• Poniedziałek, 18 czerwca 2018
  • Godz. 1:33
  • Imieniny: Elżbiety, Marka
  • Czytających: 4195
  • Zalogowanych: 2
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Kochają Jelenią Górę! Sto wierszy o miłości do naszego miasta

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Sobota, 12 lutego 2011, 12:25
Aktualizacja: Niedziela, 13 lutego 2011, 8:18
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Prace uczestników z całej Polski napłynęły na trzecią edycję konkursu walentynkowego „Zakochaj się w... Jeleniej Górze”, którego wyniki ogłosił dziś organizator: Książnica Karkonoska. W strofach opiewano piękno, wspomnienia i melancholię związane z grodem Krzywoustego.

Walentynki to takie święto, że każdy ma 16 lat i może pozwolić sobie na pisanie o miłości – powiedziała na wstępie dyrektor Książnicy Karkonoskiej Alicja Raczek witając tłum gości: uczestników trzeciej edycji konkursu poetyckiego „Zakochaj się w… Jeleniej Górze”. Wśród zebranych był prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła, pomysłodawca tego przedsięwzięcia, które z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Zyskało wymiar ogólnopolski: do organizatorów dotarły wiersze z innych miast.

Jurorzy (Miłosz Kamiński, Jan Owczarek, Alicja Raczek i Agnieszka Romanowska) zdecydowali, aby w tym roku podzielić uczestników na dwie kategorie wiekowe. Niemniej jednak w obu zwracano uwagę, czy wiersze są w temacie. Doceniono też świeżość, lotność, walory kompozycyjne.

Wygrała Beata Rokicka wierszem „W sercu Jeleniej Góry”. Niestety, laureatka nie mogła przybyć, bo zdaje egzaminy. Nagrodę, romantyczną kolację w Hotelu Pod Różami i bon towarowy do Empiku, odebrała w imieniu nagrodzonej Joanna Kocan. Dwa drugie miejsca przyznano Halinie Cychol („Wiem, kim dla mnie jesteś, ale nie wiem, kim jestem dla ciebie”) oraz Jerzemu Suchockiemu („Bo jesień najpiękniejsza jest u nas”). Trzecie miejsce przypadło Maciejowi Maciołkowi, który na uroczystość wręczenia nagród przyjechał aż z Poznania. Pan Maciej napisał wiersz: „Mogę Cię zabrać wszędzie”.

Wśród młodszych uczestników pierwszego miejsca nie przyznano. Drugą lokatę zajęła Aleksandra Waśniowska („Pokochaj to miasto”), a dwa trzecie równorzędne miejsca przyznano Małgorzacie Kukiel („Jak ona”) oraz Weronice Rabiedze. Wyróżniono Agnieszkę Chmielewską i Kornelię Rataj.

Sporo śmiechu, a przy okazji refleksji o miłości do małej ojczyzny było podczas prezentacji utworów. Wśród wyróżnionych znalazł się na poły satyryczny wierszyk Zbigniewa Muczyńskiego „Jestem rogaczem”. – Pisałem to z myślą o panu – zażartował autor zwracają się do prezydenta Marcina Zawiły. – Jelenia Góra to chyba jedyne miasto, gdzie nazwanie kogoś rogaczem nie jest obraźliwe – śmiał się prezydent. Prócz tego były strofy pełne poetyckich krajobrazów najbliższych, wśród których przywoływano jeleniogórskie symbole i wyrażano więzi poety z miastem.

– To bardzo dobrze, że w czasach, kiedy codzienność niejednokrotnie nas przytłacza, w czasach gonitwy i różnych rozliczeń, potrafimy jeszcze pisać wiersze. A że Walentynki dają ku temu dobrą okazję, to się świetnie składa – zauważył prezydent Marcin Zawiła. Ewa Milińska, która zajęła się organizacją zmagań, podkreśliła, że w konkursie z roku na rok bierze udział coraz większa liczba uczestników. Wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy.

– W tym roku nie było wielkiego zaskoczenia, ale cieszy fakt, że aż tyle osób potrafi wierszem wypowiedzieć się o miłości do swojego miasta – powiedział Miłosz Kamiński, juror (nie mógł dziś dotrzeć na rozdanie nagród). Kolejna edycja zmagań – już za rok.

