Czytaj także: Świdnica Wałbrzych

Wiadomości |  Sport |  Fotoreportaże |  Ogłoszenia |  Katalog firm |  Będzie się działo |  Rykowisko |  Sondy |  Życzenia |  Gazeta |  Reklama 
Wtorek, 20 marca 2018 Godz.: 10:55:15 Imieniny: Aleksandry, Eufemii, Klaudii, Maurycego Czytających: 5042 Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Wiadomości, Region

Tragiczna wycieczka Schaffgotscha do Egiptu

Poniedziałek, 19 czerwca 2017, 07:25, ostatnia aktualizacja: 2017-06-20 07:23
Autor : Stanisław Firszt
Miej świadomość
Zapis danych w DNA 

Świat Wtorek, 11:54
13 marca 2018

 
Głos ulicy
 
Kalendarz wydarzeń
 
Telewizja DAMI
 
Co jest grane w Norwidzie?
 
Kategorie wydarzeń
Event3
Koncerty6
Konkursy2
Kursy2
Prelekcje6
Sportowe2
Tańce1
Teatry6
Warsztaty5
Wystawy10
 
Dialogi Jelonki
 
Archiwum PDF
Archiwalne numery Jelonka
 
Fot. Archiwum S. Firszta
Nekrolog Johanna Ewangelisty Schaffgotscha
Nekrolog Johanna Ewangelisty Schaffgotscha

28 marca 1907 roku (110 lat temu), w Luksorze w Egipcie zmarł dwudziestojednoletni Johannes Ewangelista Gotard Schaffgotsch, młodszy syn Ludwika Gotarda Schaffgotscha, pana fideikomisu chojnickiego i wolnego pana stanowego. Opowiada o tym Stanisław Firszt, dyrektor Muzeum Przyrodniczego w Cieplicach.

Ludwik Gotard Schaffgotsch (1842 – 1891), jak każdy ordynat (pan fideikomisu), marzył aby mieć syna, który mógłby po nim odziedziczyć majątek rodowy. Żona, Maria Jadwiga von Maubenge (1851 – 1914), w pierwszych latach małżeństwa obdarzyła go aż pięcioma córkami, kolejno: Alicją (ur. 1874), Frediną (ur. 1875), Marią (ur. 1877), Karoliną (ur.1878) i Jadwigą (ur. 1880). Oczekiwanie na syna zostało spełnione w 1883 roku, kiedy na świat przyszedł Fryderyk, a trzy lata później Johann.

Zgodnie z regulaminem fideikomisu, dziedzicem miał zostać w przyszłości Fryderyk, któremu rodzice nadali imiona: Gotard, Maria, Franciszek de Salezy, Karol , Leopold i Ludwik. Młodszy brat, Johann Ewangelista, który otrzymał też kilka imion (Gotard, Karol, Ludwik, Feliks, Egon), mógł zostać ordynatem tylko po śmierci starszego brata. Tymczasem, kiedy chłopcy mieli 8 i 5 lat, w 1891 roku zmarł ich ojciec, Ludwig Gotardt. Do czasu pełnoletności ich opiekunami i pełnomocnikami byli: matka Maria oraz Hans Ulryk Gotard Schaffgotsch (1831 – 1915) z górnośląskiej linii Schaffgotschów. Młodzi otrzymali bardzo dobre wykształcenie, znali kilka języków a ich zainteresowania były bardzo szerokie.

Czas ich dorastania przypadł na najlepsze lata rozwoju i potęgi Cesarstwa Niemieckiego pod rządami Wilhelma II Hohenzollerna, miłośnika nauk historycznych i przyrodniczych, a także spraw wojskowych. Niemiecki dwór cesarski był powiązany rodzinnie właściwie z wszystkimi, najważniejszymi dworami ówczesnych potęg europejskich, wśród których największym było Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii, pod panowaniem królowej Wiktorii (zm. 1901 roku), a następnie jej syna Edwarda VII Koburga, zwanego później "wujem Europy". Ojcem chrzestnym angielskiego władcy był król pruski Fryderyk Wilhelm IV Hohenzollern (ten sam, który na wakacje wraz z żoną i dziećmi zjeżdżał do swojej letniej rezydencji w Mysłakowicach).

