Czytaj także: Świdnica Wałbrzych

Wiadomości |  Sport |  Fotoreportaże |  Ogłoszenia |  Katalog firm |  Będzie się działo |  Rykowisko |  Sondy |  Życzenia |  Gazeta |  Reklama 
Niedziela, 22 kwietnia 2018 Godz.: 03:16:20 Imieniny: Kai, Łukasza, Leonii, Sotera Czytających: 1858, Zalogowanych: 1 . Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Wiadomości, Jelenia Góra

Znane nazwiska w komitecie budowy pomnika

Środa, 29 marca 2017, 08:11, ostatnia aktualizacja: 2017-03-30 17:46
Autor : Przemek Kaczałko
Miej świadomość
 
Głos ulicy
 
Kalendarz wydarzeń
 
Telewizja DAMI
 
Co jest grane w Norwidzie?
Bilet za 300 groszy 

Jelenia Góra Poniedziałek, 20:42
16 kwietnia 2018

 
Kategorie wydarzeń
Event3
Koncerty7
Kursy2
Prelekcje4
Sportowe2
Teatry11
Turystyka1
Warsztaty4
Wystawy10
 
Dialogi Jelonki
 
Archiwum PDF
Archiwalne numery Jelonka
 
Fot. Przemek Kaczałko

Lista członków honorowych Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Pamięci Ofiar Męczeństwa i Ludobójstwa Kresowian „Rzeź Wołyńska” wzbogaca się o kolejne nazwiska. Poza byłymi prezydentami Jeleniej Góry pojawiają się osoby z dużym dorobkiem i uznaniem naukowym.

Wśród nazwisk z naszego regionu pomysł wspierają już byli prezydenci miasta: Józef Kusiak i Marek Obrębalski oraz m.in. Leszek Wrotniewski – przewodniczący Rady Miejskiej, gen. Bronisław Peikert czy Zbigniew Ładziński. Wśród znanych nazwisk jest: Krzesimir Dębski (kompozytor), gen. Mirosław Hermaszewski (kosmonauta – pierwszy i jedyny jak dotąd Polak, który odbył lot w kosmos), ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, Stanisław Srokowski (poeta, pisarz - na podstawie jego opowiadań powstał film „Wołyń”) oraz prof. dr hab. Jan Żaryń (historyk, senator). Warto dodać, że osób wspierających inicjatywę w Jeleniej Górze jest znacznie więcej i ciągle ich przybywa. Zatem jakie plany wobec sprzeciwu urzędników mają zwolennicy „mocnego” zobrazowania wydarzeń na Wołyniu?

- Jesteśmy otwarci na argumenty rzeczowe, a nie emocjonalne i pozbawione wiedzy na temat wartości artystycznej dzieł sztuki – powiedział Mariusz Gierus, sekretarz komitetu, który ma za złe niektórym mediom, że nadinterpretują przekazywane informacje. Członkowie komitetu podkreślali również, że w przestrzeni publicznej funkcjonuje wiele równie „mocnych” dzieł znanych twórców, jak chociażby Rzeź Pragi Jerzego Kossaka, Perseusz z głową Meduzy Benvenuto Celliniego czy Pomnik Holocaust Kennetha Treistera.

- Niektóre media biły na alarm, jaki to nasz pomnik jest kontrowersyjny i zbyt dosłowny, a w przypadku odkrytego przy Zamku Książ pomnika Perseusza z odrąbaną głową Meduzy prezentują zachwyt jakie to piękne dzieło sztuki – mówił M. Gierus nawiązując również do spektaklu „Klątwa” w Teatrze Powszechnym. - Przewinęła się dyskusja dotycząca tego, co w sztuce wolno. Mam wrażenie, że osoby, które tak kategorycznie wypowiadały się na temat tego pomnika, nagle prezentowały swoją wolność do sztuki, jej prezentacji. Ktoś powie, że do teatru można iść, albo nie, więc chciałbym podkreślić, że chcieliśmy stworzyć przestrzeń do dyskusji, gdzie ten pomnik ma być usytuowany – zaznaczył M. Gierus.

R E K L A M A
Inicjatorzy przypominają, że lokalizacja zgłoszona do Jeleniogórskiego Budżetu Obywatelskiego (ul. Sudecka/ Al. Solidarności) została wybrana za sugestią prezydenta miasta Marcina Zawiły, a w dodatku urzędnicy nie informowali wnioskodawców o brakach formalnych, tylko po ocenie merytorycznej odrzucili wniosek z przyczyn... formalnych. Komitet ubolewał również, że regulamin JBO nie przewidywał możliwości odwołania od decyzji. - Jest to decyzja polityczna pana prezydenta – podkreślił Mariusz Gierus.