Pełną listę laureatów i wyróżnionych, a także nagrodzone wiersze znajdziecie na stronie Książnicy Karkonoskiej

Czytaj również

Komentarze (18) Dodaj komentarz

~swercru 12-02-2011 13:54
To istnieje jakaś miłość do tego miasta ? ja widzę wszędzie pogardę i rozczarowanie ! i sam jestem tego wyznawcą
Piipi Jelonkowa 12-02-2011 14:34
..do - [~Swercu ]..*Spok ! ..konkurs dla dzieci ! . i teraz *coś ode mnie: 1/część ~Na wzórzu z bukowymi rycerzami // Patrzę na Pana Prezydenta .. z oddali
~git chlopak 12-02-2011 18:02
Gdzie jest SKM ?
Piipi Jelonkowa 12-02-2011 21:21
.. do - [~Dr.Hausa ]..bo oskarżyłeś "niewinnego" ! ~Przeczytaj teraz mój wiersz "oskarżający": ...Na wzgórzu // Z bukowymi rycerzami // Przytualam moje myśli // do serca starego dębu // On jeszcze wczoraj kąpał swe korzenie w Bobrze,a listeczki w Kamiennej // ..i do Kanału Młynówka wrzucał swoje żołędzie ! // Staruszek widział wiele .. i wszystko zapisał w swoich słoiach ! // ON mi podpowie,kto jest Chefem miasta Jelenia Góra ? .. - TO Matka Natura ! // Cokolwiek jej uczynisz,dobrego lub złego// Tak.. będzie smakował Twój Chleb Codzienny !
~do 21:21 12-02-2011 22:04
Ty masz zryty beret ahahah
~Jariath 12-02-2011 23:54
Ja nie rozumiem dlaczego pisze sie , ze Jelenia Gora to grod Krzywoustego ? Przeciez jesli nawet tu byl Krzywousty to na chwile i wcale, nie jest to jego miasto .
~dr.Haus 13-02-2011 7:48
...pipi...mój wiersz był tylko groteską...cos musiało byc na rzeczy skoro tak to się skonczyło...
~sowa 13-02-2011 8:39
Warto umiescic nagrodzone wiersze na stronie Jelonki. Fajne przedsiewziecie gratulacje.
Piipi Jelonkowa 13-02-2011 10:27
..do - [~ Jariath] .. wiesz ? ..odzyskano rzeżbę lwa dłuta śląskiego rzeżbiarza Thedora Kalidego,którą po wojnie wywieziono do W a r sz a w y i *ozdobiono nią wejscie do ZOO ! ~Fajnie ! -- Miasto Bytom ma radośc ..
~do piipi 13-02-2011 12:27
ciebie stara nie kocha hah
Piipi Jelonkowa 13-02-2011 13:14
..do - [~Dr.Haus] ~OCH ! *Doktorze,masz w swoich *łapkach fach ..*fajny,ale nie znasz ludzi !~SMUTNE ..~PA.*piipi
~logik 13-02-2011 13:25
Hasło konkursu jest wysoce nieprecyzyjne dla ewentualnych uczestników: "Zakochaj się w...Jeleniej Górze." Nie wiadomo, czy chodzi tu o zakochanie się w mieście Jelenia Góra, czy o zakochanie się na terenie Jeleniej Góry w drugiej osobie. Hasło jest tak samo wadliwą konstrukcją, jak ogłoszenie typu: "wynajmę mieszkanie". Nie wiadomo - chcę wynająć, czy mam do wynajęcia???
~logik 13-02-2011 13:28
..pomysl o mnie !
~Adam K. 13-02-2011 14:09
Poezja marcowa Przemierzam Dolnego Śląska damaszki, dostrzegam ludzi i ich łyse czaszki. Na widok pewien, schodzę z chodnika - dostrzegam psinę, co w przystanek sika. I ludzi starszych oraz ich twarze - Boże, o normalności marzę! Co to za miny, pełne zazdrości, pełne zawiści - marzę o nowej Jeleniej Górze, czy moje marzenie się jeszcze ziści?
~Adam K. 13-02-2011 14:49
Poezja marcowa Przemierzam Dolnego Śląska damaszki, dostrzegam ludzi i ich łyse czaszki. Na widok pewien, schodzę z chodnika - dostrzegam psinę, co w przystanek sika. I ludzi starszych oraz ich twarze - Boże, o normalności marzę! Co to za miny, pełne zazdrości, pełne zawiści - marzę o nowej Jeleniej Górze, czy moje marzenie się jeszcze ziści?
~gosik71 13-02-2011 15:28
alez logiku, wlasnie o to chodzi
~gostek1 13-02-2011 15:41
a prezydent Zawila wiecznie w czerwonym sweterku :)
~Sęp 10-03-2011 13:00
zapraszam na strony mego skromnego bloga: www.poeta1.blog.onet.pl

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Głos ulicy
Za kółkiem z rodzicem?  9
TV Dami
Serwis Informacyjny TV Dami z 15.06.2018 r.  
Miej świadomość
NASA odkryła coś na Marsie  
Dialogi Jelonki
Joanna Lichocka o mediach i katastrofie smoleńskiej  65
Aktualności
Budowa obwodnicy – kolejne etapy prac  2
Kultura
Kulturalna współpraca  10
Copyright © 2002-2018 Highlander's Group