Czytaj także: Świdnica Wałbrzych

Wiadomości |  Sport |  Fotoreportaże |  Ogłoszenia |  Katalog firm |  Będzie się działo |  Rykowisko |  Sondy |  Życzenia |  Gazeta |  Reklama 
Czwartek, 21 września 2017 Godz.: 07:00:19 Imieniny: Hipolita, Jonasza, Mateusza Czytających: 1426 Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Wiadomości, Region

Książęce i królewskie wizyty w Jeleniej Górze (cz.2)

Poniedziałek, 5 czerwca 2017, 07:10, ostatnia aktualizacja: 2017-06-06 17:27
Autor : Stanisław Firszt
Miej świadomość
 
Głos ulicy
 
Kalendarz wydarzeń
 
Telewizja DAMI
 
Co jest grane w Norwidzie?
 
Kategorie wydarzeń
Event1
Film - Kino5
Kabarety1
Koncerty12
Kursy7
Plenerowe3
Prelekcje4
Sportowe3
Spotkania4
Tańce1
Teatry7
Turystyka2
Warsztaty17
Wystawy20
 
Dialogi Jelonki
 
Archiwum PDF
Archiwalne numery Jelonka
 
Fot. Archiwum S. Firszta
Pałac w Mysłakowicach
Pałac w Mysłakowicach

Po zakupie Mysłakowic przez Fryderyka Wilhelma III, wizyty rodziny królewskiej w Kotlinie Jeleniogórskiej stały się częstsze, a że wszyscy zjeżdżający w te strony przejeżdżali i zatrzymywali się w Jeleniej Górze, mieszkańcy mieli okazję na własne oczy widzieć wielkich tego świata. Najczęściej było to latem, kiedy zabierano dzieci na letnisko z dala od zgiełku wielkich miast i królewskich dworów. Opowiada o tym Stanisław Firszt.

- W sierpniu 1835 roku, Jelenią Górę przystrojono i ustawiono honorowe bramy z okazji spodziewanej wizyty carycy Rosji, Aleksandry Fiodorowny (córka Fryderyka Wilhelma III, króla Prus), która zjeżdżała tu z dziećmi. 21 sierpnia 1835 roku, na powitanie krewnej z Karpnik, do Jeleniej Góry przybył książę Konstanty (miał wówczas 8 lat, to ten sam który w 1862 roku został namiestnikiem Królestwa Polskiego, a rok później wybuchło powstanie styczniowe) i córką wielką księżną Olgą. Goście zatrzymali się przy poczcie (dzisiaj róg ulic 1 Maja i Pocztowej), zmienili konie w powozach i pojechali w dalszą drogę, do Karpnik. Dzień później, przez Jelenią Górę przejeżdżał książę Wilhelm z żoną i książę Karol, a 23 sierpnia do Mysłakowic zjechał król Fryderyk Wilhelm III z żoną – relacjonuje dyrektor Muzeum Przyrodniczego w Jeleniej Górze Stanisław Firszt.

Cztery dni później przez Jelenią Górę przejeżdżał książę Albert i car Mikołaj I jadący do Karpnik. Tutaj, w październiku, następca tronu książę Wilhelm (późniejszy Fryderyk Wilhelm IV) obchodził urodziny, a dzień później wszyscy goście wyjechali przez Jelenią Górę do Berlina. W czerwcu 1838 roku, przez Jelenią Górę przejeżdżali najpierw caryca Rosji z córką, wielką księżną Aleksandrą w towarzystwie Fryderyka von Preussen i księżniczki , następczyni tronu. Tego samego dnia przejeżdżał tędy król Fryderyk Wilhelm III z żoną, księżną legnicką.

Na początku sierpnia 1839 roku, do swych letnich rezydencji (do Karpnik, Wojanowa i Mysłakowic) zjechała pruska para królewska z dziećmi a także książę Fryderyk Niderlandzki. Kotlinę Jeleniogórską opuścili pod koniec miesiąca udając się przez Jelenia Górę do Berlina. Była to ostatnia wizyta Fryderyka Wilhelma III w Mysłakowicach. Król zmarł 7 czerwca 1840 roku. Miesiąc później, przez Jelenią Górę w drodze do Karpnik, przyjechał król Saksonii. W połowie sierpnia, zatrzymując się w stolicy Karkonoszy, dojechali do niego: księżna von Anhalt – Dersau, nowy król pruski Fryderyk Wilhelm IV z żoną oraz wielką księżną Olgą i księżną Marią von Hessen – Darmstadt. Po dziesięciu dniach, król z królową, przez Jelenią Górę wyjechali w kierunku Wrocławia do Królewca, aby odebrać tam hołd.

R E K L A M A
Rok później, we wrześniu, do Karpnik zjechali książę Wilhelm i książę Karol, do Wojanowa książę Fryderyk Niderlandzki z żoną i księżna Luiza, a do Mysłakowic król Fryderyk Wilhelm IV z żoną. Wszyscy choć na chwilę zatrzymywali się w Jeleniej Górze. Wszyscy też, 1 października 1841 roku wzięli udział w pogrzebie księcia Henryka LXII von Reuss w Staniszowie.

