Czytaj także: Świdnica Wałbrzych

Wiadomości |  Sport |  Fotoreportaże |  Ogłoszenia |  Katalog firm |  Będzie się działo |  Rykowisko |  Sondy |  Życzenia |  Gazeta |  Reklama 
Sobota, 22 lipca 2017 Godz.: 08:48:30 Imieniny: Bolesławy, Magdaleny, Marii Czytających: 2441 Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Wiadomości, SZKLARSKA PORĘBA

Morderczy spływ po Kamiennej

Sobota, 19 kwietnia 2008, 22:57, ostatnia aktualizacja: 2008-04-24 09:27
Autor : ROB
Miej świadomość
 
Głos ulicy
 
Kalendarz wydarzeń
 
Telewizja DAMI
 
Co jest grane w Norwidzie?
 
Kategorie wydarzeń
Event5
Film - Kino6
Kabarety1
Koncerty18
Kursy2
Plenerowe7
Sportowe3
Spotkania2
Tańce2
Teatry3
Turystyka9
Warsztaty12
Wystawy4
 
Dialogi Jelonki
 
Archiwum PDF
Archiwalne numery Jelonka
 
Fot. ROB

Pięćdziesięciu zawodników z całej Polski wystartowało w mistrzostwach „AMP Kamienna” w kajakarstwie górskim. – To najtrudniejsza rzeka w Polsce do pływania – podkreślali zawodnicy. Szkoda tylko, że ten widowiskowy sport w naszym regionie jest praktycznie nieznany.

– Te zawody różnią się od typowego kajakarstwa górskiego – mówił Robert Szymacha z Akademickiego Klubu Turystyki Kajakowej „Bystrze”, który jest organizatorem zawodów. – Nie ma tu bramek, zawodnicy mogą płynąć jak chcą, liczy się czas pokonania trasy.
Jak podkreślił, jest to bardziej turystyczna impreza niż sportowa.

Zawodnicy mieli do pokonania odcinek o długości 800 metrów. Start był w okolicach wejścia do KPN-u przy Wodospadzie Szklarki, meta – na wysokości Hotelu „Las”. Dziesięciu najlepszych awansowało do finału. O ostatecznym zwycięstwie decydował czas dwóch spływów. W dniu zawodów było zimno i padał deszcz. Ale ten nie przeszkadzał zawodnikom, wprost przeciwnie, dzięki temu w Kamiennej było więcej wody.

Ale i tak trasa była bardzo trudna. Już kilka metrów od startu zawodnicy musieli spłynąć skalną kaskadą. Moment nieuwagi mógł kosztować wywrotką. Najtrudniejszy był jednak fragment przy moście, w drugiej części trasy. Wystające kamienie i spiętrzona woda utrudniały zawodnikom pokonanie tego odcinka.

R E K L A M A
– Zaklinowałem się między dwoma kamieniami – opowiada Piotr Stelmach, który tuż przed mostem wypadł z kajaka i nie ukończył zawodów. – Zerwał mi się fartuch i kajak napełnił się wodą. Próbowałem się podnieść tzw. eskimoską, ale się nie udało. Jestem wściekły, bo do tego momentu szło mi bardzo dobrze.

Zaklinował się też Maciej Adamek z Krakowa. Tyle, że tuż przed metą. No i udało mu się uwolnić i dopłynąć bezpiecznie do końca. – Płynąłem tu pierwszy raz – powiedział. Trasa była trudna, miałem wcześniej problemy pod mostem, popłynąłem trochę tyłem i bokiem, i jakoś się wyratowałem. Jestem bardzo zmęczony, to najtrudniejsza rzeka w Polsce – zakończył.

Sukcesy i porażki
W kategorii amatorskiej mężczyzn zwyciężył Łukasz Leśniak (łączny czas obu spływów 12:41,92) przed Michałem Wrzalem (12:47,43) i Jackiem Daszkowskim (13:03,57). Wśród pań najlepsza była Małgorzata Liber, przed Dorotą Kozłowską i Anna Cios. W klasyfikacji drużynowej zwyciężyła ekipa „Napieratory Bystrze” przed „Wir ZKK”.

