Czytaj także: Świdnica Wałbrzych

Wiadomości |  Sport |  Fotoreportaże |  Ogłoszenia |  Katalog firm |  Będzie się działo |  Rykowisko |  Sondy |  Życzenia |  Gazeta |  Reklama 
Czwartek, 14 grudnia 2017 Godz.: 16:20:21 Imieniny: Alfreda, Izydora, Jana Czytających: 5426, Zalogowanych: 4 . Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Wiadomości, Region

Tragiczna wycieczka Schaffgotscha do Egiptu

Poniedziałek, 19 czerwca 2017, 07:25, ostatnia aktualizacja: 2017-06-20 07:23
Autor : Stanisław Firszt
Miej świadomość
Powrót człowieka na Księżyc 

Świat Czwartek, 13:26
14 grudnia 2017

 
Głos ulicy
 
Kalendarz wydarzeń
 
Telewizja DAMI
 
Co jest grane w Norwidzie?
"Najdroższy" w Norwidzie 

Jelenia Góra Poniedziałek, 14:58
11 grudnia 2017

 
Kategorie wydarzeń
Event9
Film - Kino1
Kabarety1
Koncerty14
Konkursy2
Kursy6
Prelekcje9
Spotkania6
Tańce3
Teatry8
Warsztaty6
Wystawy12
 
Dialogi Jelonki
 
Archiwum PDF
Archiwalne numery Jelonka
 
Fot. Archiwum S. Firszta
Nekrolog Johanna Ewangelisty Schaffgotscha
Nekrolog Johanna Ewangelisty Schaffgotscha

28 marca 1907 roku (110 lat temu), w Luksorze w Egipcie zmarł dwudziestojednoletni Johannes Ewangelista Gotard Schaffgotsch, młodszy syn Ludwika Gotarda Schaffgotscha, pana fideikomisu chojnickiego i wolnego pana stanowego. Opowiada o tym Stanisław Firszt, dyrektor Muzeum Przyrodniczego w Cieplicach.

Ludwik Gotard Schaffgotsch (1842 – 1891), jak każdy ordynat (pan fideikomisu), marzył aby mieć syna, który mógłby po nim odziedziczyć majątek rodowy. Żona, Maria Jadwiga von Maubenge (1851 – 1914), w pierwszych latach małżeństwa obdarzyła go aż pięcioma córkami, kolejno: Alicją (ur. 1874), Frediną (ur. 1875), Marią (ur. 1877), Karoliną (ur.1878) i Jadwigą (ur. 1880). Oczekiwanie na syna zostało spełnione w 1883 roku, kiedy na świat przyszedł Fryderyk, a trzy lata później Johann.

Zgodnie z regulaminem fideikomisu, dziedzicem miał zostać w przyszłości Fryderyk, któremu rodzice nadali imiona: Gotard, Maria, Franciszek de Salezy, Karol , Leopold i Ludwik. Młodszy brat, Johann Ewangelista, który otrzymał też kilka imion (Gotard, Karol, Ludwik, Feliks, Egon), mógł zostać ordynatem tylko po śmierci starszego brata. Tymczasem, kiedy chłopcy mieli 8 i 5 lat, w 1891 roku zmarł ich ojciec, Ludwig Gotardt. Do czasu pełnoletności ich opiekunami i pełnomocnikami byli: matka Maria oraz Hans Ulryk Gotard Schaffgotsch (1831 – 1915) z górnośląskiej linii Schaffgotschów. Młodzi otrzymali bardzo dobre wykształcenie, znali kilka języków a ich zainteresowania były bardzo szerokie.

Czas ich dorastania przypadł na najlepsze lata rozwoju i potęgi Cesarstwa Niemieckiego pod rządami Wilhelma II Hohenzollerna, miłośnika nauk historycznych i przyrodniczych, a także spraw wojskowych. Niemiecki dwór cesarski był powiązany rodzinnie właściwie z wszystkimi, najważniejszymi dworami ówczesnych potęg europejskich, wśród których największym było Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii, pod panowaniem królowej Wiktorii (zm. 1901 roku), a następnie jej syna Edwarda VII Koburga, zwanego później "wujem Europy". Ojcem chrzestnym angielskiego władcy był król pruski Fryderyk Wilhelm IV Hohenzollern (ten sam, który na wakacje wraz z żoną i dziećmi zjeżdżał do swojej letniej rezydencji w Mysłakowicach).