W dniu 27 lipca 1842 roku, w mieście przebywali król i królowa Prus, zmierzający do Mysłakowic. W tym czasie trwała przebudowa i modernizacja pałacu, więc zatrzymali się we dworze. Król z królową przebywali w Karpnikach pod koniec 1843 roku, a 19 grudnia, wracając do Berlina, przejechali przez Jelenią Górę. Para królewska odpoczywała w Mysłakowicach w lipcu 1844 roku, a wracając do stolicy, 21 sierpnia, przejeżdżali przez miasto świątecznie udekorowane, w którym zbudowano specjalnie na tę okazję, bramy honorowe.

Ze względu na niepokoje wewnętrzne w Prusach, w 1845 roku, król z królową nie przyjechali do swojej letniej rezydencji. Zjawili się tutaj dopiero we wrześniu 1846 roku. W tym czasie pojawiło się wielu rewolucyjnie nastawionych mieszkańców regionu, występujących przeciwko monarchii (m.in. Schlöffel z 1845 roku, a także fabrykant z Dąbrowicy, aresztowany we Wrocławiu, posądzany o komunistyczny spisek). Z tego powodu król nie przyjął w Mysłakowicach delegacji miejskiej, która udała się do niego 3 października 1846 roku, oznajmiając, że miasto "utraciło łaskę królewską".

Od tej chwili monarcha unikał przejazdu przez Jelenią Górę, a jeśli już musiał to robić to nie zatrzymywał się. Było tak, np. w czerwcu 1847 roku. W następnych latach, z powodu rewolucyjnych nastrojów, w okresie Wiosny Ludów 1848, podróże królewskie w Karkonosze zostały wstrzymane. Dotyczyło to też innych gości wysokiej rangi w Kotlinie Jeleniogórskiej. Dopiero w czerwcu 1850 roku, przez Jelenią Górę przejechał książę Wilhelm Pruski (późniejszy król Wilhelm I, brat Fryderyka Wilhelma IV), jadący do Karpnik. Miesiąc później dojechali do niego księżna Hesji i Renu z mężem.

W czerwcu 1852 roku w Mysłakowicach bawił król Fryderyk Wilhelm IV z żoną, a w Karpnikach królowa bawarska, księżna Hesji i Renu z mężem Adalbertem. Wracając z wakacji, wszyscy przejechali przez Jelenią Górę za wyjątkiem króla , który do Berlina pojechał przez Cieplice. Jeszcze tego samego roku, w październiku, przez Jelenią Górę w drodze do Wojanowa i z powrotem przejechali Fryderyk Niederlandzki z żoną Luizą i córką księżnej Marii.

Przełomowym dla wizyt królewskich w Jeleniej Górze był rok 1853. Najpierw, 23 lipca przejeżdżali w drodze do Karpnik, królowa Bawarii z księciem Albertem. Władze miasta przywitały ich przy poczcie (dzisiaj róg 1 maja i Pocztowej). W dniu 30 sierpnia 1853 roku, król Fryderyk Wilhelm IV, przebywający już w Karpnikach przyjechał do Mysłakowic i 1 września spotkał się z delegacją Jeleniej Góry. Przekazał wiadomość, że wybaczył miastu i przejedzie przez jego ulice w drodze powrotnej do Berlina. Kiedy 2 września wjeżdżał do miasta, powitano go nad wyraz hucznie i pięknie. Zbudowano aż trzy bramy honorowe, przez ulice przewieszono girlandy, wszędzie wisiały flagi pruskie, a na wszystkich wieżach zatknięto sztandary.

W sierpniu 1854 roku do Karpnik, przez Jelenią Górę udawała się na wypoczynek księżna Hesji i Renu z małżonkiem i dziećmi. I właśnie dla wypoczynku dzieci cesarskich, królewskich i książęcych służyły przede wszystkim letnie rezydencje w Kotlinie Jeleniogórskiej. Było to też miejsce zjazdów i spotkań rodzinnych króla Fryderyka Wilhelma III i jego następców. Wypoczywali tu też starsi członkowie rodziny panującej, dzięki czemu zyskiwał cały region. Z całą pewnością wpłynęło to na stan miejscowych dróg, a później linii kolejowych. Rozwijała się turystyka górska, a także ośrodki wczasowe i uzdrowisko Cieplice. Cała Kotlina Jeleniogórska, miejsce wypoczynku rodziny monarszej, stała się modna i nie wypadało jej nie odwiedzić; zobaczyć na własne oczy cesarskich i królewskich pałaców i parków. Korzystała na tym także Jelenia Góra, największe miasto tego, wybranego przez królów pruskich, miejsca.
Dodatki: Zapisz | Drukuj | Wyślij | Zapamiętaj | Zobacz zdjęcia
Następna wiadomość  Wiadomości 
 Poprzednia wiadomość Strona główna 
 
Waszym zdaniem

  05-06-2017 13:43 | ~ | 78.*.208.134 (78.*.208.134)
Ale ten portal z dnia na dzien slabnie, wieja byle czym i tokie tam tramta tamta dziadostwo.

