Czytaj także: Świdnica Wałbrzych

Wiadomości |  Sport |  Fotoreportaże |  Ogłoszenia |  Katalog firm |  Będzie się działo |  Rykowisko |  Sondy |  Życzenia |  Gazeta |  Reklama 
Poniedziałek, 23 kwietnia 2018 Godz.: 03:59:45 Imieniny: Jerzego, Wojciecha Czytających: 1345 Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Wiadomości, JELENIA GÓRA

Kiedyś to były filmy. Po premierze „Bitwy Warszawskiej”

Sobota, 1 października 2011, 08:14, ostatnia aktualizacja: 2011-10-01 08:16
Autor : staj
Miej świadomość
 
Głos ulicy
Głosowanie rodzinne? (2)

Jelenia Góra Niedziela, 10:09
22 kwietnia 2018

 
Kalendarz wydarzeń
 
Telewizja DAMI
 
Co jest grane w Norwidzie?
Bilet za 300 groszy 

Jelenia Góra Poniedziałek, 20:42
16 kwietnia 2018

 
Kategorie wydarzeń
Event2
Koncerty4
Kursy2
Prelekcje4
Sportowe2
Teatry9
Warsztaty3
Wystawy9
 
Dialogi Jelonki
 
Archiwum PDF
Archiwalne numery Jelonka
 
Fot. ....

Pamiętam, jak na początku lat pięćdziesiątych stałem w kolejkach po bilety po dwie – trzy godziny, ściskając w ręku legitymację Związków Zawodowych mojej Mamy. Były tam talony na rozrywki kulturalne. I kolejka była ogromniasta, niezależnie od tego czy grano amerykański "Skarb Tarzana", czy też radziecki "Świat się śmieje".

A dzisiaj? Podszedłem o 15.45 do kasy kina "Lot", na przebój sezonu, czyli „Bitwę Warszawską”, i bez kłopotu dostałem bilet i okulary. Jak policzyłem już przez te okulary, to film razem ze mną oglądały 22 osoby.

Wysiedziałem do końca, całą godzinę i 45 minut. Poziewałem, bo jak się nie bili, to było nudnawo. Wiek widzów to średnia 78 lat. I tylko dlatego nikt z kina nie wyszedł. Jak to pokażą młodzieży, to sala opustoszeje po 20 - 30 minutach. Po-prostu: - tego na trzeźwo nie da się oglądać, chociaż film reklamuje się w wersji 3D, co w moje młodości oznaczało wielki uznanie: - w „trzy d***”. Dzisiaj takiego poważania u młodych mieć miał nie będzie, no bo kto z młodych zna melodię "Internacjonała"? Kto pozna towarzysza Illicza Ulianowa i Szoszo Dżugaszwilli? O Tuchaczewskim i de Gaule’u nie wspomnę, bo sam ich nie wykryłem.

Krasnoarmiejce z tej „Bitwy” śpiewają różne piosenki, ale zabrakło dwóch, bardzo ważnych: "Hej taczanka-razstawianka, twoja piękność oczy rwie...." (O karabinie maszynowym na lekkiej powozce czyli bryczce) oraz: "Pomniat psy atamany, pomniat polskich pany, nasze konno armiejskie sztyki!" Za to kilka razy grali "My pierwsza brygada" i "Boże coś Polskę"! Przed pójściem do kina wyczytałem na internecie, że Hoffmann nakręcił "Pana Wołodyjowskiego" cz. IV. I po oglądnięciu filmu zgadzam się z tym całkowicie. Oto by było wszystko!

Sumując: - sceny bitewne w wersji „trzy D***” są doskonałe. Patrząc przez te okulary widzi się, jak ziemia obsypuje widzów na sali. Ale dlaczego tyle tych krzyży w powietrzu lata nad polem bitewnym? Czy to aluzja do nazywania bitwy „Cudem nad Wisłą”? Przecież jeszcze za komuny kursował dowcip, jak to prelegent kończąc wygłaszanie prelekcji światopoglądowej że cudów nie ma, na uwagę słuchacza, że był przecież „Cud nad Wisłą”, odpowiada: … „Jaki tam cud? Po prostu Marszałek spuścił lanie bolszewikom”.

