Czytaj także: Świdnica Wałbrzych

Wiadomości |  Sport |  Fotoreportaże |  Ogłoszenia |  Katalog firm |  Będzie się działo |  Rykowisko |  Sondy |  Życzenia |  Gazeta |  Reklama 
Czwartek, 14 grudnia 2017 Godz.: 21:46:43 Imieniny: Alfreda, Izydora, Jana Czytających: 5682 Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Wiadomości, JELENIA GÓRA

Trzy narody i wspólne muzykowanie!

Niedziela, 20 lutego 2011, 19:01, ostatnia aktualizacja: 2011-02-22 07:56
Autor : TEJO
Miej świadomość
Powrót człowieka na Księżyc 

Świat Czwartek, 13:26
14 grudnia 2017

 
Głos ulicy
 
Kalendarz wydarzeń
 
Telewizja DAMI
 
Co jest grane w Norwidzie?
"Najdroższy" w Norwidzie 

Jelenia Góra Poniedziałek, 14:58
11 grudnia 2017

 
Kategorie wydarzeń
Event9
Film - Kino1
Kabarety1
Koncerty14
Konkursy2
Kursy6
Prelekcje9
Spotkania6
Tańce3
Teatry8
Warsztaty6
Wystawy12
 
Dialogi Jelonki
 
Archiwum PDF
Archiwalne numery Jelonka
 
Fot. TEJO

Sala koncertowa Filharmonii Dolnośląskiej była dziś areną niezwykle budującego wydarzenia muzycznego, choć o znacznie szerszym znaczeniu. Osiemdziesięciu czterech młodych ludzi z Czech, Słowacji i Polski zagrało we wspólnej wielkiej orkiestrze symfonicznej! Dyrygowało troje Maestri z trzech państw.

Koncert, który zgromadził publiczność nie tylko jeleniogórską, lecz także czeską, to finał trwających tydzień w Libercu międzynarodowych warsztatów muzycznych w ramach programu finansowanego ze środków unijnych Narodowej Agencji Programu „Partnerskie Projekty Szkół” Comenius. Angielskie hasło przedsięwzięcia – w polskim wydaniu – to „Dzieci grają dzieciom muzykę symfoniczną”.

To właśnie „dzieci” (choć to pojęcie względne, bo przecież zagrała głównie dorastająca młodzież), były nie tylko autorami, lecz także po części organizatorami dzisiejszego koncertu. Konferansjerką zajął się uczeń, adept skrzypiec Maksymilian Niemczyk. Tylko dyrygenci i koordynatorzy byli „nieco” starsi, aczkolwiek i w nich gotował się młodzieńczy duch. Wszystkich przywitała Anna Pietrzak, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Janiny Garści z Cieplic, współuczestniczącej w projekcie.

Anna Pietrzak powitała przedstawicieli strony słowackiej (Základná umelecká škola J. Pöschla z Prešova) oraz czeskiej (Základní umělecká škola z Liberca). Ten partner świetnie jest już polskim uczniom znany, bowiem od dwóch lat obydwie placówki aktywnie współpracują. Maksymilian Niemczyk przedstawiał program koncertu, na który złożyły się „reprezentatywne” dzieła kompozytorów z trzech zaprzyjaźnionych krajów z tematem IX Symfonii Ludwiga van Beethovena jako swego rodzaju akcentem wiążącym.

R E K L A M A
Potężną orkiestrą, która modyfikowała i zmieniała skład w zależności od wykonywanego utworu, dyrygowało troje Maestri: przemiły Włoch osiadły w Czechach, w Libercu – Graziano Sanvito, pani Anita Mirossayova z Prešova, oraz pani Monika Frąckiewicz-Motyka, na co dzień nauczycielka w Szkole Podstawowej nr 2 im. Chrobrego, znana także z prowadzenia chóru „Cieplickie Trele”. Solistką wydarzenia była adeptka fortepianu Agnieszka Michalkiewicz, która z orkiestrą kameralną zagrała Concertino op. 83 Andrzeja Cwojdzińskiego.

Publiczność oklaskiwała poza tym dzieło Milulaša Moyzesa „Naše Slovensko”, Polkę B-dur i Marsz Festiwalowy A. Dvořaka, finałową polkę z opery „Sprzedana narzeczona” Bedřicha Smetany, IV Taniec Słowiański Breinera. Zabrzmiały także Walc z „Trędowatej” oraz Polonez z „Pana Tadeusza” Wojciecha Kilara, który to utwór zwieńczył muzyczną część koncertu. Koncertu, do którego przygotowania trwały tylko tydzień!

Dyrygenci z poszczególnych państw podziękowali młodym muzykom rozdając im certyfikaty udziału w warsztatach. Szczególne owacje zebrała Štěpánka Kolafová z Liberca. Powody były co najmniej trzy: po pierwsze była najmłodszą uczestniczką warsztatów, po drugie – jedną z najbardziej pracowitych, a po trzecie miała dziś urodziny!

