Czytaj także: Świdnica Wałbrzych

Wiadomości |  Sport |  Fotoreportaże |  Ogłoszenia |  Katalog firm |  Będzie się działo |  Rykowisko |  Sondy |  Życzenia |  Gazeta |  Reklama 
Niedziela, 22 października 2017 Godz.: 03:06:52 Imieniny: Korduli, Filipa, Halki, Salomei Czytających: 1813 Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Wiadomości, JELENIA GÓRA

Kto tu zostanie po emerytach...

Czwartek, 25 marca 2010, 20:43, ostatnia aktualizacja: 2010-03-26 07:37
Autor : TEJO
Miej świadomość
Droga Mleczna. Nasza kosmiczna wyspa 

Świat Piątek, 13:53
20 października 2017

 
Głos ulicy
Handel w co drugą niedzielę? (5)

Jelenia Góra Piątek, 13:04
20 października 2017

 
Kalendarz wydarzeń
 
Telewizja DAMI
 
Co jest grane w Norwidzie?
Wyprawa czarownic  

Jelenia Góra Wtorek, 10:02
17 października 2017

 
Kategorie wydarzeń
Event2
Film - Kino3
Koncerty11
Konkursy4
Kursy7
Sportowe2
Spotkania6
Tańce1
Teatry4
Warsztaty15
Wystawy15
 
Dialogi Jelonki
 
Archiwum PDF
Archiwalne numery Jelonka
 
Fot. TEJO

Niepokojące wnioski można wysnuć z dzisiejszej debaty Obserwatorium Karkonoskiego. Wizja opustoszałej Jeleniej Góry przyszłości wcale nie musi być jedynie złowieszczą futurologią, ale rzeczywistością. Aby tego uniknąć, trzeba nie tylko zmienić wizerunek miasta, lecz także zadbać o przyrost naturalny.

Biuro Wystaw Artystycznych, gospodarz debaty po hasłem „Kotlina emerytów”, zaprosiło: , doradczynię zawodową w Wojewódzkim Urzędzie Pracy Anitę Hładziak, socjolog i byłą pracownik naukową Akademii Ekonomicznej Izabelę Zduńską, filozofa i kulturoznawcę Pawła Krzaczkowskiego oraz maturzystę Kamila Radomskiego, reprezentanta pokolenia, które lada miesiąc będzie miało dylemat: czy zostać w stolicy Karkonoszy, czy też poszukać szczęścia gdzie indziej. Gości spotkania, w tym prowadzącego Andrzeja Więckowskiego, autora wstępu, powitała Janina Hobgarska, szefowa BWA.

W swojej barwnej introdukcji A. Więckowski z przesiąkniętym ironią sarkazmem opisał Kotlinę Jeleniogórską jako miejsce idealne dla osób w tzw. trzecim wieku. – Nawet Karkonosze są nazywane górami dobrymi dla emerytów, oddzielając oczywiście nostalgiczny aspekt ich odwiedzania – kpił mówca wytykając miastu i regionowi brak realnej troski o przyszłość oraz programu i działań, który zachęciłby młodych ludzi do związania się na stałe z Kotliną Jeleniogórską.

– Oksymoron, parodia, groteska – powiedział Andrzej Więckowski określając nasz region jako pełen sprzeczności. Z jednej strony nie chcemy wyciągów, aby chronić przyrodę, z drugiej – popełniamy zbrodnicze samobójstwo przyzwalając na powstanie szpecących teren kolosów architektonicznych. Mamy termy, ale przez ponad dziesięć lat kłócimy się o zbudowanie aquaparku, a kiedy wreszcie ma powstać, okazuje się, że będzie to pasująca do Parku Miniatur Dolnego Śląska. Czyż nie jest paradoksem i znakiem czasów, że to właśnie Park Miniatur jest największą atrakcją regionu? – drążył autor wstępu.

R E K L A M A
Ironizował też mocno zachęcając władze do stworzenia lobby emeryckiego i zorganizowania na przykład, olimpiady dla żwawych staruszków oraz lansowania haseł promocyjnych typu: „U nas będziesz ruszał się szybciej niż śmierć” lub – dla emerytów z PZPR: – „I ty możesz być jak Lenin”.

