Zalogowanych: 12

Kraków: Obronili tytuły mistrzowskie

Środa, 28 września 2016, 18:30
Aktualizacja: 18:33
W sobotę, 24 września na torze kajakarstwa górskiego w Krakowie rozegrane zostały już XI Mistrzostwa Polski we Freestyle'u Kajakowym. Świetnie zaprezentowali się przedstawiciele Karkonoskiego Klubu Kajakowego Jelenia Góra.

W zawodach poza polską czołówką wzięli udział także utytułowani reprezentanci z innych państw, jak Lukas Cervinka - Czechy (czterokrotny mistrz Europy w kat. C1), Peter Csonka - Słowacja (trzykrotny wicemistrz świata, zdobywca Pucharu Świata w kat. K1M), Nina
Csonkova - Słowacja (srebro Mistrzostw Europy 2014, brąz Mistrzostw Europy 2016 w kat. K1K), czy Marcel Bloder – Austria (wielokrotny mistrz Austrii w kat. K1M). Już sama obecność takich postaci zapowiadała ogromne emocje i nie mogło być inaczej.

Po eliminacjach K1K na prowadzenie wysunęła się Nina Csonkova przed Zofią Tułą (KKK Jelenia Góra). Z trzeciego miejsca do finału awansowała Agata Sobieraj-Jakubiec (KKK Kraków), a z czwartego reprezentantka Austrii Christina Hochstrasser. Najlepszą notę z dwóch przejazdów uzyskała Słowaczka (676,67 pkt), ale za pojedynczy przejazd najwyższy wynik uzyskała broniąca tytułu mistrzyni Polski Zofia Tuła (430 pkt.), co wróżyło na zacięte zmagania finałowe między tymi dwiema zawodniczkami.

Do finału mężczyzn po bardzo widowiskowych przejazdach eliminacyjnych z pierwszego miejsca awansował Lukas Cervinka (CZE) z łączną notą za dwa przejazdy 1863,33 pkt. Kilka punktów za reprezentantem Czech uplasowali się Bartosz Czauderna (KKK Kraków), który awansował z drugiego miejsca. Trzeci był Tomasz Czaplicki (KKK Jelenia Góra). Z czwartego miejsca po eliminacjach do finału awansował Peter Csonka. Stawkę finałową uzupełnił jeszcze Marcel Bloder.

Wśród juniorów w eliminacjach nie miał sobie równych Michał Sobieraj-Jakubiec (KKK Kraków), który pewnie awansował do finału z pierwszego miejsca. Drugi po eliminacjach był Michał Murzyn (KKK Jelenia Góra), a trzeci Jakub Popielak (KKK Kraków).

Finały rozegrano tego samego dnia po południu, więc zawodnicy nie mieli zbyt wiele czasu na regenerację i analizę swoich startów. Około godziny 16:00 do boju ruszyli juniorzy. Tytuł mistrza Polski w tej kategorii zdobył reprezentant KKK Kraków Michał Sobieraj-Jakubiec z notą 270 pkt. Drugie miejsce i tytuł wicemistrza Polski zdobył Michał Murzyn (KKK Jelenia Góra), który znacznie poprawił swoje wyniki z eliminacji, i dzięki perfekcyjnie wykonanej figurze Huge Air Loop uzyskał notę 143,33 pkt. Brąz wywalczył reprezentant gospodarzy Jakub Popielak z notą 10 pkt.

W konkurencji kobiet walka o pierwsze miejsce rozegrała się między Zofią Tułą (KKK Jelnia Góra), a Niną Csonkovą (SVK). Polka, już w pierwszym przejeździe zawiesiła wysoko poprzeczkę reszcie finalistek i z notą 390 pkt. objęła prowadzenie. Na drugim miejscu po pierwszym przejeździe sklasyfikowano Nine Csonkovą, a na trzecim reprezentantkę KKK Kraków Agatę Sobieraj-Jakubiec, która uzyskała równe 100 pkt. Po piętach deptała jej Christina Hochstrasser (Austria) z notą 93,3 pkt. W drugim z przejazdów sytuacja na pierwszych trzech miejscach nie uległa zmianie. O ostatecznej kolejności na podium zadecydowały wyniki ostatniego przejazdu. Wszystkie finalistki zaatakowały starając się poprawić swoje wyniki. Nie zmieniło to jednak układu medali.

