Czytaj także: Świdnica Wałbrzych

Wiadomości |  Sport |  Fotoreportaże |  Ogłoszenia |  Katalog firm |  Będzie się działo |  Rykowisko |  Sondy |  Życzenia |  Gazeta |  Reklama 
Czwartek, 19 października 2017 Godz.: 22:00:45 Imieniny: Pawła, Piotra, Jana, Ziemowita Czytających: 5905, Zalogowanych: 2 . Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Wiadomości, Region

Bliżej porozumienia ws. karkonoskich pociągów

Poniedziałek, 3 sierpnia 2015, 08:55, ostatnia aktualizacja: 2015-08-07 12:47
Autor : Przemek Kaczałko
Miej świadomość
Spisek żarówkowy (1)

Świat Sobota, 11:39
14 października 2017

 
Głos ulicy
Prezydent i premier w jednym? (2)

Jelenia Góra Sobota, 06:22
07 października 2017

 
Kalendarz wydarzeń
 
Telewizja DAMI
 
Co jest grane w Norwidzie?
Wyprawa czarownic  

Jelenia Góra Wtorek, 10:02
17 października 2017

 
Kategorie wydarzeń
Event1
Film - Kino2
Koncerty9
Konkursy4
Kursy7
Prelekcje1
Sportowe2
Spotkania3
Tańce1
Teatry4
Warsztaty16
Wystawy16
 
Dialogi Jelonki
 
Archiwum PDF
Archiwalne numery Jelonka
 
Fot. Przemek Kaczałko

W piątek (31.07) w bibliotece na dawnym dworcu kolejowym w Karpaczu odbyło się spotkanie robocze przedstawicieli samorządów, władz wojewódzkich oraz PKP. Celem była debata o powrocie pociągów do Karpacza i Kowar.

- Trudno powiedzieć, czy jest szansa na powrót pociągów do Karpacza. We własnym imieniu – na podstawie badań, które prowadziłem, porównań – mogę stwierdzić, że przywrócenie ruchu na tej linii byłoby uzasadnione - stwierdził prof. Jacek Potocki z jeleniogórskiego wydziału Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. - Linia z Jeleniej Góry do Karpacza i Kowar powinna być jedną z ostatnich, które należałoby na naszym terenie likwidować – dodał odnosząc się do zamiaru likwidacji torowisk przez PKP PLK S.A.

Uczestnicy spotkania zgodnie przypominali, że linię zawieszono w momencie, gdy w „rozsypce” była trasa z Jeleniej Góry do Wrocławia. PKP „wpompowały” w ostatnich latach w rewitalizację połączenia Karkonoszy ze stolicą Dolnego Śląska blisko 400 mln zł, co znacznie skróciło czas przejazdu. Dzięki temu, uzasadnione ma być wzbogacenie możliwości podróży pociągiem również do Karpacza i Kowar. Aby tak się stało przedstawiciele przewoźnika zapowiadają, że głównym wymaganiem z ich strony ma być zapewnienie dzierżawy linii kolejowej przez samorządy na okres minimum 10 lat z ośmioma parami składów dziennie.

- W Czechach również próbowano wycinać lokalne linie kolejowe, ale samorządy zawsze opowiadały się zdecydowanie przeciwko tego rodzaju działaniom i tam widać, że da się – przyrównał prof. Jacek Potocki.

R E K L A M A
Pełnomocnikiem samorządów (wszystkich oprócz Jeleniej Góry) jest Rafał Gersten, który jako jeden z nielicznych od samego początku (wygaszenia połączeń) działał na rzecz przywrócenia ruchu pociągów do Karpacza. - Jesteśmy coraz bliżej rewitalizacji, rośnie świadomość społeczności lokalnej, zmienili się włodarze okolicznych miejscowości, w czym upatrujemy szansę na sukces – powiedział Rafał Gersten. Jak twierdzi jeden z prelegentów spotkania, ideałem byłoby przejęcie tej linii na własność, ale liczy chociaż na czasowe uzyskanie tytułu prawnego, by samorząd województwa mógł zrobić szacunki kosztów rewitalizacji. - Moim zdaniem te 30 milionów jest przesadzone. Linia była remontowana w latach 80. i wymaga uzupełnień. Uzyskanie przejezdności szlaków moim zdaniem można uzyskać za kilka milionów złotych – mówił R. Gersten z Karpacza.

Co o możliwości wskrzeszenia ruchu pociągów na tej linii sądzą przedstawiciele decydentów? - Jest taka możliwość, ale musi być zapotrzebowanie na pociągi. Jeśli np. Urząd Marszałkowski „zapotrzebuje” 8 par pociągów na minimum 10 lat, nie ma sprawy. Podejrzewam, że linia będzie uruchomiona - powiedział przedstawiciel PKP PLK S.A. - naczelnik sekcji eksploatacji w Jeleniej Górze Leszek Ostrowski, który dodaje, że konieczna jest odbudowa linii przyrównując koszty do modernizacji trasy do Szklarskiej Poręby, gdzie potrzebne było ok. 1 – 2 mln zł za 1 km.