Pomysłodawcy nie wykluczają złożenia wniosku o referendum ws. pomnika, który powstaje w Gliwicach i ma być gotowy 15 czerwca br. Obecnie poszukiwany jest teren prywatny, gdzie ewentualnie będzie można postawić pomnik. - Chcemy, żeby ten pomnik przyjechał do Jeleniej Góry i czekał na swoje miejsce – mówili członkowie komitetu.

- To dla mnie wielki zaszczyt, że mogłem znaleźć się w tym gronie – mówił Zbigniew Ładziński. - Moja rodzina pochodzi z tamtych stron, gdzie ginęli Polacy. Ten pomnik ma chronić od zapomnienia. Jako dziecko pamiętam z opowiadań stryjka i prababci, jak ludność polska była traktowana, jak w bestialski sposób była mordowana – mówił prezes Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej, a zarazem radny Rady Miejskiej Jeleniej Góry. - Zbyt realistyczny jest także ukrzyżowany Chrystus – to tragedia ukazana w dosłowny sposób, ale prawdziwy i my chcemy obronić prawdę – podkreślił członek komitetu honorowego.

- Znaczna część jeleniogórzan ma swoje korzenie na Kresach. Nasza idea nie jest skierowana przeciwko komuś, zajmujemy się pamięcią o ofiarach – mówił Leszek Wrotniewski. - Nasza obecność w Jeleniej Górze jest podyktowana tamtym ludobójstwem. Gdyby nie ludobójstwo na Kresach, moja rodzina by tutaj nie trafiła – wyraził przekonanie Mariusz Gierus.

Komitet zamierza zapraszać do Jeleniej Góry poszczególne osoby popierające budowę pomnika oraz organizować różne wydarzenia kulturalne odwołujące się do tradycji kresowych, co ma przybliżyć mieszkańcom związki naszego miasta z Kresami oraz szerzyć ideę budowy pomnika Andrzeja Pityńskiego w stolicy Karkonoszy.
Zobacz zdjęcia
Następna wiadomość  Wiadomości 
 Poprzednia wiadomość Strona główna 
 

