Piątek, 29 marca
Imieniny: Helmuta, Wiktoryny
Czytających: 7359
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: 725 lat Lubomierza w książce Zbigniewa Dygdałowicza

Sobota, 22 października 2016, 8:41
Aktualizacja: 8:45
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: 725 lat Lubomierza w książce Zbigniewa Dygdałowicza
Fot. Przemek Kaczałko
W środę (19.10) w Książnicy Karkonoskiej odbyło się spotkanie autorskie z Zbigniewem Dygdałowiczem – pochodzącym z Lubomierza kronikarzem, który zebrał informacje i ilustracje dotyczące 725–letniej historii miasta znanego z Festiwalu Filmów Komediowych.

„Lubomierz – 725 lat historii miasta” to zbiór faktów dotyczących małego miasteczka powiatu lwóweckiego, niegdyś jeleniogórskiego.

- Urodziłem się w Lubomierzu, stąd sentyment do tego miejsca jest. Zawsze chciałem udokumentować działania z Lubomierza, bo jest to małe miasteczko, natomiast o bardzo ciekawej historii – mówił Zbigniew Dygdałowicz, który napisał już jedną książkę na temat miejscowości, z której pochodzi, a dotyczyła ona znaleziska z 2008 roku.

- W kuli wieży Ratusza odnaleziono kronikę, w której były opisane dzieje Lubomierza od 1802 do 1837 r., a ciekawostką tamtej książki było to, że dwa dni po odnalezieniu kroniki przyjechał do nas syn właściciela domu, w którym mieszkaliśmy. Okazało się, że nikt nie potrafił tego odczytać, bo był i gotyk, i kaligraf, a mój gość potrafił to odczytać – powiedział kronikarz, który przyznał, że nad drugą publikacją siedział zaledwie trzy miesiące. - Burmistrz przyjechał i mówi: napisz to na 725-lecie – wspomina spotkanie z Wiesławem Ziółkowskim.

Książka wydana z okazji jubileuszu miejscowości, która prawa miejskie ma od 1291 roku, została wydana w czterech językach: polskim, czeskim, niemieckim i angielskim, niemal połowę stanowią ilustracje przedwojenne i powojenne.

Jak przyznaje autor, Lubomierz to nie tylko Festiwal Filmów Komediowych, który oczywiście jest bardzo ważny dla promocji miejscowości, ale również ciekawostki historyczne, jak: związki z Schaffgotschami, pięć szkół w mieście, które oscylowało wokół dwóch tysięcy mieszkańców, a także 5 zegarów ogólnodostępnych (3 mechaniczne, 2 słoneczne).

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy chodzę do teatru?

Oddanych
głosów
474
Tak
24%
Nie
40%
Czasami
25%
Nie chodzę
11%
 
Głos ulicy
Nie chodzę do fryzjera, bo fryzjer przyjeżdża do mnie
 
Miej świadomość
100 konkretów (zrealizowano 10%): SUKCES czy PORAŻKA?
 
Rozmowy Jelonki
Przebudowy i remonty
 
Aktualności
Życzenia dla mieszkańców Piechowic
 
Polityka
Z pustego i Salomon nie naleje
 
Kultura
Zagrali w Podgórzynie
 
112
Pożar w restauracji
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group