Nie obyło się bez zgrzytów. Organizatorzy zdyskwalifikowali Tomasza Czaplickiego (klub KKK Jelenia Góra), gdyż zawodnik miał licencję Polskiego Związku Kajakowego. Problem w tym, że Czaplicki nie ukrywał tego i przy zgłoszeniu nikt mu nie powiedział, że nie będzie klasyfikowany. Można go było zresztą dopuścić na tzw. listę PK, czyli poza konkurencją. Tymczasem Czaplicki został dopuszczony normalnie do zawodów, ale po pierwszym spływie, w którym miał najlepszy czas, organizatorzy podjęli decyzję, że nie wystąpi on w finale.

Nie przyznano też trzeciego miejsca w kategorii drużynowej. Normalnie należało się ono zespołowi KiM, ale jeden z zawodników tej ekipy przyznał się, że ma licencję PZK.

Szkoda, bo te dwa zdarzenia kładą lekki cień na dobrze przygotowanych i bardzo widowiskowych zawodach. Miejmy nadzieję, że organizatorzy wyciągną wnioski i tak przygotują regulamin, aby w kolejnych latach nie dochodziło to podobnych zgrzytów.

Otrzymaliśmy stanowisko Organizatorów w tej sprawie. Niżej publikujemy jego treść.


Paragraf 7 Regulaminu Mistrzostw (dostępny na oficjalnej stronie Mistrzostw http://amp.bystrze.org) mówi, że:
"Uczestnicy zostaną podzieleni na dwie kategorie: Amatorska i Zawodnicza. W kategorii Amatorskiej mogą ystępować wyłącznie osoby niebędące zawodnikiem sportowym (nieposiadające licencji zawodniczej Polskiego Związku Kajakowego) od 19 kwietnia 2003 roku, do chwili obecnej. W kategorii Zawodniczej mogą występować pozostałe soby, spełniające warunki par. 6".

Podczas zapisów na liście startowej zawodnicy deklarowali, do jakiej kategorii należą (wypełniając własnoręcznie
kategorię: "AM" - Amatorska Mężczyzn, "ZM" - Zawodnicza Mężczyzn, "AK" - Amatorska Kobiet, "ZK" - Zawodnicza Kobiet), stwierdzając to własnoręcznym podpisem. Wszyscy byli informowani o tym, jakie są kategorie i proszeni o zapoznanie się z Regulaminem przed wypełnieniem listy startowej. Regulamin był także dostępny na oficjalnej stronie
zawodów od dnia 15 marca 2008 r.

Podczas przejazdu eliminacyjnego Mistrzostw listy startowe zostały skonsultowane z Członkiem Zarządu PZKaj
zajmującym się licencjami. W związku z tymi konsultacjami wyszło na jaw, iż kilka osób, które zadeklarowały kategorię "AM" posiadają licencje zawodnicze PZKaj, lub posiadały ją wcześniej (zgodnie z par. 7 Regulaminu). W związku z tym, Organizatorzy skorzystali z par. 22 Regulaminu, mówiącego że:
"W przypadku nieprzestrzegania przez uczestnika imprezy niniejszych przepisów Regulaminu, Organizatorzy Mistrzostw oraz Komisja Sędziowska może zastosować karę dyskwalifikacji zawodnika".

W sprawie jednej dyskwalifikacji został złożony pisemny protest na ręce Organizatorów, na który została udzielona pisemna odpowiedź przez Komitet Organizacyjny oraz Komisję Sędziowską Mistrzostw. Odpowiedź ta podtrzymała podjętą wcześniej decyzję.

Do kategorii "ZM" (Zawodniczej Mężczyzn) zgłosił się jeden zawodnik, który (ze względu na brak wymaganej liczby 5 osób w kategorii) nie został sklasyfikowany (w wynikach jest podany jego czas przejazdu wraz z informacją, iż startował poza klasyfikacją). Gdyby wszystkie zdyskwalifikowane osoby wypełniły listę zgłoszeniową zgodnie ze stanem faktycznym, Kategoria "ZM" zostałaby stworzona (zgodnie z par. 17, pkt. 2 Regulaminu: "Wymogiem do stworzenia kategorii jest zgłoszenie co najmniej 5 uczestników").