Król Edward VII, a właściwie Albert Edward von Sachsen Coburg und Gotha urodził się w 1841 roku. Przez koligacje rodzinne, w czasach swoich rządów, wśród europejskich władców i książąt miał kilku siostrzeńców, bratanków, siostrzenic i bratanic. Do najważniejszych siostrzeńców brytyjskiego władcy należeli: Karol Edward książę sasko – koburski na Gotha, Ernest Ludwik, wielki książę Hesji, Mikołaj II Romanow car Rosji i Wilhelm II Hohenzoller, cesarz Niemiec. Z tym ostatnim często się kłócił. Niemcy za wszelką cenę chciały stać się potęgą kolonialną, co w części im się udało.

R E K L A M A
Wilhelm starał się dorównywać Anglikom pod każdym względem: kulturalnym, naukowym; gospodarczym i militarnym. Wielu naukowców niemieckich prowadziło badania na całym świecie. Wśród nich był archeolog Ludwig Borchard działający na terenie Egiptu. Kraj ten, będący wcześniej pod panowaniem tureckim, od 1882 roku był okupowany przez Brytyjczyków, którzy rzekomo byli zaproszeni przez chedywa Tawfika Paszę. Utrzymywano fikcję, że Egipt podlega rządom osmańskiej Turcji, a w rzeczywistości był to protektorat brytyjski. Anglicy zabezpieczali w ten sposób swoje interesy i kontrolowali Kanał Sueski. Przy tej okazji prowadzili szerokie badania archeologiczne na terenie Egiptu i Bliskiego Wschodu. Dzięki ówczesnym dobrym stosunkom brytyjsko – niemieckim, na tym obszarze znaleźli się też niemieccy badacze. Jednym z nich był wspomniany wyżej Ludwig Borchardt. On to, od 1895 roku opracowywał katalog zbiorów Muzeum Kairskiego. W tym też czasie, w 1898 roku, w Berlinie założono Deutsche Orient – Gesellschaft, do którego wpisywało się wiele znaczących osób ze świata kultury, biznesu i arystokracji. Towarzystwo to, w 1901 roku otrzymało wielkie dotacje rządowe i osobisty patronat cesarza Wilhelma II nad prowadzonymi badaniami w: Babilonie, na terenie dawnego państwa Hetytów (Turcja) i w Egipcie. Z tych badań ukazały się drukiem opracowania, które wzbudziły w Niemczech zainteresowanie starożytnością. Egiptologia i Egipt stały się modne. Każdy chciał na własne oczy zobaczyć przywracane po tysiącach lat zdobycze kultury państwa faraonów. Wielu bogatych, młodych ludzi z Cesarstwa, w celach poznawczych, wybierało się do Egiptu. Wśród nich był 21-letni Johannes Ewangelista Gotard Schaffgotsch. Dokładnej trasy jego pobytu w Egipcie niestety nie znamy. Wiadomo, że z całą pewnością zwiedził Muzeum w Kairze i Luksor.

Kompleks świątyń położonych na wschodnim brzegu Nilu łączy aleja sfinksów z kompleksem świątyń Karnaku. Budowle te znajdowały się w pobliżu starożytnych Teb, a zbudowano je w czasach Amenhotepa III (1388 – 1351 p.n.e.) i Ramzesa II (1279 – 1213 p.n.e.). Na drugim, zachodnim brzegu Nilu znajduje się sławna Dolina Królów. Przypuszczać należy, że młody Schaffgotsch podróż do Teb odbył statkiem po Nilu. Zwiedził Luksor, Karnak i Dolinę Królów. Być może w trakcie pobytu w Egipcie spotkał się z Ludwikiem Borchardtem. Niestety ta egzotyczna podróż do krajów faraonów skończyła się dla niego tragicznie. Zmarł 28 marca 1907 roku, w Luksorze. W tym samym roku Ludwik Borchard ufundował Niemiecki Instytut Archeologii w Kairze.

W tym też 1907 roku brat zmarłego Johanna Ewangelisty, Friedrich Schaffgotsch uznany został za pełnoletniego (miał 24 lata) i mógł już objąć ordynację rodzinną. Niespełna rok później ożenił się z Zofią, hrabiną von Oppersdorf.

Śmierć dwudziestoletniego brata wywarła na Friedrichu ogromne wrażenie. Hrabia przeżył podobną tragedię trzydzieści lat później, kiedy to w czasie działań wojennych, w 1939 roku, na froncie polskim stracił ukochanego syna, drugiego w kolejce do objęcia majątku - dwudziestoletniego Friedricha juniora.