Znacznie mniej wciągające, za to pełne rozmaitych i mało optymistycznych danych były prezentacje dwóch pań przeczytane przez Anitę Hładziak. Izabela Zduńska, choć była na sali, z powodu niedyspozycji głosowej nie mogła sama przedstawić wyników swoich badań i poszukiwań. Wnioski z liczb, których w wykładzie padły setki, są mało budujące. Jest nas coraz mniej, przyrost demograficzny mamy ujemny, a Jeleniej Góra pod tym względem jest w niechlubnej dolnośląskiej czołówce. Na pocieszenie – więcej ludzi zaczyna mieszkać na wsiach, a zjawisko nie jest tylko jeleniogórskie, ale ogólne.

Izabela Zduńska rozmawiała też z kilkunastoma młodymi jeleniogórzaninami, z których tylko jeden kategorycznie oświadczył, że z Jeleniej Góry wyjedzie. Pozostali z rozmówców podkreślili, że nie czują niedogodności i jest im tu dobrze. Jeden dodał wręcz, że za żadne skarby do Wrocławia nie ucieknie, bo nie smakuje mu miejscowa woda z kranu.

Specjalistka z WUP Anita Hładziak mówiła o młodych ludziach poszukujących pracy. Stwierdziła, że z danych wynika, iż rzadko kiedy przy tym korzystają z pomocy… urzędów pracy polegając bardziej na Internecie, znajomych i poczcie pantoflowej. Dodała też, że najgorzej na lokalnym rynku pracy wiedzie się osobom z wykształceniem średnim i licencjackim. Zaznaczyła, że wiele procedur biurokratycznych nie ułatwia swobody w zdobyciu upragnionych kwalifikacji.

Kamil Radomski, którego Janina Hobgarska przedstawiła jako członka Młodzieżowej Rady Miasta, dał do zrozumienia, że MRM już… nie ma. Ciało, wokół którego było tyle szumu z wyborami w szkołach włącznie, rozpadło się nawet nie bardzo wiadomo kiedy… Ale do rzeczy. Maturzysta z II LO krótko i zwięźle przedstawił jeleniogórskie mankamenty wytykane przez młodzież w wieku gimnazjalnym i licealnym: nuda, brak odpowiednich uczelni, brak perspektyw pracy. – To taka „święta trójca” – określił K. Radomski.

Powiedział też, że z przeprowadzonych przez młodych badań wynika, że większość rówieśników chce wyjechać, jednak nie wie, czy na stałe. Licealista podkreślił, że sam także zamierza z miasta wyjechać, ale nie wynika to z braków, ile z faktu, że należy do pokolenia poszukującego, które samo chce się przekonać, jak jest gdzie indziej.

W swoim eseju Paweł M. Krzaczkowski „zderzył” świat swoich licealnych czasów i szalonych lat 90., kiedy to zachłyśnięci wolnością młodzi ludzie z demograficznego boomu cieszyli się ze zmian w rzeczywistości. Do powstających pubów nie chodziło się po to, aby dostać w zęby (jak dziś), ale aby toczyć rozmaite dyskusje i spory, oczywiście nie jałowe, bo podparte różnymi płynami. Przypomniał jeszcze wcale nie takie odległe w czasie obrazki Jeleniej Góry cieszącej się klimatem festiwali teatrów ulicznych, z mnóstwem młodzieży – przedstawicieli rozmaitych subkultur – na ulicach. Zestawił to z dzisiejszą pustką.

–Nasze miasto to cień przeszłości – ujął mówca przytaczając wspomnienie z pewnego niemieckiego miasteczka, które zauroczyło go estetyką zabytków i zabudowań, ale jednocześnie zaintrygowało niemal całkowitym brakiem młodzieży. Jedyni nastolatkowie, których spotkał, byli turystami z Francji. – Możemy przyjąć, że Kotlina Jeleniogórska to miejsce dla emerytów. Biorąc jednak pod uwagę naturalny porządek tego świata, warto się zapytać: kto tu przyjdzie po tych emerytach? – zapytał P. Krzaczkowski.