– Wasze, słowackie i nasze dzieci są świetne! Mam nadzieję, że nie widzimy się po raz ostatni – powiedział Tomaš Kolafa, dyrektor libereckiej ZUŠ i koordynator „Comeniusa”. – Tym bardziej, że kolejne projekty są na horyzoncie i na pewno nie zabraknie wspólnych przedsięwzięć – dodał.

Anna Pietrzak podziękowała T. Kolafie, a także paniom: Anicie Mirossayovej i Monice Frąckiewicz-Motyce. Wyraziła też wdzięczność 18 osobom, które pracowały przy organizacji całego projektu. Po muzyczny tygodniu pełnym wrażeń i nowych przyjaźni, młodzi muzycy mają teraz troszkę wolnego. Pozostaje podziękować wszystkim za miłe i budujące doświadczenie: muzyką zbudowano pomost łączący trzy tak sobie bliskie choć jeszcze nie do końca dobrze sobie znane narody.

Zapraszamy na krótki film z koncertu:

Zobacz zdjęcia
Następna wiadomość  Wiadomości 
 Poprzednia wiadomość Strona główna 
 

Komentarze (14) Dodaj komentarz

~a:) 20-02-2011 19:30
Świetny koncert. Dzieciaki dały z siebie wszystko. Duże brawa. Szkoda, że widownia była w dużej części pusta (a bilet kosztował tylko 5,-zł)... Trochę wstyd, że "MIASTO" nie wspiera takich imprez, brak przedstawicieli na widowni, brak reklamy. Takie inicjatywy należy popierać. Jeszcze raz brawa dla młodych muzyków, nauczycieli i organizatorów.
~............ 20-02-2011 20:31
Urzędnicy z MIASTA i inne VIPY idą do FD tylko wtedy gdy mają wejście za darmo i występują gwiazdy światowej sławy. Na koncert dzieci za 5 złotych im się nie opłaca, bo to i nikt ich nie zauważy, no i taką muzyką nie są zainteresowani.
~az zal 20-02-2011 20:40
Miasto ma w czterech literach szkolnictwo muzyczne, bo to nie jest jego "działka", zauwazcie, ze na koncertach PSM rzadko bywa ktos z miasta, nawet jelonka raz pisala, ze zaprosili wladze i je wyczytywali z nazwiska do pustych foteli - NIKT nie przyszedl
~niwa 20-02-2011 22:46
szkoda ze wczoraj nie zaglali tak jak było w ogłoszeniach tylko ludzi olali
~Aż dziwne 20-02-2011 22:48
Aż dziwne że tak się dzieje. Panowie Prezydent i Przewodniczący są muzykalni,a jacy z nich śpiewacy!.
Piipi Jelonkowa 20-02-2011 23:07
~Muzycy to .. mają *fajnie ! .. bo mają te swoje nutki i nie muszą się uczyc języków obcych !
~ 21-02-2011 10:25
.. a tak powaznie,bo *to powiedziala powazna osoba: - " SZTUKA jest **SILNIEJSZA niz rozmowy dyplomatyczne,rozmaite pakty i polityczne utarczki" ~BRAVO ! .. dla Internacional Artystow i dla Naszych !
~ 21-02-2011 11:55
Byłam na tym koncercie - był cudny. Kto nie był niech żałuje!!! Jestem pod ogromnym wrażeniem, że dzieciaki i młodzież mogą TAK zagrać. BRAWA dla całej orkiestry!!!!
~muzyk 21-02-2011 15:43
grałem na tym koncercie i uczestniczyłem w projekcie. Rzeczywiście sala nie była pełna ale sam koncert mam nadzieję że się podobał. Piipi jelonkowa chciałbym zaznaczyć iż mimo że mamy nuty, to i tak musieliśmy znać język, gdyż musimy się stosować do tego co mówi dyrygent, a przyznam że nie było łatwo. koncert odbył się tak jak był zapowiadany. Był to pracowity tydzień gdyż ćwiczyliśmy po 7 godzin dziennie ale myślę że się podobało ;D
~koneser/ka/ 21-02-2011 22:15
Byłam na tym koncercie z 14 letnim synem - przyjadę na tego typu imprezę na pewno nie raz jeszcze - wrażenia artystyczne będą niezapomniane a ja ze swojej strony zachęcam do uczestnictwa w tego typu koncertach rodziców z dziećmi - to co w nich zaszczepimy - powinno procentować w przyszłości . Nie tylko komputer i telewizja powinny wypełniać ich wolny czas . Gratulacje dla młodych muzyków i dla ich nauczycieli :))) Pozdrawiam serdecznie i proszę o bis:)))
~ 21-02-2011 22:53
do "niwa" - w sobotę grali w Libercu - zgodnie z tym co napisane było na plakacie. Według mnie koncert prześwietny, szkoda tylko, że dla tak nielicznej publiczności. Ale to już chyba trochę wina organizatorów, że tak słabo nagłośnili sprawę...
~jacek0123 22-02-2011 8:51
Świetny koncert !! I przede wszystkim spodobał się dzieło Petera Machajdika. Piękne melodie i piękne harmonie.
~ 22-02-2011 14:38
Tak, piękne.... Prosimy o więcej takich koncertów!!!!
~muzyk~~girl 23-02-2011 20:43
Byłam jedną z osób uczestniczących w tym projekcie i chciałam przekazać do wiadomości że nuty to jedno, ale nawet jeśli gra się z nich to nie ma w nich napisanych słów dyrygenta. Grafik projektu był bardzo napięty - 7.00 - śniadanie a już 8.00 próba w szkole do 12.00 i potem znowu od 14.00 do 17.00, więc to nie były jakieś tam wakacje ale ciężka praca od rana do wieczora. wWyniki tej pracy mogli państwo usłyszeć na naszym koncercie.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600
 
