Środa, 22 maja
Imieniny: Heleny, Julii
Czytających: 9376
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Jeleniogórzanie świętowali niepodległość

Środa, 11 listopada 2015, 17:37
Aktualizacja: Piątek, 13 listopada 2015, 7:02
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Jeleniogórzanie świętowali niepodległość
Fot. Przemek Kaczałko
W 97. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w całym kraju odbywały dzisiaj (11.11) uroczyste obchody tego święta. W Jeleniej Górze tradycyjnie spotkano się na Placu Ratuszowym, skąd przemaszerowano pod kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.

- Święto to przestało już być tylko świętem jednego wydarzenia, tego najważniejszego, w którym uczestniczymy, ale stało się już wielodniowym działaniem, w którym pamiętamy o Polsce, pamiętamy o niepodległości, ale również się bawimy – mówił do zgromadzonych prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła.

Sztafetę wielkich bohaterów, którzy zapłacili najwyższą cenę za niepodległość od rozbiorów poprzez krótki czasu niepodległości - 25 lat II Rzeczypospolitej przez kolejne powstania, działania konspiracyjne – zamyka symbolicznie marszałek Józef Piłsudski, który 11 listopada 1918 r. z rąk Rady Regencyjnej przejmuje władzę w Rzeczypospolitej. Od tego momentu zaczyna się niepodległość i my świętujemy ją do dzisiaj – opowiadał historyk z wykształcenia, Marcin Zawiła skłaniając do refleksji - jak to się stało, że wielka Rzeczypospolita upadła? Jak to się stało, że z wielkiego kraju musieliśmy dźwigać się z kolan – niewoli, która trwała ponad 100 lat? - dodał włodarz miasta.

- Pamiętajmy o ludziach, którzy wierzyli, że wolność szlachecka jest rzeczą najważniejszą odmawiając tej wolności licznym grupom społecznym, które później zdobywały niepodległość – chłopom, mieszczanom, mniejszościom narodowym – kontynuował prezydent.- Egoizm, wiara w to, że brak zmiany w momencie, kiedy świat się zmienia jest naszą szansą, był na pewno jedną z przyczyn utraty niepodległości – podkreślał Marcin Zawiła.

Na jeleniogórskim Rynku tradycyjnie nie zabrakło musztry paradnej czy orkiestry Filharmonii Dolnośląskiej, która po przemówieniach poprowadziła marsz głównym deptakiem miejskim. Przy kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego złożono kwiaty pod pomnikiem „Wolność i Niepodległość”, a następnie odbyła się okolicznościowa msza.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (28)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
486
Puzyńska Katarzyna
35%
Twardoch Szczepan
31%
Żulczyk Jakub
34%
 
Głos ulicy
W ogóle nie mam telewizora
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Szachy to królewska gra
 
Piłka nożna
To już dziś... Walka o fazę ogólnopolską!
 
Kultura
Schronisko w wersji All Inclusive
 
Aktualności
Trwają prace przy magistrali na Wolności
 
Aktualności
Oszukiwali na refundacjach za leki
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group