Czytaj także: Świdnica Wałbrzych

Wiadomości |  Sport |  Fotoreportaże |  Ogłoszenia |  Katalog firm |  Będzie się działo |  Rykowisko |  Sondy |  Życzenia |  Gazeta |  Reklama 
Poniedziałek, 19 marca 2018 Godz.: 13:44:36 Imieniny: Józefa, Bogdana Czytających: 5384, Zalogowanych: 3 . Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Wiadomości, Jelenia Góra

Sprawy niepełnosprawnych – zapytaj w KSON–nie

Piątek, 19 maja 2017, 07:57
Autor : KSON
Miej świadomość
Zapis danych w DNA 

Świat Wtorek, 11:54
13 marca 2018

 
Głos ulicy
 
Kalendarz wydarzeń
 
Telewizja DAMI
 
Co jest grane w Norwidzie?
 
Kategorie wydarzeń
Event4
Koncerty6
Konkursy2
Kursy2
Prelekcje6
Sportowe3
Tańce1
Teatry7
Warsztaty4
Wystawy10
 
Dialogi Jelonki
 
Archiwum PDF
Archiwalne numery Jelonka
 

Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych od czterech lat realizuje, przy dofinansowaniu PFRON, projekt pod nazwą Centrum Informacji i Wsparcia Osób Niepełnosprawnych (CIWON). Skierowany jest on do osób niepełnosprawnych i ich otoczenia. Generalnie polega na udzielaniu porad z zakresu prawa, psychologii i zagadnień socjalnych.

- W uzasadnionych przypadkach podejmowane są również interwencje przez Społecznego Rzecznika Osób Niepełnosprawnych i Pacjentów Ziemi Jeleniogórskiej - mówi Agnieszka Nowak, doradca z KSON-u. Projekt w roku bieżącym realizowany jest na terenie czterech województw: dolnośląskiego, śląskiego, łódzkiego i lubuskiego. Biuro projektu ma swoją siedzibę w KSON-nie natomiast biura terenowe, w których również zatrudnieni są doradcy funkcjonują w Cieszynie, Łodzi i Gorzowie Wielkopolskim.

Inflacja prawa to jest: często zmieniające się zasady i procedury postępowania wobec osoby niepełnosprawnej. Wymagają ze strony osób obsługujących projekt stałej edukacji. Oprócz śledzenia nowości w Internecie okresowo doradcy szkoleni są przez pracowników MOPS-u (takie szkolenie odbyło się w marcu br.), a w ubiegłym tygodniu odbyło się szkolenie z zakresu orzecznictwa pozarentowego, czyli działalności Powiatowych Zespołów do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności. Ta problematyka budzi duże zainteresowanie, a decyzje w znacznym stopniu są przedmiotem odwołań ze strony zainteresowanych. W spotkaniu uczestniczyła Pani Katarzyna Łobacz- Chowańska- Sekretarz Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Jeleniej Górze.

Omówiono sprawy co, do których większość osób odwiedzających Orzecznictwo i starających się o wydanie orzeczenia, nie zna lub ma o nich dość powierzchowną wiedzę.

R E K L A M A
Oto najczęściej zadawane pytania:
- Komu przysługują karty parkingowe? - Karta parkingowa przysługuje osobie legitymującej się prawomocnym orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności bez względu na symbol przyczyny niepełnosprawności, jeśli lekarz orzecznik stwierdzi, że osoba posiada znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się (w punkcie 9 orzeczenia musi zawierać się zapis „spełnia”);
Osobie legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności z przynajmniej jednym z wymienionych symboli przyczyn niepełnosprawności: 04-O, 05-R,
10-N, jeśli lekarz orzecznik stwierdzi, że osoba posiada znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się (w punkcie 9 orzeczenia musi zawierać się zapis „spełnia”);
Dziecku do 16. roku życia ze znacznie ograniczonymi możliwościami samodzielnego poruszania się;
Placówkom zajmującym się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób niepełnosprawnych, mających znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się.

