Niedziela, 19 maja
Imieniny: Mikołaja, Piotra
Czytających: 11333
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

KARPACZ: Hotel Gołębiewski kontra konserwator. Niepewność trwa

Czwartek, 2 grudnia 2010, 7:44
Aktualizacja: Piątek, 3 grudnia 2010, 7:59
Autor: Agrafka
KARPACZ: Hotel Gołębiewski kontra konserwator. Niepewność trwa
Fot. Agrafka
Jak podaje Urząd Miejski w Karpaczu, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przedłużyło czas, w którym ma podjąć decyzję co do zmiany w planach budowy Hotelu Gołębiewski. Odczuwają to ludzie, którzy mieli pracować w placówce gigancie. Niektórzy zrezygnowali z oferty zatrudnienia. W hotelu mają być na razie otwarte tylko restauracje.

Wciąż brak konkretnej daty otwarcia obiektu, który częściowo miał działać już od połowy listopada. – Jesteśmy już po odbiorze inspekcji pracy oraz sanepidu. Czekamy jeszcze na decyzję straży pożarnej, jeżeli będzie pozytywna, wtedy złożę podanie do nadzoru budowlanego o otwarcie dwóch części Hotelu Gołębiewski, a mianowicie Restauracji tzw. Czerwonej oraz Restauracji Zielonej, a także zaplecza i patio. Tylko ta część będzie oddana do użytkowania w pierwszej fazie – poinformował Damian Stachura, przyszły dyrektor Hotelu Gołębiewski.

– Czekamy na decyzję ministerstwa dotyczącą zmian planu budynku przyszłego Hotelu Gołębiewski, które zostały przez nas zaproponowane. Ponieważ konserwator zabytków nie zgodził się na te zmiany odwołaliśmy się do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jeśli nie uzyskamy zgody, trzeba będzie rozbierać dach i obniżyć budynek – dodaje.

Placówka zatrudniła już około 100 osób, są one aktualnie szkolone przez personel. Wszyscy mają umowę o pracę na czas określony. – Niestety z powodu przeciągnięcia się całej procedury oddania budynku do użytkowania i otwarcia Hotelu Gołębiewski, niektóre z osób, które chcieliśmy przyjąć, zrezygnowały. Znalazły się w sytuacji, w której musiały przedłużyć umowy lub nie mogły się zwolnić – mówi Damian Stachura. Dodaje, że jednak napływa wciąż mnóstwo podań, więc kłopotu z naborem nie będzie.

Przyszły dyrektor Hotelu Gołębiewski nie może zrozumieć decyzji konserwatora zabytków o konieczności pokrycia dachu łupkiem. Nie wszystkie obiekty turystyczne w Karpaczu posiadają właśnie taki materiał na dachu.
- Oglądając pokrycia dachowe okolicznych hoteli i pałaców, zauważyłem, że w większości pokryte są one dachówką lub blachą. Od nas konserwator zabytków wymaga pokrycia dachu łupkiem, który jest szalenie drogim materiałem oraz bardzo niewygodnym w pokryciu takiego ogromnego obiektu, jakim jest ten hotel, stąd nasze ogromne zdziwienie co do tego wymogu – wyznał Damian Stachura.

Przypomnijmy, że spór szefem jeleniogórskiego oddziału Urzędu Ochrony Zabytków tyczy wysokości budynku oraz pokrycia dachu. Został pokryty blachą i dachówką, a nie – jak chciał konserwator – łupkami. Władze Karpacza odwołały się do ministra kultury. Zapowiedziano także kontrolne zmierzenie obiektu przez inspektora nadzoru budowlanego. Są bowiem rozbieżności: konserwator twierdzi, że hotel jest o 4 – 5 metrów wyższy niż pozwalają na to przepisy, a właściciel obiektu uważa, że to jedynie „30 cm”, a to „kosmetyczna różnica”. Kiedy o sprawie rozstrzygnie resort kultury, nie wiadomo.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (108)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
424
Puzyńska Katarzyna
34%
Twardoch Szczepan
32%
Żulczyk Jakub
34%
 
Głos ulicy
Złota rybka
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Wysłali oferty do 100 najbogatszych Polaków
 
Kultura
Ogień w Cieplicach
 
Inne wydarzenia
Fantastyczna walka i zabawa w SP 10 [WYNIKI]
 
Kultura
Juwenalia – elektroniczna sobota
 
Kultura
Ciekawie w Muzeum Karkonoskim
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group