poglądów. „Znużony anioł”, jak mówił o niej Tomasz Mann, pogrąża się w alkoholu i narkotykach. Są i próby samobójcze i ataki schizofrenii. Umiera mając zaledwie 34 lata. Dużo podróżowała. W 1934 roku podejmuje reportersko-dziennikarską wyprawę do Azji Mniejszej. Na jej szlaku jest Turcja, Syria, Liban, Palestyna, Irak, Persja, Teheran. Świetne pióro, plastyczne opisy, ale przede wszystkim niezwykle przenikliwe spojrzenie, dzięki któremu wyławia i diagnozuje najważniejsze problemy, konflikty i punkty zapalne mijanych miejsc, większość niestety ciągle aktualnych. Ale w prezentowanym tomie najciekawsze są chyba te relacje, w których opisuje szerzący się faszyzm i narastające napięcie polityczne w krajach nadbałtyckich. Była również w Pradze, wtedy, gdy Europa odwróciła od niej oczy. W jednym z niemieckich miast nad Renem trafiła na kongres kultury. Portier w hotelu poinformował ją o programie: „przemarsz SA, przemarsz SS, przemarsz Hitlerjugend, przemarsz Bund Deutscher Mädel, przemarsz służb pracy. (…). Dwukrotnie ma przemawiać dr Goebbels”. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (KH)

Izerbejdżan od kuchni. Grzegorz Żak
Za siedmioma kurami, w Chatce Pary Wielkoksiążęcej Wopista Czesław pisze wiersze i serwuje naleśniki, których sława sięga, gdzie wzrok nie sięga. Tam nocą budzą się potwory- wilkołaki głodne, odgrywa się horror w torfie, którego szczęśliwe? zakończenie ma smak Krzepiącego Barszczu. To Izerbejdżan, on ma swoją filozofię, wg niej hałas nie jest hałasem, ma też mistrza Guru z kawałkiem kiełbasy w dłoni, która dobra była. Mieszka tu kneź Sławomir, Walek Pilorz, Śmichichał i Zuzułka, Hardcorowy Wiktor, babcia Wiewiórkowa , Melchior. Postaci barwne, idealne składniki na nietuzinkowe historie. Nad każdym i wszystkim ponoć czuwa OKO ! OKO nie zamyka powieki. Dlaczego oni lubią tutaj przyjeżdżać ? Hobbici muzykanci czują się w Izerbejdżanie swobodnie, czy to kwestia omletów, gibbonów, racuchów , a może jelenia, który pozuje do zdjęć w blasku zachodzącego słońca, a może tego, że tu wszystko jest możliwe? Izerbejdżańskie rozmowy maja swoją logikę i czasem trwają w nieskończoność, zanim na stole wyląduje jedna z lokalnych potraw. Pośmiać się do rozpuku można i zgłodnieć i zatęsknić do miejsc, gdzie szum potoku zagłusza myśli. Lektura zdecydowanie wakacyjna, abstrakcyjna, zabawna, niedorzeczna. Książka na wędrówki, na izerskie błądzenia zakończone przy jednym ze stołów. Autor książki podaje przepisy na izerskie specjały, chociaż jak wiadomo na smak wpływa przede wszystkim miejsce, to można spróbować wyczarować w swojej kuchni ducha Izerbejdżanu. Smacznej lektury! Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (JJ)

Dziewczyna z białym psem. Anne Both
Były dwie księżniczki - kuzynki, które ze sobą nie rozmawiały. Jessie i Fran, całkowicie od siebie różne, jedna dobra, druga zła, każda inaczej reaguje na nieszczęścia, które spotykają je w życiu. Mają wspólną babcię, która nagle podupada na zdrowiu. Kto zajmie się Snowym, białym szczeniakiem babci ? Pies wnosi wiele nowego w życie jednej z kuzynek. Dziewczynka nawiązuje znajomości, poznaje inność, odmienność, a przy okazji odkrywa, że nie jest to pierwszy biały pies w rodzinie. Odkrywanie historii własnej rodziny uczy o tragicznych wydarzeniach z przeszłości i o walce dobra ze złem. Doskonała lektura dla ludzi wchodzących w etap dokonywania ocen, reagowania na zło, podejmowania samodzielnych decyzji, przewidywania konsekwencji. Przy okazji to ciepła historia rodzinna, warta do przeczytania zarówno dla dorosłych. Książka, która cieszy się popularnością w wielu krajach, od lat zbiera doskonałe recenzje. Dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (JJ)