Komentarze (84) Dodaj komentarz

~zaboberek 29-03-2017 8:24
I niech te osoby,które tak bardzo angażują się w utrwalanie martyrologii polskiej,wyłożą pieniądze na budowę tego pomnika.Tak łatwo jest rozdawać publiczne pieniądze...
~On 29-03-2017 8:36
Mam mieszane uczucia co do konieczności i potrzeby uwieczniania tego rodzaju wydarzeń historycznych. Rozpamiętywanie wzajemnych krzywd nie prowadzi do pokoju, wybaczenia i miłości bliźniego; a raczej do wojny z sąsiadem. Wiem, że to trudne - rodzina mojego ojca musiała uciekać w z Ukrainy bo - jak ostrzegli sąsiedzi - "będziemy rezać polaczkow". W kontekście prowadzonej przez Polskę wrogiej polityki wobec najbliższych sąsiadów: Niemców, Rosjan i Ukrainy; obawiam się, ten pomnik że nie przysłuży się dobrosąsiedzkim stosunkom.
~AD966 29-03-2017 9:03
Tylko niech się później nie dziwią że będą ich zwalczać . Dziś ostrzelanie konsulatu polskiego w Łucku. Dalej siejcie nienawiść ,dalej siejcie wiatr,.Jestem taki stary jak oni i przeraża mnie to .Niech się zajmą pisania pamiętnikow i niech wyłączą TV Republika ,TV Trwam I Radio Maryja > .Kiedy nastąpi kasacja redemtorystów? Sekty Ordo Iuris?.
~rom 29-03-2017 9:18
do AD966 - mówią - taki stary a taki głupi ! patrz pan jak to sie w życiu sprawdza
~entuzjasta 29-03-2017 9:18
wolę pomnik gołej baby
~ 29-03-2017 9:23
Dzisiaj Polska ambasada została ostrzelana na Ukrainie w tvn polsatach cichosza ten pomnik jest konieczny
~jan 1972 29-03-2017 9:25
Ten pomnik to jakaś maskara, nie chcemy go w Jeleniej Górze!!! Przecież można w innej formie upamiętnić to ludobójstwo. Pomnik holokaustu w Berlinie w zupełnie inny sposób oddaje cześć pomordowanym , a jego wymowa zapiera dech w piersiach...
~Do 09; 03 29-03-2017 9:26
czyli psie mają pluc ci w ryj a ty psie udajesz ze deszcz pada Ukraina to nasz wróg
~jan 1972 29-03-2017 9:28
Tylko osoby bez mózgu ( lub elektorat PiS) będą łączyć ostrzelanie polskiego konsulatu w Łucku z Ukraińcami. Przecież to ewidentnie jest skierowane na skonfliktowanie Polaków i Ukraińców, a wiadomo kto za tym stoi. Tu nawet nie trzeba wykazywać się specjalną inteligencją....
~ 29-03-2017 9:29
te psy ujadajace na tej stronie najbardziej boli krzyż bo jak by tam była gwiazda Dawida o to to co innego ale krzyż
~Tosia 11 29-03-2017 9:45
Bardzo się cieszę
~Ajaj 29-03-2017 9:48
W tym komitecie może sobie zasiąść nawet prezydent Polski, jeleniogorzanie i tak nie zgadzają się na budowę w tym mieście tego szkaradztwa!!! Nie! Nie! Nie!
kazimierzp 29-03-2017 9:49
W przyszłym roku wybory samorządowe i coś czuję, że nagły przypływ aktywności u pana Gierusa spowodowany jest chęcią zabłyśnięcia i utrwalenia swego nazwiska w świadomości potencjalnych wyborców. Ciekawe czy celuje on tylko na radnego, czy też na prezydenta naszego miasta! Wychodziłoby ,że "po trupach do celu!". Co do samego pomnika: nikt w Polsce nie chce tego stawiać, nagle nasi się obudzili! Jakoś do tej pory nie występowali z inicjatywą budowy pomnika upamiętniającego te straszne wydarzenia. Chcieli kresowiacy placyki i uliczki upamiętniające Lwów i są takowe w naszym mieście... Nie rozumiem słów młodego prawnika Gierusa: "pozbawione wiedzy na temat wartości artystycznej dzieł sztuki". Żadna z osób w komitecie nie ma wykształcenia plastycznego więc oni tym bardziej nie powinni!?
~ 29-03-2017 9:49
autor pomnika zostal chyba bardzo skrzywdzony przez zycie, Pomnik powinien powstac w Jeleniej Gorze ale nie taki jaki chce nam wcisnac Pan Pitynski.Miasto powinno oglosic konkurs na projekt pomnika prace powinna ocenic komisja w skladzie ktorej powinni sie znalesc historycy sztuku architekci a nie paru dziadkow ktorym babcia cos opowiadala do poduszki.
~ 29-03-2017 9:50
Ukraińcy mają prawo stawiać pomniki Banerowcom mają prawo ostrzeliwac Polskie konsulaty my nie mamy prawa stawiać pomników o Polskiej martyrologii Polaku kłamią nas i obarczaja za to Ruskich To kłamstwo Robią nas Polaków w ch..........a
~ 29-03-2017 9:56
Ten pomnik to pomnik Polskości na tych terenach i te psy ujadaja Tusk powiedział Polskość to nienormalnosc i to ich boli Ten pomnik na tych terenach to Polska racja stanu Te psy szczekajace na tych forach to nie są Polacy