Jak mówił Bartosz Mazur (dyrektor regionalny ds. eksploatacji PKP S.A.) jeśli linia do Karpacza i Kowar zostanie uruchomiona, zostaną podjęte prace, aby co najmniej przywrócić blask dworców i przystosować je do obsługi podróżnych.

Zwolenniczką przywrócenia ruchu kolei w Karkonoszach jest m.in. burmistrz Kowar Bożena Wiśniewska. - Jestem generalnie przeciwnikiem burzenia. W Polsce bardzo szybko decydujemy się na burzenie i są to skutki nieodwracalne – mówiła. W związku z budową stacji sportów zimowych, która powstanie w pobliżu torów kolejowych, widzi szansę na rozwój turystyki w swoim mieście, a budynek dworca w Kowarach przeznaczyłaby np. w prywatne ręce. - Gmina jest zadłużona i nie udźwignie kosztów z utrzymaniem dworca, dlatego według mnie można go przekazać osobie prywatnej, która prężnie go zagospodaruje z warunkiem, że będzie tam miejsce dla obsługi podróżnych – argumentuje.

Na spotkaniu w dworcowej bibliotece byli również obecni radni z Jeleniej Góry: Krzysztof Mróz, Ireneusz Łojek, Józef Kusiak i Piotr Paczóski. Odpowiedzi ws. przywrócenia połączeń mailowo udzielił nam również burmistrz Karpacza Radosław Jęcek. - Wiadomość odnośnie zamiaru likwidacji linii kolejowych nr 308 i 340 obejmujących swym zasięgiem jeden z najbardziej atrakcyjnych regionów turystycznych Polski przyjmujemy z dużym zdziwieniem – czytamy w mailu, który został wysłany również do PKP PLK S.A. jako odpowiedź na niedawne zapytanie spółki o przyszłość kolei w regionie.

- Mając na względzie zarówno poprawę dojazdu do Karpacza, ograniczenie ruchu pojazdów indywidualnych w samym mieście, a tym samym poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz ochronę środowiska, liczymy na reaktywację linii kolejowej do naszego miasta, która docelowo zostałaby zintegrowana z systemem transportu miejskiego – kontynuuje. Apelujemy do Państwa o wstrzymanie zamiaru likwidacji linii kolejowych nr 308 i 340. Ze swojej strony zapewniamy podjęcie działań zmierzających do przeprowadzenia rozmów na szczeblu lokalnym, głównie w oparciu o Związek Gmin Karkonoskich, którego członkami są m.in. gminy przez które ww. linie kolejowe przebiegają – czytamy dalej w piśmie do PKP PLK S.A. Ponadto linie nr 308 "Jelenia Góra - Mysłakowice - Kowary" oraz nr 340 "Mysłakowice - Karpacz" zostały określone w "Planie Zrównoważonego Rozwoju Transportu Publicznego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014 - 2020" jako istotne dla ruchu o charakterze wojewódzkim – przypomina Radosław Jęcek.

Ten argument przytoczył również przedstawiciel władz województwa dolnośląskiego. - Jest plan transportowy, który był konsultowany ze wszystkimi samorządami. Linia do Kowar i Karpacza jest przewidziana w planie transportowym i jeżeli będzie decyzja, że samorządy są zainteresowane uruchomieniem linii, to jesteśmy skłonni według planu transportowego finansować przejazdy par pociągów – oświadczył Artur Gulczyński, dyrektor ds. transportu w Urzędzie Marszałkowskim we Wrocławiu podkreślając potencjał regionu. - Jest to pierwsze lub drugie miejsce w Sudetach pod względem potencjału – Karpacz daje potencjał turystyczny, a Kowary również gospodarczy – mówił. - Co niektórych musimy jeszcze przekonywać, dlatego jeździmy na różne spotkania z samorządami i wspieramy ich, żeby te linie przejmowali. Musi być najpierw decyzja samorządów – podkreślił na zakończenie Artur Gulczyński.
Zobacz zdjęcia
Następna wiadomość  Wiadomości 
 Poprzednia wiadomość Strona główna 
 
Waszym zdaniem
1  2  Dalej » | Ostatnia z 2 stron

  03-08-2015 09:10 | ~Amon | 78-*-108-90.static.ip.netia.com.pl (78.*.108.90)
Coraz bardziej widać że wybory się zbliżają...

  03-08-2015 09:27 | ~kabanix | 78.*.35.158 (78.*.35.158)
Żadnych pociągów!. Nikt tym nie jeździ. Przywrócenie torowisk kosztować będzie krocie aby paru pasjonatów raz w roku przejechało się pociągiem (przykład linii do Szklarskiej P.)

