Poniedziałek, 20 maja
Imieniny: Aleksandra, Bazylego
Czytających: 5084
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Dżwięki, które leczą

Wtorek, 24 lipca 2007, 0:00
Autor: AGA
Jelenia Góra: Dżwięki, które leczą
Fot. ELŻBIETA WILIŃSKA
Niekonwencjonalna terapia szansą dla dzieci.

Leczenie brzmieniem tybetańskich mis i gongów, stymulacja rozwoju osobowości, uwalnianie złych emocji i nawyków, to tylko niektóre z celów zakończonego projektu, który pomaga najmłodszym sprawnym inaczej.

Stowarzyszenie Edukacji Twórczej i Terapii “Pracownia Przystanek” zakończyła półroczny projekt “Wewnętrzna przestrzeń – ARTETERAPIA” przeprowadzony w ramach programu “Rozwijanie Aktywności Społecznej Niepełnosprawnych Dzieci i Młodzieży” realizowanego przez Fundację PZU.
Wzięło w nim udział 15 dzieci wraz z rodzicami.

Przez sześć miesięcy brali udział w zajęciach terapeutycznych. Dwa razy w miesiącu cały zespół (rodzice, dzieci i instruktorzy) spotykał się na terapii dźwiękiem “Koncercie zdrowia”.
Wsłuchiwano się w relaksujące dźwięki gongów, mis tybetańskich i dzwonków.

Podczas projektu instruktorzy pracowali z dziećmi metodami wizualizacji, plastyki, muzyka-dźwięk, kinezjologii edukacyjnej.
– Niekonwencjonalne metody sprawiają, że dziecko uczestniczy w zajęciach z ogromnym zapałem i zainteresowaniem. Wsparcie, jakiego udzieliliśmy dotyczyło różnych poziomów funkcjonowania np. usprawniło wzrok, słuch i ruch, trudności z pisaniem i czytaniem, braku koncentracji, motywacji, kłopotów z pamięcią, organizacji czasu, komunikacji itp. – mówi Koryna Opala-Wnuk, arteterapeuta.

Zajęcia stymulowały też rozwój osobowości, rozwijały pozytywne myślenie, sprawność manualną, wyrównywały braki i ograniczenia psychofizyczne, aktywizowały sferę fizyczną, emocjonalną i intelektualną. To najważniejsze dolegliwości, z jakimi niecodzienni kuracjusze muszą się zmagać.

– Realizując ubiegłoroczny projekt mieliśmy okazję i możliwość zetknięcia się z emocjami i wrażliwością dzieci sprawnych inaczej i ich rodziców. Zmiany dotyczące sfery emocjonalnej i fizycznej, które dokonały się podczas trwania poprzedniego projektu były ogromne. Uznaliśmy, że potrzeba dalszego rozwoju dzieci i ich rodziców jest konieczna. Znając już zespół dzieci, rodziców, ich potrzeby i “przestrzeń wewnętrzną” pragnęliśmy pójść głębiej pod kątem sfery psychicznej, wprowadzając kolejne innowacyjne techniki i metody arteterapeutyczne – wyjaśnia Koryna Opala-Wnuk.

Dodaje, że bardzo ważnym elementem jest edukacja rodziców, bo to oni w pierwszej kolejności stymulują rozwój swoich dzieci.

Kolejny projekt planowany jest w przyszłym roku. Wszyscy zainteresowani mogą zasięgnąć bliższych informacji pod nr tel. 075 71 37 208.

<b> To naprawdę leczy </b>
Arteterapia oznacza terapię poprzez sztukę. Metoda ta spełnia dziś rolę wielostronnego procesu twórczego ukierunkowanego na pracę z podświadomością, wyobraźnią, emocjami. Wspomaga procesy leczenia i rozwoju. Posługuje się komunikatem pozawerbalnym, co w przypadku dzieci dysfunkcyjnych jest niezmiernie ważnym aspektem.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (16)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
434
Puzyńska Katarzyna
35%
Twardoch Szczepan
31%
Żulczyk Jakub
34%
 
Głos ulicy
Złota rybka
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Wysłali oferty do 100 najbogatszych Polaków
 
112
Kolizje głównie... przed przejściem
 
Kultura
Ogień w Cieplicach
 
Inne wydarzenia
Fantastyczna walka i zabawa w SP 10 [WYNIKI]
 
Kultura
Juwenalia – elektroniczna sobota
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group