Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Piątek, 4 lipca
Imieniny: Malwiny, Odona
Czytających: 11549
Zalogowanych: 104
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Pamiątki wojenne w Muzeum Karkonoskim

Piątek, 7 lutego 2014, 8:05
Aktualizacja: Sobota, 8 lutego 2014, 7:58
Autor: Mea
Jelenia Góra: Pamiątki wojenne w Muzeum Karkonoskim
Fot. Mea
Medale, odznaki wojskowe, wojenne fotografie, dziennik oraz inne pamiątki Wojciecha Stelmacha, żołnierza 5 Kresowej Dywizji Piechoty, zostały przekazane wczoraj (06.02.) Muzeum Karkonoskiemu. – Jednym z ważniejszych przedmiotów jest medal za walkę w bitwie o Monte Casino – podkreślał podpułkownik Edward Basałygo, prezes Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Jeleniej Górze.

Córka Wojciecha Stelmacha Alicja Stelmach przekazała ok. 60 pamiątek po zmarłym ojcu, w tym 24 odznaki wojskowe i medale oraz 36 oryginalnych zdjęć z okresu II wojny światowej. – Są to odznaki 5 Kresowej Dywizji Piechoty, 8 Armii Brytyjskiej, czy też z warszawską Syrenką. Nosili je żołnierze 2 Korpusu Polskiego podczas walk we Włoszech. Zdjęcia wykonywane były w okresie Kampanii Włoskiej, czyli w 1943, 44 i 45 r.

Ciekawy jest też dyplom na papirusie od Papieża Piusa XII, który Wojciech Stelmach otrzymał 21 marca 1945 r. Wtedy delegacja 5 Kresowej Dywizji Piechoty była przyjęta przez ojca kościoła – mówił Edward Basałygo.
Wojciech Stelmach urodził się w 1900 r. w Kolbuszowej i tam też zmarł w 1957 r. Pochodził z rodziny chłopskiej, jego ojciec miał duże gospodarstwo rolne. Miał czworo rodzeństwa. Gdy wybuchła I wojna światowa został powołany do wojska i walczył na froncie włoskim. Wrócił do domu w 1918 r. Rok później w wieku 19 lat powołano go do Wojska Polskiego. W okresie międzywojennym był policjantem i pełnił służbę w Lidzie. Gdy wybuchła II wojna światowa i bolszewicy przekroczyli granicę, musiał ewakuować się w kierunku Wilna.

- Fenomenalny jest notatnik Wojciecha Stelmacha, w którym zawarta jest jego cała historia wojenna. Opowieść toczy się od momentu, gdy był policjantem w Lidzie, na terenie dzisiejszej Białorusi, przez agresję sowiecką 17 września 1939 r., internowanie, zesłanie na Syberię i powrót do Polski przez Włochy z 2 Korpusem Polskim – powiedział Stanisław Wilk, kierownik Muzeum Historii i Militariów w Jeleniej Górze.

- Zaskoczyła mnie skrupulatność z jaką był prowadzony dziennik oraz bezpośredniość wypowiedzi, bo jest tam zawarta prośba, by znalazca notatnika przekazał go rodzinie Wojciecha Stelmacha. Będziemy chcieli go opublikować – dodał.

Córka żołnierza Alicja Stelmach z Jeleniej Góry postanowiła pamiątki po ojcu podarować Muzeum Karkonoskiemu. – Chciałam je umieścić w godnym miejscu – powiedziała.

Sonda

Czy lokalne "kasyna" i gry hazardowe powinny być dozwolone bez koncesji?

Oddanych
głosów
510
Oczywiście, gra tylko ten kto chce
26%
Tak, jednak do pewnej kwoty - na niektórych działa to jak narkotyk
11%
Hazard powinien zostać całkowicie zakazany
50%
Nic nie trzeba zmieniać w przepisach
13%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
System ich odrzucił. Dziś dzięki niemu zmieniają świat
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Karkonosze
W Szklarskiej Porębie nie ma żadnych zakazów
 
Aktualności
Zakończyła się abolicja w Jeleniej Górze
 
Kultura
Wkrótce 42. Festiwal Teatrów Ulicznych im. Aliny Obidniak
 
Aktualności
Drążyli je więźniowie w czasie wojny. Tajemnicze sztolnie w Piechowicach
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group