Czytaj także: Świdnica Wałbrzych

Wiadomości |  Sport |  Fotoreportaże |  Ogłoszenia |  Katalog firm |  Będzie się działo |  Rykowisko |  Sondy |  Życzenia |  Gazeta |  Reklama 
Piątek, 23 marca 2018 Godz.: 02:15:24 Imieniny: Feliksa, Oktawiana, Pelagii Czytających: 2338 Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Wiadomości, Jelenia Góra

Czy targi TOURTEC wrócą do kalendarza imprez?

Sobota, 29 lipca 2017, 06:10, ostatnia aktualizacja: 2017-07-31 16:06
Autor : Przemek Kaczałko
Miej świadomość
Zapis danych w DNA 

Świat Wtorek, 11:54
13 marca 2018

 
Głos ulicy
 
Kalendarz wydarzeń
 
Telewizja DAMI
 
Co jest grane w Norwidzie?
 
Kategorie wydarzeń
Event2
Koncerty6
Konkursy2
Kursy2
Prelekcje6
Sportowe2
Tańce1
Teatry10
Warsztaty5
Wystawy10
 
Dialogi Jelonki
 
Archiwum PDF
Archiwalne numery Jelonka
 
Fot. archiwum

W maju 2017 roku po raz pierwszy targi turystyczne TOURTEC nie odbyły się. Impreza, która ma w swojej historii 18 edycji – w wyniku sporu politycznego w Radzie Powiatu (organizatora wydarzenia) nie doczekała się kolejnej edycji, nad czym ubolewają nasi Czytelnicy. Czy targi mają szansę wrócić do kalendarza wydarzeń w 2018 roku?

- Mieszkam w Jeleniej Górze od 30 lat z czego od kilkunastu byłem świadkiem, a później uczestnikiem targów turystycznych TOURTEC. To było rzeczywiście ważne wydarzenie dla miasta i regionu, które z małej giełdy ofert turystycznych prezentowanych przez kilka początkowych lat w hali sportowej przy ulicy Złotniczej przerodziły się w dużą renomowaną, międzynarodową imprezę. W czasie 18 edycji w ubiegłym roku na targach prezentowało się ponad 100 wystawców z całego kraju. Byli też przedstawiciele zagranicznych biur i obiektów wypoczynkowych. Targom towarzyszyły występy zespołów ludowych, prezentowali się rzemieślnicy nie tylko z Polski, ale również z Niemiec i Czech. Niepowtarzalna atmosfera i klimat jeleniogórskiego rynku był magnesem dla wielu przedsiębiorczych mieszkańców nie tylko naszego regionu. Wystawiali się między innymi: Kopalnia soli w Bochni, podziemia w Osówce, pałace i zamki z wielu regionów kraju i renomowane ośrodki wypoczynkowe z Polski. Było to też ważne wydarzenie dla mieszkańców miasta, którzy wybierali się na targi planując swoje wakacyjne wyjazdy. Stoiska były wypełnione kolorowymi materiałami reklamowymi, folderami, informatorami, prezentowano filmy krajoznawcze. Słowem także dla młodszych obserwatorów targów była to nauka geografii, krajoznawstwa i pobudzania potrzeb podróżowania – pisze nasz Czytelnik.

Dlaczego w maju 2017 roku nie było TOURTECU? Miały rzekomo zadecydować powody polityczne, a szczególnie nieporozumienia w Zarządzie Starostwa. Kontestatorzy tej formy promocji regionu twierdzili, że ta formuła targów to przeżytek, po co reklamować Karkonosze w Jeleniej Górze, służą one jedynie popularyzacji postaci politycznych, nikt nie wyliczył jaki jest efekt gospodarczy tego przedsięwzięcia… Obrońcy targów w słusznej, ale niestety mniejszości, podnosili iż jest to jedyna forma popularyzowania turystyki i wypoczynku w regionie organizowana w tej części Polski z takim rozmachem. Targi były wydarzeniem ponadregionalnym, integrowały wystawców (w znacznej mierze biura turystyczne), co nie jest bez znaczenia dla kształtowania „Okresowej mody” na wypoczynek w różnych częściach kraju. Stało się praktyką, że jeleniogórzanie na targach mogli zamówić lub zakupić turnusy wypoczynkowe, noclegi, wycieczki i weekendowe wyjazdy na cały rok. To wartość dodana do tego bezsprzecznie potrzebnego przedsięwzięcia – uważa nasz Czytelnik.