~ 29-03-2017 9:57
Ukraińcy mają prawo stawiać pomniki Banerowcom mają prawo ostrzeliwac Polskie konsulaty my nie mamy prawa stawiać pomników o Polskiej martyrologii Polaku kłamią nas i obarczaja za to Ruskich To kłamstwo Robią nas Polaków w ch..........a
~ 29-03-2017 9:57
Ale gdzie te nowe nazwiska na liście członków? Wszystkie te już były wymienione w poprzednich artykułach! Większość z tych osób nie widziała nawet projektu - dostali zaproszenie i je przyjęli! Przestańcie walczyć z mieszkańcami Jeleniej! Opętało was i koniecznie chcecie przepchnąć to góvvno? Moja racja jest najmojsza?!
~AD966 29-03-2017 10:15
To obok "tego pomnika " postawcie pomnik krzywd wyrządzonych Ukraińcom,tamtejszej ludności ,Polska była okupantem,niszczenie prawosławia,cerkwi,czytać i pytać co się działo w czasach II RP.
~J.A. Owca 29-03-2017 10:17
Może jednak zapytać jeleniogórzan? referendum to koszty- prawda ale to chyba mieszkańcy powinni się wypowiedzieć czy chcą ten pomnik czy nie. Ja np jestem na nie choć moja rodzina była wśród ofiar Ukraińców. Nie chcę tworu który nie łączy ludzi tylko dzieli.
~ 29-03-2017 10:19
ten pomnik powinien stanąć w parku Żiżki blisko ul.Wolności tak aby go było widać i jakiś marmurowy placyk
~anonimous 29-03-2017 10:20
NIE dla pomnika w proponowanej formie artystycznej !!!!
~ 29-03-2017 10:30
Oglądam Polsko jezyczne media nie mylić z Polskimi Ani słowa o ostrzale Polskiej placówki na terenie Ukrainy te tvn i polsat to syf od rana tylko.ostrzał PIS jak na froncie W jakim kraju ja jestem W innych krajach gdzieś co tylko ktoś pierdnie już jest afera tu zaatakowana jest Polska placówka w tym syfiastym tvn i Polsacie ani słowa
~PARASITE 29-03-2017 10:33
POLSKA wstaje z kolan i boli to naszych sąsiadów, jak i niektórych polityków z Po i N
~jeż 29-03-2017 10:41
Referendum rozstrzygnie z wiadomym rezultatem. Więcej gustu !!
~jeżozwierz1 29-03-2017 10:58
Cellini żył w XVI wieku, jego Perseusz z głową meduzy ma swoje miejsce w muzeum, Rzeź Pragi namalował Aleksander Orłowski, który żył na przełomie XVIII i XIX wieku, więc obraz wisi w galerii, Kenneth Treister rocznik 1930, kiedy wybuchła wojna nr 2 wyjechał z rodziną na Florydę i tam zrobił pomnik Ofiar Holocaustu w 1989/1990 r. Aby uczcić pamięć wszystkich ofiar gen. Suworowa zarżniętych w 1794r. na Pradze, mieszkańcy Warszawy postawili krzyż z tabliczką "Zginęli, bo byli Polakami"Mieszkańcom Pragi pomordowanym przez wojska Suworowa 4 listopada 1794 roku. Rodacy. Tylko tyle. Jest jeszcze kamień lub dwa z wbudowanymi tablicami w dwusetną rocznicę. Pamięć to nie pomniki , polityczne spory i chwała działaczom. To zaduma, szacunek ofiarom i łza. I obelisk z tablicą na Skwerze Wołyńskim.
~tp 29-03-2017 11:34
do 10,30 chyba masz zły odbiór ,bo od rana TVN 24 i POLSAT NEWS cały czas mówią o ostrzale polskiej ambasady w Łucku i pokazują zdjęcia .A może tak Ci wygodnie tylko "napluć," by skłócić.
~jeżozwierz1 29-03-2017 12:07
Panie Gierus. Z Wołynia Polacy uciekali przed nasilającymi się represjami ze strony Ukraińców i po aktach ludobójstwa. To fakt. Z reszty Kresów - różnie - z Białorusi niechętnie wypuszczali Polaków bo bali się wyludnienia, z Ukrainy Polacy zostali przymusowo wysiedleni, a całość akcji nazwano błędnie lub celowo repatriacją, czyli powrotem do Polski. Większość z "repatriantów" - po ustaleniu granicy wschodniej na Bugu - została wypędzona z ojcowizny, spod Lwowa, Kołomyi, Stanisławowa etc. To była Polska - do 1945r. I nakazano cieszyć się z podróży na Ziemie Odzyskane na zachodzie, umożliwionej dzięki konferencji poczdamskiej. Co do pomnika (fot. nr 17) - duży i przeładowany symboliką, krzyż i cześć ich pamięci, ofiara na trójzębie pod ogromnym fragmentem orła w koronie. Taki pomysł twórcy?
~Wytyk 29-03-2017 13:15
Gigantomania jest zaraźliwa. Epidemia jakaś z budową "wielkich dzieł" ( he he dzieł) Komu i po co to?
~Do AD966 29-03-2017 13:24
Tak a obok pomnika Holocaustu postawić pomnik Niemców pomordowanych przez Żydów, podczas tłumienia powstania w Gettcie.
~Wołyniak 29-03-2017 13:52