Będzie się działo! - Jelonka poleca
 
Najczęściej czytane komentowane
10 30
10 30
Maraton subiektywności
Do urzędu bez gotówki? (3)

Jelenia Góra Sobota, 16:51
09 grudnia 2017

 
Edukacja
Świąteczny koncert w szkole w Miłkowie Świąteczny koncert w szkole w Miłkowie 

Region Czwartek, 12:15
14 grudnia 2017

Uczniowie oraz przedszkolaki z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego im. S. Marusarza w Miłkowie wystąpią...
Rzemiosła z wielkim sercem [foto] Rzemiosła z wielkim sercem  

Jelenia Góra Czwartek, 07:39
14 grudnia 2017

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, Mikołajki to grudniowe święta, które skłaniają do zadumy nad...
Liceum Plastyczne dzieciom z SP 3 [foto] Liceum Plastyczne dzieciom z SP 3   (1)

Jelenia Góra Środa, 09:20
13 grudnia 2017

W Liceum Plastycznym w odbyły się warsztaty tworzenia mozaiki szklanej dla dzieci ze Szkoły Podstawowej...
Uczniowie Norwida  przed kamerą [foto] Uczniowie Norwida przed kamerą  

Jelenia Góra Wtorek, 11:39
12 grudnia 2017

Klasa Ia z cieplickiego II LO im. Norwida brała udział w warsztatach dziennikarskich na Uniwersytecie...
W „Norwidzie” pisali listy w obronie praw człowieka [foto] W „Norwidzie” pisali listy w obronie praw człowieka   (3)

Jelenia Góra Poniedziałek, 10:28
11 grudnia 2017

Blisko osiemdziesięciu uczniów II LO im. Norwida w Cieplicach, wspomaganych przez klasę 7A ze Szkoły...
Nagrodzono laureatów konkursu "Jesienny krajobraz" Nagrodzono laureatów konkursu "Jesienny krajobraz" 

Jelenia Góra Niedziela, 11:01
10 grudnia 2017

Jeleniogórskie Stowarzyszenie Pomocy Szkole rozstrzygnęło konkurs plastyczny pn. Jesienny krajobraz,...
Wystawa Liceum Plastycznego w Książnicy [foto] Wystawa Liceum Plastycznego w Książnicy   (3)

Jelenia Góra Niedziela, 07:05
10 grudnia 2017

W jeleniogórskiej Książnicy Karkonoskiej odbył się wernisaż wystawy pt. „Liber – Książka –...
Młodzi z Plastyka tworzą komiksy z profesjonalistami [foto] Młodzi z Plastyka tworzą komiksy z profesjonalistami   (6)

Jelenia Góra Sobota, 12:01
9 grudnia 2017

Uczniowie Liceum Plastycznego z cieplickich Rzemiosł mieli okazję współpracować z Przemysławem...
Nie pij! – apelują w swoich pracach dzieci [foto] Nie pij! – apelują w swoich pracach dzieci   (16)

Jelenia Góra Czwartek, 12:00
7 grudnia 2017

W dzień św. Mikołaja w sali konferencyjnej Urzędu Miasta przy ul. Sudeckiej w Jeleniej Górze odbyło...
Gorąca debata z kuratorem w Piechowicach [foto] Gorąca debata z kuratorem w Piechowicach   (9)

Piechowice Czwartek, 09:37
7 grudnia 2017

W gorącej atmosferze przebiegła debata na temat kształtu tamtejszej oświaty, która odbyła się w...
Zobacz więcej artykułów
Zobacz więcej Edukacja
 
Redakcja

Masz problem? A może wiesz coś ciekawego i chcesz się z nami tą wiedzą podzielić? Zadzwoń do nas lub przyjdż. Redakcja mieści się przy ul. Skłodowskiej-Curie 13/2 (I piętro).
Redakcja : 75-75-444-00
W piątek dyżuruje
redaktor naczelna
Bożena Bryl-Chrząszcz
Od 10.00 do 12.00
 
Wiadomości |  Sport |  Fotoreportaże |  Ogłoszenia |  Katalog firm |  Będzie się działo |  Rykowisko |  Życzenia |  Sondy |  Gazeta |  Reklama 
© 2002-2017 Jelonka jest znakiem należącym do Highlander's Group.
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Napisz do nas | Redakcja | Jelenia Góra | Świdnica | Wałbrzych | Reklama | Centralne ogrzewanie | Logo