Czytaj także: Świdnica Wałbrzych

Wiadomości |  Sport |  Fotoreportaże |  Ogłoszenia |  Katalog firm |  Będzie się działo |  Rykowisko |  Sondy |  Życzenia |  Gazeta |  Reklama 
Czwartek, 27 kwietnia 2017 Godz.: 08:55:58 Imieniny: Anastazego, Felicji, Teofilia, Zyty Czytających: 3182 Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Wiadomości, SZKLARSKA PORĘBA

Morderczy spływ po Kamiennej

Sobota, 19 kwietnia 2008, 22:57, ostatnia aktualizacja: 2008-04-24 09:27
Autor : ROB
Miej świadomość
 
Głos ulicy
 
Kalendarz wydarzeń
 
Telewizja DAMI
 
Co jest grane w Norwidzie?
Wyprawa czarownic 

Jelenia Góra Wtorek, 20:53
25 kwietnia 2017

 
Kategorie wydarzeń
Event15
Film - Kino6
Koncerty13
Konkursy2
Kursy2
Plenerowe11
Prelekcje9
Sportowe6
Spotkania3
Tańce3
Teatry6
Turystyka1
Warsztaty4
Wystawy6
 
Dialogi Jelonki
 
Archiwum PDF
Archiwalne numery Jelonka
 
Fot. ROB

Pięćdziesięciu zawodników z całej Polski wystartowało w mistrzostwach „AMP Kamienna” w kajakarstwie górskim. – To najtrudniejsza rzeka w Polsce do pływania – podkreślali zawodnicy. Szkoda tylko, że ten widowiskowy sport w naszym regionie jest praktycznie nieznany.

– Te zawody różnią się od typowego kajakarstwa górskiego – mówił Robert Szymacha z Akademickiego Klubu Turystyki Kajakowej „Bystrze”, który jest organizatorem zawodów. – Nie ma tu bramek, zawodnicy mogą płynąć jak chcą, liczy się czas pokonania trasy.
Jak podkreślił, jest to bardziej turystyczna impreza niż sportowa.

Zawodnicy mieli do pokonania odcinek o długości 800 metrów. Start był w okolicach wejścia do KPN-u przy Wodospadzie Szklarki, meta – na wysokości Hotelu „Las”. Dziesięciu najlepszych awansowało do finału. O ostatecznym zwycięstwie decydował czas dwóch spływów. W dniu zawodów było zimno i padał deszcz. Ale ten nie przeszkadzał zawodnikom, wprost przeciwnie, dzięki temu w Kamiennej było więcej wody.

Ale i tak trasa była bardzo trudna. Już kilka metrów od startu zawodnicy musieli spłynąć skalną kaskadą. Moment nieuwagi mógł kosztować wywrotką. Najtrudniejszy był jednak fragment przy moście, w drugiej części trasy. Wystające kamienie i spiętrzona woda utrudniały zawodnikom pokonanie tego odcinka.

R E K L A M A
– Zaklinowałem się między dwoma kamieniami – opowiada Piotr Stelmach, który tuż przed mostem wypadł z kajaka i nie ukończył zawodów. – Zerwał mi się fartuch i kajak napełnił się wodą. Próbowałem się podnieść tzw. eskimoską, ale się nie udało. Jestem wściekły, bo do tego momentu szło mi bardzo dobrze.

Zaklinował się też Maciej Adamek z Krakowa. Tyle, że tuż przed metą. No i udało mu się uwolnić i dopłynąć bezpiecznie do końca. – Płynąłem tu pierwszy raz – powiedział. Trasa była trudna, miałem wcześniej problemy pod mostem, popłynąłem trochę tyłem i bokiem, i jakoś się wyratowałem. Jestem bardzo zmęczony, to najtrudniejsza rzeka w Polsce – zakończył.

Sukcesy i porażki
W kategorii amatorskiej mężczyzn zwyciężył Łukasz Leśniak (łączny czas obu spływów 12:41,92) przed Michałem Wrzalem (12:47,43) i Jackiem Daszkowskim (13:03,57). Wśród pań najlepsza była Małgorzata Liber, przed Dorotą Kozłowską i Anna Cios. W klasyfikacji drużynowej zwyciężyła ekipa „Napieratory Bystrze” przed „Wir ZKK”.

