Czytaj także: Świdnica Wałbrzych

Wiadomości |  Sport |  Fotoreportaże |  Ogłoszenia |  Katalog firm |  Będzie się działo |  Rykowisko |  Sondy |  Życzenia |  Gazeta |  Reklama 
Piątek, 27 kwietnia 2018 Godz.: 08:39:46 Imieniny: Anastazego, Felicji, Teofilia, Zyty Czytających: 3235 Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Wiadomości, JELENIA GÓRA

Zbierali podpisy przeciw zamknięciu MDK. Protest z muzyką w tle

Czwartek, 23 lutego 2012, 11:32, ostatnia aktualizacja: 2012-02-23 13:12
Autor : Agrafka
Miej świadomość
 
Głos ulicy
Głosowanie rodzinne? (6)

Jelenia Góra Niedziela, 10:09
22 kwietnia 2018

 
Kalendarz wydarzeń
 
Telewizja DAMI
 
Co jest grane w Norwidzie?
Bilet za 300 groszy 

Jelenia Góra Poniedziałek, 20:42
16 kwietnia 2018

 
Kategorie wydarzeń
Event2
Koncerty4
Kursy2
Prelekcje5
Sportowe2
Teatry7
Warsztaty3
Wystawy9
 
Dialogi Jelonki
 
Archiwum PDF
Archiwalne numery Jelonka
 
Fot. RED
Pracownicy MDK chcą zainteresować protestem mieszkańców Jeleniej Góry
Pracownicy MDK chcą zainteresować protestem mieszkańców Jeleniej Góry

Piosenka „Czemu nie tańczę na ulicach” Ryszarda Rynkowskiego dała się wczoraj słyszeć z okien Młodzieżowego Domu Kultury przy ul. Skłodowskiej–Curie w Jeleniej Górze. To był wyraz protestu przeciwko planom zamknięcia placówki przez prezydenta miasta Marcina Zawiłę.

O 13.45 rozległy się głośne dźwięki utworów Ryszarda Rynkowskiego. Zdziwieni przechodnie wspierali podpisami akcję przeciwko likwidacji MDK, który w marcu tego roku skończy 60 lat.

- Pół tysiąca dzieci prezydent chce pozbawić miejsca nauki, które jest również ich drugim domem, a niejednokrotnie pierwszym domem. Przez 60 lat działalności kilka tysięcy dzieci korzystało z MDK. Teraz przez szaleńczy krok prezydenta, jednym cięciem chce zlikwidować placówkę. W ramach protestu puściliśmy dziś na ulice Jeleniej Góry utwór Ryszarda Rynkowskiego, którego refren „Niknie płomień” oddaje obliczę naszej sytuacji, ale wierzymy, że nadzieja umiera ostatnia i liczymy na pomoc mieszkańców, by uratować Młodzieżowy Dom Kultury – powiedział Wiesław Kowalewski, instruktor muzyczny MDK. Pan Wiesław wraz z flagowym zespołem MDK Paka Buziaka będzie kontynuował protest tym razem w Hipermarkecie Carefour, gdzie również będą zbierane podpisy przeciwko likwidacji placówki.

Na ścianach wywieszone są hasła protestacyjne: „Politykę prorodzinną w bajki wkładamy i Młodzieżowy Dom Kultury Zamykamy – prezydent miasta”, czy też „Dbam o kulturę… MDK do likwidacji – prezydent miasta”. Między melancholijnymi słowami Rynkowskiego dało się słyszeć słowa protestu: „Nie odbierajcie dzieciom drugiego domu, gdyż właśnie tu rozwijały się ich pierwsze talenty”.