  03-08-2015 09:38 | ~see | static-78-*-39-147.ssp.dialog.net.pl (78.*.39.147)
http://drezynyrowerowe.pl/ A może coś takiego by się sprawdziło, bo tam się sprawdza ?

  03-08-2015 09:42 | ~anonim777 | 213-*-122-46.adsl.inetia.pl (213.*.122.46)
Za PRLu ktoś tam powiedział że dla robola wystarczy paczka sportów,pół litra i grubo baba, dziś taniec z gwiazdami, komórka ,tablet ,galerie z badziewiem. I pasjonaci za cudze pieniądze.

  03-08-2015 09:47 | ~ktosik | dynamic-78-*-130-70.ssp.dialog.net.pl (78.*.130.70)
To sie moze udac, gdy wprowadzicie ograniczenie w ruchu samochodow w Karpaczu. Zakaz wjazdy ponizej normy Euro V i po sprawie ... a i jeszcze bryczki konne bo z dworca do pensjonatow jakos trzeba dojechac

  03-08-2015 09:50 | ~par... | edi100.neoplus.adsl.tpnet.pl (83.*.250.100)
Jezdzę na trasie Jelenia Góra - Karpacz przymajmniej raz w tygodniu (wyprawy turystyczno-sportowe). Połączenie autobusowe jest fatalne ( zwłaszcza w niedziele). Dlatego przeważnie jadę swoim samochodem. Podpisałam wyłożoną na dworcu w Karpaczu petycję o przywrócenie płączenia kolejowego i żyję nadzieją na realizację tematu.

  03-08-2015 11:08 | ~turystka | *.jeleniagora.vectranet.pl (109.*.186.234)
Linia relacji Wrocław-Szklarska Poręba jest idealna. Samo wejście do pociągu robi wrażenie. Przestronnie, czyściutko, wygodne miejsca, kulturalni i mili konduktorzy. Dodatkowo przydatna jest np. informacja jaka będzie następna stacja. Bardzo duży komfort jazdy, a jakie widoki za oknem. Co ważne całe rodziny podróżują , zabierając jeszcze rowery, kijki. Super fajna sprawa. A dla dzieci jaka radość.

  03-08-2015 11:23 | ~wer | apn-37-*-75-55.dynamic.gprs.plus.pl (37.*.75.55)
Więc niech osoby, które tak naciskają na odbudowę tych linii kolejowych założą spółkę, odbudują tory, wypożyczą pociągi i robią kasiorę... Ktoś kulczyka musi zastąpić... I jeszcze tylko taka myśl: najłatwiej wydaje się czyjeś pieniądze...

  03-08-2015 11:37 | ~Taka Prawda | 159-*-116-121.adsl.inetia.pl (159.*.116.121)
Widać że tutaj się udziela banda dzięki której w Polsce mamy co mamy. Czyli nic bo nic się nie opłaca po za okradaniem dla własnego EGO. Takich ludzi powinno się wysłać do Afryki nie mieli by tyle problemów po za zdobyciem bananów z palm. Wiedza ich nie przekracza tyle i by wśród małp dużo nie odbiegali. Wracając do tematu. Te 8 par pociągów do Karpacza zupełnie by wystarczyło. Ale na odcinku z Jeleniej przez Mysłakowice do Kowar Średnich powinien pociąg jeździć w godzinach szczytu co pół godziny i dalej do Sobieszowa. Przystanki powinno się znajdować co 500-700 metrów lub 1km bo na całym ciągu linii kolejowej to 90% teren zabudowy. Tak się składa że chcą zlikwidować autobus linii 3 to taki pociąg byłby sam w raz i przynosił duże korzyści.

  03-08-2015 11:38 | ~SARA | 80.*.218.70 (80.*.218.70)
gersten to nie jest z karpacza tylko przybłeda ,szukający przytuliska ,kąta gdzie za darmochę można przezyc ,a te tory i pociągi to tak potrzebne tu jak ....WIE DZIECKO ZLIKWIDOWAĆ POWINNITO DAWNO

  03-08-2015 11:39 | ~Seba | static-78-*-39-232.ssp.dialog.net.pl (78.*.39.232)
Też jestem za przywróceniem połączenia. Do Karpacza faktycznie jest kiepskie połączenie autobusowe (przez Kowary). a jadąc autem prywatnym trzeba je gdzieś zostawić na drooogim parkingu. Zgodzę się jeszcze w kwestii, że musi być transport ze stacji do górnej partii Karpacza...

