Czytaj także: Świdnica Wałbrzych

Wiadomości |  Sport |  Fotoreportaże |  Ogłoszenia |  Katalog firm |  Będzie się działo |  Rykowisko |  Sondy |  Życzenia |  Gazeta |  Reklama 
Sobota, 17 lutego 2018 Godz.: 20:35:37 Imieniny: Aleksego, Łukasza, Zbigniewa Czytających: 4878 Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Wiadomości, Jelenia Góra

Były mistrzostwa w edukacji dla bezpieczeństwa

Środa, 18 marca 2015, 10:44, ostatnia aktualizacja: 2015-03-19 07:27
Autor : Przemek Kaczałko
Miej świadomość
 
Głos ulicy
 
Kalendarz wydarzeń
 
Telewizja DAMI
 
Co jest grane w Norwidzie?
Czas na "Osiem kobiet" 

Jelenia Góra Niedziela, 23:10
11 lutego 2018

 
Kategorie wydarzeń
Film - Kino2
Koncerty13
Kursy2
Prelekcje6
Sportowe1
Tańce2
Teatry9
Warsztaty4
Wystawy11
 
Dialogi Jelonki
 
Archiwum PDF
Archiwalne numery Jelonka
 
Fot. Przemo

Wczoraj (17.03) odbyły się 9. Mistrzostwa Jeleniej Góry w „Edukacji dla bezpieczeństwa”. Uczniowie od zerówek po szkoły ponadgimnazjalne prezentowali swoje umiejętności, które nabyli na lekcjach. Czołowe „trójki” awansowały do półfinałów mistrzostw Dolnego Śląska.

Zawody były formą sprawdzianu poziomu edukacji o szeroko pojętym bezpieczeństwie w poszczególnych placówkach na terenie Jeleniej Góry.

W starszych klasach wynika to z podstawy programowej, wśród młodszych niestety jest to związane z inwencją nauczycieli, wychowawców. Dlatego, że są ogólne zapisy kierunkowe, ale nie ma podstaw programowych do tego – tłumaczył jeden z organizatorów Maciej Gałęski. Chcielibyśmy tymi mistrzostwami dokonać pewnej korekty, sprawdzenia. Dla nauczycieli to jest informacja na jakim etapie są w porównaniu z innymi. Konkurs jest po to, by dokonywał inspiracji do pracy – dodał przedstawiciel Euroregionu Nysa.

Trzy pierwsze miejsca w poszczególnych kategoriach oznaczały promocję do półfinałów Dolnego Śląska – dla strefy byłego województwa jeleniogórskiego zawody odbędą się 17 kwietnia na terenie Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej w Jeleniej Górze. Finał zaplanowano na 22 maja na Uniwersytecie Wrocławskim w Auli Leopoldyńskiej.

R E K L A M A
Konkurs obejmuje wszystkie dziedziny związane z bezpieczeństwem na poziomie, z którym możemy się zetknąć w życiu codziennym. Zupełnie przypadkiem część uczniów była świadkami akcji straży pożarnej na Placu Ratuszowym, która przybyła na wezwanie o wykryciu tlenku węgla w jednym z mieszkań.

Na terenie Jeleniogórskiego Centrum Kultury, Biura Wystaw Artystycznych, Książnicy Karkonoskiej oraz Ratusza rozlokowano w sumie 30 stacji, gdzie sprawdzano wiedzę z zakresu pierwszej pomocy, edukacji ekologicznej, ochrony przeciwpożarowej, ochrony przeciwpowodziowej, ruchu drogowego, „bezpiecznie z prądem”, ochrony zabytków ,itp. Stacje w możliwie zbliżonych warunkach imitowały rzeczywiste zdarzenia, tu warto podać przykład z Ratusza, gdzie imitowano pożar w domu. Ku zaskoczeniu radnych na chwilę przerwano sesję Rady Miejskiej ponieważ włączył się system alarmowy. - Nie wszyscy byli zadowoleni z powodu przerwanej sesji, zakłóciliśmy pracę niezwykle poważnym osobom, ale sędziowie słusznie zauważyli, że sesja nie jest momentem, gdzie nic nie może się zdarzyć, więc akurat był to też element ćwiczebny dla osób dorosłych – powiedział Maciej Gałęski.