Wielu wystawców szczególnie z terenu Niemiec i Czech zaplanowało sobie na 2018 rok udział w TOURTECU pozyskując na ten cel dofinansowanie z funduszy europejskich. Musieli się niestety obejść smakiem… Pewno szukają nowych podobnych eventów, a że takie powstaną nie budzi niczyjej wątpliwości, bo życie nie zna pustki. Już się do tego szykują gospodarze z lubuskiego, opolskiego czy wielkopolski. Bez względu na to czy się TOURTEC odrodzi się pod sztandarem Starostwa Powiatowego, to jego ideę trzeba utrzymać. Jest chyba w naszym regionie kilka organizacji pozarządowych, które potrafiłyby to pożyteczne wydarzenie zrealizować w roku 2018. Chętnych pewnie będzie wiele, bo to rok wyborczy. Warto też zwrócić uwagę, że decyzją polityczną w Zarządzie i Radzie Starostwa kilkoma głosami zlikwidowano polski komponent euroregionalnych targów, które nadal funkcjonują w Czechach i Niemczech. Tak to już jest, gdy decyzje podejmują politycy lub politykierzy nie pytając o zdanie fachowców – dodał Czytelnik.

R E K L A M A
Całym sercem za organizacją targów była i jest starosta Anna Konieczyńska, zapytaliśmy zatem przewodniczącego Rady Powiatu, a więc drugą stronę sporu – czy targi wrócą do kalendarza wydarzeń naszego regionu. - W gronie Rady ciągle pracujemy nad formułą ewentualnego funkcjonowania TOURTEC-u, są różne pomysły, ale na tym etapie trudno mówić o konkretach – powiedział Eugeniusz Kleśta, który przypomina, że zdaniem większości w Radzie Powiatu „formuła targów się wypaliła i służyła bardziej do promocji podmiotów zewnętrznych, niż promowania własnego produkty turystycznego na zewnątrz powiatu”. - Może to być kontrowersyjne, ale taki był punkt widzenia większości radnych – podkreśla przewodniczący, który nie wyklucza zmiany formuły targów.

- Wiem, że są intencje różnych podmiotów co do przejęcia szyldu TOURTEC – wszystko w rękach zarządu powiatu. Jeżeli znajdzie się podmiot, który będzie chciał to organizować, to nie widzę przeszkód, żeby tę inicjatywę przekazać – zapowiada E. Kleśta, który dodaje, że ze względu m.in. na brak środków zewnętrznych na organizację targów w 2017 roku i konieczność spłacania zobowiązań (m.in. zwrot 5 milionów złotych subwencji oświatowej za lata 2010-2011), trzeba było liczyć każdą wydawaną złotówkę.
Zobacz zdjęcia
Następna wiadomość  Wiadomości 
 Poprzednia wiadomość Strona główna 
 