Nie obyło się bez zgrzytów. Organizatorzy zdyskwalifikowali Tomasza Czaplickiego (klub KKK Jelenia Góra), gdyż zawodnik miał licencję Polskiego Związku Kajakowego. Problem w tym, że Czaplicki nie ukrywał tego i przy zgłoszeniu nikt mu nie powiedział, że nie będzie klasyfikowany. Można go było zresztą dopuścić na tzw. listę PK, czyli poza konkurencją. Tymczasem Czaplicki został dopuszczony normalnie do zawodów, ale po pierwszym spływie, w którym miał najlepszy czas, organizatorzy podjęli decyzję, że nie wystąpi on w finale.

Nie przyznano też trzeciego miejsca w kategorii drużynowej. Normalnie należało się ono zespołowi KiM, ale jeden z zawodników tej ekipy przyznał się, że ma licencję PZK.

Szkoda, bo te dwa zdarzenia kładą lekki cień na dobrze przygotowanych i bardzo widowiskowych zawodach. Miejmy nadzieję, że organizatorzy wyciągną wnioski i tak przygotują regulamin, aby w kolejnych latach nie dochodziło to podobnych zgrzytów.

Otrzymaliśmy stanowisko Organizatorów w tej sprawie. Niżej publikujemy jego treść.


Paragraf 7 Regulaminu Mistrzostw (dostępny na oficjalnej stronie Mistrzostw http://amp.bystrze.org) mówi, że:
"Uczestnicy zostaną podzieleni na dwie kategorie: Amatorska i Zawodnicza. W kategorii Amatorskiej mogą ystępować wyłącznie osoby niebędące zawodnikiem sportowym (nieposiadające licencji zawodniczej Polskiego Związku Kajakowego) od 19 kwietnia 2003 roku, do chwili obecnej. W kategorii Zawodniczej mogą występować pozostałe soby, spełniające warunki par. 6".

Podczas zapisów na liście startowej zawodnicy deklarowali, do jakiej kategorii należą (wypełniając własnoręcznie
kategorię: "AM" - Amatorska Mężczyzn, "ZM" - Zawodnicza Mężczyzn, "AK" - Amatorska Kobiet, "ZK" - Zawodnicza Kobiet), stwierdzając to własnoręcznym podpisem. Wszyscy byli informowani o tym, jakie są kategorie i proszeni o zapoznanie się z Regulaminem przed wypełnieniem listy startowej. Regulamin był także dostępny na oficjalnej stronie
zawodów od dnia 15 marca 2008 r.

Podczas przejazdu eliminacyjnego Mistrzostw listy startowe zostały skonsultowane z Członkiem Zarządu PZKaj
zajmującym się licencjami. W związku z tymi konsultacjami wyszło na jaw, iż kilka osób, które zadeklarowały kategorię "AM" posiadają licencje zawodnicze PZKaj, lub posiadały ją wcześniej (zgodnie z par. 7 Regulaminu). W związku z tym, Organizatorzy skorzystali z par. 22 Regulaminu, mówiącego że:
"W przypadku nieprzestrzegania przez uczestnika imprezy niniejszych przepisów Regulaminu, Organizatorzy Mistrzostw oraz Komisja Sędziowska może zastosować karę dyskwalifikacji zawodnika".

W sprawie jednej dyskwalifikacji został złożony pisemny protest na ręce Organizatorów, na który została udzielona pisemna odpowiedź przez Komitet Organizacyjny oraz Komisję Sędziowską Mistrzostw. Odpowiedź ta podtrzymała podjętą wcześniej decyzję.

Do kategorii "ZM" (Zawodniczej Mężczyzn) zgłosił się jeden zawodnik, który (ze względu na brak wymaganej liczby 5 osób w kategorii) nie został sklasyfikowany (w wynikach jest podany jego czas przejazdu wraz z informacją, iż startował poza klasyfikacją). Gdyby wszystkie zdyskwalifikowane osoby wypełniły listę zgłoszeniową zgodnie ze stanem faktycznym, Kategoria "ZM" zostałaby stworzona (zgodnie z par. 17, pkt. 2 Regulaminu: "Wymogiem do stworzenia kategorii jest zgłoszenie co najmniej 5 uczestników").