  03-08-2015 11:47 | ~Taka Prawda | 159-*-116-121.adsl.inetia.pl (159.*.116.121)
Dla tych co nie rozumieją korzyści z kolei niech pojadą dla przykładu do Czech. Tam pociągi na przykład jadąc ok. 8 km mając na tej całej linii tylko ok. 5 tyś mieszkańców Pociąg jeździ w jedną stronę dwadzieścia dwa razy na dobę na linii drugorzędnej. U nas na linii z Jeleniej przez Mysłakowic do Kowar nie licząc Jeleniej Góry mieszka 20 tysięcy ludzi a wy jak widać macie idiotyczne problemy. U nich się opłaca i więcej ludzi jeździ pociągami bo jeżdżą o wiele częściej a u nas nic się nie opłaca po za głupim stękaniem. Niestety u nas nie było tego dane bo od komuny pociągi jeżdżą dwa razy na krzyż i do pracy szkoły naszymi pociągami nie dojedziemy dlatego nikt prawie nimi nie jeździ przykład Jelenia Piechowice. Dlatego zamiast narzekać to pogonić tych darmozjadów co okradają kolej.

  03-08-2015 11:48 | ~!!! | aafu54.neoplus.adsl.tpnet.pl (83.*.150.54)
@sara Jeśli się wypowiadasz, to używaj argumentów. Nie poniżaj ludzi, jak prostaczka. I naucz się pisać po polsku.

  03-08-2015 11:52 | ~marex | apn-5-*-252-153.dynamic.gprs.plus.pl (5.*.252.153)
Mieszkam w jednej z tych miejscowości i również jestem za przywróceniem pociągów

  03-08-2015 12:19 | ~Do Kabanix | aafu199.neoplus.adsl.tpnet.pl (83.*.150.199)
No dziwne, że nikt tym nie jeździ. Kiedy był szał na likwidację linii lokalnych, nikt nie pytał pasażerów tych linii o zdanie. Ludzie ze źle skomunikowanych miejscowości protestowali przeciwko usuwaniu tychże linii argumentując, że z tych linii korzystało wielu pasażerów, a to jedyna możliwość dojechania rano do szkół, czy pracy. PKP miała "silny" argument w postaci opłacalności. Nie liczy się za wszelką cenę opłacalność i generowanie dużych zysków. Mamy do czynienia ze spółką, w której państwo ma także swój udział. To nie jest prywatne przedsiębiorstwo, gdzie chodzi wyłącznie o zyski, lecz o świadczenie usług poprzez umożliwienie mieszkańcom, turystom dojazdu z punktu A do punktu B.

  03-08-2015 12:30 | ~ | *.jeleniagora.vectranet.pl (78.*.144.236)
To byłoby pięknie !!!!!

  03-08-2015 12:31 | ~Do Kabanix c.d. | aafu199.neoplus.adsl.tpnet.pl (83.*.150.199)
W Niemczech kursują linie szybkiej kolei, kolei podmiejskiej, metra łącząc ze sobą miasta takich aglomeracji, jak zagłębia Rury, Frankfurtu nad Menem Berlina, Hamburga, Mannheim, okolicznych miast i mniejszych miasteczek i miejscowości.... W Niemczech przypadają średnio 2 samochody na rodzinę i mimo tego nikt nie mówi, że się nie opłaca. U nas tylko ludzie narzekają, zamiast cieszyć się, że ktoś chce uatrakcyjnić region, że firmy u nas inwestują. Budowali galerię, słychać było, a po co to komu, będą pustki... Mimo tej paplaniny pustek nie ma. Ja w każdym razie jestem za :)

  03-08-2015 13:51 | ~heretyk | 213-*-120-84.adsl.inetia.pl (213.*.120.84)
1231 >>Galerie ,szczyt dobrobytu. Było by tak samo dobrze jak by nie było krwiopijców w sutannach, konkordatu, kapelanow, katechetów ,grabieży majątku Polaków przez episkopat.

  03-08-2015 14:28 | ~1 | *.jeleniagora.vectranet.pl (109.*.71.88)
http://www.petycjeonline.com/stop_likwidacji_kolei_w_karkonoszach PODPISUJCIE SIĘ

  03-08-2015 16:30 | ~Gówniarz | 176.*.22.254 (176.*.22.254)
Burmistrz Jęcek wypowiedział się mailowo. Nie było go na spotkaniu? Na zdjęciach go nie widzę. To pokazuje jak poważnie traktuje ten temat. Papier wszystko przyjmie.

  03-08-2015 16:37 | ~Łukas | *.jeleniagora.vectranet.pl (109.*.47.253)
Bardzo dobry pomysł o przywrócenie pociągów do Karpacza skorzystali by na tym wszyscy.A tym co nie pasuje niech sie nie wypowiadają bo takim to wiecznie źle .