Komentarze (17) Dodaj komentarz

~GG 29-07-2017 8:17
W momencie, w którym duża część turystów wybiera urlop w kraju bojąc się terrorystów brak w/w imprezy jest mega głupim rozwiązaniem.
~zaboberek 29-07-2017 9:16
Najniebezpieczniejsze jest to,gdy durni politycy mieszają się do turystyki.
~gk 29-07-2017 9:44
Targi - świetna rzecz. Tylko zmieniłbym całkowicie formułę, bo ta była kompletnie nieatrakcyjna! Rozdawanie ulotek w dzisiejszych czasach mija się z celem. Trzeba wymyślić coś ciekawszego, niebanalnego. Ale trzymam kciuki, żeby Tourtec znowu zawitał w naszym mieście - w zmienionej formule
~antyfałsz 29-07-2017 9:59
nie wrócą bo w tym mieście nic się nie dzieje. dziękujemy wielce łaskawemu panu prezydentowi za galerie, brak jakichkolwiek atrakcji i imprez. prezydent nie ma czasu na p..rdoły, musi strajkować pod sądem o koryto ha ha. komuna
~antyfałsz 29-07-2017 10:55
nie wrócą bo w tym mieście nic się nie dzieje. dziękujemy wielce łaskawemu panu prezydentowi za galerie, brak jakichkolwiek atrakcji i imprez. prezydent nie ma czasu na p..rdoły, musi strajkować pod sądem o koryto ha ha. komuna
~Boss 29-07-2017 12:22
Więcej śmietników po 500 tysięcy to najlepszy sposób na liczenie każdej złotówki ,podatnik w tym kraju utrzymuje stado darmozjadów które stosuje różne techniki manipulacji ogłupiania dal stworzenia pozorów działania walki o byt obywatela jego wolność wszystko co dzieje się pozytywnego w regionie to prywatne inicjatywy za prywatne pieniądze byłoby ich więcej gdyby darmozjady nie drenowały naszych portfeli pytam się na cholerę tylu partyjniaków kretynów ,opcji politycznych na szczeblach lokalnych wszędzie tylko roszady interesy pasożytów zaorać tą patologię przywrócić kraj obywatelom
~brak podpisu 29-07-2017 17:44
Tja, zabić targi i się dziwić, że nie żyją!!! Co do śmietników podziemnych to przydałoby się jeszcze więcej w centrum! Centrum ma być czyste i śliczne :)
~Wniosek 29-07-2017 17:48
Impreza było tylko pod urzędników dla ich czystego sumienia że coś robią.zadnego przełożenia na liczbę turystów.W Szwajcaria wystarczył jeden zwariowany amatorski film by że spokojnej alpejskiej doliny zrobić oblegane przez turystów miejsce.Promocja powinna pójść w tą stronę.Ufundowac nagrodę na film z pobytu w Karkonoszach a machną powinna ruszyć
~ 29-07-2017 18:43
Wniosek, jesteś stronniczy i z góry negatywnie nastawiony! Tak więc twoja opinia nie jest warta funta kłaków.
~onama 29-07-2017 19:59
radni powiatu puknijcie się w łeb, jedyna taka impreza w regionie!
~Wniosek 29-07-2017 23:21
Wcale nie jestem stronniczy
~ 30-07-2017 5:20
MOIM ZDANIEM. Idea targów jest trafna, ale ich organizowanie przez Starostwo Powiatowe to chybiony pomysł. "Targi" - to przedsięwzięcie gospodarcze, a nie samorzadowo-administracyjne dla którego Starostwo zostało powołane. Kotlina Jeleniogórska ze swoimi walorami krajobrazowymi i infrastukturą jest turystycznym hitem. Targi mają służyć nie tylko wypromowaniu regionu/ów/, ale - przede wszystkim - sprzedaży oferty proponowanej przez hotele, pensjonaty, restauracje oraz organizatorow ruchu turystycznego Starostwo Powiatowe może patronować, wspierać i tworzyć warunki sprzyjające organizacji targów. Natomiast pozyskaniem środków finansowych i przeprowadzeniem targów powinna zająć inna organizacja, np. Karkonoska Agencja Rozwoju Regionalnego we współpracy z gestorami usług turystycznych.
~ 30-07-2017 13:36
Oczywiście i po 10.000 zł od wystawcy... tez mi pomysł KARR... śmiechu warte!
~ 30-07-2017 19:21
Skąd wziąłeś 10.000 zł a nie np. 20.000 zł albo 1.000 zł. Udział w każdych targach jest odpłatny. Natomiast KARR wcale nie musi być ich organizatorem.
~ 30-07-2017 19:23
Może i 20.000 - tyle kosztują komercyjne stoiska na targach. Wystarczy wyguglać :)
~/// 3-08-2017 15:27
Do autora tekstu: nie ma Zarządu Starostwa ani Rady Starostwa, jest RADA POWIATU I ZARZĄD POWIATU, a Starostwo jest jednostką organizacyjną powiatu.
~eko 4-08-2017 8:09
To może zacząć oszczędności od cięcia etatów w tak zwanym Powiecie + praca społeczna radnych (bezradnych) To od razu oszczędności sie pojawią .Co na to Tow. przewodniczący bezradnej rady Powiatu ?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600
 