Organizatorzy
Dodatki: Zapisz | Drukuj | Wyślij | Zapamiętaj | Zobacz zdjęcia
Następna wiadomość  Sport 
 Poprzednia wiadomość Strona główna 
 
Waszym zdaniem

  20-04-2008 21:38 | ~karkonosz | ayp185.neoplus.adsl.tpnet.pl (83.*.127.185)
polecam zdjęcia ze spływu na http://picasaweb.google.com/KARKONOSZ/MistrzostwaWKajakarstwieGRskimAMPKamienna

  20-04-2008 21:56 | ~biz | 82.*.125.8 (82.*.125.8)
A ten zawodnik pokrzywdzony nie czytal regulaminu? bo tu jest napisane Uczestnicy zostaną podzieleni na dwie kategorie: Amatorska i Zawodnicza. W kategorii Amatorskiej mogą występować wyłącznie osoby niebędące zawodnikiem sportowym (nieposiadające licencji zawodniczej Polskiego Związku Kajakowego) od 19 kwietnia 2003 roku, do chwili obecnej. W kategorii Zawodniczej mogą występować pozostałe osoby, spełniające warunki § 6. No to mogl sie wpisac do kategorii zawodniczej a nie amatorskiej. Wiec moim zdaniem nie widze tu bledy organizatorow!!!!

  21-04-2008 12:14 | ~qwerty | rally.ds4.agh.edu.pl (149.*.124.4)
Jeżeli ktoś ma IQ na poziomie temperatury wody w Kamiennej, to nie wie czy ma licencję czy nie. Taki ktoś nie jest w stanie przeczytać regulaminu zawodów ze zrozumieniem. Czy szeroko pojęte środowisko kajakarzy potrzebuje ludzi pozbawionych mózgów? wydaje mi się, że nie.

  21-04-2008 21:28 | ~Zbigniew Leszek | xdsl-7389.jgora.dialog.net.pl (87.*.79.221)
Uważam, że redaktor dobrze wywołał temat – wkładając,,kij w mrowisko,, – ten KIJ potrzebny był bardziej nie dla organizatorów z Krakowa, ale dla NAS mieszkańców, aby uświadomić nam, że na tej rzecze można spokojnie zorganizować zawody nie tylko na poziomie AMATORSKIM, ale na poziomie zawodowym i to z obsadą MIĘDZYNARODOWĄ - Tu tylko wystarczy dobra wola naszych lokalnych władz, które powinny zrozumieć, że tylko w ten sposób (SPORT) można śmiało promować nas region. Czego sobie i nam mieszkańców tego regionu życzę. Pozdrowienia Zbigniew Leszek

  22-04-2008 13:24 | ~aKKK | zeus.ios.krakow.pl (149.*.62.23)
Czytając ten artykuł jestem wielce zdumiony i zaszokowany "Organizatorzy zdyskwalifikowali Tomasza Czaplickiego (klub KKK Jelenia Góra), gdyż zawodnik miał licencję Polskiego Związku Kajakowego. Problem w tym, że Czaplicki nie ukrywał tego i przy zgłoszeniu nikt mu nie powiedział, że nie będzie klasyfikowany. Można go było zresztą dopuścić na tzw. listę PK, czyli poza konkurencją." Jest to stek kłamstw i nie wiem na jakiej podstawie artykuł o takiej treści zaistnial w czasopismie!!! PO PIERWSZE ZAWODNIK NIE PRZYZNAŁ SIĘ DO POSIADANEJ LICENCJI PO DRUGIE JAKIM PRAWEM MIAL BYC DOPUSZCZONY NA LISTE Poza Konkurencja SKORO OKLAMAL ORGANIZATOROW ZAWODOW , ZAWODNIKOW STARTUJACYCH W ZAWODACH I LICZNIE ZGROMADZONYCH KIBICOW. PRZYKRE ZE CALE SRODOWISKO KAJAKOWE POTRAFI SIE SWIETNIE BAWIC Z WYJATKIEM JAKIEGOS KLUBIKU Z JELENIEJ GÓRY!!!

  26-02-2009 17:06 | ~ | aedp107.neoplus.adsl.tpnet.pl (79.*.93.107)
jakiegoś klubiku?! Z tego co wiem to KKK ma najlepszych zawodników w Polsce, wyniki mówią same za siebie...licznie zgromadzeni kibice hahahaha

Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta w portalu Jelonka - zarejestruj się!
 
