Środa, 29 maja
Imieniny: Magdaleny, Urszuli
Czytających: 10128
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region/Niemcy: Dendrologium z Paką na zagranicznych festiwalach

Niedziela, 19 stycznia 2014, 8:53
Aktualizacja: 8:59
Autor: Art–De
Region/Niemcy: Dendrologium  z Paką na zagranicznych festiwalach
Fot. Archiwum Realizatora
Polsko–niemiecka koprodukcja „Dendrologium", realizowana częściowo w Kotlinie Jeleniogórskiej, coraz częściej gości na zagranicznych festiwalach filmowych. Jeszcze w tym miesiącu film zostanie pokazany na Dhaka International Film Festival w Bangladeszu. Ponadto producentkę filmu Barbarę Stemplewską zaproszono do jury festiwalowego w Dhace, w sekcji „Women Filmmakers“ („Filmy zrelizowane przez kobiety“).

W maju film został zaproszony na festiwal filmowy do Monachium. Warto również wspomnieć o innych zagranicznych festiwalach, które zaprosiły „Dendrologium” do swoich sekcji.

W październiku 2013 r. film pokazano na 37. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „Mostra" w brazylijskim São Paulo (w sekcji „New Filmmakers“), w Kolumbii mogli go obejrzeć widzowie 30. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Bogocie. W listopadzie 2013 r. „Dendrologium” obejrzała publiczność w Indiach, gdzie film pokazywany był na 19. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Kalkucie.

Epicka baśń fantastyczna „Dendrologium" opowiada historię Poszukującego, który kierując się głosem przeznaczenia, porzuca swoje dotychczasowe życie, aby rozwiązać zagadkę mitu o Słodkim Owocu. Spotkawszy na swojej drodze Leśnika, który obdarza go rzadkim Słodkim Owocem, postanawia rozwikłać jego tajemnicę. Spotyka na swojej drodze wielu mądrych ludzi, którzy jednomyślnie twierdzą, że musi zostać królem i posiąść królewski ogród. Jeżeli tak się stanie, będzie miał po wsze czasy Słodkich Owoców. Poszukujący usilnie pożąda korony i władzy.
„Dendrologium” jest koprodukcją polsko-niemiecką, zrealizowaną w większości ze środków własnych obu twórców. Mimo iż film powstał za zaledwie ułamek budżetu ówczesnych profesjonalnych produkcji, w niczym nie odstaje od nich pod względem technicznym i artystycznym.

Zdjęcia do filmu realizowano dwuetapowo w okresie 2011-2013; etap letni kręcono w Niemczech (Berlinie i Poczdamie), etap zimowy w Polsce – w Kotlinie Jeleniogórskiej i na terenach Karkonoskiego Parku Narodowego oraz w dawnej osadzie górniczej Radzimowice.

Jednym z atutów filmu są urokliwe plenery zamków Babelsberg i Glienicke w Poczdamie oraz tereny berlińskiej dzielnicy Spandau. W Polsce filmowcy gościli w malowniczych Karkonoszach, realizując – w zimowych, górskich plenerach sceny, które doskonale wpisują sie w wizualną stylistykę filmu.

Na planie spotkała się wielojęzyczna, międzynarodowa ekipa; reżyserzy z Polski i Niemiec – Rafał Stemplewski i Amin Azam oraz rosyjski operator Sergei Yurizditsky, współpracujący wcześniej m.in. z rosyjskim reżyserem światowej sławy – A. Sokurowem.

W filmie zagrali polscy i niemieccy aktorzy, m.in.: Leonard Benhaus (Poszukujący), znany z wielu ról w serialach i filmach reklamowych, Vlasto Peyitch (Leśniczy), niemiecki aktor filmowy, telewizyjny i teatralny pochodzenia serbskiego, Romanus Fuhrmann (Filozof, Narrator, Duch Gór), absolwent wydziału aktorskiego na wiedeńskim Max Reinhardt Seminar czy Peter Brownbill (Skrzat) – niemiecki aktor-karzeł, który w 2010 r. zadebiutował w filmie „Jerry Cotton”.

W „Dendrologium” zobaczymy również polskich odtwórców: Małgorzatę Osiej-Gadzinę („Swiat według Kiepskich”, „Głęboka woda”) i K. Langera, P. Przeniosło i K. Rogacewicza – członków Kabaretu PAKA z Jeleniej Góry, którzy wcielili się w role Trzech Dobrodziejów.

Autorem zdjęć jest m in. Sergei Yurizditsky – operator pochodzenia rosyjskiego, absolwent WGIK-u. Pracował m.in. dla Len Film Studio, największej firmy produkcyjnej w Rosji. Jest autorem zdjęć do filmów: „Smutna obojętność” na podstawie scenariusza Yuri Arabova i „Dni zaćmienia” (rez. A. Sokurow) oraz superprodukcji „Córka Kapitana”.

W „Dendrologium” uwagę zwraca także oryginalna warstwa muzyczna, którą tworzą kompozycje klasycznej muzyki orkiestralnej, elektronicznej, partii solowych i chórów. Autorem oprawy muzycznej jest Norbert Sztuk – polski twórca znany jako kompozytor muzyki do wielu filmów dokumentalnych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
580
Puzyńska Katarzyna
33%
Twardoch Szczepan
31%
Żulczyk Jakub
35%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Wodne perypetie w Jeżowie
 
Aktualności
Zagrali dla Michała
 
Wiadomości z miasta
Spotkanie online 27.05.2024
 
Kilometry
Tunel prawie jak nowy
 
Aktualności
Muzeum Sentymentów bardziej dostępne
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group