Brawo,drodzy Polacy nie poddawajcie się i nie dajcie się przekrzyczeć V kolumnie ,że pomnik niepotrzebny,brzydki,etc.Pamiętajcie że co trzeci dom w podjeleniogórskich wsiach był zasiedlany przesiedleńcami z Akcji Wisła(czytaj nacjonalści ukraińscy przesiedlani siłą z terenów wschodnich).Ta V kolumna działa prężnie,nawet w komentarzach to widać.
~ramo 29-03-2017 14:09
Do Wołyniak. po co kłamiesz? Postawcie sobie nawet wielkiego klocka, ale na swojej działce i za swoje pieniądze. Jeleniogórzanie mówią stanowcze nie.
~Wołyniak do ramo 29-03-2017 14:18
Zamilcz wołodymyr,mykoła czy jak cie tam baćka nazwali, pisałem to do Polaków a nie do mniejszości jaką stanowisz.Wara wam od Jeleniogórzan bo nigdy nimi nie będziecie,jedyne co łączy was z Polską to znajomość języka.
~oli 29-03-2017 14:21
Niech pan Ładziński sprzeda swojego lexusa i niech postawi sobie pomnik przed domem na ogródku skoro tak bardzo go pragnie
~to nie tak 29-03-2017 15:16
Jeśli upowcy upajali się widokiem mordowanych Lachów, ich kobiet i dzieci to ten pomnik będzie symbolem ich chwały i wielkiego czynu w "oczyszczaniu" Ukrainy z polskich panów.Tylko patrzeć jak stanie się obiektem kultu banderowców.
~atoja 29-03-2017 15:35
Popieram. Niech sobie któryś z tym zacnym nazwiskiem ten pomnik postawi na swojej posesji. i niech nam nie zaśmieca przestrzeni publicznej. Jelenia Góra ani nie ma z tym nic wspólnego ani nie ma pieniędzy na takie extra wydatki paru ...... panów.
~* 29-03-2017 15:59
Skoro Ci panowie są żądni " wrażeń" proponuję wizyty kilka razy w tygodniu w hospicjach [ jest ich sporo w naszym rejonie ] , bo ja nie mam ochoty jadąc do pracy zaczynać dzień od oglądania tego pomnika
~B+ 29-03-2017 16:24
Po wojnie w latach czterdziestych z kresów na teren kotliny jeleniogórskiej i okolic przesiedlono sporo ludności pochodzenia ukraińskiego, stąd taki opór przed upamiętnieniem ofiar "Rzezi Wołyńskiej" w Jeleniej Górze.
~zyga1 29-03-2017 16:41
Znane, ale z czego?
~ramo 29-03-2017 17:14
Do Wołyniaka. Nie może mnie obrazić ktoś kto nie wie, że pisze się "jeleniogórzan". Najpierw panie Polak skończ szkołę a potem pisz komentarze he he. Ciebie jak widać nie łączy z Polską nawet znajomość języka.
~Cieplik2 29-03-2017 17:25
Dlaczego kilku ma prawo narzucać nam wszystkim swoją wolę,czy to demokratycznie,w imię pamięci,czyjej pamięci?
~K! 29-03-2017 17:34
to happening, karykatura, a nie pomnik. W dodatku na drugim końcu polski- bo na wschodzie duże ryzyko zburzenia. Gdyby jedna z tych głów przypominała kogoś z mojej rodziny ze wschodu, skończyłoby się w sądzie. Lepiej zrobiliby coś pożytecznego dla tych co żyją na wschodzie. Ale nie - Bo za mały rozgłos, a tu o głos wyborców chodzi.
~BerryCapri 29-03-2017 17:50
Nie chcę w moim mieście tego pomnika! Ani innych, które budzą tak negatywne emocje. Ochronę od zapomnienia zapewniają muzea. Szanowni Członkowie Komitetu, to już XXI wiek! Nie narzucajcie wszystkim mieszkańcom tego szkaradnego widoku (w dodatku na ich koszt). Stawiajcie sobie co chcecie, ale w swoich prywatnych zagrodach!
~siąsiadka z PCK 29-03-2017 17:57
NIE dla pomnika !!! NIE dla komitetu !!! NIE dla Panów Ładzińskiego i Wrotniewskiego !!! Co Wam zrobiła Jelenia Góra że chcecie ją tak skrzywdzić ???
~W 29-03-2017 18:00
Tryzuby na tym forum zawrzyjcie mordy,bo nikt się z waszym zdaniem nie liczy,jesteście tu mniejszością w gościach.Pomnik powstanie i amen."Kto nie pamięta o swojej historii ,ten jest skazany na ponowne jej przeżycie".
~18 sqandal 29-03-2017 18:01
....... jeżeli Ci panowie z komitetu budowy wyłożą kase na ten pomnik to niech tam sobie gdzies go budują ale na swojej działce a nie w centrum Jeleniej Góry
~do W 29-03-2017 18:29
No i prawdziwy Polak się odezwał! Brak argumentów zastąpiony chamstwem. Niech W się pouczy historii i nie tylko, lepiej na tym wyjdzie!
~Antypis 29-03-2017 18:29
Wspieranie państwa które ma w godle widły , prezydent jawnie popiera banderowców, a byli członkowie SS Galizien i UPA maszerują ulicami Kijowa zakrawa na zdradę Polski.
~ramo 29-03-2017 18:55
do W. Chłopie zmieniasz nick i ziejesz nienawiścią. Opanuj się. Pamiętaj "jeleniogórzanie" he he
~gr 29-03-2017 18:57
Nie
~POLSKA 29-03-2017 19:12
-Chwała -Wielkiej -Polsce-
~ 29-03-2017 19:13