Tymczasem niemieckie badania archeologiczne w Egipcie nadal trwały, m.in. Ludwig Borchardt w 1912 roku odkrył w Amarnie sławne popiersie królowej Nefretete, które potajemnie wywiózł do Berlina, gdzie do dzisiaj się znajduje.

Później wybuchła I wojna światowa i cały dawny świat upadł, a wraz z nim niemieckie kolonie i badania w Egipcie.
Zobacz zdjęcia
Następna wiadomość  Wiadomości 
 Poprzednia wiadomość Strona główna 
 

Komentarze (17) Dodaj komentarz

~jajko koguta 19-06-2017 8:47
Germanizacja polskiego narodu trwa w najlepsze!!! Kogo obchodzi historia tego niemca tylko dlatego że tu kiedys żył!!!! Jelonko kto ci kasę za te głupawe publikacje???
~Owca 19-06-2017 10:14
Jajko koguta- przynajmniej nick trafiony bo reszta wpisu na poziomie gimnazjum ( przepraszam gimnazjalistów)
~zaboberek 19-06-2017 10:35
~jajko koguta |Chyba ameba może pochwalić się większym intelektem(jeśli wiesz co to takiego)!
~hist 19-06-2017 11:17
Równie tragicznie skończyła się "wycieczka" jednego z Schaffgotschów do Polski we wrześniu 1939,gdzie wybrał się walczyć za rzeszę jako Wehrmachtowiec ochotnik.Bardzo szybko wrócił z tej "wycieczki" do Cieplic w drewnianej skrzynce i skończyła się wojaczka dla szlachcica.
~noo braawoo hist 19-06-2017 11:28
Skąd wiesz takie rzeczy :D
~ 19-06-2017 12:33
11:28 | ~noo braawoo hist | wszystko jest w tekście powyżej : ) czytać lenie !
~+++ 19-06-2017 12:53
I wieczny odpoczynek...itd.etc.etc.
~hist 19-06-2017 13:01
Skąd wiem.Hmm jest mnóstwo bardzo ciekawych historii dotyczących tego regionu,niestety o wielu z nich mało kto wie,nie wszystko da się wyczytać w internecie,mnóstwo wiedzy można uzyskać od starszych ludzi oraz tzw.regionalistów a także samemu zwiedzając każdy zakamarek naszych pięknych Karkonoszy.Jako ciekawostkę dodam że ów Schaffgotsch spoczywa do dziś w Cieplickich katakumbach jednego z kościołów.
~propozycja dla autora. 19-06-2017 13:49
Podróż do Wilna ,Lwowa i opisywanie u nich życiorysy naszych sławnych ludzi.
~Juliusz 19-06-2017 14:06
Jako harcerz 53 DH przy ówczesnym Liceum Ogólnokształcącym w Cieplicach (dzisiejszy Norwid), brałem w drugiej połowie lat 50-tych udział w służbie wartowniczej przy grobie Chrystusa w kościele pw. św. Jana Chrzciciela i ówczesny proboszcz oprowadził nas po podziemiach kościoła. Widziałem wówczas trumnę Friedricha juniora Schaffgotscha, który zginął w czasie działań wojennych na froncie polskim w 1939 roku. Trumna stała na stojakach a za nią był krzyż z tabliczką a na nim umieszczony typowy niemiecki hełm. Ciekawe czy taki stan dotrwał do czasów dzisiejszych.
~rysiek w swetrze 19-06-2017 14:38
Nie przekazuj tych informacji. jeszcze nam tu ryży zjedzie.
~1-2-3 19-06-2017 16:42
Moc ciekawych informacji. Dziękuję bardzo :)
~dinek 19-06-2017 21:43
No dobrze - zginął tragicznie, czyli jak?? Zjedli go dzicy? Utopił się w kanale sueskim? Nie znajduję wytłumaczenia owej tragedii ....
~zaboberek 19-06-2017 21:50
do :~dinek |Fama niesie,że zginął od ukąszenia muchy Tse-tse.
~max 19-06-2017 22:16
Skąd w was tyle sympatii do hitlerowców? Wygraliśmy wojnę, te ziemie są nasze, wciąż wielu jeleniogórzan zmieniło by nazwę miasta na reisegebirge ...
~Kunigunda 19-06-2017 23:57
" psy szczekają a karawana jedzie dalej"
rymcycymcy 20-06-2017 0:53
| ~max | mini -max ...maximum słów minimum rozumu ! ;)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600
 
Będzie się działo! - Jelonka poleca
 
Najczęściej czytane komentowane
10 30
10 30
Maraton subiektywności
Do urzędu bez gotówki? (3)