W grupie „zerówek” zwyciężyło Miejskie Przedszkole nr 13 (opiekunka Arleta Łapacz), które wraz z MP 11 (op. Renata Kielijańska) oraz MP 10 (op. Alicja Trojanowska) awansowały do półfinałów. W klasach I-III czołowe miejsca zajęły: Szkoła Podstawowa nr 8 (op. Monika Ramus), SP 2 (op. Jacek Kubicki) oraz SP 7 (op. Monika Seweryniak). W klasyfikacji klas IV-VI awans uzyskały: Szkoła Podstawowa nr 11 (op. Tadeusz Pazurkiewicz), SP 8 (op. Agnieszka Gigiel) oraz SP 2 (op. Izabela Oleksy). Wśród uczniów na poziomie gimnazjum wyłaniano najlepszych zawodników, gdzie najlepsza okazała się Maja Wrotniewska z ZSO nr 1, drugie miejsce zajął Łukasz Chocianowicz (Gimnazjum nr 1), a trzecie Kinga Dzik (ZSO nr 1), jednak ze względów regulaminowych (jeden reprezentant danej szkoły) awans uzyskał czwarty w klasyfikacji Jacek Piastowicz z Publicznego Katolickiego Gimnazjum. Podobna sytuacja miała miejsce w rywalizacji szkół ponadgimnazjalnych. Zwyciężyła Katarzyna Gorzycka z II LO, a dwa kolejne miejsca zajęły uczennice ZSO nr 1 Aleksandra Zimmer i Aleksandra Klementowska (za nią awans uzyskała Martyna Matusiak z ZSOiT).

Niezbędną pomoc w przeprowadzeniu konkurencji i ocenie poziomu zawodników świadczyli przedstawiciele służb związanych z bezpieczeństwem tj. straż pożarna, policja, ratownicy medyczni czy straż miejska.


Film Telewizji StrimeoTV
Zobacz zdjęcia
Następna wiadomość  Wiadomości 
 Poprzednia wiadomość Strona główna 
 

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~Maciej Gałęski 18-03-2015 17:20
Bardzo proszę by podać instytucje, bez których nie dałoby się zrobić tych Mistrzostw : Komenda Miejska Policji, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej, Pogotowie Ratunkowe w Jeleniej Górze, Karkonoski Klub Owczarka Niemieckiego , Karkonoska Grupa GOPR, Straż Miejska w Jeleniej Górze Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Jeleniej Górze Uniwersytet Ekonomiczny w Jeleniej Górze Urząd Miasta w Jeleniej Górze OSP w Podgórzynie Książnica Karkonoska Biuro Wystaw Artystycznych Jeleniogórskie Centrum Kultury Karkonoska Państwowa Szkoła Wyższa w Jeleniej Górze Szkoła Podstawowa nr 2 w Jeleniej Górze Przedszkole nr 27 “Okrąglaczek” w Jeleniej Górze Tauron Dystrybucja SA w Jeleniej Górze Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Jeleniej Górze Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych
~mi 18-03-2015 19:11
szacun:) właśnie, nie zapominajmy o wysiłku tych,bez których nie byłoby tej imprezy!
~jankowski 19-03-2015 8:46
Impreza godna pochwały z zapytaniem : dlaczego w udziale pominięte zostały dzieci z przedszkoli niepublicznych. - Czyżby obawiano się konkurencji ?
~Maciej Gałęski 19-03-2015 9:30
I jeszcze do podmiotów wspierających poprawna nazwa : ZESPÓŁ SZKÓŁ ELEKTRONICZNYCH I GIMNAZJUM NR 3 W JELENIEJ GÓRZE. Informacja o Konkursie rozsyłana była na cały Dolny Śląsk z kuratoryjnej bazy mail, czyli teoretycznie do wszystkich przedszkoli. W praktyce wiele adresów okazało się już nieaktualnych lub przepełnionych. W tej skali nie jest możliwe dotarcie do każdego oddzielnie. Z Jeleniej Góry zgłosiły się niepubliczne Kacperek i Stokrotka, oba jednak na Mistrzostwa nie przyszły. Nie znam powodów i trochę przykro bo narobiliśmy się wszyscy nie dla siebie tylko dla dzieci. Ale może były ważne powody, np. choroby dzieci bo to dość powszechne zjawisko.
~kolnik 19-03-2015 12:42
W ponadgimnazjalnych wygrała Katarzyna Gorzycka, czy to nie jest córka wieloletniego byłego dowódcy JRG 1. Stary był niezłym fachurą, więc czym skorupka za młodu.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600
 
Będzie się działo! - Jelonka poleca
 
Najczęściej czytane komentowane
10 30
10 30
Maraton subiektywności
Jelenia Góra korkuje się? 