Czy rzeczywiście wizje przedstawione dziś w BWA trzeba brać na poważnie? Fakt: zarysowano wiele tendencji niekorzystnych jeśli chodzi – na przykład – o demografię. Są to jednak tendencje ogólne, których lokalnie odwrócić od razu się nie da. Z drugiej strony trudno zaprzeczyć, że Jelenia Góra nie stara się za wszelką cenę zatrzymać młodych ludzi tu. Wyjeżdżają – także zgodnie z naturalnym prawem – poszukując szczęścia tam, gdzie wydaje się ono w zasięgu ręki. Bywa, że wracają sfrustrowani lub kopią się z codziennością w warunkach, których wcale się nie spodziewali.

Na pewno tego kłopotu nie da się rozwiązać z pomocą kilku uchwał rady miejskiej. Trzeba lat pracy z pomysłem, aby pokolenie dzisiejszych przedszkolaków nie miało podobnych dylematów, co dzisiejsi młodzi jeleniogórzanie. Debacie przysłuchiwali się szef rady miasta Hubert Papaj i prezes Wspólnego Miasta Robert Prystrom. Oby wyciągnęli z niej budujące wnioski.
Zobacz zdjęcia
Następna wiadomość  Wiadomości 
 Poprzednia wiadomość Strona główna 
 
Waszym zdaniem

  25-03-2010 21:24 | ~@#@# | bwv170.internetdsl.tpnet.pl (83.*.229.170)
to tylko gadka szmatka! praca za minimal to patologia, zrozumcie to w koncu i przestrancie pieprz*****yć tylko zrobcie coś!WIecznie ludzie na emigracji tez nei chca siedziec! chca wrocic do kraju, ale jak nie ma w nim perspektyw to do czego?

  25-03-2010 21:44 | ~T-tryk | dynamic-87-*-51-52.ssp.dialog.net.pl (87.*.51.52)
Jeszcze góra 2 kadencje takich samorządowców i prezydentów , jakich mieliśmy dotychczas .To to co czarno widzieli dyskutanci, zmieni się w jeszcze czarniejszą rzeczywistość

  25-03-2010 21:47 | ~kiki 28 | m-254-o64.tvk3.pl (80.*.157.254)
cyt. ,,Debacie przysłuchiwali się szef rady miasta Hubert Papaj i prezes Wspólnego Miasta Robert Prystrom." Oby wyciągnęli z niej budujące wnioski. - mhhmhmh ;) pan Papaj wyszedł i już nie wrócił - na debacie go nie było - czyli wnioski WYCIĄGNĄŁ - p. Prystrom - szuka chyba NOWYCH wspólników ???? Po za tymi ludźmi naprawdę były osoby zainteresowane MIASTEM - bardzo fajne spotkanie - gratulację za pomysł - autorom !!!!!!!!

  25-03-2010 21:50 | ~Pieprzenie | gsy170.internetdsl.tpnet.pl (83.*.232.170)
Niby co młodzi mają tu robić ? Za jakie pieniądze pracować ?( jeżeli pracę jakąś tu dostaną) Co mądrzejszy wyjedzie za granicę i tyle będziecie go widzieli . Cieszę się ,że sobie pogadaliście .

  25-03-2010 21:54 | ~jelgór | dynamic-78-*-233-12.ssp.dialog.net.pl (78.*.233.12)
MRM nie ma, bo ją dorośli ostentacyjnie olali, a przecież to jest obowiązek niektórych komórek ratusza, aby wspierać "kadrę młodzieżową radnych" - tylko po co, skoro można nic nie robić i jakoś to będzie! A potem prezydent się dziwi, że wszyscy młodzi siedzą we Wspólnym Mieście, a nie w ratuszu. A gdzie mają siedzieć?