  03-08-2015 16:38 | ~ujek | apn-31-*-169-22.dynamic.gprs.plus.pl (31.*.169.22)
nikt by nie jezdzil tymi pociagami beda wozic powietrze, zrobic sciezke rowerowa- tak oto ci ktorzy maja monopol na pasazerow jezdzac busami pisza te wiadomosci. coz.jesli bus przestanie zarabiac na siebie zdzierajac z pasazerow to przeksztalci sie w jezdzacy dooner kebab i stojac pod dworcem bedzie pasazerom na sprzedawal kebaby. moze to i lepiej bo do tego nie beda potrzebne uprawnienia do przewozu osob

  03-08-2015 16:45 | ~do pasjonaty | 80.*.218.70 (80.*.218.70)
coś mi się wydaje ,ze ta drezyna na zdjęciach ,to do ciebie nie należy p gersten lubisz cudze przywłaszczać. to taka tradycja ,czy pasja ?

  03-08-2015 16:55 | ~Ad rem | aafu199.neoplus.adsl.tpnet.pl (83.*.150.199)
Do 14:28. Dzięki za link do petycji :) Już się podpisałam :) Heretyku, galerie, to owszem przejaw dobrobytu, ale także możliwość zrobienia zakupów w jednym miejscu bez chodzenia po mieście, gdzie znajdziesz tam głównie banki i parabanki. Masz rację, co do finansowania kleru. Jestem temu przeciwna, bo to nie moja sprawa, ale póki politycy będą się nisko kłaniali tym pasibrzuchom, w tej kwestii nic się nie zmieni, niestety. Ujek, powietrza nikt nie będzie woził, jeśli oferta będzie dla ludzi korzystna. Gdyby tak zostało rozleklamowane połączenie do Karpacza, do Szklarskiej z atrakcyjną ofertą cenową, ludzie z pewnością by korzystali. Nie widzę połączeń z dworca PKP do Karpacza. Muszą dostać się do Urzędu Miasta lub, gdy mają szczęście trafią na prywatny bus. I co powiesz teraz?

  03-08-2015 17:24 | ~Gówniarz | 176.*.22.254 (176.*.22.254)
Burmistrz Jęcek wypowiedział się mailowo. Nie było go na spotkaniu? Na zdjęciach go nie widzę. To pokazuje jak poważnie traktuje ten temat. Papier wszystko przyjmie.

  03-08-2015 17:25 | ~myk | ip-80-*-252-170.kwnet.azartsat.pl (80.*.252.170)
co tak cały czas jelonka o tych pociągach artykuły pisze? Juz raz pisałem niech te osoby co walcza o pociągi kupią sobie kolejke w zabawkowym. Każdy teraz furami lata a nie wywalic miliony w błoto.

  03-08-2015 17:38 | ~Kris | host81-*-246-24.range81-140.btcentralplus.com (81.*.246.24)
Petycja online. Chciałem zwrócić uwagę, że niewielu mieszkańców Kowar jest świadoma o istnieniu tej petycji. Należy nadać sprawie większy rozgłos, np. zamieścić informację na stronie miasta Kowary, może artykuł w Gazecie Wrocławskiej? Pozdrawiam!

  03-08-2015 17:39 | ~hah | aafu54.neoplus.adsl.tpnet.pl (83.*.150.54)
@myk Furą latasz? A ile masz kuni? :)))

  03-08-2015 17:59 | ~Warszawiak | 159-*-48-9.adsl.inetia.pl (159.*.48.9)
Do myk. Będziesz mi płacił za kopcenie i zaśmierdzenie przyrody mojego wdychania i innych ludzi przez twoje auto. Przez ciebie jest z roku na rok bardziej zatrute środowisko. Przez ciebie umierają ludzie częściej na raka. Ja wiem że ciebie to nie dotyczy bo wszyscy jeżdżą autami i tak najwygodniej. Ale czasami pomyśl zanim cokolwiek głupiego napiszesz. Zapraszam cie do Warszawy gdzie przyroda jest kompletnie przez auta zatruta....

  03-08-2015 19:56 | ~Bezdomny | apt41.neoplus.adsl.tpnet.pl (83.*.153.41)
Panie redaktorze! Nie pisze się, oddziału Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu,tylko wydziału.Kłania się język polski.

  03-08-2015 20:01 | ~z innejbajki | 176.*.22.254 (176.*.22.254)
Drogi autorze artykułu -- wszystkie dokładne informacje były na miejscu : - m.in 1. - ta, że remont torowiska był dokładnie w 1989 roku i wtedy do samego Miłkowa wymieniono podkłady na nowe STRUNOBETONOWE. 2. Pan Rafał Gersten sam powiedział na spotkaniu, że pełnomocnictwo o którym mówi uzyskał od samorządów w 2005 roku. 3. Władze Karpacza były reprezentowane przez panią wiceburmistrz Joannę Klagę.

