Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Czwartek, 21 maja
Imieniny: Tymoteusza, Wiktora
Czytających: 14634
Zalogowanych: 66
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Muzyczna przygoda z Leonardem da Vinci

Czwartek, 12 sierpnia 2010, 8:57
Aktualizacja: 9:00
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Muzyczna przygoda z Leonardem da Vinci
Uczniowie PSM I stopnia im. Janiny Garści podczas koncertu w Libercu.
Fot. TEJO
W nadchodzący poniedziałek 40–osobowa grupa uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Janiny Garści w Jeleniej Górze wraz z opiekunami wyjeżdża do Liberca w Czechach, aby realizować staż w ramach programu FRSE Narodowej Agencji Programu “Uczenie się przez całe życie” Leonardo da Vinci .

To już druga grupa uczniów tej szkoły wyjeżdżająca do Czech w ramach programu LdV. Pierwszy wyjazd miał miejsce w ubiegłym roku do Rumburka .
Teraz szkoła napisała projekt pod tytułem “Interpretacja i wykonawstwo utworów Fryderyka Chopina i polskich kompozytorów współczesnych”. Wszystko w ramach trwającego Roku Chopinowskiego. – informują organizatorzy. Projekt otrzymał pozytywną opinię ekspertów Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji i został zatwierdzony do realizacji.

Zajęcia w zakresie teorii i praktycznego wykonawstwa przeprowadzą nauczyciele zawodu Základni Umělecké Školy w Liberce. Z tą placówką szkoła cieplicka współpracuje od kilku lat w różnych dziedzinach. Uczniowie będą pracować nad estetyką brzmienia utworów, sposobem prowadzenia kantyleny, wyrazistą artykulacją , wzbogaceniem umiejętności technicznych, poprawną interpretacją, stylowością wykonywanej formy instrumentalnej i chóralnej. Projekt podsumują koncerty dla czeskiej publiczności.

Ponadto młodzież uczestniczyć będzie w szkoleniach kulturowo-językowo-pedagogicznych , by poznać kulturę czeską, podstawy czeskiego oraz słownictwo „branżowe”. Nabyte praktyczne umiejętności zostaną potwierdzone certyfikatem partnera czeskiego i dokumentem “Europass Mobilność”. Pomoże to młodzieży polskiej w przyszłości na podjęcie nauki w szkole muzycznej II stopnia, oraz studiów w Polsce lub za granicą – w krajach Unii Europejskiej.

W projekcie uczestniczą wybrani uczniowie z Jeleniej Góry ale także sąsiednich miejscowości: Piechowic, Wojcieszyc, Podgórzyna, Jeżowa Sudeckiego, Komarna a nawet Pasiecznika , Starej Kamienicy i Lubomierza, którzy uczęszczają do PSM I st. im. Janiny Garści. – Jest to wspaniały akcent na zakończenie wakacji – mówią zgodnie dzieci i ich rodzice, tym bardziej, że Komisja Europejska w całości pokrywa koszty uczestnictwa w projekcie – dodają organizatorzy. Młodzi adepci muzyki wrócą do Polski 30 sierpnia.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Puste kościoły, mniej księży... Niedzielne msze raz w miesiącu?

Oddanych
głosów
942
Dobry pomysł
49%
To jest niedopuszczalne
33%
Nie mam zdania
18%
 
Głos ulicy
Do dziś lubię marchewkę – przypomina mi dzieciństwo
 
Warto wiedzieć
Co zmieni polska bomba atomowa?
Rozmowy Jelonki
Rezonans dla węża domowego już możliwy
 
Pogoda
W weekend ponad 20 na plusie
 
112
Wypadek na Konstytucji 3 Maja
 
Czechy
Za naszą południową granicą naprawdę jest co zwiedzać
 
Sudeckie hotele i schroniska PTTK
Jednodniowa „ucieczka” w Góry Suche. Z Jeleniej Góry do „Andrzejówki”
Copyright © 2002-2026 Highlander's Group