  25-03-2010 21:59 | ~antymaruda | xdsl-8362.jgora.dialog.net.pl (87.*.241.172)
he, coś jest na rzeczy, w końcu cała europa się starzeje i jak twierdzą niektórzy, z półmiliardowego kontynentu za 200 lat zostanie 50 milionów, chyba że arabowie nas zaleją :)) a wracając do spotkania - mam wrażenie tendencyjnego doboru danych przez tendencyjnego prowadzącego pod z góry założoną tezę. trend w liczbie ludności w ostatnim dziesięcioleciu w jg jest niepokojący to fakt, ale co będzie za 50 lat, to wróżenie z fusów (no chyba że przyjąć ową prowokację ćwierćintelektualną: skoro JG 2010 >>> miasto emerytów >>> to JG 2020 >>> miasto nieboszczyków. Logiczne?). dane statystyczne można dobierać dowolnie, np takie, zw. z budową mieszkań (jak ludzie budują domy i mieszkania, to widzą przyszłość w mieście dla siebie i dzieci, jest to więc jakiś wskaźnik optymizmu życiowego i możliwości finansowych), jak wyglądaja to w 2009 w podobnych miastach na DŚ?: JG - 85 tys ludzi - 400 mieszkań; Legnica - 105 tys - 220 mieszkań; wałbrzych+powiat: 180 tys ludzi - 110 mieszkań. Albo to: miejsca hotelowe na 1000 mieszkańców: JG - 26; Wrocław - 12, Legnica - 8, .. itd. Ale jak ktoś jest urodzonym "emeryckim"zrzędą (niezależnie od wieku ;) , to będzie widział same minusy, to normalka. Ale najbardziej śmieszy mnie wspominanie, "jakie to wspaniałe festiwale teatrów ulicznych" były w latach 80, 90, że niby tak kolorowo i europejsko było ;))) Hehehe.. lata 70, 80, 90 to w 'wojwódzkiej' Jeleniej była totalna wiocha i marazm, nic się nie budowało poza kilkunastoma prymitywnymi blokami na zabobrzu. Kamienice w centrum popadały w coraz większą ruinę, celwiskoza śmierdziała do zażygania, a Festiwal teatrów to było pudrowanie tego syfilisu. Jelenia nigdy nie była i nie będzie metropolią, ale dopiero teraz zaczyna przypominać normalne miejsce do życia.

  25-03-2010 23:12 | ~czarna | *.jeleniagora.vectranet.pl (78.*.141.129)
czy to w jeleniej czy to w innym mieście , dobrze nie będzie , jaki kraj taki urodzaj , jak rządzą ci na górze tak mają , ludzie młodzi uciekają bo niby co mają włożyć do garnka kiedy na opłaty nie starcza , namawiają do rodzenia dzieci , a po co się pytam ! na tą biedę z nędzą ! becikowe zapłacą na raz a pózniej skrob babo rzepkę , rodzinne starcza na batonika i wszystkiego trzeba odmawiać dzieciom , jeszcze trochę a tabletki antykoncepcyjne nie będą w sprzedaży a kondony na receptę bo populacja spadnie a kto do tego doprowadził , każda kobieta marzy o tym żeby wyjść za mąż i założyć rodzinę ale i każda się teraz obawia i zastanawia czy podoła z takimi pieniędzmi jakie się zarabia , a wzięliby ci ze stołków odjęli sobie trochę od pyska i zacisnęli pasa , pożyli tak jak my szaraki to troszeczkę by im tłuszczu spadło i mózg by dawał bodzce do żołądka że czują nie dosyt my też często to odczuwamy ale zaciskamy żeby wykarmić potomstwo , nie mamy innego wyjścia , kształtują młodzież, gimnazja ,średnie, chcą byśmy mięli w kraju samych uczonych a gdzie ta praca dla tych co pokończyli szkoły łatwiej po zawodówce się dostać do pracy jak po liceum np. i po co się uczyć ? no tylko po to by pózniej wyjechać , sama namawiam syna żeby myślał w dal nie o pracy w pl naszej kochanej ale gdzieś na zachodzie żeby jemu się lepiej wiodło żeby nie miał biedy żeby tam założył rodzinę i już nie wracał bo u nas się niczego nie dorobi i każda matka zapewne patrząc na swoje dzieci też by chciała jak najlepiej , jeszcze kiedyś pokładałam nadzieję w naszą ojczyznę że może coś będzie lepiej ale niestety już nic lepiej nie będzie , wszystko się zmienia łącznie z naszymi tradycjami , odbiegnę trochę od tematu , pamiętacie jak za dziecka się chodziło na pochody 1 maja , chorągiewki , gołąbki fruwały na wietrze teraz dzieci tego nie znają jedynie z naszych opowieści , powiedzcie że kiedyś nie było weselej na samą myśl chętnie bym wstecz powróciła stało się w kolejce za kawą cukier był na kartki mięso też , ale ludzie byli bardziej życzliwi , nie było takiego chaosu po podstawówkach i pracy było od groma , praca szukała nas a nie my pracy , nie podobała ci się ta to zmieniłeś na inną a teraz często na czarno za psie grosze i jeszcze ci powie taki jeden z drugim jak ci się nie podoba to na twoje miejsce są tysiące i jak tu mieszkać w takim kraju i takich warunkach