Król Edward VII, a właściwie Albert Edward von Sachsen Coburg und Gotha urodził się w 1841 roku. Przez koligacje rodzinne, w czasach swoich rządów, wśród europejskich władców i książąt miał kilku siostrzeńców, bratanków, siostrzenic i bratanic. Do najważniejszych siostrzeńców brytyjskiego władcy należeli: Karol Edward książę sasko – koburski na Gotha, Ernest Ludwik, wielki książę Hesji, Mikołaj II Romanow car Rosji i Wilhelm II Hohenzoller, cesarz Niemiec. Z tym ostatnim często się kłócił. Niemcy za wszelką cenę chciały stać się potęgą kolonialną, co w części im się udało.

R E K L A M A
Wilhelm starał się dorównywać Anglikom pod każdym względem: kulturalnym, naukowym; gospodarczym i militarnym. Wielu naukowców niemieckich prowadziło badania na całym świecie. Wśród nich był archeolog Ludwig Borchard działający na terenie Egiptu. Kraj ten, będący wcześniej pod panowaniem tureckim, od 1882 roku był okupowany przez Brytyjczyków, którzy rzekomo byli zaproszeni przez chedywa Tawfika Paszę. Utrzymywano fikcję, że Egipt podlega rządom osmańskiej Turcji, a w rzeczywistości był to protektorat brytyjski. Anglicy zabezpieczali w ten sposób swoje interesy i kontrolowali Kanał Sueski. Przy tej okazji prowadzili szerokie badania archeologiczne na terenie Egiptu i Bliskiego Wschodu. Dzięki ówczesnym dobrym stosunkom brytyjsko – niemieckim, na tym obszarze znaleźli się też niemieccy badacze. Jednym z nich był wspomniany wyżej Ludwig Borchardt. On to, od 1895 roku opracowywał katalog zbiorów Muzeum Kairskiego. W tym też czasie, w 1898 roku, w Berlinie założono Deutsche Orient – Gesellschaft, do którego wpisywało się wiele znaczących osób ze świata kultury, biznesu i arystokracji. Towarzystwo to, w 1901 roku otrzymało wielkie dotacje rządowe i osobisty patronat cesarza Wilhelma II nad prowadzonymi badaniami w: Babilonie, na terenie dawnego państwa Hetytów (Turcja) i w Egipcie. Z tych badań ukazały się drukiem opracowania, które wzbudziły w Niemczech zainteresowanie starożytnością. Egiptologia i Egipt stały się modne. Każdy chciał na własne oczy zobaczyć przywracane po tysiącach lat zdobycze kultury państwa faraonów. Wielu bogatych, młodych ludzi z Cesarstwa, w celach poznawczych, wybierało się do Egiptu. Wśród nich był 21-letni Johannes Ewangelista Gotard Schaffgotsch. Dokładnej trasy jego pobytu w Egipcie niestety nie znamy. Wiadomo, że z całą pewnością zwiedził Muzeum w Kairze i Luksor.

Kompleks świątyń położonych na wschodnim brzegu Nilu łączy aleja sfinksów z kompleksem świątyń Karnaku. Budowle te znajdowały się w pobliżu starożytnych Teb, a zbudowano je w czasach Amenhotepa III (1388 – 1351 p.n.e.) i Ramzesa II (1279 – 1213 p.n.e.). Na drugim, zachodnim brzegu Nilu znajduje się sławna Dolina Królów. Przypuszczać należy, że młody Schaffgotsch podróż do Teb odbył statkiem po Nilu. Zwiedził Luksor, Karnak i Dolinę Królów. Być może w trakcie pobytu w Egipcie spotkał się z Ludwikiem Borchardtem. Niestety ta egzotyczna podróż do krajów faraonów skończyła się dla niego tragicznie. Zmarł 28 marca 1907 roku, w Luksorze. W tym samym roku Ludwik Borchard ufundował Niemiecki Instytut Archeologii w Kairze.

W tym też 1907 roku brat zmarłego Johanna Ewangelisty, Friedrich Schaffgotsch uznany został za pełnoletniego (miał 24 lata) i mógł już objąć ordynację rodzinną. Niespełna rok później ożenił się z Zofią, hrabiną von Oppersdorf.

Śmierć dwudziestoletniego brata wywarła na Friedrichu ogromne wrażenie. Hrabia przeżył podobną tragedię trzydzieści lat później, kiedy to w czasie działań wojennych, w 1939 roku, na froncie polskim stracił ukochanego syna, drugiego w kolejce do objęcia majątku - dwudziestoletniego Friedricha juniora.