Organizatorzy
Dodatki: Zapisz | Drukuj | Wyślij | Zapamiętaj | Zobacz zdjęcia
Następna wiadomość  Sport 
 Poprzednia wiadomość Strona główna 
 
Waszym zdaniem

  20-04-2008 21:38 | ~karkonosz | ayp185.neoplus.adsl.tpnet.pl (83.*.127.185)
polecam zdjęcia ze spływu na http://picasaweb.google.com/KARKONOSZ/MistrzostwaWKajakarstwieGRskimAMPKamienna

  20-04-2008 21:56 | ~biz | 82.*.125.8 (82.*.125.8)
A ten zawodnik pokrzywdzony nie czytal regulaminu? bo tu jest napisane Uczestnicy zostaną podzieleni na dwie kategorie: Amatorska i Zawodnicza. W kategorii Amatorskiej mogą występować wyłącznie osoby niebędące zawodnikiem sportowym (nieposiadające licencji zawodniczej Polskiego Związku Kajakowego) od 19 kwietnia 2003 roku, do chwili obecnej. W kategorii Zawodniczej mogą występować pozostałe osoby, spełniające warunki § 6. No to mogl sie wpisac do kategorii zawodniczej a nie amatorskiej. Wiec moim zdaniem nie widze tu bledy organizatorow!!!!

  21-04-2008 12:14 | ~qwerty | rally.ds4.agh.edu.pl (149.*.124.4)
Jeżeli ktoś ma IQ na poziomie temperatury wody w Kamiennej, to nie wie czy ma licencję czy nie. Taki ktoś nie jest w stanie przeczytać regulaminu zawodów ze zrozumieniem. Czy szeroko pojęte środowisko kajakarzy potrzebuje ludzi pozbawionych mózgów? wydaje mi się, że nie.

  21-04-2008 21:28 | ~Zbigniew Leszek | xdsl-7389.jgora.dialog.net.pl (87.*.79.221)
Uważam, że redaktor dobrze wywołał temat – wkładając,,kij w mrowisko,, – ten KIJ potrzebny był bardziej nie dla organizatorów z Krakowa, ale dla NAS mieszkańców, aby uświadomić nam, że na tej rzecze można spokojnie zorganizować zawody nie tylko na poziomie AMATORSKIM, ale na poziomie zawodowym i to z obsadą MIĘDZYNARODOWĄ - Tu tylko wystarczy dobra wola naszych lokalnych władz, które powinny zrozumieć, że tylko w ten sposób (SPORT) można śmiało promować nas region. Czego sobie i nam mieszkańców tego regionu życzę. Pozdrowienia Zbigniew Leszek

  22-04-2008 13:24 | ~aKKK | zeus.ios.krakow.pl (149.*.62.23)
Czytając ten artykuł jestem wielce zdumiony i zaszokowany "Organizatorzy zdyskwalifikowali Tomasza Czaplickiego (klub KKK Jelenia Góra), gdyż zawodnik miał licencję Polskiego Związku Kajakowego. Problem w tym, że Czaplicki nie ukrywał tego i przy zgłoszeniu nikt mu nie powiedział, że nie będzie klasyfikowany. Można go było zresztą dopuścić na tzw. listę PK, czyli poza konkurencją." Jest to stek kłamstw i nie wiem na jakiej podstawie artykuł o takiej treści zaistnial w czasopismie!!! PO PIERWSZE ZAWODNIK NIE PRZYZNAŁ SIĘ DO POSIADANEJ LICENCJI PO DRUGIE JAKIM PRAWEM MIAL BYC DOPUSZCZONY NA LISTE Poza Konkurencja SKORO OKLAMAL ORGANIZATOROW ZAWODOW , ZAWODNIKOW STARTUJACYCH W ZAWODACH I LICZNIE ZGROMADZONYCH KIBICOW. PRZYKRE ZE CALE SRODOWISKO KAJAKOWE POTRAFI SIE SWIETNIE BAWIC Z WYJATKIEM JAKIEGOS KLUBIKU Z JELENIEJ GÓRY!!!

  26-02-2009 17:06 | ~ | aedp107.neoplus.adsl.tpnet.pl (79.*.93.107)
jakiegoś klubiku?! Z tego co wiem to KKK ma najlepszych zawodników w Polsce, wyniki mówią same za siebie...licznie zgromadzeni kibice hahahaha

Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta w portalu Jelonka - zarejestruj się!
 