- Kiedy składać można odwołanie od wydanego orzeczenia lekarskiego?
– Odwołanie od orzeczenia składa się, zgodnie z pouczeniem zawartym w orzeczeniu, w ciągu 14 dni od dnia jego otrzymania, adresując do Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności we Wrocławiu, za pośrednictwem Zespołu, który wydawał decyzję.

- Kiedy składać można dokumenty przed przystąpieniem na kolejną komisję lekarską?
– Osoba niepełnosprawna posiadająca orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności wydane na czas określony może wystąpić z wnioskiem o ponowne ustalenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności, nie wcześniej niż 30 dni przed upływem ważności posiadanego orzeczenia.

- Zapowiadano nowe legitymacje dla osób z grupą niepełnosprawności. Od dnia 1 sierpnia b.r. zespoły orzekające wydawać będą nowe legitymacje dokumentujące niepełnosprawność. Nieznany jest jeszcze wzór dokumentu, ponieważ do dnia 18 maja trwa konkurs na najlepszy projekt szaty graficznej.

Więcej informacji na ten temat dostępnych jest na stronie www.niepelnosprawni.gov.pl

Legitymacje wydane do 31 lipca b.r. zachowają swoją ważność. Jedynie posiadacze orzeczeń, którzy po raz pierwszy złożą wniosek o wydanie legitymacji od dnia 1 sierpnia, otrzymają nowy dokument, bezpłatnie. W sytuacji zagubienia lub zniszczenia legitymacji, na wniosek osoby zainteresowanej zostanie wydany duplikat, za który już trzeba będzie uiścić opłatę w wysokości 15 zł.

- Jakie są uprawnienia osoby niepełnosprawnej w okresie przejściowym pomiędzy wydaniem nowego, a końcem poprzedniego orzeczenia?

– Niestety, osoba oczekująca na wydanie kolejnego orzeczenia o niepełnosprawności/ stopniu niepełnosprawności, nieposiadająca innego ważnego orzeczenia, pozbawiona jest w świetle prawa statusu osoby niepełnosprawnej, co oznacza, iż nie może korzystać z ulg i uprawnień skierowanych dla osób niepełnosprawnych, do czasu uzyskania nowego orzeczenia.


- W jakim trybie można składać nowe wnioski o ustalenie stopnia niepełnosprawności gdy poprzednia decyzja jest niekorzystna?
– Jeśli osoba jest niezadowolona z decyzji, w ciągu 14 dni może złożyć odwołanie, o czym mowa jest powyżej. Natomiast w sytuacji, kiedy osoba zainteresowana posiada orzeczenie wydane na stale lub okresowo, ale termin ważności orzeczenia jeszcze nie upływa, można skorzystać z możliwości orzekania się ze względu na zmianę stanu zdrowia, jeżeli taka zmiana faktycznie nastąpiła. Koniecznym jest w tym przypadku złożenie wniosku, zaświadczenia lekarskiego, oraz dokumentacji medycznej, która przybyła od czasu poprzedniej komisji. Po zakończeniu postępowania wydawana jest decyzja uwzględniająca zmianę stanu zdrowia, lub też decyzja odmowna, kiedy lekarz orzecznik stwierdził, iż zmiana nie nastąpiła. Każdorazowo, wydana wcześniej decyzja nie zostaje uchylana i nadal funkcjonuje w obrocie prawnym.

Wszyscy zainteresowani mogą zasięgnąć informacji nie tylko w powyższych sprawach w Karkonoskim Sejmiku Osób Niepełnosprawnych przy ulicy Osiedle Robotnicze 47a w Jeleniej Górze pod numerem bezpłatnej infolinii 800 700 025, mailowo na adres biuro@kson.pl lub osobiście od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 16.00 . W sprawach tych można również kontaktować się z Powiatowym Zespołem Orzekania o Niepełnosprawności w Jeleniej Górze, Al. Jana Pawła II 7, w dni powszednie w godzinach urzędowania, tj:
Poniedziałek: 8:00-16:00
Wtorek/środa/piątek: 10:00-14:00
Czwartek: 10:00-16:00 lub pod numerem telefonu: 75 64 38 090.