  03-08-2015 20:13 | ~ | azt139.neoplus.adsl.tpnet.pl (83.*.157.139)
myk to pewnie taxi i PKP zabierze mu kursy do Karpacza. Najczęściej taxi walczą o USUWANIE I NIE PRZYWRACANIE połączeń, bo dla nich każdy przewoźnik to konkurencja.

  03-08-2015 20:39 | ~Arnold | user-109-*-149-16.play-internet.pl (109.*.149.16)
Bardzo się cieszę, że sprawa tych dwóch zabytkowych - a jakże- linii kolejowych rusza z miejsa. Bezpiecznie, komfortowo, szybko - czas na kolej i cywilizację w regionie po prostu.

  03-08-2015 21:03 | ~ | *.jeleniagora.vectranet.pl (78.*.143.29)
Każdy kto ma choć blade pojeci o transporcie szynowym wie że to mrzonki a nie realne działanie. Załóżmy że odbudujemy tory: a homologacje, a system sterowania ruchem, koszty utrzymania taboru i odbudowy infrastruktury.

  03-08-2015 21:07 | ~ | 178-*-150-61.adsl.inetia.pl (178.*.150.61)
Czy kolej jest tu potrzebna?! Wystarczy pomyśleć "przyszłościowo"! Zlikwidować torowiska to każdy głupi potrafi, ale warto pomyśleć o komunikacji, odpornej na nasze niepogody, w perspektywie następnego co najmniej dziesięciolecia.

  03-08-2015 21:34 | ~jojo2 | ip-78-*-36-123.kwnet.azartsat.pl (78.*.36.123)
Kowary jedna z piękniejszych lin kolejowych jak można likwidować

  03-08-2015 22:25 | ~xx | ably222.neoplus.adsl.tpnet.pl (83.*.218.222)
pasjonaci za cudze pieniądze!!!!!.Karpacz ma już pustą kasę

  03-08-2015 22:50 | ~acha | aafu54.neoplus.adsl.tpnet.pl (83.*.150.54)
@~xx Sugerujesz, misiu, że będzie to finansowane jedynie z podatków ludności lokalnej? To poczytaj to, a później wypowiadaj się. http://pomorskiewunii.pomorskie.eu/-/komisja-europejska-zatwierdzila-zwiekszenie-dofinansowania-projektu-pomorskiej-kolei-metropolitalnej-do-85-procent- http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/dofinansowanie-kolei-ze-srodkow-unii,240,0,1696240.html

  03-08-2015 23:26 | ~acha | aafu54.neoplus.adsl.tpnet.pl (83.*.150.54)
@~xx Jeszcze jedno. Co zrobiłeś, by Karpacz miał pełną kasę?

  04-08-2015 00:39 | ~anonim777 | 159-*-94-239.adsl.inetia.pl (159.*.94.239)
A obiecana SKeM w Jeleniej ?

  04-08-2015 09:25 | ~Do xx | bxc25.neoplus.adsl.tpnet.pl (83.*.252.25)
Karpacz ma pustą kasę? Chyba, że pieniędzmi upychają własne kieszenie. Podatek od nieruchomości, czy opłata klimatyczna mocno zasilają miejski budżet. Do tego dochodzą dotacje unijne. Z budżetu obywatelskiego burmistrz zakupił koszulki z logo Karpacz, by każdy mieszkaniec miał jedną - tak się trwoni nasze pieniądze! Mamy wzór gospodarności.

  04-08-2015 09:41 | ~do 22:25 | *.jeleniagora.vectranet.pl (78.*.142.208)
a ty i tobie podbni za cudze pieniądze się wykształciłeś za cudze pieniądze się leczysz więc je oddawaj

  04-08-2015 10:24 | ~thoe | 78-*-38-123.static.ip.netia.com.pl (78.*.38.123)
kilka osób jeździ do Szklarskiej? skąd się biorą na tym forum te wszystkie oszołomki, które nigdy nie mają na nic żadnych pomysłów, a zawsze są na nie? nie korzystam codziennie, ale jeżdżę sobie od czasu do czasu do i z Szklarskiej i jakoś pociągom na całej trasie daleko do bycia pustymi... być może głąbik jechał w czasie ulew albo uważa, że jak w czasie złej pogody jest niewielkie obsadzenie to że pociąg jest przyzwoicie wypełniony w lepsze dni nie ma znaczenia. W końcu co oszołomków obchodzi turystyka? siedzą tylko na różnych forach i na wszystko narzekają. i nic do nich nie trafią, nawet przykłady z innych krajów o znacznie lepiej rozwiniętej turystyce.... bo przecież to takie łatwe, jak się zlikwiduje tory, za 10 lat zbudować nową linię...

