Kilka wspólnych prac plastycznych, przyjaźnie i szerokie możliwości na przyszłość: oto plon I Integracyjnego Pleneru Plastycznego, który w Szkole Podstawowej nr 8 zainicjował dziś międzynarodowy program unijny Commenius. Przez najbliższe dwa lata uczniowie ósemki odwiedzą Grecję, Słowenię i Turcję!
Marzena Hryniewicka, dyrektor SP nr 8, ramię w ramię z koleżanką z Grecji uczyła się tańczyć pod melodię z filmu „Grek Zorba”, a uczniowie szkół z oddziałami integracyjnymi Jeleniej Góry i spoza miasta – pod opieką swoich rówieśników organizatorów z „ósemki” – zabierali się za wielkie malowanie. W ciągu półtorej godziny powstały fantastyczne prace, których wspólnym mianownikiem była dziecięca radość tworzenia. Goście z krajów partnerskich opracowali też logo programu z hasłem po angielsku: „Let the children play!” – Pozwólcie dzieciom się bawić! Jurorzy docenili prace: Michała Polańskiego (SP nr 8) i Piotrka Pobockiego (SP nr 8) (I miejsce), Martyny Sadownik i Adama Iwana (SP nr 8, II miejsce) oraz Marii Wasińskiej i Klaudii Andrzejczak (III miejsce).
– Rozpoczyna się wielka przygoda, do której wstępem jest ten plener z udziałem uczniów szkół z Jeleniej Góry i spoza miasta – mówiła wcześniej, podczas uroczystego otwarcia działań, Marzena Hryniewicka. Powitała gości ze Słowenii, Grecji i Turcji. Zwłaszcza dla Turków przygoda rozpoczęła się już. Są to bowiem ich pierwsze odwiedziny w tym rejonie Europy. Wszyscy bili zasłużone brawa zespołowi wokalnemu przygotowanemu przez Annę Szewczuk, który wystąpił z krótkim recitalem.
– Pozyskaliśmy w ramach międzynarodowego projektu „Commenius” 24 tysiące euro na wyjazdy – mówi Marzena Hryniewicka. Dodaje, że kontakty z placówkami oświaty z krajów zaproszonych do projektu nawiązano korespondencyjnie. Teraz jest już pewne, że na wymianie listów nikt nie poprzestanie. Dzieci na własne oczy zobaczą atrakcje Grecji, Słowenii i Turcji.
– W ciągu dwóch lat uczniowie i nauczyciele szkoły odwiedzą po dwa razy kraje naszych partnerów – zapowiada Marzena Hryniewicka. Będą też rewizyty gości ze Słowenii, Turcji i Grecji w Jeleniej Górze. Wszystko będzie zaplanowane tak, aby dzieci mogły uczestniczyć w różnych imprezach integracyjnych, bo projekt jest przeprowadzany z myślą o niepełnosprawnych. Przypomnijmy, że „ósemka” prowadzi klasy, w których razem z dziećmi zdrowymi uczą się ich rówieśnicy z różnymi dysfunkcjami.
Uczestników pleneru i projektu za pośrednictwem pełnomocnika ds. niepełnosprawnych Mirosławy Cichockiej pozdrowił prezydent Jeleniej Góry Marek Obrębalski. Ciepłe słowa skierowała też do nauczycieli i uczniów radna Grażyna Rehlis.
Do komentujących
Przypominamy, że komentarze, które nie dotyczą treści artykułów, obrażają innych uczestników forum, pomawiają bohaterów tekstów, są wulgarne, propagują treści rasistowskie, nawołują do łamania prawa oraz zawierają rażące błędy ortograficzne, nie będą akceptowane.
Regulamin forum czytaj tu.
21-10-2009 14:25 | ~ED |
IP: *.dialog.net.pl
Co za kłamstwo ... niby skąd ta wspaniała Europa ma pieniądze na spełnianie marzeń? najpierw nas opodatkowują za wszystko co się da, a później aby lud był posłuszny i widział, że coś się dzieje robi się dla niego igrzyska .... .
21-10-2009 15:27 | ~bang |
IP: *.jeleniagora.vectranet.pl
100% racji ED
21-10-2009 18:37 | ~tfg |
IP: *.adsl.tpnet.pl
a co Turcy robią u nas w ramach EU? Przecież Turcja jeszcze nie jest członkiem tej wspólnoty
21-10-2009 21:43 | ~Żołnierz_NSZowiec |
IP: *clk.sobieszow.pl
Związek Europejski otwiera nowe programy typu "przyjaźń..."
I te czerwone koszulki-starsi Polacy znają to z autopsji.
21-10-2009 22:07 | ~EU |
IP: *.dialog.net.pl
Debilu z ED i bang!
Obydwoje pewnie nie wiecie, że program Comenius jest dla państw UE i państw stowarzyszonych. Poczytajcie sobie kto jest największym płatnikiem netto do kasy UE, a kto beneficjentem.
Żałosne głupki, gumowce na giry i do obory gnój od kunia wywieżć.
22-10-2009 09:23 | ~boapl |
IP: *.dialog.net.pl
Zwiazek Socjalistycznych Republik Europejskich coraz blizej. Juz nawet kolor koszulek jest odpowiedni.
22-10-2009 10:12 | ~ED to Pana z 22:07 |
IP: *.dialog.net.pl
Eurofilu nie wiesz co mówisz, wyłącz na tydzień TV i nie czytaj GW może włączy CI się samodzielne myślenie. JELONKO dlaczego dopuszczasz takie wulgaryzmy w tym miejscu?
22-10-2009 23:08 | ~ |
IP: *.jeleniagora.vectranet.pl
Nieznane są granice bezkarności ludzi nie znających się na problemie, a smarującym po portalu co im ślina na język przyniesie!!! Trochę ogłady i wiedzy na komentowany temat by się zdało!
23-10-2009 15:04 | ~zdegustowany rodzic |
IP: *.jeleniagora.vectranet.pl
Jurorzy docenili prace dzieci- SUPER.
Szkoda tylko, że nie przeznaczono grosza na nagrody dla dzieci.
Sam dyplom i statuetka to trochę mało.
Dzieci ucieszyłyby się z paczki farb lub kredek
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta w portalu Jelonka - zarejestruj się!
Masz problem? A może wiesz coś
ciekawego i chcesz się z nami ta wiedzą
podzielić? Zadzwoń do nas lub przyjdż
osobiście. Redakcja mieści się przy
ul. Curie-Skłodowskiej 13/2 (I piętro).
TEL. (075) 75 444 00
We wtorek dyżuruje
dziennikarz
Anna Pisulska
Od 10.00 do 12.00
A od poniedziałku do piątku redaktora naczelnego
Konrada Przeździęka zastaniecie pod tel. (075) 643 2 556 w godz. 8.00 - 14.00