R E K L A M A
Z aktorów najbardziej podoba mi się gra komendanta Cz K. Jest doskonały! Najlepszy! Kończąc, nucę sobie pieśń Konnicy Budjinnowo, którą można odsłuchać na youtube. Byłbym zapomniał: - Jest też w filmie ukłon głęboki dla ... "kochających inaczej": to łącznościowcy, którzy rozszyfrowali rozkaz Oberkomando der Rote Armee. I dlatego Krasnaja Armia, która ..."była, jest i budjet" nie pabiediła (nie zwyciężyła).
Następna wiadomość  Wiadomości 
 Poprzednia wiadomość Strona główna 
 

Komentarze (18) Dodaj komentarz

~Młodyyy 1-10-2011 9:36
Ja jako jedyny byłem tam z młodzieży film może średni bo wszystko za szybko się działo ale same efekty 3d były moim zdaniem bardzo dobre byłem mile zaskoczony nie wszystkie filmy d3 zrobiły na mnie takie wrażeni może to dlatego że ten sprzęt jest nowy.
~lolo_007 1-10-2011 9:57
ile kosztuje bilet?? wie ktoś może??
~Brawo staj 1-10-2011 11:24
Brawo za wreszcie dobrze napisany tekst!! Pisz więcej dla Jelonki. czy zgodzę się z Twoją opinią o filmie jeszcze nie wiem, ale tekst wyraźnie z innej półki niż inne, jelonkowe. Pozdrawiam.
~jelgór 1-10-2011 11:35
spodziwam się patriotycznego produkcyjniaka i nie wybieram się, zresztą i tak będzie w publicznej leciał w najbliższą rocznicę, a potem do znudzenia
~zewsii 1-10-2011 12:37
Kiedyś "Perfect" zaśpiewał, że ..." trzeba wiedzieć, kiedy ze sceny zejść niepokonanym ...". Nasi "wybitni" polscy reżyserzy mają WYBITNE dojścia do kasy, którą topią w takich gniotach jak "Pan Tadeusz", "Quo Vadis", "Ogniem i mieczem" i wreszcie "Bitwa ...". Zamiast bawić pra- prawnuki wciąż wydaje im się, że potrafią "zrobić" FILM. Jako wyłączni dysponenci publicznych pieniędzy nieprędko zrezygnują z uprawiania swojej "sztuki", a o dopuszczeniu młodych do koryta należy raczej zapomnieć.
~mysz-a 1-10-2011 13:52
A już zatrudnienie Urbańskiej , to kompletnie poroniony pomysł. Jest tyle świetnych zawodowych aktorek! Ale może to i dobrze skoro film kiepski.
~N S C 1-10-2011 15:20
Do autora artykułu. Z treści wyłania sie jasny obraz Twojej osobowości jakże "pięknie "ugruntowanej przez Mamusię (związki zawodowe ? ). Bóg, Honor, Ojczyzna jest dla Ciebie nic nie znaczącymi frazesami. Przeszkadzają Ci krzyże ukazujące się w obrazie ale za to brakuje Ci bolszewickich przyśpiewek. To świadczy o Twoim patriotycznym wychowaniu Ty wełniana istoto !!!!
~ 1-10-2011 15:59
Dobrym krytykiem jest autor artykułu. A co do wpisu~ N S C z godziny 15:20 To wyczytałem tyle, że to właśnie siebie N S C powinien(nna) nazwać wełnianą istotą. W dodatku niezwykle FANATYCZNĄ
~hiha 1-10-2011 16:18
Straszny gniot,ale zostanie epopeją narodową dla wyznawców PiS-u. Wszak biją tutaj Rosjan.Prezes i jego czopki mają orgazm.
~ 1-10-2011 16:29
A jak ceny? Zostały na tym samym poziomie, czy wzorek galerii handlowych kosztują ok. 25 zł?
~XYZ 1-10-2011 16:52
Bilet ulgowy 18 PLN, a normalny 21 PLN :)
~her flik 1-10-2011 17:03