  26-03-2010 00:04 | Szczypek |  
na mnie nie liczcie. ja stąd wyjeżdżam. :P

  26-03-2010 07:05 | ~kolumb | 82.*.248.81 (82.*.248.81)
dzięki takiej sytuacji ekonomicznej na jeleniogórskim rynku pracy od kilku lat mieszkam w Wielkiej Brytanii i nie sądzę by coś miało się zmienić w ciągu najbliższych dwóch-trzech lat. tutaj żyje się inaczej bezpieczniej. nawet zarabiając najmniej jesteśmy (mówię tu o wszystkich mieszkańcach wysp) w stanie utrzymać czteroosobową rodzinę, ale naszego państwa nie stać na to by płacić benefity jak to ma miejsce na wyspach by ulżyć rodzinom. Najmniej zarabiający mogą starać się o benefit, mający dziecko lub kilkoro dzieci mogą starać sie o benefit. Benefit jest także przyznawany do czynszu oraz do wielu innych rzeczy. Polska jeśli ekonomicznie i gospodarcze wyniki ma tak dobre to dlaczego nnie może zrobić podobnie jak na wyspach? Zaraz ktoś powie że jest pomoc społeczna owszem jest tylko że pomoc społeczna wypłaca te pieniądze alkoholikom a poza tym są to takie kwoty że normalni ludzie nie chcą tej jałmużny.

  26-03-2010 07:33 | ~chrząszcz_B | xdsl-96.jgora.dialog.net.pl (81.*.147.96)
Mam 30 lat, niezły zawód, niezłą pracę a i tak żałuje że nie uciekłem stąd zaraz po maturze. Jeśli mogę doradzić coś młodszym, to nie zastanawiajcie się zbyt długo tylko zawijajcie się z stąd. Polska to chory kraj.

  26-03-2010 08:22 | ~Obywatel | aajj172.neoplus.adsl.tpnet.pl (83.*.243.172)
Jak miasto nie zacznie sprowadzać inwestorów do Jeleniej z różnych gałęzi przemysłu, dając prace wszystkim warstwom społecznym i sprawniej dawać mieszkania socjalne młodym rodzicom to naprawdę nie sądzę by cokolwiek innego skłoniło do zakładania rodziny. Za Becikowe długo się nie wyżyje gdy rodzice nie mają pracy.

  26-03-2010 09:37 | Yeti |  
Jelenia coraz bardziej się stacza, nie dając żadnych perspektyw dla młodych ludzi którzy by chcieli założyć tu rodzinę. Na mieszkania socjalne trzeba czekać kilkanaście lat a znalezienie jakiejkolwiek pracy z której można byłoby wyżywić rodzinę graniczy z cudem.

  26-03-2010 09:41 | ~ | abrw245.neoplus.adsl.tpnet.pl (83.*.116.245)
do kolumb,masz racje człowieku,siedź i zarabiaj kase, żyj jak człowiek

  26-03-2010 09:49 | ~Bajarz Więckowski | 62.*.152.114 (62.*.152.114)
Właśnie takie pleciugi jak Więckowski "budują" przyszłość tego miasta. Drogi malkontencie Więckowski zamiasta bajdurzyć co ślina na język przyniesie należało wstęp wystąpinia opracować konkretniej, o wiele bardziej rzeczowo.