  04-08-2015 12:40 | ~profesor kalosz | abml199.neoplus.adsl.tpnet.pl (83.*.231.199)
Czy to ten sam "profesor" Jacek Potocki z Uniwersytetu Ekonomicznego, który nie tak dawno kompulsywnie wymachiwał spreparowanymi mapkami "udowadniając" wszem i wobec fałszerstwo wyborów jakie się dokonało? Expert PIS od spraw wszelakich. Niech ten pan lepiej liże w spokoju cztery litery Machałkowej zamiast ośmieszać się publicznie w mediach. Tacy experci z politycznego nadania są NIC NIE WARCI !!! Wystarczy przejrzeć publikacje tego pana - głównie nic nie warte artykuliki popularyzatorskie w regionaliach - żeby się zorientować jaki z niego expert. Jak już podpieracie się autorytetami to bierzcie przynajmniej kogoś kto się na tym zna (niekoniecznie z tytułem profesora) a nie kogoś kto całą swoją karierę na uczelni zawdzięcza politycznym koneksjom. Ale to chyba ogólny problem UE z Wrocławia.

  04-08-2015 13:00 | ~mieszkaniecc | cbw78.neoplus.adsl.tpnet.pl (83.*.120.78)
Dajcie spokój już z tymi pociągami do Karpacza! Są ważniejsze linie kolejowe dla mieszkańców w regionie. Na przykład linia do Lwówka, która jeszcze jest czynna, ale się sypie i wkrótce będzie zamknięta. Albo do Kowar które są dużo większym miastem niż Karpacz, a stacja tam w przeciwieństwie do KArpacza jest w centrum miasta. Przydało by się też więcej pociągów do Zgorzelca, gdzie w weekendy w środku dnia jest 7-godzinna dziura. Albo bezpośredni pociąg do Liberca (obiecany mieszkańcom jeszcze przed otwarciem Kolei Izerskiej). Popatrzcie gdzie jest stacja kolejowa w Karpacza a gdzie wyciągi. Nikt normalny nie będzie grzał z buta kilka kilometrów pod górę z nartami na ramieniu.

  04-08-2015 13:06 | ~mieszkaniecc | cbw78.neoplus.adsl.tpnet.pl (83.*.120.78)
Cd. Do Karpacza nawet w weekendy jeżdżą busy co kilkanaście minut na samą górę. Nikt nie będzie czekał na pociąg jeżdzący 4 razy na dzień, z którego trzeba będzie potem drałować pod górę kawał drogi.Frekwencja będzie jeszcze mniejsza niż w pociągach do Szklarskiej, gdzie prawdą jest że pociągi wożą powietrze. Bilet 2 razy droższy niż na PKS. Na dodatek pociągi wiecznie się spóźniają przez remonty w okolicach Wrocławia (bo jakiś geniusz wpadł na pomysł, że nasze lokalne pociągi muszą rozpoczynać bieg we Wrocławiu a nie tak jak było dawniej -w Jeleniej Górze). Pieniądze na kolej wydać na poprawę stanu linii jeszcze czynnych (np. do Lwówka) zamiast marzyć o fanaberiach. A linię do Karpacza przerobić na ścieżkę rowerową - na pewno skorzystałoby z niej wtedy więcej osób niż z pustych pociągów.

  04-08-2015 14:08 | ~edi | azq226.neoplus.adsl.tpnet.pl (83.*.154.226)
i co z tego że wyremontujemy tory do karpacza jak koleje Dolnosląskie (które de fakto kolejami Dolnosląskimi nie są tylko Wrocławskimi, bo dbają tylko o połączenia wokół Wrocławia) zrobią rozkład jazdy taki żeby nikomu nie pasował, wymyslą zaporowe ceny biletów i nikt tymi pociągami nie będzie jeździł ? już to przecież było przerabiane na linii do szklarskiej - najpierw miliony wywalone na remonty a teraz pies z kulawą nogą tam nie wsiada do pociągów. lepiej wydać te pieniądze na remont torów tam gdzie nic nie jeździ (spróbujcie np. dojechać do Lwówka czy nad jezioro Pilchowickie w weekend) a nie gdzie jeździ mnóstwo busów które za dużo niższą cenę dowiozą cię pod sam wyciąg.

  04-08-2015 16:04 | ~diabeł boruta | 178-*-185-129.adsl.inetia.pl (178.*.185.129)
~profesor kalosz, ~mieszkaniecc, ~edi. Witamy trolla. Podpisz się koteczku, zanim zaczniesz pluć jadem wokół siebie.

  04-08-2015 16:38 | ~edi | azq226.neoplus.adsl.tpnet.pl (83.*.154.226)
@diabeł boruta: A ty co sensownego napisałeś trollu pod wszystkimi swoimi kolejnymi nickami ("anonim777", "Taka Prawda", "heretyk", "Warszawiak", "diabeł boruta" i inne)? Dobrze, że przynajmniej tym razem podpisałeś się właściwie. Chyba nie tylko ja mam wrażenie, że za pociągami do Karpacza ciągle spamuje jedna i ta sama osoba. I chyba nawet domyślam się kto.