Tymczasem niemieckie badania archeologiczne w Egipcie nadal trwały, m.in. Ludwig Borchardt w 1912 roku odkrył w Amarnie sławne popiersie królowej Nefretete, które potajemnie wywiózł do Berlina, gdzie do dzisiaj się znajduje.

Później wybuchła I wojna światowa i cały dawny świat upadł, a wraz z nim niemieckie kolonie i badania w Egipcie.
Zobacz zdjęcia
Następna wiadomość  Wiadomości 
 Poprzednia wiadomość Strona główna 
 

Komentarze (17) Dodaj komentarz

~jajko koguta 19-06-2017 8:47
Germanizacja polskiego narodu trwa w najlepsze!!! Kogo obchodzi historia tego niemca tylko dlatego że tu kiedys żył!!!! Jelonko kto ci kasę za te głupawe publikacje???
~Owca 19-06-2017 10:14
Jajko koguta- przynajmniej nick trafiony bo reszta wpisu na poziomie gimnazjum ( przepraszam gimnazjalistów)
~zaboberek 19-06-2017 10:35
~jajko koguta |Chyba ameba może pochwalić się większym intelektem(jeśli wiesz co to takiego)!
~hist 19-06-2017 11:17
Równie tragicznie skończyła się "wycieczka" jednego z Schaffgotschów do Polski we wrześniu 1939,gdzie wybrał się walczyć za rzeszę jako Wehrmachtowiec ochotnik.Bardzo szybko wrócił z tej "wycieczki" do Cieplic w drewnianej skrzynce i skończyła się wojaczka dla szlachcica.
~noo braawoo hist 19-06-2017 11:28
Skąd wiesz takie rzeczy :D
~ 19-06-2017 12:33
11:28 | ~noo braawoo hist | wszystko jest w tekście powyżej : ) czytać lenie !
~+++ 19-06-2017 12:53
I wieczny odpoczynek...itd.etc.etc.
~hist 19-06-2017 13:01
Skąd wiem.Hmm jest mnóstwo bardzo ciekawych historii dotyczących tego regionu,niestety o wielu z nich mało kto wie,nie wszystko da się wyczytać w internecie,mnóstwo wiedzy można uzyskać od starszych ludzi oraz tzw.regionalistów a także samemu zwiedzając każdy zakamarek naszych pięknych Karkonoszy.Jako ciekawostkę dodam że ów Schaffgotsch spoczywa do dziś w Cieplickich katakumbach jednego z kościołów.
~propozycja dla autora. 19-06-2017 13:49
Podróż do Wilna ,Lwowa i opisywanie u nich życiorysy naszych sławnych ludzi.
~Juliusz 19-06-2017 14:06
Jako harcerz 53 DH przy ówczesnym Liceum Ogólnokształcącym w Cieplicach (dzisiejszy Norwid), brałem w drugiej połowie lat 50-tych udział w służbie wartowniczej przy grobie Chrystusa w kościele pw. św. Jana Chrzciciela i ówczesny proboszcz oprowadził nas po podziemiach kościoła. Widziałem wówczas trumnę Friedricha juniora Schaffgotscha, który zginął w czasie działań wojennych na froncie polskim w 1939 roku. Trumna stała na stojakach a za nią był krzyż z tabliczką a na nim umieszczony typowy niemiecki hełm. Ciekawe czy taki stan dotrwał do czasów dzisiejszych.
~rysiek w swetrze 19-06-2017 14:38
Nie przekazuj tych informacji. jeszcze nam tu ryży zjedzie.
~1-2-3 19-06-2017 16:42
Moc ciekawych informacji. Dziękuję bardzo :)
~dinek 19-06-2017 21:43
No dobrze - zginął tragicznie, czyli jak?? Zjedli go dzicy? Utopił się w kanale sueskim? Nie znajduję wytłumaczenia owej tragedii ....
~zaboberek 19-06-2017 21:50
do :~dinek |Fama niesie,że zginął od ukąszenia muchy Tse-tse.
~max 19-06-2017 22:16
Skąd w was tyle sympatii do hitlerowców? Wygraliśmy wojnę, te ziemie są nasze, wciąż wielu jeleniogórzan zmieniło by nazwę miasta na reisegebirge ...
~Kunigunda 19-06-2017 23:57
" psy szczekają a karawana jedzie dalej"
rymcycymcy 20-06-2017 0:53
| ~max | mini -max ...maximum słów minimum rozumu ! ;)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600
 