  26-03-2010 10:00 | ~Odwagi Więckowski! | 62.*.152.114 (62.*.152.114)
Na pewno reforma samorządowa z 1999 roku przeprowadzona przez AWS, mój drogi Więckowski, niszczy to piękne miasto. Niszczy w wyniku rujnującego wpływu Wrocławia na województwo. Trochę o tym wypadalo powiedzieć, mój drogi Więckowski. Ale do tego trzeba mieć nieco cywilnej odwagi.

  26-03-2010 10:38 | ~Więckowski do bajek! | 62.*.152.114 (62.*.152.114)
Mój Więckowski. Pleciesz jak Piekarski na mękach. Czy nie zauważyłeś, że od 20 lat żyjemy w nowym ustroju? Drogi Więckowski wypowiadasz się jak propagandziści z poprzedniego ustroju. Oni przez 50 lat bezustannie mieli pretensje do sanacji i Piłsudskiego. Twoje wystapienie, drogi Więckowski było nieprzygotowane, mało konkretne. Powinienes zostać bajkopisarzem.

  26-03-2010 11:02 | ~arla09 | dynamic-78-*-51-147.ssp.dialog.net.pl (78.*.51.147)
Ba i w tej jelonce taki raj pracy , bo zasiłki tylko na pół roku. Dobre oszustwo w tym chorym kraju . zyją tylko złodzieje i prominenci . Gratulacje Banda

  26-03-2010 13:11 | ~jan 45 | dynamic-78-*-235-186.ssp.dialog.net.pl (78.*.235.186)
bardzo nie lubię demagogii z jednej czy drugiej strony bo dla mnie liczą sie tylko fakty więc postanowiłem sprawdzić czy rzeczywiście jelonka wygląda taki źle na tle innych miast Polski.Jest 9 miast w Polsce które mają podobną ilość mieszkańców -ja wybrałem takie które mają 75000-95000 czyli plus minus 10 tysiecy ludzi w stosunku do jelonki (Jelenia ma 85 tys).Spadek ludności w latach 2000-2007 (brak nowszych statystyk) wygląda następująco:Nowy Sącz oraz Siedlce nie zmniejszyły sie jeśli chodzi o liczbę mieszkańców,Piotrków Trybunalski oraz Inowrocław -3,3% , Konin -4,2%,Mysłowice -5,0%, Jastrzębie Zdr. i Jelenia G. -7,2%, Lubin -8,1%

  26-03-2010 13:42 | ~do ~czarna | aaci144.neoplus.adsl.tpnet.pl (83.*.60.144)
Dzięki serdeczne. Teraz za takich "pracowników", których praca szukała ja muszę spłacać podatki i państwowe pożyczki. Kapitalizm wam zgiął karki i nie ma już "czy się stoi, czy się leży...". Teraz trzeba zapapie... w pracy. A jak ktoś jest wykształcony i mu się chce coś więcej niż tylko przełączać kanały pilotem, to nie narzeka.

  26-03-2010 13:50 | ~Do ~czarna | aaci144.neoplus.adsl.tpnet.pl (83.*.60.144)
Dzięki serdeczne. Teraz za takich "pracowników", których praca szukała ja muszę spłacać podatki i państwowe pożyczki. Kapitalizm wam zgiął karki i nie ma już "czy się stoi, czy się leży...". Teraz trzeba zapapie... w pracy. A jak ktoś jest wykształcony i mu się chce coś więcej niż tylko przełączać kanały pilotem, to nie narzeka.

  26-03-2010 13:59 | ~Do ~czarna | aaci144.neoplus.adsl.tpnet.pl (83.*.60.144)
Dzięki serdeczne. Teraz za takich "pracowników", których praca szukała ja muszę spłacać podatki i państwowe pożyczki. Kapitalizm wam zgiął karki i nie ma już "czy się stoi, czy się leży...". Teraz trzeba zapapie... w pracy. A jak ktoś jest wykształcony i mu się chce coś więcej niż tylko przełączać kanały pilotem, to nie narzeka.

Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta w portalu Jelonka - zarejestruj się!
 