R E K L A M A
- Na Zabobrzu również zbieraliśmy podpisy i wywiesiliśmy plakaty protestacyjne, gdyż wiele osób korzystało z działalności MDK i nadal korzysta. Mieszkańcy chwalą sobie nasze niedrogie zimowiska, czy półkolonie z wyżywieniem i nagrodami, a także z wykwalifikowaną kadrą pedagogiczną. Ludzie są zbulwersowani tym faktem, rodzice naszych podopiecznych przyłączają się do naszej akcji – mówi Wiesława Brudniak, pracująca w MDK już 27 lat.

Nie tylko mieszkańcy centrum Jeleniej Góry korzystali i nadal korzystają z dobrodziejstw placówki. - Jestem przeciwko likwidacji MDK. Zawsze był potrzebny, nie ma takiego drugiego miejsca, bardzo smutno jest. Od 47 roku grałem tu na gitarze, gdyż jestem muzykiem. Jest mi bardzo przykro – powiedział Staniek Eugeniusz z Mysłakowic.

W sobotę, 25 lutego, o godz. 11 w MDK odbędzie się konkurs recytatorski i poezji śpiewanej dla gimnazjalistów.
Zobacz zdjęcia
Następna wiadomość  Wiadomości 
 Poprzednia wiadomość Strona główna 
 