Podobne szkolenie w najbliższym czasie pracownicy KSON-u odbędą z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.
Następna wiadomość  Wiadomości 
 Poprzednia wiadomość Strona główna 
 

Komentarze (10) Dodaj komentarz

~Grzejka 19-05-2017 8:16
Ja z moją mamą chodzę do MOPSu. Tam też jest sekcja dla niepełnosprawnych. Omijamy pośredników.
~żarówka 19-05-2017 9:20
KSON prezentuje nowe rozumienie pojęcia "inflacji prawa". Szkoda, że niewiele ma ono wspólnego z tym, co faktycznie oznacza inflacja prawa.
~emeryt 19-05-2017 10:01
dlaczego sprawy niepelnosprawnych sa zalatwiane miesiacami bez okreslenia przyblizonej daty.
~A to ciekawe !Ble,ble 19-05-2017 12:01
Jakież to nowe informacje ma zawierać nowa legitymacja,że aż konkursy na szatę graficzną trwają.?Działania pozorowane, ble,ble,ble ...
~gluś 19-05-2017 13:38
dla mnie osobiście takie programy opłacane ze środków PFRON to marnotrawienie publicznych środków, uważam że lepiej by było opłacić etat pracownika w MOPS lub innej instytucji, gdzie osoba z niepełnosprawnością otrzyma rzetelną i kompletną wiedzę i faktyczne nawet długoterminowe wsparcie, tym bardziej że przecież są darmowe punkty porad prawnych dla min. osób niepełnosprawnych, seniorów, szkoda że przy okazji tak obszernego artykułu nie podano jakie środki z PFRON przekazano na realizację tego projektu, w poprzednich latach to było nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, kiedy brakuje na rehabilitację i zwykłe nawet pampersy oraz leki
~On 19-05-2017 14:06
Przyłączam się do głosów krytykujących. Uważam, że ogromne pieniądze budżetowe; co roku 4 miliardy złotych, bezpowrotnie ulegają marnotrawieniu. Jak do tego dołożyć środki unijne to okazuje się, że każdemu niepełnosprawnemu w Polsce można by wypłacać co miesiąc 2 tys. pomocy a i tak nie wyczerpano by tych pieniędzy. Można to sprawdzić u źródła w ministerstwie pracy, ile forsy utopiono przez 20 lat na rehabilitację i zatrudnienie niepełnosprawnych. O nietrafianiu z projektami do niepełnosprawnych możemy codziennie przeczytać w prasie i usłyszeć w mediach. Głośny przypadek pomocy papieża dziecku z Głuchołaz to jeden z tysięcy, do których pomoc nie dotarła. Dotarła natomiast do "realizatorów projektów dla niepełnosprawnych" na ich apanaże.
~Pytajniczek 19-05-2017 16:29
A moze szefostwo KSONu podałoby ile wypłaca rocznie swoim pracownikom z tytułu umów cywilnoprawnych ???? No i oczywiscie ile oni sami mają z tego tytułu pieniędzy. Przecież to są publiczne pieniądze podatników. W sprawozdaniach są tylko ogólne kwoty i najmniejsza oraz największa kwota . Ale takich umów w miesiącu może być chyba kilka czy się mylę ? Ktoś moze coś więcej powiedzieć ?
~Jel.. 19-05-2017 16:40
KSON stracił dobrego psychologa nie ma już po co iść a porady prawnika też są do niczego
~ 19-05-2017 18:54
Popieram wypowiedz ON To wielka prawda o wielkich chyba przekretach Rok (około) temu 200000 zł zapłacono za projekt usprawnienia miasta dla niepełnosprawnych i słuch o tym zaginął jak kamień w wode.Co to było za dzieło? ile godzin trwało ? ile kosztowała godzina? czy to poszło do kosza? kto to wykonał NIC NIC NIC a 200tys znikło i tak jest ciagle z podobnymi akcjami To hańba i wstyd zeby rece wyciagac do papieża do szejków itd a jednoczesnie pozwalać na marnotrawstwo funduszy dla ...... kalek
~pipcus glancuś 20-05-2017 4:33
Zlikwidować kson Sorogosowej wspólnej zawieruchy Fundacji Batorego!!!!Na osobach niepełnosprawnych i niedoinformowanych pracę wymyślają manipulanci dla siebie oraz latami żerują