Jelenia Góra Sobota, 16:51
09 grudnia 2017

 
Jelonka wczoraj
Cmentarz parafialny w Cieplicach [foto] Cmentarz parafialny w Cieplicach   (14)

Jelenia Góra Poniedziałek, 11:36
11 grudnia 2017

Jednym z najpiękniejszych cmentarzy na terenie Jeleniej Góry jest Cmentarz Parafialny przy ul....
Poczmistrz jeleniogórski – miłośnik regionu [foto] Poczmistrz jeleniogórski – miłośnik regionu   (5)

Jelenia Góra Poniedziałek, 06:26
4 grudnia 2017

Ojciec Hugo Seydela, wieloletni przewodniczący Towarzystwa Karkonoskiego, (sławnego i zasłużonego RGV),...
Śląski Batalion Strzelców nr 5 z Jeleniej Góry [foto] Śląski Batalion Strzelców nr 5 z Jeleniej Góry   (5)

Jelenia Góra Poniedziałek, 06:36
27 listopada 2017

Podczas reorganizacji armii Cesarstwa Niemieckiego, 31 marca 1887 roku do Jeleniej Góry przerzucono ze...
Ekslibrisy Schaffgotschów z początków Biblioteki Majorackiej [foto] Ekslibrisy Schaffgotschów z początków Biblioteki Majorackiej  

Jelenia Góra Poniedziałek, 06:39
20 listopada 2017

W posiadaniu członków rodu Schaffgotschów, przynajmniej od czasów Gotsche II Schoffa były manuskrypty...
Zbrojownia w Bibliotece Majorackiej Schaffgotschów [foto] Zbrojownia w Bibliotece Majorackiej Schaffgotschów   (8)

Jelenia Góra Poniedziałek, 07:34
13 listopada 2017

Jednym z najciekawszych miejsc w dzisiejszym Muzeum Przyrodniczym w Jeleniej Górze jest sala ekspozycyjna...
Zdobycze spod Wiednia z Cieplic [foto] Zdobycze spod Wiednia z Cieplic   (7)

Jelenia Góra Poniedziałek, 07:16
6 listopada 2017

12 września 1683 roku pod Wiedniem król Jan III Sobieski, dowodzący połączonymi wojskami katolickimi,...
Piękne dopełnienie Kalasantyńskiego Jubileuszu [foto] Piękne dopełnienie Kalasantyńskiego Jubileuszu   (12)

Jelenia Góra Poniedziałek, 07:04
30 października 2017

Pijarzy, którzy w 1945 roku odnawiali polski Kościół Katolicki w Kotlinie Jeleniogórskiej i do dzisiaj...
Rocznica patrona jednej z ulic na Zabobrzu [foto] Rocznica patrona jednej z ulic na Zabobrzu   (13)

Jelenia Góra Poniedziałek, 07:12
23 października 2017

Zabobrze III zwane jest często "Kiepurowem", bo tak się składa, że gdzie się tu nie ruszy, to jest...
Piec "łącznikiem" między Piastami i Schaffgotschami [foto] Piec "łącznikiem" między Piastami i Schaffgotschami   (5)

Region Poniedziałek, 07:08
16 października 2017

W dziekanacie Zamiejscowego Ośrodka Dydaktycznego Politechniki Wrocławskiej w Cieplicach, stoi czarny,...
Siedemdziesiąt lat temu w Szklarskiej Porębie [foto] Siedemdziesiąt lat temu w Szklarskiej Porębie   (4)

Region Poniedziałek, 07:10
9 października 2017

Rok 1947 był bardzo obfity w ważne wydarzenia na terenie Polski. Wcześniej zrobiono porządki z dawnymi...
Zobacz więcej artykułów
Zobacz więcej Jelonka wczoraj
 
Redakcja

Masz problem? A może wiesz coś ciekawego i chcesz się z nami tą wiedzą podzielić? Zadzwoń do nas lub przyjdż. Redakcja mieści się przy ul. Skłodowskiej-Curie 13/2 (I piętro).
Redakcja : 75-75-444-00
W piątek dyżuruje
redaktor naczelna
Bożena Bryl-Chrząszcz
Od 10.00 do 12.00
 
Wiadomości |  Sport |  Fotoreportaże |  Ogłoszenia |  Katalog firm |  Będzie się działo |  Rykowisko |  Życzenia |  Sondy |  Gazeta |  Reklama 
© 2002-2017 Jelonka jest znakiem należącym do Highlander's Group.
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Napisz do nas | Redakcja | Jelenia Góra | Świdnica | Wałbrzych | Reklama | Centralne ogrzewanie | Logo