dobrze że powstał taki film .CHWAŁA BOHATEROM !!! w Jeleniej młodzież nie chodzi na takie filmy bo to wszystko dzieci komunistów a i żeby dzisiaj do kina przyciągnąć młodzież to by trzeba było przy wejściu zamiast popcornu dopalacze sprzedawać . Pełna sala zagwarantowana no i to by było dopiero oglądanie potrójne 3D !!
~Do hiha 1-10-2011 20:11
Nie ruskich tylko bolszewików, a tych trzeba lać gdziekolwiek się pojawią
~DIABLO JG 1-10-2011 21:28
Konie do boju lance w dłoń bolszewika goń goń goń........Jak ktoś obejrzy np Generała Nila i zobaczy co co NKWD i UB robiło z Polakami po wojnie to może zrozumie kim był marszałek Piłsudski i że uratował polską niepodległość. To jeden z największych Polaków tak jak Jan Paweł II!!
~Fan kina 2-10-2011 0:30
Ja byłem na filmie w sobotę. Ogromnie mi się podobał. Sala była w 2/3 zapełniona ludźmi w różnym wieku. Efekty specjalne oraz obraz 3D wspaniałe ! Polecam wszystkim. Brawa dla właścicieli kina za to, że zainwestowali w nowy sprzęt. POLECAM !!!!!
~sqandal 2-10-2011 7:29
a ja bym proponował przeczytac dokładnie biografie piulsuckiego czy jak mu tam , bohater narodowy to moze i jest ale czlowiekiem byl poprostu zly , kropka
~ 2-10-2011 8:04
Oj tam, oj tam... Autor artykułu pewnie jest studentem kolegium karkonoskiego, którym rządzi pani kanclerz z wiadomo jakiej partii. Krzyże i gonienie bolszewika nie będzie mu się podobało z założenia. No i jakoś tak jest w naszej kotlinie jeleniogórskiej, że filmy tzw. patriotyczne, które podobają się w Warszawie i w Poznaniu, tutaj nie za bardzo. W Jeleniej Górze na pewno podobać się będą głupawe komedyjki z rozebranymi panienkami. Za okupacji nie było w Warszawie normalnych teatrów i kin, za to były kabarety ze stripteasem, bo tak zarządził okupant. Tutaj bez niczyich zarządzeń ludzie lubią szmirę, bo ona nie wymaga zaangażowania emocjonalnego, nie wymaga zastanowienia się po obejrzeniu, nie zostawia wrażeń. Ot, zobaczyć, pośmiać się, zapomnieć, wypić piwko i pojechać do Kaczorowa.
~Och 2-10-2011 21:16
Zachęcony waszymi komentarzami, dziś postanowiłem obejrzeć ten film. I tak: jeśli chodzi o frekwencję, to na godz.16.00 było 3/4 zajętych miejsc w kinie. Na widowni zasiedli nie tylko tak zwane mohery. Sam film jest ok. Jest watek miłosny, są momenty gdy można się pośmiać i oczywiście wątek historyczny, ciekawe sceny batalistyczne, może niektórzy będą narzekać, że zbyt mocne. Sama gra Nataszy, nie poraża ale też nie jest tak źle. 3D też jest ok. Powiem szczerze, można spokojnie zachęcić do obejrzenia tego filmu i nie tylko tych najstarszych a i młodemu widzowi powinien się podobać.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600
 
Będzie się działo! - Jelonka poleca
 
Najczęściej czytane komentowane
10 30
10 30
Maraton subiektywności
 
Kultura
Światowy Dzień Książki z karkonoskimi ziołami [foto] Światowy Dzień Książki z karkonoskimi ziołami   (2)