R E K L A M A
Zobacz zdjęcia
Następna wiadomość  Wiadomości 
 Poprzednia wiadomość Strona główna 
 

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600
 
Będzie się działo! - Jelonka poleca
 
Najczęściej czytane komentowane
10 30
10 30
Maraton subiektywności
Do urzędu bez gotówki? (3)

Jelenia Góra Sobota, 16:51
09 grudnia 2017

 
Kultura
Koncert Otwartej Grupy Swingującej w ODK Koncert Otwartej Grupy Swingującej w ODK 

Jelenia Góra Poniedziałek, 07:09
11 grudnia 2017

Osiedlowy Dom Kultury na Zabobrzu zaprasza na kolejny z cyklu koncertów „Jazz w ODK”. Tym razem 13...
Lwów w grafice w Muzeum Karkonoskim [foto] Lwów w grafice w Muzeum Karkonoskim   (6)

Jelenia Góra Sobota, 10:45
9 grudnia 2017

W Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze odbył się kolejny wernisaż. Tym razem do obejrzenia jest bardzo...
Lwów w grafice [video] Lwów w grafice   (2)

Jelenia Góra Piątek, 14:28
8 grudnia 2017

Wczoraj w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej górze odbył się kolejny wernisaż. Tym razem prezentowana jest...
Zaczytaj się z jelonką.com [foto] Zaczytaj się z jelonką.com  

Jelenia Góra Piątek, 08:15
8 grudnia 2017

Dlaczego „Rozplatanie tęczy”, „Bezpieczna zima w górach”, „Chore historie” i audiobook...
Co do zobaczenia w kinie Lot [video] Co do zobaczenia w kinie Lot  

Jelenia Góra Czwartek, 15:20
7 grudnia 2017

W tym tygodniu na kinomaniaków w „Locie” czekają dwa filmy: „Reakcja łańcuchowa” oraz „Na...
Wernisaż poplenerowej wystawy w Karpaczu [foto] Wernisaż poplenerowej wystawy w Karpaczu   (1)

Karpacz Czwartek, 08:26
7 grudnia 2017

W Miejskim Muzeum Zabawek ze zbiorów Henryka Tomaszewskiego w Karpaczu odbył się wernisaż poplenerowej...
Międzypokoleniowe tańce w kręgu [foto] Międzypokoleniowe tańce w kręgu  

Jelenia Góra Czwartek, 08:07
7 grudnia 2017

Rozpoczął się międzypokoleniowy projekt „Młodzi Duchem w Akcji” – Apetyt na Życie, realizowany...
XII Karkonoska Integracyjna Wigilia Literacka [foto] XII Karkonoska Integracyjna Wigilia Literacka  

Jelenia Góra Czwartek, 07:05
7 grudnia 2017

Już dwunasty rok spotykają się przedstawiciele władz ze środowiskami twórczymi, klubami literackimi,...
Grudzień z „Młodymi Duchem” [foto] Grudzień z „Młodymi Duchem”  

Jelenia Góra Środa, 11:38
6 grudnia 2017

Biesiadne Andrzejki, Makrobiotyka, Koktajle pełne zdrowia oraz Wirtualne „Grzybobranie” – to...
Artystyczna fotografia w Muzeum Przyrodniczym Artystyczna fotografia w Muzeum Przyrodniczym 

Jelenia Góra Środa, 10:16
6 grudnia 2017

Muzeum Przyrodnicze w Jeleniej Górze zaprasza na otwarcie wystawy "70 lat Dolnośląskiego...
Zobacz więcej artykułów
Zobacz więcej Kultura
 
Redakcja

Masz problem? A może wiesz coś ciekawego i chcesz się z nami tą wiedzą podzielić? Zadzwoń do nas lub przyjdż. Redakcja mieści się przy ul. Skłodowskiej-Curie 13/2 (I piętro).
Redakcja : 75-75-444-00
W poniedziałek dyżuruje
dziennikarz
Joanna Pasternak
Od 10.00 do 12.00
 
Wiadomości |  Sport |  Fotoreportaże |  Ogłoszenia |  Katalog firm |  Będzie się działo |  Rykowisko |  Życzenia |  Sondy |  Gazeta |  Reklama 
© 2002-2017 Jelonka jest znakiem należącym do Highlander's Group.
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Napisz do nas | Redakcja | Jelenia Góra | Świdnica | Wałbrzych | Reklama | Centralne ogrzewanie | Logo