Komentarze (13) Dodaj komentarz

~bhu 23-02-2012 11:57
Dlaczego się kołtuny nie wpisujecie przeciw neokomuchom/?Za chwiłę przyjdzie na was czas.
~łos 23-02-2012 12:33
Chcieliśta Zawiły,to mata....
~doradca prez 23-02-2012 12:54
Szanowni Państwo! Przecież MDK jest najdroższą w utrzymaniu placówką kultury w mieście. Dlaczego nikt o tym nie mówi? W żadnej innej placówce kultury w Jeleniej Górze instruktorzy i osoby zatrudnione nie zarabiają tyle, co w MDK na Skłodowskiej. Stąd ten protest! Sam bym protestował, gdybym tam pracował. Skoro natomiast dzieci mają mieć w dalszym ciągu dostęp do tych samych zajęć, tyle że w innych częściach miasta, np. w oddalonym o jakieś 500 m JCK na Bankowej, to w czym problem? Oczywiście, że w strachu o miejsca pracy kilkunastu pracowników i dyrekcji MDK. Jak nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o kasę. Myślcie ludzie, to naprawdę nie boli.
~ajka 23-02-2012 13:06
Najdroższą dla Prezydenta a najtańsza dla dzieci i młodzieży. A polityka prorodzinna?. Gdzie te dzieci i młodzież mają się podziać?. Zamiast wspaniałych zajęć recytatorskich, plastycznych, muzycznych, rytmicznych i wielu innych zostanie wam ulica. A może o to chodzi naszym władzom?
~coprawdato 23-02-2012 13:13
Co prawda, to prawda. Przeciętnie pracownik MDK ("karta nauczyciela") zarabia za 18 godzin tygodniowo pracy prawie dwa razy więcej niż pracownik z podobnymi kwalifikacjami w ODK za 40 godzin pracy tygodniowo. Czyli za godzinę ma mniej więcej cztery razy więcej. Pytanie tylko czy równając obciąć tym co godnie zarabiają czy dodać tym co klepią biedę.:)
~Gość 23-02-2012 13:13
do doradcy prez. wie pan że zawsze może pan zrezygnować również ze swojego stanowiska pracy też będzie to oszczędność dla budżetu miasta ,a nie zostało mianowanych jak mi wiadomo dwóch doradców naszego szp. Zawiły i co ci panowie to w czynie społecznym pracują, każdy w tej dziurze jaką staje się Jelenia Góra boi się o swoje posady ,tylko że nikt nie pomyślał że 60 lat działalności tej że placówki nikomu nie przeszkadzała nagle znalazł się Zawiła i co jemu to przeszkadza,a może by Zawiła zaczął oszczędzać własnie na tym niepotrzebnym zatrudnianiu niepotrzebnych doradców ,czy też wiele innych kolesi którzy to zasilili urząd miasta w ostatnim czasie ,to tu trzeba oszczędzać a nie na MDK.
~44 23-02-2012 13:14
popieram doradcę prez a w dodatku MDK to dawny Gierek czas już najwyższy coś z tym zrobić i niech się dzieci uczą , bawią w lepszych warunkach - myślę ,ze na pewno o to włodarze miasta zadbają
~Bolko. 23-02-2012 13:36
Do ~44 - ale "dawnego Gierka" można przecież odremontować z kasy, którą miasto zapewne wyłoży na katolicką szkołę (o ile Pan Zawiła nie weźmie przykładu z prezydenta Poznania i nie powie miejscowemu Kościołowi: wara od budżetowych złotówek). (MDK-owiec z dawnego Gomułki)
~~~Agi 23-02-2012 16:00
do~44- mimo że to "wczesny Gierek" właśnie młodzież chętnie chodzi tam na zajęcia, warunki byłyby lepsze gdyby władze przyczyniły się do polepszenia owych warunków...ale władze przez 60 lat niewiele przeznaczały pieniążków na ulepszenie placówki i teraz są efekty ,że tam ńieładnie pachnie, olejna na ścianach......może oto właśnie chodziło aby MDK powoli umarł????? Bo to fajny bydynek, pewnie piękne mogłybyć kancelarie adwokackie może coś innego? Bardzo się cieszę że MDK przetrwał, fajnie że dzieciaki będą mogły sobie grać, tańczyć,śpiewać, malować.... właśnie TAM!!!!
~signum_tempo 23-02-2012 18:08
W poniedziałek ok. południa na PWR w Cieplicach chodziła dziewczyna z petycją odnośnie MDK. Jeśli to czytasz, droga koleżanko, to wiedz, że bardzo mi się spodobałaś.. Żałuje, że od razu nie wziąłem numeru telefonu od Ciebie ;)
~ 23-02-2012 19:13
do doradcy prez. to co znów napisałes to samo co w innym artykule nie umiesz sklecić zdania na nowo?Nie, bo jesteś tempakiem doradco prez weż się za miotłę i posprzątaj schody Zawile ,żeby się kiedy nie poślizgnąl,a to nastąpi juz niedługo he,he, czekam na to z utęsknieniem.Dołożę wszelkich starań żeby nie był na następną kadencję wybrany!!!!!!!!
~eloooo 23-02-2012 21:38
