Czytaj także: Świdnica Wałbrzych

Wiadomości |  Sport |  Fotoreportaże |  Ogłoszenia |  Katalog firm |  Będzie się działo |  Rykowisko |  Sondy |  Życzenia |  Gazeta |  Reklama 
Sobota, 24 marca 2018 Godz.: 20:24:00 Imieniny: Gabriela, Katarzyny, Marka Czytających: 4519, Zalogowanych: 1 . Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Wiadomości, JELENIA GÓRA

Barwne poszukiwanie sadu utraconego

Sobota, 8 sierpnia 2009, 23:08, ostatnia aktualizacja: 2009-08-10 08:03
Autor : TEJO
Miej świadomość
 
Głos ulicy
 
Kalendarz wydarzeń
 
Telewizja DAMI
 
Co jest grane w Norwidzie?
 
Kategorie wydarzeń
Event2
Koncerty6
Konkursy2
Kursy2
Prelekcje5
Sportowe2
Tańce1
Teatry10
Warsztaty5
Wystawy10
 
Dialogi Jelonki
 
Archiwum PDF
Archiwalne numery Jelonka
 
Fot. TEJO

Jak przełożyć język sceny klasycznej na uliczną? Na to pytanie odpowiedź dał dziś, w drugim dniu XXVIII Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych teatr „Woskresene” z Lwowa, który komedię Czechowa "Wiśniowy sad" zinterpretował w przestrzeni placu Ratuszowego. Czy przekład się udał?

„Wiśniowy sad” to obok „Trzech sióstr” jeden ze sztandarowych utworów rosyjskiego dramaturga. Kto nie zna dzieła w formie klasycznej, nie pozna dokładnie jego treści oglądając wersję uliczną. Widzowi „nieprzygotowanemu”, a takim najczęściej jest statystyczny odbiorca sztuki teatru ulicznego, przedstawienie nasunie szereg skojarzeń i mnóstwo barwnych plam pięknych obrazów zbudowanych przez Ukraińców w tej wizji dzieła rosyjskiego klasyka.

Jest więc tytułowy „Wiśniowy Sad”, kojarzony z Edenem, w którym rozgrywają się sceny różne: od miłosnych i wesołych do smutnych i nostalgicznych. Jest radość pary głównych bohaterów, którzy emanują pełnią uczuć pośród gałęzi kwitnących i „pachnących” wiśni (widz sobie ten zapach wyobraża). Pośród drzew czmychają a to szczudlarze, a to inne charakterystyczne dla rosyjskiego świata przedstawionego typy. Jest cudowna scena, kiedy główne postaci – zakochani i ich rodzina – świętują dostojnie krocząc na szczudłach. Są też epizody satyryczne, żywcem wzięte z cyrku, choćby ten z grubasem mocarzem, który przy marszu gladiatorów dźwiga wiadra z wodą, a później – rywalizuje ze swoim antagonistą w siadzie na desce naszpikowanej gwoździami.

Ten raj jednak rychło się skończy, o czym informuje czterojęzyczny komunikat, że 22 sierpnia Wiśniowy Sad – potraktujmy to jako nazwę własną – zostanie sprzedany. Ów komunikat brzmiący jak zapowiedź na zatłoczonym dworcu słyszana z wiekowych megafonów, powtarzany jest kilkakrotnie. W końcu Sad zmienia właściciela, który go niszczy. Towarzyszy temu rosyjski smutek połączony z ostrym piciem, które przeradza wszystko w zabawę mimo przeciwności losu.

R E K L A M A
Sztuka „Woskresenia” to wielka metafora raju utraconego i odwiecznej pogoni za ciągle uciekającym szczęściem. Pokazana w sposób przekonujący i barwny. Wyrazista gra aktorów, a zwłaszcza aktorki odtwarzającej główną bohaterkę. Niepełnosprawna dziewczyna tak świetnie ukrywa swoją ułomność, że widać ją dopiero wtedy, gdy po oklaskach opuszcza scenę. W „Wiśniowym raju” jest mnóstwo rekwizytów. Może odrobinę za dużo” Jest też ciekawa ścieżka dźwiękowa. Niestety, jej jakość momentami bywa „telefoniczna”. Kto wie? Może akurat tak miało być? Jednak przez ten (d)efekt niektóre komunikaty brzmią jak bełkot.

Mimo tych niedociągnięć godzina poświęcona na sztukę na pewno nie jest czasem straconym. I trudno nie mieć wrażenia, że zarówno na poziomie technicznym jak i mentalnym, „Wiśniowy sad” to jedna z lepszych prezentacji w historii MFTU.