  05-06-2017 16:54 | ~a niedawno | ccf121.neoplus.adsl.tpnet.pl (83.*.129.121)
Przez Jelenia do Cieplic przyjechała na stale wicek damy z Wałbrzycha.I to będą opisywać następcy pana historyka.

Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta w portalu Jelonka - zarejestruj się!
 
Będzie się działo! - Jelonka poleca
 
Najczęściej czytane komentowane
10 30
10 30
Maraton subiektywności
Rowerowa Jelenia Góra? (12)

Jelenia Góra Piątek, 13:30
15 września 2017

 
Jelonka wczoraj
Pijarzy w Polsce [foto] Pijarzy w Polsce   (1)

Polska Poniedziałek, 06:18
18 września 2017

Założycielem zakonu pijarów był św. Józef Kalasancjusz (1556 – 1648), z pochodzenia Hiszpan, który...
„Hej! Słowianie”  [foto] „Hej! Słowianie”   (4)

Europa Poniedziałek, 10:20
11 września 2017

Kim są i skąd pochodzą Słowianie? To pytanie od wieków było zagadką, a teorii na ten temat...
Przeszłość: Zaprzepaszczone szanse [foto] Przeszłość: Zaprzepaszczone szanse   (7)

Region Poniedziałek, 08:12
4 września 2017

Jeśli przed wiekami nie sporządzono żadnych dokumentów dla danego miejsca lub obszaru, lub takowe...
Cieplickie cieplice [foto] Cieplickie cieplice   (7)

Jelenia Góra Poniedziałek, 07:16
28 sierpnia 2017

Najstarszą i ciągle aktualną atrakcją Kotliny Jeleniogórskiej są znajdujące się tutaj ciepłe...
Nawałnice  w Kotlinie Jeleniogórskiej w latach 1817–1867 [foto] Nawałnice w Kotlinie Jeleniogórskiej w latach 1817–1867   (6)

Region Poniedziałek, 07:40
21 sierpnia 2017

Deszcze i burze w naszej strefie klimatycznej zdarzają się dość często, szczególnie w okresie od...
Co broniło naszego nieba? [foto] Co broniło naszego nieba?   (15)

Region Poniedziałek, 07:33
14 sierpnia 2017

Obrona przeciwlotnicza na dzisiejszym teatrze działań zbrojnych ma szczególne i ważne zadania. Nie...
O. Adam Pitala SP i jego dzieło [foto] O. Adam Pitala SP i jego dzieło   (4)

Jelenia Góra Poniedziałek, 07:21
7 sierpnia 2017

Jednym z najważniejszych zadań, na tzw. Ziemiach Zachodnich po zakończeniu II wojny światowej była...
Św. Józef Kalasancjusz w Cieplicach [foto] Św. Józef Kalasancjusz w Cieplicach  

Jelenia Góra Poniedziałek, 07:53
31 lipca 2017

Odwiedzający Zespół pocysterski w Cieplicach, przechodząc obok Kolegium Zakonu Pijarów, zauważają...
Kto z kim trzyma, z nim ginie [foto] Kto z kim trzyma, z nim ginie   (14)

Region Poniedziałek, 07:35
24 lipca 2017

W dziejach Europy były różne wojny, które trwały czasem przez wiele lat. Była wojna trzynastoletnia,...
Mieczysław Buczyński – twórca jeleniogórskiej kolekcji szkła [foto] Mieczysław Buczyński – twórca jeleniogórskiej kolekcji szkła   (5)

Jelenia Góra Poniedziałek, 07:29
17 lipca 2017

W tym roku minęło (2 stycznia) pięćdziesiąt lat od dnia, w którym w ówczesnym Muzeum Regionalnym w...
Zobacz więcej artykułów
Zobacz więcej Jelonka wczoraj
 
Redakcja

Masz problem? A może wiesz coś ciekawego i chcesz się z nami tą wiedzą podzielić? Zadzwoń do nas lub przyjdż. Redakcja mieści się przy ul. Skłodowskiej-Curie 13/2 (I piętro).
Redakcja : 75-75-444-00
W czwartek dyżuruje
Dyrektor handlowy
Lena Aksonova
Od 10.00 do 12.00
 
Wiadomości |  Sport |  Fotoreportaże |  Ogłoszenia |  Katalog firm |  Będzie się działo |  Rykowisko |  Życzenia |  Sondy |  Gazeta |  Reklama 
© 2002-2017 Jelonka jest znakiem należącym do Highlander's Group.
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Napisz do nas | Redakcja | Jelenia Góra | Świdnica | Wałbrzych | Reklama | Centralne ogrzewanie | Logo