Piątek, 19 kwietnia
Imieniny: Konrada, Leona
Czytających: 4893
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Regionalne cudeńka i przysmaki w Łomnicy

Niedziela, 30 listopada 2014, 8:21
Aktualizacja: Poniedziałek, 1 grudnia 2014, 9:33
Autor: Mea
Region: Regionalne cudeńka i przysmaki w Łomnicy
Fot. Mea
Staropolska kuchnia, pachnące wypieki, przetwory owocowe i zielarskie, ozdoby świąteczne, miody w oryginalnych smakach, upominki świąteczne – to wszystko można kupić jeszcze dzisiaj (30.11.) na Kiermaszu Adwentowym (od 11.00.do 17.00). Trwa on od wczoraj (29.11.) na folwarku przy Pałacu Łomnica. Jarmark świąteczny zaplanowano tu również 6. i 7. grudnia.

Na folwarku można też przejechać się na kucyku oraz posłuchać świątecznych piosenek. Święty Mikołaj daje rózgi tym, którzy przyjechali na kiermasz bez czapek, a dzieciom rozdaje cukierki. Dla najmłodszych są również warsztaty zdobienia bombek.

- Co roku przyjeżdżamy tu specjalnie na warsztaty, które uwielbia moja córeczka. Kiermasze są wspaniałe, można sprawić bliskim oryginalne prezenty – mówi Marta Pilch.
Regionalni wystawcy sprzedają swoje produkty zarówno na folwarcznym placu, w folwarku, jak i w zabytkowych piwnicach Pałacu Łomnica. Elżbieta Zawadzka oferuje, na przykład, świąteczne ozdoby, upiększane… haftem matematycznym.

- To technika haftu, która swoja nazwę wzięła od dużej precyzji, której wymaga. Koleżanka nauczyła się matematycznego haftu od siostry zakonnej i przekazała mi tę wiedzę – mówi Elżbieta Zawadzka.
Duże zainteresowanie wzbudzały nietypowe przetwory. - Robimy dżem z cebuli lub rabarbaru, galaretkę z kaliny, ale również maść stokrotkową, nagietkową, czy też eliksir przeciwko meszkom. Dawne przepisy to nasza pasja – twierdzi Iwona Kowal z Michałowic.

Można było spróbować dań staropolskich z przepisów powstałych przed XVIII w. – Robię musztardę z przepisu z 1682 r. kuchni Lubomirskich, w opracowaniu ich kucharza Czarnieckiego. Mam marcepany z ziemniaków (przepis z XVII w), które niegdyś były drogim towarem. Kwas chlebowy moja rodzina robi według własnej receptury od ponad 200 lat. Jego początki sięgają IX w. Podobnie jak gąszcz z naci marchewki, czyli sos warzywno-owocowy, który jest długo zagęszczany i stąd jego nazwa. Z kolei ciekawostką jest, że bigosikiem nazywano w XV w. placki pszenne z sosem waniliowym – wymienia Małgorzata Bliskowska z Kuchni Rycerskiej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (17)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Na kogo zagłosujesz w 2 turze wyborów w Jeleniej Górze?

Oddanych
głosów
497
Jerzy Łużniak
44%
Hubert Papaj
56%
 
Głos ulicy
Zagłosujemy na obecnego burmistrza
 
Miej świadomość
Czy warto dopłacać?
 
Rozmowy Jelonki
Dzieci wypoczywały w Brennej
 
Karkonosze
Wniosą dwie dziewczynki na Śnieżkę!
 
112
Najechał na autobus
 
112
Potrącenie dziecka
 
Polityka
Jelenia Góra: 2 tura Łużniak vs. Papaj
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group