nie dla tego pomnika!!! chcecie pomników to stawiajcie sobie w ogródkach!!!
~sajmon 29-03-2017 19:26
Co za bezczelny typ z tego typa :) nikt nie chce a ten dalej chce kasę wydębić :) Skoro tylu wpływowych wykarmionych z miejskiego koryta jegomości wspiera ten projekt to się zrzućcie i na swojej działce przed domem postawcie ten pomnik ludobójstwa :)
~sajmon 29-03-2017 19:33
Jedna z moich Babć była wywieziona i zmuszana do niewolniczej pracy w niemczech w volkswagenie :( może też pomnik wystawicie symbolizujący niewolniczą pracę w volkswagenie Hmmm... ale to chyba niemcom by się nie spodobało co ?
~B+ 29-03-2017 19:57
Po ilości postów przeciwko inicjatywie pomnika widać, że ukrów w kotlinie jeleniogórskiej jest sporo.
~nieprawdziwy 29-03-2017 20:11
Nie wiem kogo B+ zalicza do ukrów? Nie ma takiej narodowości w języku polskim. Moja Babcia przeżyła wojnę jako pracownik na gospodarstwie rolnym u Niemców Sudeckich i dzięki temu przeżyła bez krzywdy a i z głodu nie umarła. Gdyby została za Bugiem to pewnie by wojny nie przeżyła. Koszmarowi nazwanemu szumnie "pomnikiem" mówię stanowcze NIE. Teraz czekam na wyzwiska od tzw. prawdziwych patriotów.
~kizior 29-03-2017 20:19
Mam jedno pytanie,kto zapłaci za pracę związane z postawieniem tego pomnika?
~Anana 29-03-2017 20:22
@nieprawdziwy dokładnie!!! Święta prawda!!! Zaraz się posypia wyzwiska, bo brak racjonalnych argumentów.
~do nieprawdziwy 29-03-2017 20:22
Masz rację ale inwektywy na twój temat zostawię dla siebie Jeśli chodzi o pomnik wspaniała inicjatywa
~B+ 29-03-2017 20:26
do nieprawdziwy 20:11 Nie będzie żadnych wyzwisk przynajmniej z mojej strony.Mój dziadek pochodził z Lwowa.Ja go nie pamiętam zbyt dobrze, bo umarł, kiedy byłem dzieckiem, ale babcia mówiła jak opowiadał co banderowcy robili z Polakami.
~ 29-03-2017 20:37
Czy na tych terenach jest jakiś pomnik Polskości Przedstawiający Polskiego Orła z koroną nie ma Po primo te tereny Niemcy uważają za swoje Po drugie pomnik ten ma krzyż boli to Żydów po trzecie pomnik ten upamiętnia i pokazuje ludobójstwo na Polakach na byłych Polskich ziemiach na terenie obecnej Ukrainy pomnik kluje w oczy Ukraincow Do Polaków na tej stronie wiecie teraz dlaczego jest tylu przeciwników Polski Polskości i Polskich pomników na tym terenie
~mieszkaniec JG 29-03-2017 21:28
Kto ty jesteś p. Gierus ??? abyś prawił kazania i moralizował, proszę bardzo, pomnik postaw sobie w ogródku, a mnie zostaw w spokoju, bo się wk...wie
~nie tak 29-03-2017 21:29
Upamiętnianie tak ! Ale takie brzydactwo masakrujące polskie godło ,polskiego dumnego orła - symbol wielkości i chwały Rzeczypospolitej -NIE !!!!! Autor tego upiornego "dzieła sztuki" powinien siedzieć za bezczeszczenie godła państwowego .Czym to się różni od ostatniej wielkiej sztuki teatralnej , gdzie na scenie odegrano symboliczną scenę seksu oralnego z naszą świętością .Czy aby to nie prowokacja rosyjska patrząc na skład komitetu budowy ?
~mieszkaniec JG 29-03-2017 21:34
p. Ładziński, masz dużo nieruchomości, postaw ten pomnik pod oknami syna albo kogoś innego ze swojej rodziny, co rano będziecie wstawali i z przyjemnością spoglądali na Twój dorobek życia. Proszę daj spokój, odwal się od pozostałych mieszkańców JG i ich nie dręcz swoimi problemami emocjonalnymi związanymi z brakiem akceptacji, a najlepiej zapłać ze swoich pieniędzy za ten pomnik i w swoim ogródku go postaw i czekaj, czekaj i czekaj... aż Ci przejdzie.
~mieszkaniec JG 29-03-2017 21:38
p. Ładziński, masz dużo nieruchomości, postaw ten pomnik pod oknami syna albo kogoś innego ze swojej rodziny, co rano będziecie wstawali i z przyjemnością spoglądali na Twój dorobek życia. Proszę daj spokój, odwal się od pozostałych mieszkańców JG i ich nie dręcz swoimi problemami emocjonalnymi związanymi z brakiem akceptacji, a najlepiej zapłać ze swoich pieniędzy za ten pomnik i w swoim ogródku go postaw i czekaj, czekaj i czekaj... aż Ci przejdzie.
~eko 29-03-2017 21:42