Jelenia Góra Niedziela, 09:33
22 kwietnia 2018

Tradycji oraz dniu dzisiejszemu karkonoskiego ziołolecznictwa były poświęcone wczorajsze (21.04)...
Grzegorz Grunwald wystąpi w Kromnowie Grzegorz Grunwald wystąpi w Kromnowie  (1)

Region Sobota, 11:44
21 kwietnia 2018

Na kolejny koncert wykonawcy z kręgu piosenki autorskiej zaprasza Artystyczna Galeria Izerska w Kromnowie....
Wymiana cennego szkła [video] Wymiana cennego szkła  

Jelenia Góra Piątek, 15:02
20 kwietnia 2018

W Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze odbyła się konferencja prasowa poświęcona wieloletniej...
Koncert zespołu KROKE w filharmonii Koncert zespołu KROKE w filharmonii  (3)

Jelenia Góra Piątek, 14:13
20 kwietnia 2018

Jutro (21.04) o godz. 18.00 w sali koncertowej Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze odbędzie się...
Nowa wystawa fotografii w GOK Nowa wystawa fotografii w GOK  (3)

Mysłakowice Piątek, 12:37
20 kwietnia 2018

Na wernisaż wystawy fotograficznej zaprasza już jutro (21.04) Gminny Ośrodek Kultury w Mysłakowicach.
Rozśpiewani seniorzy wystąpili w JCK [foto] Rozśpiewani seniorzy wystąpili w JCK   (18)

Jelenia Góra Piątek, 08:18
20 kwietnia 2018

Po raz drugi na scenie sali widowiskowej Jeleniogórskiego Centrum Kultury odbył się koncert...
Zaczytaj się z Jelonką.com [foto] Zaczytaj się z Jelonką.com   (1)

Jelenia Góra Piątek, 07:37
20 kwietnia 2018

Bibliotekarze z jeleniogórskiej Książnicy Karkonoskiej wybrali dla naszych Czytelników książki, po...
Szelmostwa lisa Witalisa [video] Szelmostwa lisa Witalisa  

Jelenia Góra Czwartek, 16:06
19 kwietnia 2018

Wiersze Jana Brzechwy towarzyszą nam od dzieciństwa. Obok kultowych utworów takich, jak: „Akademia...
Nowy repertuar kina LOT [video] Nowy repertuar kina LOT  

Jelenia Góra Czwartek, 15:54
19 kwietnia 2018

Jest już gotowy najnowszy repertuar kina LOT. Od 20 do 26 kwietnia wyświetlane będą tam trzy filmy:...
Góry Izerskie – wernisaż wystawy fotograficznej dzisiaj Góry Izerskie – wernisaż wystawy fotograficznej dzisiaj  (3)

Jelenia Góra Czwartek, 14:36
19 kwietnia 2018

Jeleniogórskie Towarzystwo Fotograficzne zaprasza na wernisaż wystawy Radosława Pelisiaka pt. "Góry...
Zobacz więcej artykułów
Zobacz więcej Kultura
 
Redakcja

Masz problem? A może wiesz coś ciekawego i chcesz się z nami tą wiedzą podzielić? Zadzwoń do nas lub przyjdż. Redakcja mieści się przy ul. Skłodowskiej-Curie 13/2 (I piętro).
Redakcja : 75-75-444-00
W poniedziałek dyżuruje
dziennikarz
Joanna Pasternak
Od 10.00 do 12.00
 
Wiadomości |  Sport |  Fotoreportaże |  Ogłoszenia |  Katalog firm |  Będzie się działo |  Rykowisko |  Życzenia |  Sondy |  Gazeta |  Reklama 
© 2002-2018 Jelonka jest znakiem należącym do Highlander's Group.
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Napisz do nas | Redakcja | Jelenia Góra | Świdnica | Wałbrzych | Reklama | Centralne ogrzewanie | Logo