Jutro trzeci i ostatni dzień mijającego błyskawicznie festiwalu. Oto niedzielny „rozkład jazdy”:
Godzina 15 – 20 Teatr Wagabunda z Krakowa – działania parateatralne Port Magiczny. Godzina 17. Kompania Teatr z Lublina – Czerwony Kapturek. Godzina 18. Compagnie Du Mirador z Belgii – Isseo. Godzina 19.30 Los Gingers z Hiszpanii – Perlas y Plumas. Godzina 21. Oplas Danza z Włoch – Ombre.

Cesarzowa na urlopie
Alina Obidniak, która 27 lat temu po raz pierwszy zorganizowała festiwal teatrów ulicznych, wyjechała na wakacje poza Jelenią Górę, dlatego nie może uczestniczyć w przedstawieniach XXVII MFTU – poinformowali nas organizatorzy. – Przysłała do nas kartkę z pozdrowieniami i życzeniami udanej imprezy – mówi Irena Kornacka z Teatru Norwida.
Zobacz zdjęcia
Następna wiadomość  Wiadomości 
 Poprzednia wiadomość Strona główna 
 

Komentarze (15) Dodaj komentarz

~hamsa 9-08-2009 1:34
a o pierwszym teatrze ani slowa?
teessi 9-08-2009 7:44
Ścieżka dźwiękowa świetna, samo przedstawienie także ludziom się podobało, a ja widziałam "połowę" spektaklu w znaczeniu dosłownym, bo miałam "pół obrazu" zza czyichś pleców i głowy. To, co zobaczyłam, było piękne, w spektaklu ukazano żal i tęsknotę człowieka za upływającym nieuchronnie czasem i końcem pięknego okresu dzeiciństwa i młodości. Mnie w czasie jego oglądania przyszły na myśl skojarzenia z filmem Bergmana "Tam, gdzie rosna poziomki".
~mg 9-08-2009 8:56
óglądanie spektaklów z za pleców jakiegoś gościa jest udręką i skutecznie odstręcza od chodzenia na spektakle. To formuła już się przejadła
~...., 9-08-2009 12:21
dla mnie był to niesamowity spektakl... pełen cudownej gry aktorskiej.... a co dla mnie bło najważniejsze , to to iż znalazł się ktoś , kto potrafi w tak niesamowity sposób przedstawić Czechowa na ulicy... co wczesniej wydawało mi się nimożliwe.....
~ 9-08-2009 13:33
Wspaniałe zdjęcia, nawet lepiej na nich to wygląda niż na żywo, a przynajmniej dokładniej wszystko widać. :-)
~n 9-08-2009 17:10
A gdzie zdjęcia z drugiego przedstawienia? Kilkadziesiąt zdjęć z jednego, a drugie nieistotne - tak?
~niby wszystko ok 9-08-2009 17:44
ale te krzesełka dla 'vipów' napełniają odrazą. to teatr uliczny, publiczność stoi i obserwuje... a dla kilku nadętych zawsze znajdzie się kawałek zydelka żeby posadzić leniwy zadek. wstyd.
teessi 9-08-2009 18:39
do postu z 17:44 - nie bądź zazdrosny, siedziały kobiety i osoby, które były tam również z obowiązku, nie tylko dla przyjemności, bo były po prostu w pracy.
~Management 9-08-2009 19:40
Dziękuję Autorowi powyższego artykułu, że nie zapomniał nadmienić o nieobecnej Pani Alinie Obidniak.
~czarno-czarna 9-08-2009 22:29
Brakuje relacji z pierwszego teatru...a byli naprawdę wspaniali!
~do tessi 9-08-2009 22:43
Nie no mas zracje,w koncu tak ciezko pracowali,z emusieli sobie usiasc.. dobrze, ze codziennie tak sobie siedza i nic nie robia.. teatry uliczne to normalka, ciekawe, czy cos jeszcze sie w te wakacje wydarzy..(skoro tak ciezko pracuja) -czekamy z niecierpliwoscia.. ;)
teessi 9-08-2009 23:19
Do Autora postu z 09-08-2009 22:43 | Nie myślałam tutaj o "urzędnikach" z teatru. Byli tacy, co naprawdę tam pracowali. Pomyśl trochę.
~gosc niedzielny 10-08-2009 8:10
Dla mnie to oczywiste, że występy zespołu "Woskresinnia" mogły się podobać, w końcu to jedyny profesjonalny skład teatralny występujący na tegorocznym FTU, a jest to jeden z ośmiu teatrów, który ma swoją siedzibę we Lwowie...
~karioka 10-08-2009 11:16
do organizatorów przyszłorocznych Teatrów Ulicznych : PROSZĘ O TELEBIM.
teessi 17-08-2009 17:18
Tutaj wcale nie tłok przeszkadzał, ale to, że połowy nie widziałam, a było co oglądać. Ludzie zachowywali się nawet przyzwoiciej niż choćby w 2005 roku. Przedstawienie grupy z Hiszpanii widziałam dopiero od połowy widowiska, gdy wyszło kilka osób przede mną. Wiele lat temu wszyscy byliśmy młodsi, wówczas łatwiej było znieść niedogodności. No i nie przypominam sobie, aby wtedy były specjalne loże dla TWA. Nawet ówczesny dyrektor teatru oglądał przedstawienia na stojąco. Przyłączam się do głosu Karioki - telebimy wskazane, więcej ludzi zobaczyłoby te występy. Jak się tylko słyszy, a nie widzi (bo ktoś z przodu zasłania, a nie ma się we krwi rozpychania się łokciami), to nie ma co się dziwić, że to zniechęca. To taka reminiscencja do dzisiejszego felietonu z papierowego wydania.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600
 