Będzie się działo! - Jelonka poleca
 
Najczęściej czytane komentowane
10 30
10 30
Maraton subiektywności
 
Temat tygodnia
Marcin Zawiła zdecydował – nie startuje [foto] Marcin Zawiła zdecydował – nie startuje   (130)

Jelenia Góra Poniedziałek, 09:46
19 marca 2018

Zgodnie z zapowiedziami, 19 marca na konferencji prasowej w jeleniogórskim Ratuszu prezydent Marcin...
Na jakim etapie adaptacja podziemi? [foto] Na jakim etapie adaptacja podziemi?   (23)

Jelenia Góra Sobota, 07:25
17 marca 2018

Jeleniogórskie podziemia przy ul. Chełmońskiego wkrótce będą opanowane przez ekipę remontową,...
Muszą oddać pieniądze z 500+ [foto] Muszą oddać pieniądze z 500+   (90)

Jelenia Góra Czwartek, 07:12
15 marca 2018

Tysiące rodzin w całej Polsce musi oddać pieniądze pobrane z rządowego programu Rodzina 500 +. Powodem...
Uwaga: zmiany na tym skrzyżowaniu [foto] Uwaga: zmiany na tym skrzyżowaniu   (48)

Jelenia Góra Sobota, 08:23
10 marca 2018

Pracownicy Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów stale monitorują to co dzieje się na jeleniogórskich...
Otwarcie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego [foto] Otwarcie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego   (45)

Jelenia Góra Poniedziałek, 17:28
5 marca 2018

Modernizacja Szpitalnego Oddziału Ratunkowego dobiegła końca. Dzisiaj (5.03) odbyło się uroczyste...
Zameczek bez dotacji – batalia na sesji [foto] Zameczek bez dotacji – batalia na sesji   (45)

Jelenia Góra Piątek, 07:55
23 lutego 2018

Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej prezydent Jeleniej Góry poinformował radnych, że Ministerstwo...
To będzie jedna z największych atrakcji regionu [foto] To będzie jedna z największych atrakcji regionu   (52)

Jelenia Góra Wtorek, 08:27
20 lutego 2018

Trwają prace w Pałacu Schaffgotschów w Sobieszowie, gdzie Karkonoski Park Narodowy otworzy Centrum...
Uczniowie z rodzicami i pracownicy ratują szkołę! [foto] Uczniowie z rodzicami i pracownicy ratują szkołę!   (89)

Jelenia Góra Piątek, 08:01
16 lutego 2018

Stanowczy sprzeciw wyrazili uczniowie, rodzice i pracownicy Zespołu Szkół Przyrodniczo–Usługowych i...
Które szkoły wg prezydenta do likwidacji? [foto] Które szkoły wg prezydenta do likwidacji?   (161)

Jelenia Góra Środa, 08:11
14 lutego 2018

Formalnie do likwidacji, a w praktyce zawody, w których kształci się tam młodzież – do przeniesienia...
Nie będzie domu seniora w dawnej bursie Nie będzie domu seniora w dawnej bursie  (30)

Jelenia Góra Wtorek, 09:15
13 lutego 2018

Jeleniogórskie koło Towarzystwa im. św. Brata Alberta zrezygnowało z planów organizacji dziennego dom...
Zobacz więcej artykułów
Zobacz więcej Temat tygodnia
 
Redakcja

Masz problem? A może wiesz coś ciekawego i chcesz się z nami tą wiedzą podzielić? Zadzwoń do nas lub przyjdż. Redakcja mieści się przy ul. Skłodowskiej-Curie 13/2 (I piętro).
Redakcja : 75-75-444-00
W piątek dyżuruje
redaktor naczelna
Bożena Bryl-Chrząszcz
Od 10.00 do 12.00
 
Wiadomości |  Sport |  Fotoreportaże |  Ogłoszenia |  Katalog firm |  Będzie się działo |  Rykowisko |  Życzenia |  Sondy |  Gazeta |  Reklama 
© 2002-2018 Jelonka jest znakiem należącym do Highlander's Group.
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Napisz do nas | Redakcja | Jelenia Góra | Świdnica | Wałbrzych | Reklama | Centralne ogrzewanie | Logo