Będzie się działo! - Jelonka poleca
 
Najczęściej czytane komentowane
10 30
10 30
Maraton subiektywności
 
Inne wydarzenia
Kobierzyce zagrały dla trenera [foto] Kobierzyce zagrały dla trenera  

Jelenia Góra Środa, 21:20
26 kwietnia 2017

Beniaminek PGNiG Superligi jest na najlepszej drodze do zapewnienia sobie utrzymania w najwyższej klasie...
LDJS: Karkonosze podejmą Zagłębie Lubin  

Jelenia Góra Środa, 07:47
26 kwietnia 2017

Podopieczni Krzysztofa Pietrzyka zmierzą się dzisiaj (26.04) ze swoimi rówieśnikami z Zagłębia Lubin...
Dolnośląskie derby w Superlidze Dolnośląskie derby w Superlidze  (1)

Jelenia Góra Środa, 07:04
26 kwietnia 2017

KPR Jelenia Góra zmierzy się dzisiaj (26.04) z KPR–em Kobierzyce w spotkaniu 27. kolejki PGNiG...
Brawo sportowcy z SP 6! [foto] Brawo sportowcy z SP 6!  

Region Wtorek, 14:12
25 kwietnia 2017

W Smolniku koło Leśnej odbył się finał strefy jeleniogórskiej w mini siatkówce "dwójki" chłopców....
Polonia Kępno najlepsza w Jeleniej Górze [foto] Polonia Kępno najlepsza w Jeleniej Górze   (8)

Jelenia Góra Wtorek, 08:53
25 kwietnia 2017

Piękny sen juniorek młodszych KPR–u zakończył się na 1/8 finału Mistrzostw Polski, gdzie...
Uzgodnienia z prezesem Polskiego Związku Ju Jitsu [foto] Uzgodnienia z prezesem Polskiego Związku Ju Jitsu  

Jelenia Góra Wtorek, 08:24
25 kwietnia 2017

W Jeleniej Górze przebywał w minionym tygodniu prezes Polskiego Związku Ju Jitsu, który widzi dobrą...
Janowickie siatkarki na najwyższym stopniu podium Janowickie siatkarki na najwyższym stopniu podium  (2)

Oborniki Śląskie Poniedziałek, 14:14
24 kwietnia 2017

Rozpoczął się nowy sezon rozgrywek dziewcząt ze szkół podstawowych w piłce siatkowej pod hasłem...
Majowy weekend sportowy w SP nr 11 Majowy weekend sportowy w SP nr 11  (1)

Jelenia Góra Poniedziałek, 14:00
24 kwietnia 2017

Dużo atrakcji czekać będzie na dzieci podczas zbliżającego się weekendu majowego w SP nr 11....
Pojedynek Orlika z nutką grozy [foto] Pojedynek Orlika z nutką grozy   (6)

Jelenia Góra Niedziela, 21:34
23 kwietnia 2017

Piłkarki trzecioligowego Orlika Jelenia Góra miały okazję rozegrać ligowe spotkanie na stadionie przy...
Tylko cud może dać im awans [foto] Tylko cud może dać im awans  

Jelenia Góra Niedziela, 21:33
23 kwietnia 2017

KPR MOS Jelenia Góra kontynuuje słabą grę w 1/8 finału Mistrzostw Polski. Mimo przewagi własnego...
Zobacz więcej artykułów
Zobacz więcej Inne wydarzenia
 
Redakcja

Masz problem? A może wiesz coś ciekawego i chcesz się z nami tą wiedzą podzielić? Zadzwoń do nas lub przyjdż. Redakcja mieści się przy ul. Skłodowskiej-Curie 13/2 (I piętro).
Dziennikarze: 75-75-242-16
Marketing: 75-75-444-00
W czwartek dyżuruje
Dyrektor handlowy
Lena Aksonova
Od 10.00 do 12.00
 
Wiadomości |  Sport |  Fotoreportaże |  Ogłoszenia |  Katalog firm |  Będzie się działo |  Rykowisko |  Życzenia |  Sondy |  Gazeta |  Reklama 
© 2002-2017 Jelonka jest znakiem należącym do Highlander's Group.
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Napisz do nas | Redakcja | Jelenia Góra | Świdnica | Wałbrzych | Reklama | Centralne ogrzewanie | Logo