Będzie się działo! - Jelonka poleca
 
Najczęściej czytane komentowane
10 30
10 30
Maraton subiektywności
 
Kultura
Plądrografia Ryszarda Woźniaka w BWA [foto] Plądrografia Ryszarda Woźniaka w BWA   (1)

Jelenia Góra Sobota, 09:10
24 marca 2018

Wczoraj (23.03) w Galerii BWA odbył się wernisaż wystawy Ryszarda Woźniaka pod wyjątkowym tytułem...
Muzyka pasyjna w wykonaniu młodych muzyków [foto] Muzyka pasyjna w wykonaniu młodych muzyków  

Jelenia Góra Sobota, 09:04
24 marca 2018

W Filharmonii Dolnośląskiej po raz kolejny można było usłyszeć koncert muzyki pasyjnej „Victimae...
Co ciekawego w kinie LOT [video] Co ciekawego w kinie LOT  

Jelenia Góra Piątek, 14:27
23 marca 2018

Kino LOT przygotowało interesujące propozycje na kolejny tydzień. Do 29 marca będzie można zobaczyć...
Zaczytaj się z Jelonką.com [foto] Zaczytaj się z Jelonką.com  

Jelenia Góra Piątek, 08:04
23 marca 2018

„Dobrze się myśli literaturą”, „Plan Wilka” i „Trzymaj się Mańka” (audiobook) – po te...
Grand Prix dla zespołu "Agat" [foto] Grand Prix dla zespołu "Agat"   (6)

Jelenia Góra Czwartek, 10:23
22 marca 2018

Zespół Agat z Osiedlowego Domu Kultury w Jeleniej Górze wziął udział w VII Dolnośląskim...
Kulturalne inicjatywy  z „Muflonem” Kulturalne inicjatywy z „Muflonem”  (5)

Jelenia Góra Czwartek, 07:01
22 marca 2018

MDK „Muflon” rusza z zupełnie nowym projektem, otwartym na mieszkańców Sobieszowa, na ich pomysły,...
Bluesowy Wałbrzych – warto tam być Bluesowy Wałbrzych – warto tam być 

Wałbrzych Środa, 15:44
21 marca 2018

„Wałbrzyska Wiosna Bluesowa”: niesamowity koncert Cheap Tobacco z Krakowa oraz wałbrzyskiego zespołu...
Przedszkolaki wiedzą, że czytanie jest fajne [foto] Przedszkolaki wiedzą, że czytanie jest fajne   (3)

Jelenia Góra Środa, 14:10
21 marca 2018

Jeleniogórski "Okrąglaczek" kontynuuje tradycję związaną z akcją "Cała Polska czyta dzieciom"....
Wiosenny koncert „Bądź Ciszą” Wiosenny koncert „Bądź Ciszą”  (1)

Region Środa, 11:37
21 marca 2018

Na specjalny koncert wiosenny koncert zaprasza świetlica wiejska w Trzcińsku. 22 marca o godzinie 18.00...
Wielkanocny festiwal muzyczny – warto tam być Wielkanocny festiwal muzyczny – warto tam być 

Region Wtorek, 12:23
20 marca 2018

Już wkrótce 10. edycja Concerti Pasquali – wielkanocnego festiwalu muzycznego w Dolinie Pałaców i...
Zobacz więcej artykułów
Zobacz więcej Kultura
 
Redakcja

Masz problem? A może wiesz coś ciekawego i chcesz się z nami tą wiedzą podzielić? Zadzwoń do nas lub przyjdż. Redakcja mieści się przy ul. Skłodowskiej-Curie 13/2 (I piętro).
Redakcja : 75-75-444-00
W poniedziałek dyżuruje
dziennikarz
Joanna Pasternak
Od 10.00 do 12.00
 
Wiadomości |  Sport |  Fotoreportaże |  Ogłoszenia |  Katalog firm |  Będzie się działo |  Rykowisko |  Życzenia |  Sondy |  Gazeta |  Reklama 
© 2002-2018 Jelonka jest znakiem należącym do Highlander's Group.
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Napisz do nas | Redakcja | Jelenia Góra | Świdnica | Wałbrzych | Reklama | Centralne ogrzewanie | Logo