No tak jak jest z budynkami ZGKiM jak Wsólnoty wzięły w swoje ręce remonty to miasto pięknieje ,a administracje dawniejsze nie dawały ani grosza na remonty przez 50 lat i więcej,a teraz panoszą się i mają taką dużą siedzibę daleko od miasta,żeby ludzie nie przychodzili na skargi do nich.Tak nie każdego stać na to żeby zapłacić za bilet na ul.Podgórną i domagać się o swoje!!!Żenada Panie Prezydencie!!!!!!!
~twufueb 20-02-2016 19:50
Nawet jesli placówka jest droga w utrzymaniu dla miasta musimy sobie zdawać sprawę z tego, ze dzieki temu to dzieci, czyli czynni użytkownicy MDKu nie muszą płacić tyle za zajęcia co np w JCKu, a wiadomo wszystkim, ze z zajęcia w MDKu zapewniają rozwój takze dzieciom z biedniejszych rodzin. Co do przeniesienia zajęć z placówki do JCKu to musimy sobie zdawać sprawę z tego, ze żadna placówka JCKu nie ma miejsca na otworzenie innych zajęć. MDK bardzo dobrze spisuje się w swojej roli od wielu lat i według mnie zamiast go zamykać powinno sie znalezc rozwiązanie dla problemów z pieniędzmi.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600
 
Będzie się działo! - Jelonka poleca
 
Najczęściej czytane komentowane
10 30
10 30
Maraton subiektywności
 
Aktualności
Na Zaułku 9 nie da się tak żyć! [foto] Na Zaułku 9 nie da się tak żyć!   (4)

Jelenia Góra Piątek, 08:04
27 kwietnia 2018

Mieszkańcy z ulicy Zaułek 9 mają już dosyć. Budynek w którym żyją jest w coraz gorszym stanie....
Projekty dla edukacji Miasta Jelenia Góra  

Jelenia Góra Piątek, 07:38
27 kwietnia 2018

W ubiegłym roku Miasto Jelenia Góra otrzymało dofinansowanie do czterech projektów w obszarze...
Wyciąg na Kopę (w końcu) otwarty! [foto] Wyciąg na Kopę (w końcu) otwarty!   (1)

Karpacz Piątek, 07:35
27 kwietnia 2018

Turyści spragnieni pięknych widoków mogą już skorzystać z wyciągu na Kopę, który został wczoraj...
Ratujmy pszczoły! 

Region Piątek, 06:31
27 kwietnia 2018

Wymieranie pszczół to ogólnoświatowy problem, który dotyka nas wszystkich. Rozrost miast, rozwój...
Stypendia Starosty rozdane [video] Stypendia Starosty rozdane   (2)

Jelenia Góra Czwartek, 16:08
26 kwietnia 2018

Podczas dzisiejszej sesji Powiatu Jeleniogórskiego wręczono stypendia najzdolniejszym uczniom z naszego...
Wieża widokowa dostępna od soboty Wieża widokowa dostępna od soboty  (4)

Region Czwartek, 13:19
26 kwietnia 2018

W najbliższą sobotę (28.04) po zimowej przerwie zostanie udostępniona wieża widokowa w Radomierzu. W...
W niedzielę w Karpaczu utrudnienia w ruchu W niedzielę w Karpaczu utrudnienia w ruchu  (2)

Karpacz Czwartek, 12:33
26 kwietnia 2018

29 kwietnia, w godzinach od 12:00 do 18:00 wystąpią utrudnienia w ruchu drogowym w ciągu ulicy...
Będzie remont remizy w Zachełmiu Będzie remont remizy w Zachełmiu  (3)

Region Czwartek, 11:09
26 kwietnia 2018

Przedstawiciele Stowarzyszenia Karkonoskie Zachełmie podpisali w Dolnośląskim Urzędzie Marszałkowskim...
Nadal brakuje urzędników wyborczych Nadal brakuje urzędników wyborczych  (13)

Region Czwartek, 10:16
26 kwietnia 2018

Minął już termin do kiedy wojewoda, marszałek, starości, prezydenci, burmistrzowie i wójtowie mogli...
Dzisiaj bezpłatne porady, jak dbać o swoje stawy Dzisiaj bezpłatne porady, jak dbać o swoje stawy  (3)

Jelenia Góra Czwartek, 09:47
26 kwietnia 2018

Bezpłatne spotkanie z dietetyczką Anną Urbańską odbędzie się 26 kwietnia o godz. 18.00 przy ul....
Zobacz więcej artykułów
Zobacz więcej Aktualności
 
Redakcja

Masz problem? A może wiesz coś ciekawego i chcesz się z nami tą wiedzą podzielić? Zadzwoń do nas lub przyjdż. Redakcja mieści się przy ul. Skłodowskiej-Curie 13/2 (I piętro).
Redakcja : 75-75-444-00
W piątek dyżuruje
redaktor naczelna
Bożena Bryl-Chrząszcz
Od 10.00 do 12.00
 
Wiadomości |  Sport |  Fotoreportaże |  Ogłoszenia |  Katalog firm |  Będzie się działo |  Rykowisko |  Życzenia |  Sondy |  Gazeta |  Reklama 
© 2002-2018 Jelonka jest znakiem należącym do Highlander's Group.
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Napisz do nas | Redakcja | Jelenia Góra | Świdnica | Wałbrzych | Reklama | Centralne ogrzewanie | Logo