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600
 
Będzie się działo! - Jelonka poleca
 
Najczęściej czytane komentowane
10 30
10 30
Maraton subiektywności
 
Aktualności
Konkurs na plakat Września Jeleniogórskiego 2018 Konkurs na plakat Września Jeleniogórskiego 2018 

Jelenia Góra Poniedziałek, 13:29
19 marca 2018

Biuro Wystaw Artystycznych w Jeleniej Górze, Jeleniogórskie Centrum Kultury i Miasto Jelenia Góra...
Zdobili pisanki metodą batikową [foto] Zdobili pisanki metodą batikową  

Jelenia Góra Poniedziałek, 12:59
19 marca 2018

W Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze tradycją stały się przedświąteczne warsztaty, łączące...
Pieniądze na rozwój własnego biznesu od LGD Pieniądze na rozwój własnego biznesu od LGD 

Region Poniedziałek, 11:43
19 marca 2018

Już jutro (20 marca) w Podgórzynie odbędzie się pierwsze z serii bezpłatnych spotkań informacyjnych w...
Koncert Leszka Kopcia w „Szwajcarce” [foto] Koncert Leszka Kopcia w „Szwajcarce”  

Region Poniedziałek, 10:19
19 marca 2018

W kameralnym nastroju utrzymany był kolejny koncert z cyklu „Szwajcarkowe Granie”. Tym razem...
Wybrano wykonawcę cieplickiego bulwaru [foto] Wybrano wykonawcę cieplickiego bulwaru   (3)

Jelenia Góra Poniedziałek, 10:16
19 marca 2018

Po falstarcie w pierwszym przetargu na wyłonienie wykonawcy bulwaru cieplickiego (nie zgłosił się...
Odnowiono drogę w Dziwiszowie [foto] Odnowiono drogę w Dziwiszowie   (3)

Region Poniedziałek, 09:36
19 marca 2018

Mieszkańcy Dziwiszowa od kilku tygodni mogą korzystać z nowo wyremontowanej drogi w centrum wsi,...
Na tych liniach spotkasz kontrolera biletów Na tych liniach spotkasz kontrolera biletów  (1)

Jelenia Góra Poniedziałek, 09:08
19 marca 2018

MZK w Jeleniej Górze informuje swoich pasażerów o miejscach kontroli biletów. Co tydzień publikowana...
Wielkanocny Jarmark w zimowej scenerii [foto] Wielkanocny Jarmark w zimowej scenerii   (2)

Region Poniedziałek, 08:03
19 marca 2018

Atak zimy pokrzyżował nieco plany organizatorom i gościom Jarmarku Wielkanocnego w Pałacu i Folwarku...
Bezrobocie w mieście (ciągle) spada Bezrobocie w mieście (ciągle) spada  (27)

Jelenia Góra Niedziela, 12:49
18 marca 2018

Statystyki osób pozostających bez pracy w Jeleniej Górze wciąż potwierdzają istniejący trend –...
Wielkanocne klimaty w Przystani Twórczej [foto] Wielkanocne klimaty w Przystani Twórczej  

Jelenia Góra Niedziela, 10:21
18 marca 2018

Wiele akcentów związanych ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi towarzyszyło kolejnym...
Zobacz więcej artykułów
Zobacz więcej Aktualności
 
Redakcja

Masz problem? A może wiesz coś ciekawego i chcesz się z nami tą wiedzą podzielić? Zadzwoń do nas lub przyjdż. Redakcja mieści się przy ul. Skłodowskiej-Curie 13/2 (I piętro).
Redakcja : 75-75-444-00
We wtorek dyżuruje
dziennikarz
Grzegorz Kedziora
Od 10.00 do 12.00
 
Wiadomości |  Sport |  Fotoreportaże |  Ogłoszenia |  Katalog firm |  Będzie się działo |  Rykowisko |  Życzenia |  Sondy |  Gazeta |  Reklama 
© 2002-2018 Jelonka jest znakiem należącym do Highlander's Group.
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Napisz do nas | Redakcja | Jelenia Góra | Świdnica | Wałbrzych | Reklama | Centralne ogrzewanie | Logo