Może w jeleniogórskim zad..piu upamiętnić również zmarłych na pomorzu pracowników stoczni na pylice płuc spawacza. Po pierwsze jeździli tu na wczasy z FWP Po drugie nasz radny z dużą nadwaga i czerwona twarzą zatrudnia spawaczy w swoich 19 sto wiecznych dymarkach ! A tak na poważnie ludobójstwo popełnione na polakach na terenach obecnej tak zwanego "przy-kraja" zasługuje na chociaż trochę godności i komitet budowy złożony z ludzi nie upapranych po uszy w lokalnym politycznym dziadostwie. No cóż widocznie mandat radnego nie ma ceny i każdy chwyt jest dozwolony !
~GośćJG 29-03-2017 22:02
Ale po co?...
~znowu.... 29-03-2017 22:10
Zbierzcie z 10 tysięcy podpisów Jeleniogórzan ,że chcą coś takiego widzieć i wtedy można wrócić do tematu .Teraz zdecydowana większość jest przeciwna temu szkaradziejstwu . Dajcie z tym spokój bo już się słabo robi od tego waszego natręctwa.
~u 29-03-2017 22:19
Choroba szerzy się od rządu to zarazliwe ? Walcie się z tym pomnikiem , na Plac Prezydencki !!!
~ 29-03-2017 22:52
Już lepiej pomnik Lecha Kaczyńskiego.
~Grzesiek_1 29-03-2017 23:15
Pityńskiego chyba ktoś w dzieciństwie skrzywdził, że mógł taki pomnik wyprodukować. Już kilka miast w Polsce (m.in. Rzeszów) jego i jego zwolenników pogoniło, to szuka jeleni w JG.
~muflon 30-03-2017 1:04
Wbrew nazwie tu nie mieszkają tylko jelenie, a świadomi obywatele nie życzą sobie takiego wytworu chorej imaginacji stwórcy. Krzywdy należy odreagowywać na terapii a dzieci nie wolno straszyć. Coś jest na rzeczy skoro inne miasta też powiedziały: Precz!
~Zygmunt 30-03-2017 6:04
popieram - muflon . Stanowcze NIE ! Precz z tą szkaradą .
~oddam grunt pod pomnik 30-03-2017 6:54
Przy ul.sudeckiej mam grunty i oddam cześć działki na postawienie pomnika.
~fnfg 30-03-2017 7:00
Radny Ładziński odpływa!!!
~znane nazwiska 30-03-2017 7:14
Jest wiele znanych nazwisk :Hitler , Bandera , Salazar ,Mussolini ,Chomeini ,Pinochet, Bokassa ,Idi Amin , Pol Pot , Stalin , Husajn ,itd. , ale to wcale nie znaczy , że to są autorytety !!!!!!!!!!!!!!!!
~jeżozwierz1 30-03-2017 10:35
Panie Radny Zbigniewie Ł. Nie trzeba wielkich słów, gestów, monumentów , żeby głosić prawdę. Wystarczy ją stosować w codziennym życia. Sama się ocali i przetrwa. Naprawdę w Jeleniej Górze brakuje innych świadectw tamtych tragicznych wydarzeń, ludzi, którzy jeszcze żyją i mogą- jeśli zechcą wrócić pamięcią - coś opowiedzieć?. Nacisk na realizację jest tak duży, jakby tylko od tego zależała nasza tożsamość. Chcecie treścią pomnika straszyć dzieci jak baśniami braci Grimm? A starszym ludziom rozdrapać rany w imię własnego poczucia patriotyzmu? Nie obrażajcie Jeleniogórzan zarzucając im brak wrażliwości i współczucia. Zacznijcie myśleć jak wybrnąć z niewygodnej sytuacji zamawiającego "dzieło", bo przyzwolenia społecznego na wydatek i "historyczny nietakt" być nie powinno.
~jeżozwierz1 30-03-2017 10:37
...w codziennym życiu...
~Polak 30-03-2017 12:21
Liczni na tych ziemiach potomkowie banderowców się rozszczekali na forum, ale na nic wasz skowyt.Pamiętamy o zbrodniach waszych przeklętych dziadów i pamięć ta nigdy nie zginie a pomnik powstanie.
~oddam grunt pod pomnik 30-03-2017 18:03
możecie wszyscy być na nie a ja mam taki gest bo kocham wszystkie pomniki historii i grunt pod pomnik mam .Niebawem porozmawiam z p.Gierusem.Lokalizacja znakomita przy sudeckiej.
~Grad77 5-04-2017 10:31
jezeli buduje sie pomniki dla marnego prezydenta jakim byl Kaczynski, to na pewno na pomnik zasluguja Polacy zamordowani przez ukrainskich zbrodniarzy, aby pamiec o nich nigdy nie zginela.
~Dość zaśmiecania przestrzeni 7-04-2017 8:28
Mam też grunt w tamtej okolicy i chyba wybuduję sobie jakiś pomnik tak na jakieś 18 m żeby był wyższy, myślałem o wielkiej szubienicy żeby upamiętnić więźniów Gross-Rosen i co mi zrobicie bambaryły ?
~mamoń 11-04-2017 17:28
Rzeszów się wykręcił..,jeśli Jelenia Góra ''łyknie'' to cudo to zwątpię. To jest bardzo zła rzeżba i myślę, że niepotrzebna jest ta cała dyskusja. Zostawmy decyzję ludziom którzy się na tym znają.., historykom sztuki, artystom plastykom.., oj przepraszam zapomniałem, że POLAK wszystko wie lepiej, wylewajmy więc sobie na łby wiadra pomyj, a tymczasem panowie z komitetu i tak zrobią swoje.
~Arek 20-04-2017 22:40
Ilu zakamuflowanych tryzubów jest w Jeleniej Górze to widać po sprzeciwie budowy pomnika.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600
 