W konkurencji K1K International zwyciężyła Zofia Tuła równocześnie zdobywając tytuł mistrzyni Polski z notą 393 pkt przed Niną Csonkovą 276,67 pkt. Trzecie miejsce i zarazem wicemistrzostwo Polski zdobyła Agata Sobieraj-Jakubiec z notą 106,67 pkt.

Tradycyjnie, jako ostatni rozegrano finał konkurencji K1 Mężczyzn, w którym o tytuł mistrza Polski starli się Tomasz Czaplicki z Bartoszem Czauderną. Trzecie miejsce i brązowy medal przypadł w udziale Adamowi Olesińskiemu (WAKK Habazie), który pomimo tego, że nie awansował do finału był trzecim, najwyżej sklasyfikowanym Polakiem w zawodach.

Ostra rywalizacja w finale K1 Mężczyzn zaczęła się już od pierwszego przejazdu. Prowadzenie przechodziło z rąk do rąk. Jako pierwszy objął je Marcel Bloder (AUT) z notą 566,67 pkt. Następny na liście startowej wielkiego finału Peter Csonka (SVK) przebił notę najlepszego Austriaka ponad dwukrotnie i podniósł poprzeczkę jeszcze wyżej na 1213,33 pkt. Trzeci po eliminacjach Tomasz Czaplicki zaczął swój przejazd pechowo od nieudanego entry Mc Nasty, potem miał problem z ustawieniem się do rozpoczęcia figury w odwoju, ale w końcu chwycił swój rytm i zaczął robić figurę po figurze. Air Loop, Mc Nasty lewa i prawa, phonix monkey lewa i prawa, aż pod sam koniec połączył 5 figur w jeden ciąg zdobywając bonusy "linked", "air" i wykonując na końcu kombinacji Trophy Move. Liczenie wyniku Tomka trwało
trochę dłużej niż wcześniejszych zawodników. Spiker podaje wynik 1368,33 pkt. I nasz wicemistrz Europy, zdobywca Pucharu Europy 2015, zawodnik KKK Jelenia Góra objął prowadzenie.

Drugi po eliminacjach Bartosz Czauderna zaprezentował bardzo dobry przejazd złożony między innymi z wysokich Mc Nasty, Phonix Monkey i dwóch figur Trophy. Znów liczenie punktów trwało długo. Gdy lider po eliminacjach Lukas Crevinka był już gotowy do startu podano wynik Bartosza, który wyniósł 1280 pkt. Wice-Mistrz Polski sprzed roku zajął drugie miejsce plasując się przed Peterem Csonką.

Przed swoim pierwszym finałowym przejazdem ciągle był lider po eliminacjach Lukas Cervinka, który jako jedyny podczas porannych
kwalifikacji złamał barierę 1200 pkt za pojedynczy przejazd. Lukas zaprezentował między innymi bardzo solidne i co dla niego charakterystyczne, bardzo dynamiczne połączenia figur Lunar Orbit z Mc Nasty, ale nie powtórzył wyniku z eliminacji, i z notą 923,33 pkt zajmował na razie 4 miejsce.

W drugiej i trzeciej kolejce finałowej każdy z zawodników starał się przebić wynik Tomasza Czaplickiego, ale pomimo poprawienia noty przez Lukasa do wartości 1040 pkt. kolejność na już się nie zmieniła.

W konkurencji K1M International zwycięstwo odniósł reprezentant KKK Jelenia Góra i Czaplickifun.pl Tomasz Czaplicki, który tym samym zdobył kolejny w swojej karierze tytuł mistrza Polski. Srebro i tytuł wicemistrza zdobył Bartosz Czauderna. Trzecie miejsce w K1M International wywalczył
Peter Csonka.

- Cieszę się, że zdobyłem kolejny tytuł Mistrza Polski tym bardziej, że odniosłem również zwycięstwo w konkurencji International z uwzględnieniem silnych zawodników zza granicy. Moja forma ustabilizowała się na wysokim poziomie i ze spokojem przygotowuje się do wyjazdu na zawody Pucharu Świata. Już za niewiele ponad dwa tygodnie razem z Zofią Tułą w San Juan, w Argentynie postaramy się, jak najlepiej reprezentować Polskę - Tomasz Czaplicki.