SkyCash to program, który umożliwia nie tylko zakup biletów MZK w Jeleniej Górze, ale również w innych miastach, a ponadto m.in. opłacenie parkingu we Wrocławiu, kupienie książki czy MP3. Można z niego korzystać 24 godziny na dobę.
- Dzięki Sky Cash nie musimy szukać kiosku, drobnych pieniędzy czy obawiać się, że zostaniemy przyłapani na jeździe na gapę i zapłacimy karę – wymienia korzyści Adam Krypel, dyrektor ds. technicznych firmy Sky Cash.
W Jeleniej Górze dostępne są bilety jednorazowe jednokrotnego kasowania, obowiązujące na liniach normalnych, pospiesznych lub nocnych, w wybranej strefie opłat. Co istotne, ich ceny są takie same, jak w kiosku. Żeby móc kupować bilety za pomocą SkyCash, wystarczy pobrać i zainstalować na komórce bezpłatną aplikację. Można to zrobić wpisując w przeglądarce telefonu adres m.skycash.com albo wysyłając pustego SMS-a na numer 510 510 205 (opłata zgodna z cennikiem operatora telekomunikacyjnego). Następne kroki to rejestracja w systemie i zasilenie konta SkyCash środkami pieniężnymi. Sama procedura zakupu biletów przez komórkę jest bardzo intuicyjna i zajmuje średnio od kilku do kilkunastu sekund.
- Wystarczy uruchomić aplikację SkyCash, wybrać rodzaj biletu, a następnie wpisać numer boczny pojazdu i określić liczbę biletów. Transakcja zostanie zrealizowana bezpośrednio po zatwierdzeniu jej indywidualnym kodem PIN. Podczas kontroli należy natomiast wejść do zakładki „Kontrola biletów” i okazać kontrolerowi ekran komórki z zakupionym biletem – tłumaczy - Adam Krypel. - „Elektroniczną portmonetkę SkyCash” doładowujemy standardowym przelewem bankowym lub korzystając z funkcji przelewu natychmiastowego na www.skycash.com. Do systemu można też podłączyć kartę Visa lub MasterCard, dzięki czemu zasilanie odbywa się bezpośrednio z telefonu, bez konieczności przelewania środków z banku - dodaje dyrektor Sky Cash.
Zdaniem Huberta Papaja, zastępcy prezydenta Jeleniej Góry, wprowadzenie przez jeleniogórską spółkę MZK możliwości zakupu biletu przez telefon, to ogromny krok w nowoczesność.
- Nie liczymy na to, że z tego systemu zaczną korzystać wszyscy pasażerowie. Zdajemy sobie sprawę, że na początku będą to uczniowie i studenci oraz ludzie młodzi, ale z czasem system będzie coraz bardziej popularny – mówił wiceszef Jeleniej Góry Hubert Papaj.
Marek Woźniak, prezes MZK podkreślał, że spółka za wdrożenie systemu nie zapłaciła ani złotówki.
- Nic nas to nie kosztowało, a z pewnością jest to spore unowocześnienie naszych usług i duża wygoda dla tych, którzy spróbują z tego skorzystać – mówił prezes MZK.