Będzie się działo! - Jelonka poleca
 
Najczęściej czytane komentowane
10 30
10 30
Maraton subiektywności
 
Inne wydarzenia
Postrzelali we Wrocławiu Postrzelali we Wrocławiu 

Wrocław Piątek, 22:05
21 lipca 2017

W pierwszej połowie lipca we Wrocławiu odbyły się Mistrzostwa Polski Juniorów w strzelectwie...
Superliga: Sezon rozpoczynamy od derbów Superliga: Sezon rozpoczynamy od derbów 

Polska Czwartek, 13:14
20 lipca 2017

Szczypiornistki KPR–u Jelenia Góra rozpoczną sezon 2017/2018 PGNiG Superligi od derbowego spotkania na...
Triumf drużyny Volley'a Głuszyca [FOTO] Triumf drużyny Volley'a Głuszyca  

Zachełmie Środa, 15:02
19 lipca 2017

W niedzielę, 16 lipca na terenie Rezydencji Lawendowe Wzgórze w Zachełmiu odbył się III Turniej Piłki...
Wakacje z tenisem Wakacje z tenisem 

Jelenia Góra Środa, 14:45
19 lipca 2017

Międzyszkolny Ośrodek Sportu w Jeleniej Górze zaprasza na wakacje z tenisem. Zajęcia są bezpłatne i...
Lucyna Kornobys ze srebrem MŚ! [FOTO] Lucyna Kornobys ze srebrem MŚ!   (2)

Londyn Wtorek, 23:48
18 lipca 2017

W dniach od 14 do 23 lipca trwają w Londynie lekkoatletyczne Mistrzostwa Świata osób niepełnosprawnych....
Świetna zabawa podczas III turnusu półkolonii z MOS–em [FOTO] Świetna zabawa podczas III turnusu półkolonii z MOS–em  

Jelenia Góra Wtorek, 23:35
18 lipca 2017

Nuda? Nie. Super zabawa? Tak... W ten właśnie sposób wyglądał III turnus półkolonii z...
Trzecie złoto Pucharu Europy i podwójne zwycięstwo w Grazu [VIDEO] Trzecie złoto Pucharu Europy i podwójne zwycięstwo w Grazu  

Graz Wtorek, 23:31
18 lipca 2017

W trakcie ostatnich trzech tygodni odbywały się zawody Pucharu Europy we freestyle’u kajakowym. W...
Nowe zawodniczki w KPR Jelenia Góra [foto] Nowe zawodniczki w KPR Jelenia Góra   (10)

Jelenia Góra Poniedziałek, 14:48
17 lipca 2017

Szczypiornistki KPR–u Jelenia Góra rozpoczęły okres przygotowawczy do nowego sezonu. Zgodnie z...
Letni Bieg Piastów – już prawie tysiąc zgłoszonych! Letni Bieg Piastów – już prawie tysiąc zgłoszonych!  (1)

Szklarska Poręba Niedziela, 20:52
16 lipca 2017

Na przepięknych trasach Gór Izerskich w Szklarskiej Porębie w ostatni weekend sierpnia rywalizować...
Szczypiornistki KPR–u wracają do treningów Szczypiornistki KPR–u wracają do treningów  (1)

Jelenia Góra Niedziela, 20:41
16 lipca 2017

Na poniedziałek, 17 lipca zaplanowano pierwszy trening piłkarek ręcznych KPR–u Jelenia Góra. Nasza...
Zobacz więcej artykułów
Zobacz więcej Inne wydarzenia
 
Redakcja

Masz problem? A może wiesz coś ciekawego i chcesz się z nami tą wiedzą podzielić? Zadzwoń do nas lub przyjdż. Redakcja mieści się przy ul. Skłodowskiej-Curie 13/2 (I piętro).
Redakcja : 75-75-444-00
W poniedziałek dyżuruje
dziennikarz
Joanna Pasternak
Od 10.00 do 12.00
 
Wiadomości |  Sport |  Fotoreportaże |  Ogłoszenia |  Katalog firm |  Będzie się działo |  Rykowisko |  Życzenia |  Sondy |  Gazeta |  Reklama 
© 2002-2017 Jelonka jest znakiem należącym do Highlander's Group.
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Napisz do nas | Redakcja | Jelenia Góra | Świdnica | Wałbrzych | Reklama | Centralne ogrzewanie | Logo