Będzie się działo! - Jelonka poleca
 
Najczęściej czytane komentowane
10 30
10 30
Maraton subiektywności
Zadania domowe: tak, czy nie? (6)

Jelenia Góra Piątek, 13:22
13 października 2017

 
Kultura
Krokus Jazz Festiwal wystartował [foto] Krokus Jazz Festiwal wystartował  

Jelenia Góra Sobota, 14:21
21 października 2017

Prawdziwa uczta dla miłośników jazzu rozpoczęła się wczoraj (20.10) w Jeleniogórskim Centrum...
“Piotruś Pan” w cyklu “Helios na scenie” [foto] “Piotruś Pan” w cyklu “Helios na scenie”  

Jelenia Góra Sobota, 07:28
21 października 2017

W poniedziałek (23.10) o godz. 18.30 w kinie Helios, w ramach cyklu “Helios na scenie”, rozpocznie...
Krokus Jazz Festiwal zawitał do szkół [foto] Krokus Jazz Festiwal zawitał do szkół  

Jelenia Góra Piątek, 11:31
20 października 2017

Już dzisiaj (20.10) oficjalnie wystartuje XVI Krokus Jazz Festiwal, który tradycyjnie ściąga do...
W Mysłakowicach powstały minibiblioteki [foto] W Mysłakowicach powstały minibiblioteki   (5)

Mysłakowice Piątek, 07:35
20 października 2017

Minibiblioteki funkcjonują na zasadzie „Weź książkę – zostaw książkę”. Każdy może z nich...
Zaczytaj się z Jelonką.com [foto] Zaczytaj się z Jelonką.com  

Jelenia Góra Piątek, 06:36
20 października 2017

Co tym razem proponują nam bibliotekarze z Książnicy Karkonoskiej w Jeleniej Górze? Radzą sięgnąć...
Kino lot zaprasza [video] Kino lot zaprasza  

Jelenia Góra Czwartek, 15:04
19 października 2017

W Kinie lot w najbliższy weekend będzie można obejrzeć polskie produkcje: „Dwie korony” oraz „Ach...
Drugi dzień festiwalu w Sobieszowie [video] Drugi dzień festiwalu w Sobieszowie  

Jelenia Góra Czwartek, 14:02
19 października 2017

Drugi dzień Międzynarodowego Festiwalu Folkloru–Tradycja inspiruje, ceremonie pożegnań. Co ciekawego...
Spektakl "Na otwartym sercu" oklaskiwany w Łodzi Spektakl "Na otwartym sercu" oklaskiwany w Łodzi 

Jelenia Góra Czwartek, 12:29
19 października 2017

Zdrojowy Teatr Animacji powrócił niedawno z Festiwalu Animacji Filmowej i Teatralnej organizowanego w...
"Śladami tych, którzy odeszli" [video] "Śladami tych, którzy odeszli"   (1)

Jelenia Góra Środa, 14:33
18 października 2017

Rozpoczęła się VIII edycja Międzynarodowego Festiwalu Folkloru, dziś ruszyły warsztaty.
„Na otwartym sercu” w Zdrojowym [foto] „Na otwartym sercu” w Zdrojowym   (1)

Jelenia Góra Środa, 08:15
18 października 2017

W sobotę (21.10) o godz. 19.00 Zdrojowy Teatr Animacji w Cieplicach zaprasza widzów dorosłych na...
Zobacz więcej artykułów
Zobacz więcej Kultura
 
Redakcja

Masz problem? A może wiesz coś ciekawego i chcesz się z nami tą wiedzą podzielić? Zadzwoń do nas lub przyjdż. Redakcja mieści się przy ul. Skłodowskiej-Curie 13/2 (I piętro).
Redakcja : 75-75-444-00
W poniedziałek dyżuruje
dziennikarz
Joanna Pasternak
Od 10.00 do 12.00
 
Wiadomości |  Sport |  Fotoreportaże |  Ogłoszenia |  Katalog firm |  Będzie się działo |  Rykowisko |  Życzenia |  Sondy |  Gazeta |  Reklama 
© 2002-2017 Jelonka jest znakiem należącym do Highlander's Group.
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Napisz do nas | Redakcja | Jelenia Góra | Świdnica | Wałbrzych | Reklama | Centralne ogrzewanie | Logo