Jelenia Góra Piątek, 15:58
16 lutego 2018

 
Edukacja
Hania Szewczyk wygrała konkurs literacki [foto] Hania Szewczyk wygrała konkurs literacki   (9)

Podgórzyn Piątek, 07:25
16 lutego 2018

Kolejny duży sukces odniosła utalentowana uczennica Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w...
Wystawa Plastyka w Wieży Ratuszowej w Świdnicy [foto] Wystawa Plastyka w Wieży Ratuszowej w Świdnicy   (1)

Region Środa, 10:23
14 lutego 2018

10 lutego w Wieży Ratuszowej w samym centrum Świdnicy odbył się wernisaż wystawy uczniów i uczennic...
Wiedźmin w Ekonomie [foto] Wiedźmin w Ekonomie  

Jelenia Góra Środa, 06:41
14 lutego 2018

Wczoraj (13.02) już po drugi raz odbył się w Zespole Szkół Ekonomiczno–Turystycznych międzyszkolny...
Licealiści z Żeroma – przedszkolakom [foto] Licealiści z Żeroma – przedszkolakom  

Jelenia Góra Wtorek, 16:28
13 lutego 2018

"Licealiści z Żeroma Przedszkolakom" to projekt realizowany przez uczniów jeleniogórskiego Liceum...
Przedszkolaki bawiąc się poznają „Siódemkę” [foto] Przedszkolaki bawiąc się poznają „Siódemkę”   (4)

Jelenia Góra Sobota, 11:03
10 lutego 2018

W Szkole Podstawowej Nr 7 w Jeleniej Górze odbyła się trzecia edycja Rajdu Przedszkolaka, który ma na...
Uczniowie Rzemiosł zdolni i aktywni [foto] Uczniowie Rzemiosł zdolni i aktywni   (5)

Jelenia Góra Sobota, 10:00
10 lutego 2018

W Galerii Małych Form (III piętro Książnicy Karkonoskiej przy ul. Bankowej) można już oglądać prace...
Handlówka gościła uczestników dyktanda [foto] Handlówka gościła uczestników dyktanda   (1)

Jelenia Góra Piątek, 17:30
9 lutego 2018

XV Dyktando Szkół Ponadgimnazjalnych odbyło się tradycyjnie, w "tłusty czwartek". W Zespole Szkół...
Sprawdzili swoje umiejętności językowe [video] Sprawdzili swoje umiejętności językowe  

Jelenia Góra Piątek, 15:17
9 lutego 2018

Celem XV dyktanda, organizowanego w Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych nr 2 w Jeleniej Górze, jest...
W Ekonomie o kryptowalucie [foto] W Ekonomie o kryptowalucie   (6)

Jelenia Góra Piątek, 13:15
9 lutego 2018

Profesor Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu dr hab. Robert Kurek z Katedry Finansów i Rachunkowości...
Młodzi przedsiębiorcy i bankowość [foto] Młodzi przedsiębiorcy i bankowość   (3)

Jelenia Góra Piątek, 08:24
9 lutego 2018

Najbardziej przedsiębiorczy uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z Dolnego Śląska spotkali się w...
Zobacz więcej artykułów
Zobacz więcej Edukacja
 
Redakcja

Masz problem? A może wiesz coś ciekawego i chcesz się z nami tą wiedzą podzielić? Zadzwoń do nas lub przyjdż. Redakcja mieści się przy ul. Skłodowskiej-Curie 13/2 (I piętro).
Redakcja : 75-75-444-00
W poniedziałek dyżuruje
dziennikarz
Joanna Pasternak
Od 10.00 do 12.00
 
Wiadomości |  Sport |  Fotoreportaże |  Ogłoszenia |  Katalog firm |  Będzie się działo |  Rykowisko |  Życzenia |  Sondy |  Gazeta |  Reklama 
© 2002-2018 Jelonka jest znakiem należącym do Highlander's Group.
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Napisz do nas | Redakcja | Jelenia Góra | Świdnica | Wałbrzych | Reklama | Centralne ogrzewanie | Logo