  04-08-2015 17:51 | ~~diabeł boruta | 178-*-185-129.adsl.inetia.pl (178.*.185.129)
@edi: Domyślasz się, no to napisz (może być na priva). Sama jestem ciekawa. ;-)

1  2  Dalej » | Ostatnia z 2 stron
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta w portalu Jelonka - zarejestruj się!
 
Będzie się działo! - Jelonka poleca
 
Najczęściej czytane komentowane
10 30
10 30
Maraton subiektywności
Zadania domowe: tak, czy nie? (3)

Jelenia Góra Piątek, 13:22
13 października 2017

 
Aktualności
Synoptycy ostrzegają przed mgłą Synoptycy ostrzegają przed mgłą 

Region Czwartek, 16:04
19 października 2017

IMGW–PIB Biuro Prognoz Meteorologicznych we Wrocławiu informuje, że w regionie dzisiaj (19.10) od godz....
Ambasador Izraela z wizytą w Jeleniej Górze [foto] Ambasador Izraela z wizytą w Jeleniej Górze   (9)

Jelenia Góra Czwartek, 15:20
19 października 2017

Anna Azari, ambasador Izraela w Polsce przyjechała z wizytą do Jeleniej Góry, gdzie spotkała się z...
„Wodnik” chce zmodernizować ujęcie Grabarów [foto] „Wodnik” chce zmodernizować ujęcie Grabarów   (8)

Jelenia Góra Czwartek, 15:17
19 października 2017

W czwartkowy poranek (19.10) przy ujęciu Grabarów przedstawiciele spółki "Wodnik" spotkali się z...
Bezpłatne warsztaty bębniarskie Bezpłatne warsztaty bębniarskie 

Podgórzyn Czwartek, 12:01
19 października 2017

Już niedługo trzecia edycja Ogólnopolskich Dni Djembe w całej Polsce. Z tej okazji w Centrum...
Czytelnicy: Dlaczego zamknęli „Żabki”? Czytelnicy: Dlaczego zamknęli „Żabki”?  (25)

Jelenia Góra Czwartek, 08:14
19 października 2017

– Co się dzieje ze sklepami "Żabka?" – pytają nasi Czytelnicy, którzy dzwonili informując o wielu...
Śmierć z ręki zazdrosnego męża Śmierć z ręki zazdrosnego męża  (15)

Region Czwartek, 07:33
19 października 2017

Pod koniec listopada przed Sądem Okręgowym w Jeleniej Górze ruszy proces 64 – letniego Kazimierza P....
Jesienny spacer w Koronach Drzew [foto] Jesienny spacer w Koronach Drzew   (1)

Region Czwartek, 06:27
19 października 2017

Stowarzyszenie Osób Przewlekle Chorych „Pomocna dłoń” zorganizowało wyjazd autokarowy Czech na...
Rewitalizacja budynków przy Wojska Polskiego [foto] Rewitalizacja budynków przy Wojska Polskiego   (24)

Jelenia Góra Środa, 16:03
18 października 2017

Około 5 milionów złotych dofinansowania ze środków unijnych zostanie przeznaczone na rewitalizację...
Nowe miejsca pracy dla więźniów [foto] Nowe miejsca pracy dla więźniów   (9)

Jelenia Góra Środa, 15:21
18 października 2017

W Areszcie Śledczym w Jeleniej Górze doszło wczoraj (17.10) do podpisania umowy na czas nieokreślony...
Zniżki dla seniorów [video] Zniżki dla seniorów   (5)

Jelenia Góra Środa, 14:35
18 października 2017

Na osoby w wieku 60 lat i więcej w Urzędzie Miasta czekają karty seniora, upoważniające do korzystania...
Zobacz więcej artykułów
Zobacz więcej Aktualności
 
Redakcja

Masz problem? A może wiesz coś ciekawego i chcesz się z nami tą wiedzą podzielić? Zadzwoń do nas lub przyjdż. Redakcja mieści się przy ul. Skłodowskiej-Curie 13/2 (I piętro).
Redakcja : 75-75-444-00
W piątek dyżuruje
redaktor naczelna
Bożena Bryl-Chrząszcz
Od 10.00 do 12.00
 
Wiadomości |  Sport |  Fotoreportaże |  Ogłoszenia |  Katalog firm |  Będzie się działo |  Rykowisko |  Życzenia |  Sondy |  Gazeta |  Reklama 
© 2002-2017 Jelonka jest znakiem należącym do Highlander's Group.
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Napisz do nas | Redakcja | Jelenia Góra | Świdnica | Wałbrzych | Reklama | Centralne ogrzewanie | Logo