Będzie się działo! - Jelonka poleca
 
Najczęściej czytane komentowane
10 30
10 30
Maraton subiektywności
 
Aktualności
Nie zapomnij rozliczyć się ze skarbówką [foto] Nie zapomnij rozliczyć się ze skarbówką  

Jelenia Góra Sobota, 12:28
21 kwietnia 2018

Przed nami ostatnie dni okresu rozliczeniowego z fiskusem. Ważna informacja dla wszystkich mieszkańców,...
Nowe auto gaśnicze dla OSP Łomnica Nowe auto gaśnicze dla OSP Łomnica  (10)

Mysłakowice Sobota, 09:39
21 kwietnia 2018

O nowy, średni samochód gaśniczy już wkrótce wzbogaci się wyposażenie jednostki Ochotniczej Straży...
Martwe ryby w stawie podgórzyńskim [foto] Martwe ryby w stawie podgórzyńskim   (18)

Podgórzyn Sobota, 08:21
21 kwietnia 2018

O śniętych rybach zalegających w jednym ze stawów podgórzyńskich poinformował naszą redakcję pan...
Mobilny PSZOK (znów) krąży po mieście [foto] Mobilny PSZOK (znów) krąży po mieście   (10)

Jelenia Góra Sobota, 07:02
21 kwietnia 2018

Po zimowej przerwie PSZOK znów wyjechał na jeleniogórskie ulice. Co tydzień mieszkańcy będą mogli...
Jedwab malowany w „Muflonie” Jedwab malowany w „Muflonie” 

Jelenia Góra Sobota, 06:35
21 kwietnia 2018

Miejski Dom Kultury „Muflon” w Jeleniej Górze – Sobieszowie zaprasza 16 i 23 maja (środy), w godz....
Rado Barłowski na „Szwajcarkowym Graniu” Rado Barłowski na „Szwajcarkowym Graniu” 

Region Piątek, 11:42
20 kwietnia 2018

Już jutro (21 kwietnia) o godzinie 19.00 w Schronisku Szwajcarka odbędzie się kolejny koncert z cyklu...
W Kinie Kobiet powrót do... dzieciństwa [foto] W Kinie Kobiet powrót do... dzieciństwa   (1)

Jelenia Góra Piątek, 10:17
20 kwietnia 2018

W kwietniowym Kinie Kobiet (18.04) organizatorzy zaproponowali francuską komedię obyczajową „Daddy...
Wyróżnienie za konserwację kościoła w Miłkowie Wyróżnienie za konserwację kościoła w Miłkowie  (9)

Region Piątek, 09:29
20 kwietnia 2018

Kościół parafialny Świętej Jadwigi Śląskiej w Miłkowie otrzymał jedno z wyróżnień konkursu...
Zanieczyszczenie powietrza groźne dla dzieci  (10)

Region Piątek, 09:25
20 kwietnia 2018

W Polsce z powodu złej jakości powietrza, pyłów i innych substancji znajdujących się w nim,...
Janowice Wielkie z uchwałą krajobrazową [foto] Janowice Wielkie z uchwałą krajobrazową   (9)

Janowice Wielkie Piątek, 09:17
20 kwietnia 2018

Przyjęcie tzw. „uchwały krajobrazowej” było najważniejszą decyzją podjętą przez radnych gminy...
Zobacz więcej artykułów
Zobacz więcej Aktualności
 
Redakcja

Masz problem? A może wiesz coś ciekawego i chcesz się z nami tą wiedzą podzielić? Zadzwoń do nas lub przyjdż. Redakcja mieści się przy ul. Skłodowskiej-Curie 13/2 (I piętro).
Redakcja : 75-75-444-00
W poniedziałek dyżuruje
dziennikarz
Joanna Pasternak
Od 10.00 do 12.00
 
Wiadomości |  Sport |  Fotoreportaże |  Ogłoszenia |  Katalog firm |  Będzie się działo |  Rykowisko |  Życzenia |  Sondy |  Gazeta |  Reklama 
© 2002-2018 Jelonka jest znakiem należącym do Highlander's Group.
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Napisz do nas | Redakcja | Jelenia Góra | Świdnica | Wałbrzych | Reklama | Centralne ogrzewanie | Logo