Będzie się działo! - Jelonka poleca
 
Najczęściej czytane komentowane
10 30
10 30
Maraton subiektywności
 
Jelonka wczoraj
Prof. Kaźmierczyk – pionier karkonoskiej archeologii [foto] Prof. Kaźmierczyk – pionier karkonoskiej archeologii  

Region Poniedziałek, 07:16
19 marca 2018

Dwadzieścia pięć lat temu miały miejsce trzy wydarzenia, które na pierwszy rzut oka nie miały ze...
Jeleniogórski fundusz ochrony środowiska [foto] Jeleniogórski fundusz ochrony środowiska   (9)

Jelenia Góra Poniedziałek, 07:11
12 marca 2018

Był czas kiedy stan powietrza i wód w Polsce był niemal fatalny. W wielu miejscach kraju ocierano się o...
O Domu Zdrojowym w Cieplicach [foto] O Domu Zdrojowym w Cieplicach   (1)

Jelenia Góra Poniedziałek, 07:11
5 marca 2018

Najważniejszą do dzisiaj budowlą Uzdrowiska Cieplice (nie Cieplic) jest Dom Zdrojowy, położony w samym...
Zielone płuca Jeleniej Góry [foto] Zielone płuca Jeleniej Góry   (24)

Jelenia Góra Poniedziałek, 07:23
26 lutego 2018

Wiele miast na świecie „dusi się” od smogu. Niechlubnym liderem wśród nich jest stolica Dolnego...
Sudeckie nazwy na morzach i oceanach świata [foto] Sudeckie nazwy na morzach i oceanach świata   (12)

Region Poniedziałek, 07:12
19 lutego 2018

„Płyń po morzach i oceanach, sław imię polskiego stoczniowca i marynarza, nadaję ci imię…”, są...
Józef Wybicki z wycieczką na Śnieżce [foto] Józef Wybicki z wycieczką na Śnieżce   (4)

Region Poniedziałek, 08:11
12 lutego 2018

Niepodległość Polski kojarzy się wszystkim głównie z polskim godłem, barwami narodowymi i hymnem...
O siedzibie Stowarzyszenia Wytwórców Domowych [foto] O siedzibie Stowarzyszenia Wytwórców Domowych   (6)

Jelenia Góra Poniedziałek, 10:05
5 lutego 2018

W Cieplicach przy ul. Cervi 10, nieopodal bocznego wejścia do Parku Zdrojowego, przy tzw. "Mieczach",...
Nie wszystkie drzewa umierają stojąc [foto] Nie wszystkie drzewa umierają stojąc   (19)

Jelenia Góra Poniedziałek, 10:33
29 stycznia 2018

Byłoby dzisiaj truizmem mówienie o tym, że klimat nam się zmienia i to bardzo szybko, jeśli porównamy...
100 lat temu w Kotlinie Jeleniogórskiej zamilkły dzwony [foto] 100 lat temu w Kotlinie Jeleniogórskiej zamilkły dzwony   (20)

Region Poniedziałek, 15:13
22 stycznia 2018

Jednym z elementów prestiżu każdej miejscowości było niegdyś posiadanie przez nią kościoła....
Sebastian Reinhardt malarz karkonoskich krajobrazów [foto] Sebastian Reinhardt malarz karkonoskich krajobrazów   (5)

Jelenia Góra Poniedziałek, 07:16
15 stycznia 2018

Na dawnym cmentarzu ewangelickim, przy Kościele Łaski w Jeleniej Górze, w XVIII i XIX wieku, pochowano...
Zobacz więcej artykułów
Zobacz więcej Jelonka wczoraj
 
Redakcja

Masz problem? A może wiesz coś ciekawego i chcesz się z nami tą wiedzą podzielić? Zadzwoń do nas lub przyjdż. Redakcja mieści się przy ul. Skłodowskiej-Curie 13/2 (I piętro).
Redakcja : 75-75-444-00
We wtorek dyżuruje
dziennikarz
Grzegorz Kedziora
Od 10.00 do 12.00
 
Wiadomości |  Sport |  Fotoreportaże |  Ogłoszenia |  Katalog firm |  Będzie się działo |  Rykowisko |  Życzenia |  Sondy |  Gazeta |  Reklama 
© 2002-2018 Jelonka jest znakiem należącym do Highlander's Group.
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Napisz do nas | Redakcja | Jelenia Góra | Świdnica | Wałbrzych | Reklama | Centralne ogrzewanie | Logo